بازدید 5169
کد خبر: ۱۰۳۷۷۲۵
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۲ 28 February 2021

پسر جوانی که به اتهام قتل محکوم به قصاص شده بود با پذیرفته شدن درخواست اعاده دادرسی‌اش از سوی دیوان عالی کشور، یک بار دیگر پای میز محاکمه ایستاد.

به گزارش ایران، این پسر جوان که مرتضی نام دارد سه سال قبل وقتی 19 ساله بود بازداشت شد. وی به اتهام قتل جوانی به نام نیما دستگیر شد. شواهد نشان می‌داد پسرجوان به‌خاطر اصابت ضربه‌های متعدد به سرش دچار شکستگی جمجمه شده و به کما رفته و سپس جان باخته است.

به این ترتیب مرتضی بازداشت شد و گفت: من و دوستم در حال عبور از خیابان بودیم که با نیما روبه‌رو شدیم. او به ما نگاه چپ کرد و به همین خاطر با هم درگیر شدیم. من یک ضربه با کارد میوه‌خوری به صورت او زدم که دوستم مهران مانع من شد. او چاقو را از من گرفت و من به خانه برگشتم و نمی‌دانم چه اتفاقی رخ داد که او کشته شد. مهران اما در بازجویی‌ها درگیری با قربانی را منکر شد، او گفت: من هیچ نقشی در قتل نداشتم.

با تکمیل تحقیقات کیفرخواست علیه متهم صادر و پرونده به دادگاه ارسال شد. این درحالی بود که دادسرا متوجه شد مهران بدون هیچ دلیلی بعد از آزادی با قید وثیقه متواری شده است. با این حال چون کیفرخواست قتل علیه مرتضی بود پرونده به دادگاه ارسال شد.

وی در شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران پای میز محاکمه ایستاد. در ابتدای جلسه مادر قربانی درخواست قصاص کرد و گفت: پسرم آن روز 3 میلیون تومان پول نقد همراه داشت. من گمان می‌کنم متهم به‌خاطر سرقت پول‌های پسرم او را کشته است. در ادامه متهم در جایگاه قرار گرفت.

وی در تشریح جزئیات ماجرا گفت: آن روز به همراه دوستم مهران از خیابان عبور می‌کردیم که نیما را دیدیم. من قبلاً هرگز او را ندیده بودم. مهران به من گفت قبلاً مستأجر خانه خاله نیما بوده و چند بار با او درگیر شده است. او به ما نگاه چپ کرد و به همین خاطر با هم درگیر شدیم. همان موقع مهران فریاد کشید و من که ترسیده بودم به سمت خانه فرار کردم. من نمی‌دانم چه کسی ضربه‌های مرگبار را به مقتول زده است.

سپس وکیل متهم در جایگاه قرار گرفت و با درخواست از دادگاه برای انجام تحقیقات بیشتر گفت: پزشکی قانونی علت مرگ را آسیب‌دیدگی شدید جمجمه و نسوج مغزی اعلام کرده و همچنین آثار شکستگی زانوی قربانی را نیز در گزارش آورده است. این ضربه‌ها نمی‌توانسته ناشی از برخورد کارد میوه‌خوری با سر قربانی باشد. بعد از اینکه موکل من محل درگیری را ترک کرده شخص دیگری آنجا بوده است و باید از او در این خصوص تحقیق شود و به نظر نمی‌رسد موکل من عامل این درگیری باشد.

این وکیل دادگستری ادامه داد: سه نفر از دوستان موکلم در تحقیقات پلیسی گفته‌اند مهران را در قهوه خانه دیده‌اند. او در حال مستی گفته یک نفر را زده‌ام که امیدوارم زنده بماند.در پایان جلسه، قضات وارد شور شدند و حکم قصاص مرتضی را صادر کردند.این حکم در دیوان عالی کشور به تأیید رسید در حالیکه به نظر می‌رسید متهم به چوبه دار نزدیک شده است اما این‌بار و در مرحله استیذان متهم و وکیل مدافعش درخواست اعمال 18 و اعاده دادرسی دادند. در این مرحله اعاده دادرسی قبول شد و پرونده یکبار دیگر به جریان افتاد.

متهم این‌بار در شعبه 4 دادگاه کیفری استان تهران پای میز محاکمه رفت. او باز هم اتهام قتل را قبول نکرد وکیل متهم نیز دفاعیات خود را مطرح کرد و قضات برای تصمیم‌گیری وارد شور شدند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
گروه های شغلی ماه رمضان غنی سازی اورانیوم سردار حجازی دعای روز دهم رمضان