بازدید 1894
محققان مي گويند کاهش جمعيت مارها احتمالا براي بسياري از اکوسيستم ها عواقب جدي در بر خواهد داشت چون خوراک اين جانور آفت هايي مانند موش خرما و موش معمولي است.
کد خبر: ۱۰۳۶۶۶
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۸۹ - ۰۰:۱۵ 12 June 2010
محققان هشدار داده اند که در پانزده سال گذشته جمعيت مارها در بسياري از کشورهاي جهان رو به کاهش نهاده است.
به گزارش بی بی سی، براساس مطالعه اي که در بريتانيا منتشر شده است، جمعيت هشت گونه مار در سه قاره به شدت کاهش داشته است. اين موضوع حاکي است که مرگ اين حيوانات دليل مشترکي دارد، به طور مثال تغييرات آب و هوايي مي تواند نقش عمده اي در اين مساله داشته باشد.

اين هشت گونه مار در اروپا، آفريقا و استراليا تحت مطالعه بوده اند.

محققان مي گويند کاهش جمعيت مارها احتمالا براي بسياري از اکوسيستم ها عواقب جدي در بر خواهد داشت چون خوراک اين جانور آفت هايي مانند موش خرما و موش معمولي است.

بنا به اين مطالعه آلودگي، از دست دادن محيط زيست، کمبود شکار و سوءاستفاده از منابع طبيعي که از جمله براي منافع تجاري توسط انسان ها صورت مي گيرد، عوامل مهمي در کاهش جمعيت مارها بوده است.

سال سرنوشت ساز

به نظر مي رسد که سال 1998 سالي بوده که شرايط براي جمعيت مارهاي جهان رو به وخامت گذاشته است.

در برخي نقاط جهان، تعداد گونه هاي مختلف مارها، مانند مارهاي موسوم به اسپ هاي اروپايي و افعي هاي غرب آفريقا ، شروع به كاهش كردند. جمعيت اين دو گونه مار در برخي نقاط تا حد نود درصد كاهش داشته است.

کاهش مارها در برخي نقاط به دليل گسترش شهر سازي بوده اما برخي نمونه هاي ديگر در پارک هاي ملي و نواحي حفاظت شده، مشاهده شده است.

دانشمنداني که مسئول تحقيق جديد بوده اند و نتيجه کار آنها در نشريه علمي "نامه هاي زيست شناسي" انجمن سلطنتي بريتانيا منتشر شده است، گفته اند که نمي دانند چه عاملي ممکن است باعث اين وضعيت شده باشد اما تغييرات آب و هوايي يکي از عوامل احتمالي است.

سال 1998 هوا به طور عجيبي گرم بود و همزمان با موج گرما، دانشمندان متوجه شدند که جمعيت قورباغه ها رو به کاهش گذاشته است. البته نهايتا معلوم شد که علت مرگ آنها ابتلا به يک بيماري ناشناخته بوده است. اما مدرکي در دست نيست که اين موضوع در مورد مارها نيز صدق مي کند.

محققان از دانشمندان ديگر دعوت کرده اند که اگر در اين زمينه مشاهدات و اطلاعات در دست دارند، مطرح کنند تا اين پديده بهتر درک شود و احتمالا دليل کاهش جمعيت مارها کشف شود.وجود مارها براي حفظ اکوسيستم هاي متعدد حياتي است.

اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس جهش تولید مناجات شعبانیه تفاوت متانول با اتانول وام کرونا