بازدید 6916
۲
عصام العريان در گفت و گوي اختصاصي با شبکه خبري العالم اظهار داشت : ايران حق دارد از دانش هسته اي مسالمت اميز برخوردار باشد و برنامه صلح اميز هسته اي خود را بدون دخالت و قيد و بندهاي خارجي تکميل کند.
کد خبر: ۱۰۳۳۹۹
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۸۹ - ۲۰:۴۲ 09 June 2010
يکي از رهبران برجسته اخوان المسلمين مصر گفت که در صورتي که تجاوزي عليه ايران صورت گيرد ، ما از ايران حمايت خواهيم کرد.

عصام العريان در گفت و گوي اختصاصي با شبکه خبري العالم اظهار داشت : ايران حق دارد از دانش هسته اي مسالمت اميز برخوردار باشد و برنامه صلح اميز هسته اي خود را بدون دخالت و قيد و بندهاي خارجي تکميل کند.

وي افزود : از اين رو ما از مواضع ترکيه و برزيل قدرداني کرديم که از اينکه بحران به مرحله انفجار برسد جلوگيري کردند و خشم دشمن صهيونيستي و امريکا که تلاش مي کرد تحريمهاي جديدي عليه ايران اعمال شود را برانگيختند.

* امام خميني درروند تاريخ بين الملل تاثير گذار بود

العريان با اشاره به سالروز وفات امام خميني(ره) بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران، گفت: امام خميني براي مدت کوتاهي از سال 1979 تا زمان وفاتش در 1989 که رهبري جمهوري اسلامي را به عهده داشت، در روند تاريخ بين الملل تاثير گذار بود.

وي تصريح کرد : انديشه هاي وي سبب پايه ريزي اصولي مهم شد که بر انديشه هاي شيعيان تاثير گذاشت و نظريه ولايت فقيه ايشان به محل بحث و بررسي و مطالعه تبديل شد.

العريان افزود : ازسوي ديگر انديشه هاي ايشان بر روابط سني ها وشيعيان نيز تاثيرگذار بود زماني که به حاجيان دستور داد نماز را پشت سر سنيان بخوانند، همچنين اصول و تفکرات ايشان در مساله فلسطين نيز تاثيرگذار بود ؛ ايشان توجهي ويژه به مساله فلسطين داشتند و جمعه اخر ماه رمضان را به روز قدس و روز فلسطين اختصاص دادند.

* زمينه هاي بسياري براي تقارب فقه سني وشيعه وجود دارد

عضو اخوان المسلمين مصر اظهار داشت : من اينک به عنوان يک فرد سني مي بينم که زمينه هاي بسياري وجود دارد که مي تواند ميان فقه سني و شيعه تقارب و نزديکي ايجاد کند بويژه در زمينه سياست که اختلافات بزرگي در خصوص آن وجود دارد.

وي به تلاش دشمنان اسلام براي اختلاف افکني ميان مسلمانان اشاره کرد و گفت : مساله اي که اينک وجود دارد ، بحث دشمن غربي و شيطان بزرگ است که ايراني ها ، امريکا و هم پيمانانش را به اين نام مي خوانند و نيز مساله ايجاد اختلاف ميان شيعه و سني در جهان اسلام و معرفي شيعيان به عنوان قوم گرا و سلطه جو که تلاشي براي اختلاف افکني بين شيعه و سني است.

اين مسوول اخوان المسلمين خاطرنشان کرد: من منکر مظلوميتهاي تاريخي که رخ داده است نمي شوم و گمان نمي کنم که هيچ فرد منصفي وجود داشته باشد که تاريخ را بخواند و به اين باور نرسد که ظلم بسياري عليه اهل بيت اعمال شد ولي فقه شيعي راکد نمي شود و اين همان فقهي است که از ويژگيهاي اجتهاد و انعطاف پذيري و همراهي با شرايط و زمان برخوردار است.

* امام خميني يکي از بزرگترين مبلغان وحدت اسلامي است

العريان اظهار داشت: امام خميني(ره) يکي از بزرگترين مبلغان به سوي وحدت اسلامي است ما نيازمند اقداماتي فکري اصولي و اجتهادي در حد و اندازه هاي امام خميني هستيم شخصيتي که تاريخ کمتر به خود ديده است.

وي تصريح کرد : اينک کساني هستند که راه امام خميني را ادامه مي دهند تا راه را به روي تلاشهاي غربي ببندند ، غربي هايي که براي ايجاد اختلافات مذهبي در عراق و ديگر مناطق تلاش بسياري داشته اند.

العريان افزود : ما با هرگونه تجاوز به کشورهاي اسلامي و از جمله ايران مخالف هستيم و هر چقدر که غربي ها تلاش کنند اما در نهايت ايران کشوري اسلامي و ملتي مسلمان دارد.

عضو برجسته اخوان المسلمين مصر با اشاره به اينکه ايران براي ايجاد يک نظام دموکراتيک کامل با چالشهاي بسياري در داخل و خارج روبروست ،بر حمايت از موضع قاطعانه ملت ايران در دستيابي به حقوق خود در صحنه هاي بين المللي تاکيد کرد.

وي خاطرنشان کرد که ايران حق دارد از دانش هسته اي مسالمت اميز برخوردار باشد و برنامه صلح اميز هسته اي خود را بدون دخالت و قيد و بندهاي خارجي تکميل کند.

* حمله به ناوگان آزادي ؛ توطئه صهيونيستي با همدستي کشورهاي حامي رژيم اسرائيل

العريان ابعاد حمله اسراييل به ناوگان آزادي را فراتر از همبستگي بين المللي با مردم غزه دانست و تاکيد کرد : اين مساله از توطئه اشغالگري رژيم صهيونيستي بر سراسر فلسطين با همدستي کشورهاي ديگر پرده برداشت.

وي گفت : اخوان المسلمين مصر اقدامات مختلفي را براي اعلام همبستگي با مردم تحت محاصره غزه در دستور کار خود قرار داده اند که از ميان آنها مي توان به درخواست چندين باره فراکسيون اخوان المسلمين در مجلس براي بازگشايي گذرگاه رفح به طور دائمي و هميشگي اشاره کرد.

وي افزود: محور ديگرفعاليت هاي اخوان المسلمين کمک به مردم غزه و همچنين جمع آوري ميليون ها ليره مصري براي مردم غزه و رساندن آن ها از طريق کاروان هاي امدادرساني يا هماهنگي با کميته هاي امدادرساني بين المللي به مردم غزه است.

العريان نقش اخوان المسلمين در ميان ملت مصر را بسيار مهم ارزيابي کرد و گفت: در زمان حاضر جريان هايي وجود دارند که به دنبال نابود کردن مساله فلسطين و حقايق مربوط به آن هستند.

وي خاطرنشان کرد : اين جريان سازي توسط رسانه هاي دولتي و گاه رسانه هاي خصوصي پيگيري مي شود و عليه جنبش حماس و دولت منتخب فلسطين و مقاومت فلسطيني برنامه سازي مي شود.* هزاران عضو اخوان المسلمين به دليل حمايت از فلسطين در مصر بازداشت شده اند

وي تاکيد کرد: تاکنون هزاران تن از اعضاي اخوان المسلمين به دليل همين فعاليت ها بازداشت شده اند و برخي از آنان همچنان به سبب دفاع از مساله فلسطين در زندان به سر مي برند.

اين مسوول اخوان المسلمين درباره بازگشايي گذرگاه رفح توسط دولت مصر نيز گفت: اين اقدام مثبت و عالي است و ما با استفاده از اين اقدام کارون هايي به غزه گسيل خواهيم کرد که با کاروان هاي گذشته که فقط محموله هاي غذا و مواد دارويي حمل مي کردند تفاوت خواهند داشت ومحموله هاي آنها مصالح ساختماني و سيمان و آهن براي بازسازي غزه خواهد بود.

وي تاکيد کرد: ما خواهان بازگشايي گذرگاه رفح به صورت دائمي و قطعي هستيم و وضع گذرگاه رفح بايد مانند همه گذرگاه هاي مرزي مصر با ساير کشورها باشد.

* اجراي قانون وضعيت فوق العاده در مصر براي محدود کردن آزادي ها

اين مسوول اخوان المسلمين در بخش ديگري از اين گفت و گو از تداوم اجراي قانون وضعيت فوق العاده در مصرانتقاد کرد و گفت: به ما گفته شد که قانون فوق العاده فقط براي مبارزه با تروريسم و خشونت و تجارت مواد مخدر استفاده خواهد شد ؛ ولي ما شاهد آن هستيم که دستگاههاي امنيتي در انتخابات سابق دخالت کرده و به بهانه قانون فوق العاده نتيجه انتخابات را تغيير دادند.

العريان درباره انتخابات رياست جمهوري آتي مصر اظهارداشت : زود است که اينک در مورد انتخاباتي که قرار است سال بعد برگزار شود، سخن بگوييم، تا اين لحظه نامزدهايي براي اين انتخابات وجود ندارد و حتي حزب حاکم نيز نامزدي خود را در اين انتخابات اعلام نکرده است.

وي افزود: ما معتقديم که حزب حاکم در انتخابات پيروز خواهد شد، چون خود رقبايش را از بين افراد ضعيف انتخاب خواهد کرد.

العريان درباره روابط ميان اخوان المسلمين و محمد البرادعي مدير سابق آژانس بين المللي انرژي هسته اي گفت: محمد البرادعي شخصيتي مصري و بين المللي است و از احترام بالايي برخوردار است و ما از اقداماتي که وي انجام ميدهد استقبال کرديم و با وي ديدار کرديم ولي البرادعي نامزدي اش را براي انتخابات رياست جمهوري اتي اعلام نکرده است.
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۷ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۰
همین لبنان دیشب حمایتکرد بسه ما خودمان بلدیم از حق خودمون دفاع کنیم پول هم نمیدیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۲ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۰
درود بر برادران مسلمان
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس نوروز 99 جهش تولید مناجات شعبانیه روز جمهوری اسلامی