بازدید 3334
مهندس زمانی فرد مدیرعامل مجتمع چوکا: شرکت چوکا با حمایت های ویژه شستا از طریق هلدینگ های تاپیکو و سلولزی جهش تولید را در شرکت محقق ساخته و اکنون تخصیص چوب به عنوان ماده اولیه برای تولید، نیاز به مساعدت جدی مسئولین استان گیلان و کشور دارد.
کد خبر: ۱۰۳۳۱۳۰
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۹ 08 February 2021

تحقق جهش تولید توسط صنایع چوب و کاغذ ایران (چوکا )

به گزارش «تابناک» به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل مجتمع چوکا، صبح امروز با حضور جمعی از اصحاب رسانه، نشستی تحت عنوان" ارائه گزارش عملکرد، دستاوردهای 99 و فرصت های پیش رو " در شرکت صنایع چوب و کاغذ ایران(چوکا ) برگزار گردید.
مهندس ایرج زمانی فرد مدیرعامل مجتمع چوکا با اشاره به افزایش 34درصدی تولید امسال نسبت به سال 98 گفت: شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی شستا به عنوان یکی از سهامداران عمده چوکا در سال 1399 با پرداخت بدهی های باقی مانده از سنوات گذشته، یکی از موانع تولید در شرکت چوکا را مرتقع نمود و شرکت چوکا با افزایش تولید و اتخاذ سیاستهای مالی و اقتصادی مناسب علاوه بر خلق ثروت در شرکت، بستر لازم برای گسترش فعالیت ها، کسب سود و جذب سرمایه گذاران را فراهم نموده است.
وی گفت: به منظور ایفای مسئولیت های اقتصادی و اجتماعی شرکت چوکا، طی سال99 این شرکت علاوه بر پرداخت حقوق پرسنل شرکت اسالم، نوسازی و بازسازی خط تولید نئوپان را نیز با به کار گیری منابع داخلی خود عملیاتی نموده است.

مهندس زمانی فرد مدیر عامل چوکا خاطر نشان کرد: به کار گیری صحیح سرمایه در گردش تزریق شده از سوی شستا در سال 99 که به مراتب کمتر از سرمایه در گردش تزریق شده در سال 98 بوده، منجر به رونق و شکوفایی شرکت چوکا گردیده است.
نائب رییس هیئت مدیره در بخشی از این نشست اظهار داشت: تولید، فروش و سود و زیان دوره یکساله منتهی به بهمن سال 1399 تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا و تعطیلی کارخانه در اسفند 98 و فروردین سال 99 بوده است.
ایشان با اشاره به کاهش 47 درصدی زیان شرکت در سال 99 گفت: شرکت چوکا بعد از غریب 5 سال به سود ناخالص دست یافته است.
مهندس زمانی فرد با اعلام این مطلب که کاهش نسبت قیمت تمام شده به فروش از 140 درصد در سال 98 به 96درصد در سال 99 بیانگر کنترل هزینه ها و افزایش راندمان تولید در شرکت می باشد گفت:
کاهش دوره وصول مطالبات از 43 روز به 20 روز در سال 99 بیانگر مدیریت صحیح منابع نقدی و موجب افزایش توانایی شرکت گردیده است.
مدیرعامل شرکت چوکا با اشاره به اینکه جهش تولید در چوکا با همدلی و تلاش تک تک پرسنل و با به کارگیری تخصص و تجربه داخلی در سال99 محقق گردیده است خاطرنشان کرد: تهیه برنامه خروج از زیان دهی، اخذ گزارش مقبول از حسابرس مستقل برای صورتهای مالی سال 98 و نیز صورتهای مالی میاندوره ای سال99 و همچنین اخذ بخشودگی جرایم مالیاتی از امور مالیاتی استان گیلان به مبلغ 67میلیارد ریال و اخذ تخفیف از محل بدهی سنواتی آب مصرفی به مبلغ 3میلیارد ریال و کاهش نسبت قاف از 140درصد به 96درصد را از دستاوردهای مالی شرکت چوکا در سال99 می باشد.

نائب رئیس هیئت مدیره شرکت چوکا گفت: تولید کود هوموس و ورود شرکت به صنعت سبز برای اولین بار در شرکت چوکا اتفاق افتاد که طی آن ضایعات چوبی باقیمانده از تولید کاغذ که از ابتدای تأسیس مجتمع در شرکت انباشته شده بود، در سال‌های اخیر بصورت خام و با قیمت ناچیزی به فروش می‌رسید و شرکت چوکا در سال 1399 کمپوست ایجاد شده از ضایعات چوبی را پس از فرآوری تبدیل به محصولی بنام کود آلی هوموس می‌نماید.
لازم بذکر است این کود سرشار از مواد آلی، کربن بالا و سایر عناصر میکرو ارگانیک می‌باشد که در صنعت کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
با راه اندازی این خط تولید، علاوه بر ایجاد اشتغال برای 50 نفر بطور مستقیم، از دارایی‌های غیر مولد شرکت چوکا نیز در جهت تولید استفاده و منافع اقتصادی آن به شرکت وارد گردید. خط تولید کود آلی هوموس در دی ماه سال 1399 و با حضور نماینده شهرستان رضوانشهر، توسط مدیریت محترم عامل شستا جناب آقای دکتر رضوانی‌فر افتتاح گردید.

مهندس زمانی فرد با اشاره به بازسازی و راه اندازی برخی از واحدهای بخش تولید پس از 15 سال گفت : با توجه به مطالعات مقدماتی انجام شده در بخش‌های مختلف کارخانه و علی الخصوص ماشین کاغذ، با تشکیل جلسات متعدد فنی و پروسسی و با تدوین برنامه زمان بندی، اقدام لازم برای در خط قرار دادن کلیه سیستم‌های خارج شده از فرایند تولید به دست پرسنل فنی و متخصص شرکت آغاز شد و در همین راستا و در جهت بالابردن کیفیت محصول نهایی اصلاحاتی در خطوط تولید اتفاق افتاد که از آن جمله می توان به : بکارگیری ریکاوری بویلر به جای پاور بویلر، راه اندازی كامل سیستم پاکت ونتیلیشن بعد از 20 سال، راه اندازی آب گرم مورد نیاز خط تولید کاغذ چوکا بعد از قریب به 20 سال، بازسازی واحد OCC، راه اندازی سیستم بروک سیوال بعد از قریب 17 سال، بازسازی فن سقفی ماشین کاغذ، راه اندازی کلندر(سیستم اطو کننده کاغذ) که از خرداد سال 1369 غیر فعال شده بود، راه اندازی شاورها بعد از 20 سال، پیگیری و راه اندازی پکیج بویلر و استفاده از نشاسته کاتیونی در تولید کاغذ اشاره نمود.

ایشان با اشاره به اجرای طرح تحقیقاتی تولید خمیر کاغذ از الیاف باگاس گفت : با توجه به محدودیت‌های تأمین منابع چوبی و کاغذ باطله جهت تولید کاغذ بسته بندی، استفاده از ساقه نیشکر مورد بررسی قرار گرفت و برای اولین بار در شرکت چوکا، خمیر کاغذ از باگاس با استفاده از دانش فنی و ماشین‌آلات موجود تولید گردید. در صورت اجرای کامل این طرح، بخشی از ظرفیت خالی ماشین آلات تولیدی جهت تولید محصول بکار گرفته خواهد شد.

تحقق جهش تولید توسط صنایع چوب و کاغذ ایران (چوکا )

وی با اشاره به اقدامات اصولی در شرکت چوکا از قبیل راه اندازی مجدد کلینرهای ماشین کاغذ بعد از گذشت بیش از 30 سال، راه اندازی مجددکارگاه ریخته گری شرکت پس از 16 سال توقف و راه اندازی مجدد خط تولید تخته چند لایه بعد از 16 سال توقف گفت : ماشين‌آلات و تأسيسات و تجهيزات خط توليد تخته چندلايه به ارزش ميليون‌ها دلار، از سال 1383 و در پي اثرات ناشي از واگذاری بخش جنگل شركت چوكا به اشخاص حقوقی ثالث متوقف گردید. با توجه به موقعيت جغرافيايي شركت صنايع چوب و كاغذ ايران(چوكا) و با تکیه بر پتانسيل و توانایی فنی پرسنل شرکت، در سال جهش توليد و با هدف تبديل دارایي‌هاي غير مولد به دارایي‌‎هاي مولد، اقدامات لازم جهت بازسازي و راه اندازي خط توليد تخته چندلايه بعمل آمده و توليد تخته چندلايه در دي‌ماه 1399 با حضور مديريت ‌محترم ‌عامل شركت شستا مجدداً و پس از 16 سال آغاز گردید.
لازم بذکر است راه اندازي مجدد خط مذكور علاوه بر استفاده از دارایی‌های غير مولد شركت، براي حداقل 16 نفر بطور مستقيم ايجاد اشتغال مي‌نمايد.

نائب رئیس هیئت مدیره چوکا افزود : طراحي، ساخت و نصب بانك خازني فشار قوي به ظرفيت 616 مگاوات با مشاركت شركت افق تأمین انرژی پارس(از شركت‌هاي زير مجموعه شستا) با تأمین مالی از سوی شستا اجرا و در دي‌ماه 1399 و همزمان با حضور مديريت محترم عامل شستا افتتاح گرديده و به بهره‌برداري رسيد.

ایشان همچنین در مورد دستاوردهای واحد تولیدی صنایع چوب اسالم گفت: طبق بررسي انجام شده توسط گروه كارشناسان فني مشخص گردید که ماشين آلات، تأسيسات و تجهيزات شرکت صنایع چوب اسالم داراي معايب و مشكلات عديده‌اي می‌باشد كه پس از بررسي‌هاي لازم و شناسايي و تجزيه و تحليل هر يك از آن‌ها و لحاظ نمودن وضعيت موجود كارگاه توليد نئوپان که از سال 98 تقریباً به تعطیلی و توقف کامل مبتلا شده بود اجرای عملیات بازسازی را امری اجتناب ناپذیر می‌نمود. لذا با توجه به منابع محدود و امکانات ناچیز در شرکت چوکا و با بکارگیری توانمندی‌های پرسنل شرکت، برنامه‌ریزی اساسی جهت انجام تعمیرات و بازسازی تجهیزات و ماشین‌آلات خط تولید نئوپان بعمل آمد.

وی همچنین تغییر فروش اعتباری به فروش نقدی و یا حداکثر با سر رسید 30 روزه، تعریف محصولات جدید با توجه به نیاز بازار ، افزایش اعتبار شرکت نزد مشتریان با ارائه محصولات کیفی و تحویل به موقع کالا به مشتریان، تسویه بدهی‌های سنواتی مربوط به پیش فروش کاغذ در سنوات گذشته، افزایش سهم بازار از طریق جذب مشتریان جدید و ایجاد رابطه تجاری سالم با مشتریان، پیگیری و اجرای سیستم CRM و افزایش رضایتمندی مشتریان، تسويه بدهی‌های سنواتی تأمین کنندگان، مدیریت و پیگیری خریدهای خارجی با توجه به نوسانات نرخ ارز و تعریف نقطه سفارش برای کالاهای مصرفی کارخانه را از دستامردهای واحد بازرگانی عنوان نمود.

مهندس زمانی فرد با اشاره به دستاوردهای واحد منابع انسانی بیان کرد : اعتراضات و اعتصابات كارگري از ميانگين چهار بار در سال به صفر و تعداد حوادث كار از 20 مورد در سال 1398 به 5 مورد در سال 1399 کاهش یافته است.
وی با اشاره به کنترل و پیشگیری از گسترش ویروس کرونا در شرکت گفت: تعداد مبتلایان در شرکت چوکا از اسفند 98 تاکنون علیرغم قرمز شدن وضعیت شهرستان‌های اطراف، فقط 13 مورد بوده است که تماماً در خارج از شرکت مبتلا شده بودند.

تحقق جهش تولید توسط صنایع چوب و کاغذ ایران (چوکا )

مدیرعامل چوکا بازنگری ساختار منابع انسانی در شرکت چوکا، اجرای طرح طبقه بندی مشاغل مصوب و پرداخت بموقع حقوق پرسنل در بیست و نهم هر ماه كه در بيست سال گذشته سابقه نداشته است را از از دستاوردهای مهم این حوزه قلمداد کرد.
ایشان همچنان تاکید کردند: شرکت چوکا علیرغم شیوع ویروس کرونا در کشور، ضمن حفظ پرسنل خود، برای پیشبرد اهداف تعیین شده در شرکت، اشتغال جدید هم ایجاد نموده و نسبت به تبدیل وضعیت نیروهایی که بصورت روزمزد با این شرکت همکاری داشتند نیز اقدام نموده است.
مهندس زمانی فرد با اشاره به دستاورد واحد محیط زیست شرکت عنوان کرد: با انجام خود اظهاری و کسب نتایج استاندارد از نظر کیفیت پساب، گازهای دودکش، صوت و هوا که بر اساس آخرین شیوه نامه خود اظهاری انجام گردید و با برنامه‌ریزی صحیح و مدیریت عوامل تأثیر گذار به محیط‌زیست موجب شد شرکت چوکا که در سال 98 مشمول عوارض آلایندگی و جزو لیست شرکت‌های آلاینده بود، از این لیست خارج گردد.
وی اقداماتی نظیر بازسازی و بهینه سازی سیستم تزریق آب ژاول از مرحله ابتدایی خروج پساب و ادامه آن در کانال خروجی تا مرحله ورود به رودخانه مجاور شرکت با رعایت مقدار مجاز کلر ورودی به آب های سطحی بعد از 10 سال، راه اندازی همزمان هوازن‌های حوضچه‌های تصفیه بعد از بیشتر از 5 سال توقف با استفاده از امکانات داخلی شرکت، آغاز تدوین برنامه طرح جامع مدیریت زیست محیطی و راه اندازی مجدد سایت 4 تصفیه پساب بعد از 6 سال توقف را از دستاوردهای زیست محیطی شرکت چوکا در سال 99 عنوان کرد و گفت : ارتباط با فعالین محیط زیست بعنوان یکی از سیاست‌های اصلی مدنظر قرار گرفته و از این طریق، راه مناسبی جهت جلوگیری از شکایت‌های مردمی و استفاده از تجارب و دانش ایشان در حفظ محیط زیست پیش روی شرکت گشوده شده است.
نائب رئیس هیئت مدیره با اشاره به طرح اقتصاد خانواده های روستایی و بازسازی خط تولید جدیدی در شرکت صنایع چوب اسالم بیان داشت: شرکت چوکا در قالب این طرح اقدام به خرید سرشاخه ها با قطر کمتر از 4 سانتی متر که پیش از این توسط اهالی دور ریخته میشد نموده است و از آنها جهت تولید بهره برده و موجب درآمدزایی برای روستاییان نیز میشود.
مهندس زمانی فرد مدیرعامل مجتمع چوکا در پایان تاکید کرد : شرکت چوکا با حمایت ویژه شستا و تامین مالی از طریق هلدینگ‌های تاپیکو و سلولزی جهش تولید را در شرکت محقق ساخته و نیاز به مساعدت جدی مسئولین استان گیلان و کشور در زمینه های زیر دارد:

1- تصمیم سازی در سطح کلان کشور مبنی بر تخصیص چوب به شرکت چوکا جهت افزایش تولید از طریق تولید انواع محصولات کاغذی و مصنوعات چوبی
2- ورود صندوق بازنشستگی بعنوان سهامدار عمده شرکت چوکا جهت تامین منابع مالی مورد نیاز برای تولید
در پایان اصحاب رسانه ضمن حضور در بخش صنعت، از خط تولید کاغذ شرکت صنایع چوب و کاغذ ایران(چوکا) بازدید نمودند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
گروه های شغلی سایت غنی سازی نطنز ماه رمضان غنی سازی اورانیوم دعای روز ششم رمضان سردار حجازی