بازدید 9124

شناگری که سرطان را شکست داد و قهرمان المپیک شد

شناگر هلندی توانست بر بیماری سرطان حاد خون غلبه کند و سپس برای گرفتن طلای المپیک جنگید.
کد خبر: ۱۰۳۲۴۱۷
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۲ 05 February 2021

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، ورزشکارانی در تاریخ برگزاری بازی های المپیک بوده اند که از بستر بیماری به مدال المپیک رسیده اند. این ورزشکاران می توانند الهام بخش خیلی از ورزشکارانی باشند که دارند برای المپیک توکیو تلاش می کنند تا با غلبه بر موانع پیش رویشان به سکوی المپیک برسند.

مارتیم وان در وایدن شناگر اهل هلند یکی از همین افراد بود. او در حالی که در انتظار مرگ بود، توانست با غلبه بر بیماری خود به طلای المپیک برسد.

این شناگر در مورد حضورش در این رشته گفت: خواهرم شناگر بود و من هم وارد این رشته شدم اما بعدا متوجه شدم من شناگر بهتری هستم.

او در سن ۱۷ سالگی مقام های متعددی را در مسابقات هلند کسب کرد و در سال ۲۰۰۰، در مسابقات قهرمانی جهان در.شنای ماراتن ۵ و ۱۰ کیلومتر جزو ۱۰ نفر برتر قرار گرفت. در حالی که به دنبال کسب مقام های مختلف بود، در سال ۲۰۰۱ دچار سرطان خون حاد شد به گونه ای که پیش بینی می شد که کارش تمام است.

وان در وایدن با یادآوری آن روزها گفت: نه به شنا فکر می کردم و نه به طلای المپیک فقط می خواستم روز بعد که از خواب بیدار می شوم دردم کم شده باشد.

او پس از شیمی درمانی و پیوند سلولهای بنیادی بر بیماری سرطان خود غلبه کرد و البته توانست به طلای المپیک نیز برسد.
شناگر هلندی پس از شکست سرطان، کسب مدال طلا را هدف قرار داد. پنج سال سخت تمرین کرد و در سال ۲۰۰۸ در مسابقات جهانی اسپانیا مدال طلا شنا ماراتن در مسافت ۲۵ کیلومتر و برنز مسافت ۵ کیلومتر را کسب کرد و جواز حضور در المپیک پکن را هم به دست آورد.

وان در وایدن در حالی در المپیک پکن شرکت کرد که مویی بر سر نداشت و جای زخمش نیز خودنمایی می کرد.
او در فینال المپیک رقابت نزدیکی با شناگران آلمان و بریتانیا داشت و توانست بر حریفان خود غلبه کند و به مدال طلا برسد.

وان در وایدن اعلام کرد در زندگی ام دو لحظه استثنایی داشتم که بدترین آن لحظه ای بود که متوجه شدم سرطان خون دارم و بهترین آن حضور بر روی سکوی قهرمانی المپیک بود.

هر چند او در سال ۲۰۰۸ اعلام بازنشستگی از ورزش حرفه ای کرد اما همچنان به شنای ماراتن ادامه داد تا با درآمد آن به انجام تحقیقات در مورد سرطان کمک کند.

او در سال ۲۰۱۷ بنیاد خود را تاسیس کرد و تا به امروز در حال جمع آوری کمک مالی برای انجام تحقیقات بر روی بیماری سرطان است.

غلبه وان در وایدن بر بیماری و جنگیدنش برای کسب مدال طلا المپیک هرگز فراموش نخواهد شد.

تور تابستان ۱۴۰۳
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل
آخرین اخبار