بازدید 35931
کد خبر: ۱۰۳۱۱۴
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۶:۲۱ 08 June 2010
بعد از اظهارات علی مطهری درباره اتفاق های رخ داده در سالگرد امام راحل برخی اعضای فراکسیون اصولگرایان ازوی انتقاد کردند.پس از ان هم هیئت داوری فراکسیون اصولگرایان از از وی خواست با حضور در این هیئت درباره اظهارات خود پاسخ دهد.

به گزارش خبر انلاین،در بر نامه بدون خط خوردگی  مناظره ای با حضورمهدی کوچک زاده، علی مطهری  نماینده مجلس شورای اسلامی و حجت الاسلام حسین ابراهیمی از اعضای کمیته داوری فراکسون اصولگرایان برگزار شده است.

  اهم اظهارات این سه نماینده مجلس را در ادامه بخوانید.

  کوچک زاده:اشکال اصلی که بنده وارد می دانم به این مکتوب آقای مطهری این است که اولاً ایشان واقعاً به چه دلیلی خودشان را مجاز می دانند که به نمازگذاران روز جمعه که با شعار دادنشان موجب ایجاد وقفه و حتی قطع سخنرانی سید حسن خمینی شدند،توهین کنند.

 ثانیاً ایشان خودشان را به چه دلیلی مجاز می دانند به رئیس جمهور قانونی کشور توهین کنند . عین نوشته ایشان جلوی من است،ایشان فرمودند که احمدی نژاد مانند یک کودک عزیز کرده یک خانواده شده است. واقعاً با چه مجوزی فردی که در یک خانواده بزرگ و عزیز در چشم ملت ایران تربیت شده به خودش اجازه می دهد که این گونه در یک نامه نسبت به رئیس جمهور منتخب مردم اهانت کند. نکته بعدی این است که ایشان از کجا و به چه دلیلی این قضاوت را می کند که مثلاً برخی آقایان این روزها اصرار بر شبیه سازی حوادث امروز با حوادث صدر اسلام دارند. عین جمله ایشان این است:آقایانی که اصرار بر شبیه سازی حوادث امروز با حوادث صدر اسلام دارند،آیا صحیح می دانند که آنها و دار و دسته شان را به سپاه عمرسعد و ابن زیاد تشبیه کنیم که در روز عاشورا با ایجاد سروصدا اجازه نمی دادند نوه پیغمبر سخن بگوید.

 ما می خواهیم بگوییم لزوماً هر کس پسر یک آدم بزرگی بود با دلیل قرآنی با دلیل تاریخ اسلامی عاقبت او لزوماً بخیر نیست. البته باعث افتخار است در یک خاندان شریفی پرورش یافتن و بزرگ شدن مثل خاندان آقای مطهری.

پس من می خواهم عرض کنم که کسانی که در این روزها سخن گفتند و استناد به حوادث صدر اسلام کردند یک منطقی را ارائه دادند که در آن منطق این اصل را مخدوش می کنند که لزوماً هر آدم خوش سابقه ای ،خوش عاقبت هم خواهد بود. یا هرآدمی که فرزند یک انسان بزرگی بود خوش عاقبت هم خواهد شد. این را با این منطق رد می کنند و بعد هم صحبتهای هشدار دهنده ای که همیشه دیگران کردند ما هم کردیم.

 آیا این درست است که حالا آقای مطهری بیایند با یک فرضی از پیش خود که دیگران حوادث امروز را با حوادث صدر اسلام شبیه سازی می کنند،شروع کنند صحبتشان را و بعد بگویند که آیا صحیح است ما دار و دسته شما را به سپاه عمرسعد و ابن زیاد تشبیه کنیم.درست است که شما گفتید آیا صحیح است یاخیر. ولی واقعاً این کار را کردی. شما توهین کردید به نمازگذاران. شما توهین کردید به همه کسانی که استناد به یک مطلب تاریخی اسلام یا به یک منطق قرآنی کردند. این واقعاً چه نحو سخن گفتن است. من اتفاقاً در همان نامه هم نوشتم اینجا هم می گویم اگر بنده هم بگویم آقای علی مطهری شمایی که فلسفه خواندی، دکترای الهیات داری،ادبیات عرب خواندی،آیا اینجا اجازه هست که ما هم به شما بگوییم که شما مثل یک کودک عزیزکرده ای شده ای که دهانت را باز می کنی هر حرفی که دلت می خواهد می زنی. نکند خدای ناکرده به واسطه وابستگی به یک خاندان شریف خودت را تا این حد آزاد در بیان مطلب می دانی. اسم این را آزادی بیان می گذاری. این آزادی بیان نیست، این هتاکی  است.

مطهری:البته یک قسمتهایی از صحبتهای ایشان را من درست نشنیدم. ولی اجمالاً متوجه شدم که ایشان چه فرمودند. اولاً من به آقای کوچک زاده توصیه می کنم که با افراد بزرگ زاده در نیفتند. ..

 کوچک زاده:عجب منطقی. متشکرم. این هم یک توهین دیگر.من که خودم می گویم شما بزرگ زاده ای اما بزرگ زادگی عاقبت شما را بخیر نمی کند...

  مطهری:بله همین طور است...

  کوچک زاده:منطق همفکران شما هم در این نظراتی که در اینترنت می نویسند همین است. همه شما دلیلتان در مقابل ما فامیل ماست. من افتخار می کنم که کوچک زاده هستم...

   مطهری:من این را به عنوان شوخی عرض کردم. ..

 کوچک زاده:شما ثابت کنید که مطهرهستید.

 مطهری:به عنوان شوخی عرض کردم که به هرحال ایشان سعی کنند که با بزرگ زادگان در نیفتند.اصل حرف من این است که از این اصل کلی که ممکن است افرادی با سوابق خوب بعداً راهشان را تغییر دهند و در مقابل امام حق قرار گیرند،ما آمدیم و استفاده نادرست کردیم. یعنی آن شبیه سازی حوادث امروز با حوادث صدر اسلام،اصل این کار اشتباه نیست،ممکن است مصداق داشته باشد. ولی اینکه بیاییم این را یک ابزار قرار دهیم برای خارج کردن همه مخالفان و منتقدان خودمان از صحنه، آین کار، کار درستی نیست. اصل این مطلب را که رهبر انقلاب مطرح کردند که بالاخره همانطور که در صدر اسلام افرادی مثل طلحه و ذبیربا سوابق خوب از مسیر خارج شدند و در مقابل امام حق قرار گرفتند،ممکن است امروز هم اتفاق بیفتد،این حرف بسیار درستی است و شهید مطهری هم 40 سال قبل این را مطرح کرد که ماشخصیتها را باید با معیار حق بسنجیم و بشناسیم نه اینکه حق را با معیار شخصیتها بسنجیم. یکی از امتیازاتش هم مسئله اصولگرایی در مقابل شخصیت گرایی است. این حرف درستی است ولی حرف ما در آن یادداشت من این بوده که از این حرف درست، از این کلمه حق در واقع اراده باطل شده و استفاده ابزاری و نادرست شده و در طول این یک سال گذشته دائماً ما افراد را تشبیه کردیم به طلحه و زیر و غیره که این خائن است از انقلاب خارج شده باید او را از صحنه حذف کرد.اینکه بگوییم همه بد هستند و ما خوبیم، این خطری است که انقلاب را تهدید می کند.افرادی مثل آقای کوچک زاده و دوستانشان که بالاخره این مسیر را دارند طی می کنند و فکر می کنند هر چه جاذبه انقلاب را محدود کنند این به نفع انقلاب است. ..

  کوچک زاده:آقای مطهری اینها که الان موضوع بحث ما نیست...

 مطهری:خروج از مسیر انقلاب اسلامی و اینها. حرف ما در آنجا این بوده. وگرنه این که بگویم تعریضی در سخنان رهبری بوده اینها هم شیطنتی بود که در این دو سه روزه انجام شد که برخی بگویند این حرف فلانی تعریضی به مقام معظم رهبری بود که می خواست حرف رهبری را رد کند.  ما گفتیم این آقایان امثال آقای کوچک زاده، این تیپ افراد، اینهایی که همه حوادث را شبیه سازی می کنند و می گویند همه اینها شبیه حوادث صدر اسلام است،آیا درست است که ما بگوییم که ....

  کوچک زاده:شما یک مثالی برای صحبتهای من می آوری؟

  مطهری:.. و اجازه ندادند که نوه امام صحبت کند، ما بیاییم این را تشبیه کنیم به سپاه عمرسعد و ابن زیاد که در روز عاشورا با ایجاد سرو صدا نگذاشتند که نوه پیغمبر صحبت کند آیا این کار درست است؟

کوچک زاده:این قیاس شما وارد نیست اولا ،اگر هم آنچه که شما دارید تشبیه می کنید یک بخش آن درست باشد که من پناه می برم به خدا که مردم را به عنوان سپاه عمرسعد تشبیه کنیم. این قسمتش درست نیست ، نوه پیغمبر  معصوم بود و نوه امام خمینی و نوه هر بزرگ دیگری معصوم نیست.اصلاً بحث ما نیست...

 مطهری: وقتی شما صحبت کردید من گوش دادم شما هم گوش دهید ببینید من چه می گویم. ..

  کوچک زاده:خیر شما خارج از موضوع بحث دارید صحبت می کنید...

 مطهری:در مثال مناقشه نیست. در یک تشبیه لازم نیست که همه جوانب منطبق بر هم باشند. همه اجزای مشبه و مشبه به منطبق بر هم باشند. بلکه یک وجه شباهت برای یک تشبیه کافی است . این که شما می گویید نوه امام خمینی معصوم نیست، امام حسین معصوم بود بله . امروز هم رئیس جمهور ما که معصوم نیست پس بگوییم که حاکم ما هم جای یزید است. ما که نمی توانیم این گونه مناقشه کنیم در مثال. در مثال یک وجه شباهت هم وجود داشته باشد کافی است. این است که ما می گوییم شما آقایانی که دارید دائماً این تشبیه را به کار می برید آیا درست است که ما هم این را چماق کنیم بر سر شما بزنیم...

کوچک زاده:شما بنده را می گویید چنین تشبیهی کردم .یک جا که شما سخن من را قابل دانستید بشنوید  و الان در ذهنتان است بگویید که من تشبیه کرده باشم. ..

 مطهری: این گروه ، این تفکر،امثال جنابعالی آقای رسایی و دیگران که بالاخره این تفکر را دارید....اگر شما یک جوالدوز به دیگران می زنید یک سوزن هم به خود بزنید که ببینید چه طور است، لذت دارد؟بعد کارتان را ادامه دهید...

 کوچک زاده:ما که از این سوزنها زیاد خورده ایم.ما که کوچک زاده ایم.ما که الحمدالله از بزرگانی مثل شما دائم شنیدیم ،کوچک زاده ها با بزرگان حرف نزنند. این واقعاً مرام آیت الله شهید مطهری بود؟بارها در کلاسهای درس ایشان شرکت داشتم. ایشان بارها در منازل ما یزدیها آمد و ما شرکت کردیم.ایشان هیچ وقت این گونه توهینی به کوچک زاده ها که در فامیلشان می آمد و می نشست سخن می گفت، نکرد که شما می کنید.

 مطهری:من که این را عرض کردم این شوخی بود...

 کوچک زاده:شما این را بارها تکرار کردید. ..

 مطهری:به شوخی عرض کردم که کوچک زاده ها کاری به بزرگ زاده ها نداشته باشند. ..

 کوچک زاده:پس ما دیگر کاری با شما نداریم با شما...

 مطهری:بله. پس من هم خداحافظی می کنم...

 کوچک زاده:ان شاءالله عاقبت هر دوی ما ختم به خیر شود. ..

 رادیو گفت و گو: حالا چرا ارتباطتان را قطع می کنید. آقای کوچک زاده،آقای مطهری...

 کوچک زاده:من از شنونده ها می پرسم این چه شیوه بحث که شروعش با تحقیر طرف مقابل است.بعد هم استناد می شود که ما با شما یک شوخی کردیم. همیشه در مجلس آن ریاست محترم مجلس هم اجازه می دهند نمایندگان همین گونه با من شوخی کنند. اشکال ندارد ما همه اینها را پیش خدا عرضه می کنیم. آقای مطهری فرمودند که اهل شبیه سازی افراد با صدر اسلام...ایشان هم منظورشان آقا نبوده،فلان کس نبوده، منظورشان کوچک زاده بوده. می گویم از من مثال بیاورید، می گویند کلاً گروه شما.

 رادیو گفت و گو: آقای ابراهیمی ،هیئت داوری فراکسیون اصولگرایان اعلام کرده که آقای علی مطهری برای پاسخ در این خصوص احضار شده. هیئت داوری بیشتر بر چه نکاتی در این خصوص تأکید دارد؟

  ابراهیمی:اولاً احضاری وجود ندارد....

  کوچک زاده : احسنتُ این مظلوم نمایی است....

 ابراهیمی:ما احضار نداریم، اصولاً هیئت داوران فراکسیون اصولگرایان موضعش موضع برخورد قضاوتی نیست که بخواهد کسی را احضار کند. ما دوستانه تذکراتی می دهیم والا موضع ما موضعی نیست که بخواهد برخورد قضایی کند و آنچه اتفاق افتاده ما مطالبی رادر سایت تابناک دیدیم که افراد آوردند و بعضی هم شکایت داشتند.و برای اینکه مسئله روشن شود. چون آنچه در سایت تابناک آمده بود برای ما روشن نبود و وقتی در هیئت مطرح شد، هیئت گفتند که ما نمی دانیم که اینها صحت دارد یا خیر. بعد هم منظور گوینده را نمی دانیم که چه افرادی مورد اشاره شان است. از این جهت و آقای مطهری هم سوابقی که ما از ایشان و خانواده شان داریم، افراد متدینی هستند،پاینبد هستند بویژه نسبت به مقام معظم رهبری. ما معتقدیم مقلد آقا هستند و اخباری هم که ما داریم همین گونه است مقلد هستند. همین طوری که در این مسائل هیئت بنا دارد بر این که مسائل شفاف شود روشن شود از آقای مطهری دعوت کردیم، البته آقای رهبر از طرف هیئت تشریف آوردند و با ایشان صحبت کردیم، ایشان وقتی را با جای دیگر هماهنگ داشتند و آن ساعت نمی رسیدند که تشریف بیاورند. لذا موکول شد به یکشنبه آینده که ان شاءالله ما در خدمتشان باشیم،مسائل را توضیح دهند، ما هم 5 نفر در هیئت داوران هستیم. و هر 5 نفر هم روحانی هستیم. ما دینمان را ان شاءالله به دنیای هیچ کس نمی دهیم. ما بررسی می کنیم به هر چه رسیدیم ، مرامنامه و اساسنامه فراکسیون نزد ماست.ما بر اساس اساسنامه و مرامنامه فراکسیون اگر به هر چه رسیدیم همان را قطعاً متذکر می شویم و مواضع خودمان را اعلام می کنیم که تا این لحظه ما به یک نتیجه مشخصی نرسیدیم .یعنی هیئت داوران تا این لحظه چون فرمایشات آقای مطهری را از زبان خودشان نشنیدیم هیچ گونه قضاوت و داوری در این رابطه نداریم،منتظر می مانیم که ان شاءالله یکشنبه در محضرشان باشیم،توضیحاتی که دادند،بر اساس توضیحات، قطعاً هیئت تصمیمی خواهد گرفت و آن تصمیم به سمع مبارک مجمع فراکسیون اصولگرایان خواهد رسید.

 ابراهیمی:هر گونه اقدامی ممکن است. اگر چنانچه مواضع رسید به جایی که با اصول اصولگرایان و اساسنامه مرامنامه فراکسیون هماهنگی ندارد، تبعاً نوع تصمیم گیری در اینجا اقتضای خود ش را دارد و اگر چنانچه خطا و لغزشی روی داده باشد،در بازگشت از خطا و لغزش برای هر کسی راه باز است. این بستگی دارد به این که هیئت داوران پس از شنیدن فرمایشات آقای مطهری و توضیحات ایشان به چه نتیجه ای برسد. به هر نتیجه ای رسید مطابق آن نتیجه ای که به آن می رسد برخوردها متفاوت خواهد بود.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس جهش تولید مناجات شعبانیه تفاوت متانول با اتانول