بازدید 10886
همیشه گمان می کردم یک قانون نانوشته وجود دارد که ما عینکی­ها می­بایست درراه رسیدن به دید با کیفیت از عینک، مشکلات زیادی را تجربه کنیم.
کد خبر: ۱۰۳۱۰۷۰
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۵ 30 January 2021

در مقاله قبلی به تجربه خود دررابطه­ی تهیه عینک اشاره کردم. در این مقاله، سعی دارم تا درمورد خواصی از عدسی­ ها صحبت  کنم که در انتخاب عدسی مناسب می­تواند مارا یاری دهد.

تجربه لذتبخش­  دید شفاف با عدسی­ های طبی استاندارد

همیشه گمان می کردم یک قانون نانوشته وجود دارد که ما عینکی­ها می­بایست درراه رسیدن به دید با کیفیت از عینک، مشکلات زیادی را تجربه کنیم. مثلا باید همیشه حواسمان باشد، اصول استاندارد نگهداری عینک را رعایت کنیم تا از آسیب و خش برداشتن سطح عدسی طبی عینک خود جلوگیری کنیم. یا همواره مجبور هستیم دستمال به دست، درحال پاک کردن عینک خود باشیم. و از همه مهم­تر همیشه باید با نگرانی کثیف شدن عدسی زندگی کنیم و اثر منفی آن را بر آراستگی ظاهری چهره خود، تحمل کنیم. به تدریج به این نتیجه رسیده بودم که می­بایست این مشکلات را به عنوان بخشی از ویژگی­ ذاتی تمام عدسی­های طبی بپذیرم، اما وقتی دقیق­تر بررسی کردم، متوجه شدم اکثر این مشکلات، به دلیل خرید و استفاده از عدسی­ های طبی غیر استاندارد است.

استفاده از عدسی­های غیر استاندارد، ممکن است درابتدا دید شفافی برای ما را فراهم ­کنند، اما به دلیل فقدان تکنولوژی­ های پیشرفته درآن­ ها، سریعا آلودگی­ه ای محیط را به خود جذب می­کنند، به سختی پاک می­شوند، به راحتی خش برمی­دارند و به مرور لذت شفافیت دید را برایمان کم­رنگ می­کنند. در عدسی های استاندارد برای به حداقل رساندن تمام این مشکلات، تکنولوژی­های خاصی به کار رفته است. تکنولوژی­هایی که برای ما عینکی ها، علاوه بر تجربه دید شفاف، استفاده از عینک را نیز راحت و لذت بخش می­کند.

چگونه یک عینک مناسب داشته باشیم

خبر خوب این است که اگر  در حین انتخاب عدسی طبی کمی هوشیارتر عمل کنیم، با دانستن چند راهکار ساده به راحتی می توانیم عدسی استاندارد را تشخیص دهیم و خاطر خود را از مشکلات مذکور، آسوده­‌تر ­کنیم.

برای تشخیص دقیق­تر عدسی­های غیراستاندارد، ابتدا می­بایست با بخشی از مشکلات مربوط به بی­کیفیت بودن سطح عدسی­ های طبی آشنا شویم و سپس راه حل­های به کاررفته در عدسی­ های استاندارد را بشناسیم و در هنگام خرید خود به دنبال این ویژگی­ها باشیم.   

یکی از این مشکلات، به ویژه در این روزهای سرد و بارانی سال، ماندن قطرات باران بر سطح عدسی طبی عینک است. هرچه قطرات بیشتری برروی عدسی طبی بماند، دیدن با عینک سخت­تر می­شود. ضمن اینکه اگر این قطرات را سریعا پاک نکنیم و اجازه دهیم برروی سطح عدسی تبخیر شوند، املاح موجود در این قطرات، بر سطح عدسی می­چسبد. میزان چسبندگی این املاح در عدسی­های غیر استاندارد بسیار بیشتر است و به همین دلیل است که عدسی­های غیر استاندارد راحت تر کثیف می­شوند و سخت تر پاک می­شوند. حتی گاهی برای پاک کردن عدسی طبی، دستمال عینک دیگر کارساز نخواهد بود و حتما باید عدسی عینک­مان را شست وشو دهیم.

برای رفع این مشکل در عدسی­های طبی استاندارد، لایه شفافی برروی عدسی طبی (تحت عنوان پوشش عدسی) تعبیه شده است که میزان چسبندگی قطرات آب و ذرات مشابه موجود در محیط را برروی عدسی به حداقل مقدار ممکن می­رساند. به این ترتیب، نگرانی درخصوص پاک شدن عینک و اثرات منفی آن بی معنی خواهد بود.

چگونه یک عینک مناسب داشته باشیم

علاوه بر قطرات باران، چسبیدن گرد و غبار موجود در محیط برروی عدسی­های غیراستاندارد نیز از دیگر دردسرهای ما عینکی­هاست. عدسی های غیر استاندارد به راحتی آلودگی و ذرات ریز موجود در محیط را به خود جذب می کنند. و دقیقا به همین دلیل است که همیشه شاهد صحنه ای از پرزهای ریز جسبیده به عینک خود هستیم. درحالی­که عدسی­های استاندارد برای حل مشکل، از پوشش­های با کیفیت روی سطح عدسی استفاده می­کنند که میزان چسبندگی و جذب  این ذرات برروی عدسی را به حداقل مقدار خود می­رساند.

چگونه یک عینک مناسب داشته باشیم

اما ویژگی بسیار مهم دیگر در  عدسی های طبی، میزان دوام عدسی دربرابر خط و خش است. هرچه سطح عدسی مقاوم­تر و مستحکم­تر باشد، دوام آن دربرابر خط و خش بیشتر می­گردد و به مراتب راحتی ما در حین استفاده ازعینک افزایش می­یابد. چراکه عدسی به مرور زمان خط و خش کمتری برمی­دارد و پخش نورهای محیطی نیز از این خش­های ریز سطح عدسی کمتر می­شود و به مراتب دید بهتری را برای ما فراهم می­کند.

 در عدسی­های طبی استاندارد برای افزایش این مقاومت در عدسی و طولانی­تر کردن عمر عدسی طبی، از چسباندن لایه­های شفافی "به نام پوشش مقاوم دربرابر خش" برروی عدسی استفاده می­کنند که حداکثر مقاومت ممکن دربرابر خش­پذیری را به عدسی طبی می­بخشد.

چگونه یک عینک مناسب داشته باشیم

به این ترتیب اکثر مشکلات ما عینکی ها با عینک، به عدم استفاده از لایه­های شفاف و محافظ برروی عدسی یا غیر استاندارد بودن کیفیت این لایه­ های سطحی مربوط می­شود. درواقع اگر این لایه­ها، کیفیت مناسبی داشته باشند، جذب تمام آلودگی­ ها، اعم از قطرات آب، چربی و حتی گردو غبار موجود در محیط، برسطح عدسی به حداقل مقدار ممکن می رسد. به این ترتیب، عینکمان نیز به مدت طولانی تری تمیز می­ماند و کمتر نیاز به شست شوی عینک خود خواهیم داشت که به مراتب در حفظ آراستگی چهره مان نیز اثرگذارتر خواهد بود. از طرفی این لایه­های شفاف تعبیه شده برروی عدسی، با مقاوم سازی سطح عدسی دربرابر خط و خش، طول عمر عدسی طبی مان را افزایش می­دهند. و تمام این موارد با نهایت دقت و حساسیت، در فرایند تولید عدسی های طبی استاندارد درنظرگرفته شده است درحالی که عدسی های غیر استاندارد از تکنولوژی های آن، محروم هستند.

و ما برای رهایی از مشکلات مذکور با عینک و رسیدن به لذت بینایی کامل و شفاف در عینک، می بایست در حین خرید عدسی­های طبی خود چند راهکار زیر را اعمال کنیم، تا از استاندارد بودن عدسی­های طبی و وجود لایه­های شفاف و باکیفیت برروی سطح عدسی مطمئن شویم؛

  • عدسی های نمونه برندهای پیشنهادی عینک ساز را ببینیم

عینک سازی‏ها معمولا از برندهای عدسی‏های طبی پیشنهادی خود، نمونه‏هایی دارند. حتما از فروشنده خود بخواهیم این عدسی‏ها را در اختیارمان قرار دهد و چند تست ساده زیر را برروی آن انجام دهید:

  • تست ماژیک حلال درآب

با یک ماژیک خطی برروی عدسی نمونه بکشیم و اثر برجای مانده از ماژیک را بررسی کنیم. اگر عدسی دارای پوشش­های حداقلی نیز باشد، اثر ماژیک به شکل خطی بریده بریده، خواهد بود و همانگونه که در شکل قابل رؤیت است، درصورت نبود پوشش­های مناسب برروی عدسی، اثر ماژیک مانند آنچه در شکل دیده می­شود، به صورت ممتد برجای می­ماند.  

چگونه یک عینک مناسب داشته باشیم

  • عدسی نمونه را با دستمال عینک پاک کنیم و به راحتیِ تمیز شدن آن توجه کنیم.

یکی دیگر از ترفندهایی که می توانیم در تشخیص عدسی طبی استاندارد استفاده کنیم، عدسی نمونه عینک سازی را با دست بگیریم و اجازه دهیم اثر انگشت دستمان برروی عدسی بماند، سپس با دستمال عینک آن را پاک کنید. عدسی استاندارد و با کیفیت به راحتی و با یک یا دوبار دستمال کشیدن برروی آن، پاک می­شود.  

اینکار به ما کمک می کند، دو ویژگی عدسی را متناسب با کیفیت مورد انتظار خود بررسی کنیم و راحت­تر به انتخاب عدسی استاندارد برسیم. اولین ویژگی همان خاصیت تمیز ماندن عدسی است؛ چراکه هرچه پوشش عدسی کیفیت بهتری داشته باشد، اثر کمتری از انگشتمان برسطح عدسی می­ماند و هنگام پاک کردن عدسی، اثر انگشت سریع­تر و راحت تر پاک می­گردد.  

  • از داشتن کارت گارانتی پوشش عدسی طبی خود مطمئن شویم.

شرکت‌های تولید عدسی‏ های استاندارد، به دلیل کیفیت بالایی که محصولات خود دارند و نیز برای جلب رضایت و دادن اطمینان خاطر به مشتری خود، با ارائه کارت گارانتی اختصاصی برای پوشش عدسی طبی، دوام کیفیت بالای پوشش را برای بیش از یک سال و حتی گاهی تا سه سال و بیشتر هم تضمین می کنند. بنابراین یکی دیگر از راهکارهای اطمینان یافتن از خرید عدسی­های طبی، گرفتن کارت گارانتی مخصوص شرکت سازنده عدسی است.

 

انتهای رپرتاژ آگهی/

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
گروه های شغلی سایت غنی سازی نطنز ماه رمضان غنی سازی اورانیوم دعای روز چهارم رمضان