بازدید 6904
۵
کد خبر: ۱۰۳۰۱۵۲
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۳ 25 January 2021

درحالی که از ابتدای سال جاری تا کنون سازمان صداوسیما مکلف بوده سهم وزارت ورزش را از محل درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی به میزان تعیین شده پرداخت کند، اما تاکنون ریالی واریز نشده است و این مسئله از سوی وزارت ورزش به نهادهای نظارتی جهت پیگیری و اقدام، گزارش شده است.

به گزارش تابناک ورزشی، بخش عمده ای از درآمد باشگاه های معروف دنیا از حق پخش تامین می شود و حدود۳۰ تا ۳۵ درصد درآمد آن ها از محل حق پخش است. طی ۱۵ سال گذشته مسئولان مختلف در وزارت ورزش و جوانان، سازمان وقت تربیت بدنی و فدراسیون فوتبال درگیر ماجرای حق پخش تلویزیونی مسابقات ورزشی بودند و در چند برهه زمانی، حتی از ورود دوربین های سازمان صداوسیما به ورزشگاه ها ممانعت به عمل آمد، اما در نهایت با دخالت مقامات بالادستی به دلیل جذابیت و اهمیت بالای فوتبال برای مردم، همان رویه قبلی ادامه یافت و نه تنها دوربین ها به ورزشگاه ها راه یافتند بلکه خبری هم از پرداخت حقوق ورزش در این زمینه نشد.

صداوسیما علیه قانون؛ سال تمام شد، یک ریال حق تبلیغات ورزش را ندادند!

پس از تصویب قانون بودجه سال ۹۹ اعلام شد که درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی باید به نسبت ۳۰ به ۷۰ بین وزارت ورزش و جوانان و سازمان صدا و سیما تقسیم شود، درآمدی که برای سال جاری معادل ۵۰ میلیارد تومان در مجموع برآورد شده است تا سهم وزارت ورزش معادل ۱۵ و سهم سازمان صداوسیما معادل ۳۵ میلیارد تومان باشد.

در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ برآورد این درآمد به ۱۵۰ میلیارد تومان افزایش یافته و نسبت ۳۰ به ۷۰ مربوطه ثابت مانده است، هرچند در خصوص این لایحه باید منتظر تصویب نهایی از سوی مجلس شورای اسلامی و تبدیل آن به قانون بودجه باشیم، با این وجود در صورت تصویب لایحه و تبدیل آن به قانون، سهم وزارت ورزش از درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی در سال آینده به ۴۵ میلیارد تومان و سهم سازمان صدا و سیما به ۱۰۵ میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.

تاکنون اما علی رغم گذشت ۱۰ ماه از سال ۱۳۹۹، از سوی سازمان صداوسیما ریالی به حساب مربوطه واریز نشده است و وزارت ورزش و جوانان هیچ سهمی از محل درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی به منظور پرداخت به رشته های ورزشی مختلف ندارد.

درآمد تبلیغات پخش مسابقات ورزشی در قانون بودجه ۹۹

بر اساس قانون بودجه سال ۱۳۹۹ مشخص شد که به استناد بند (پ) ماده (۹۲) قانون برنامه ششم توسعه، وزارت ورزش و جوانان و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مکلف شدند درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی را به ردیف درآمدی شماره ۱۴۰۱۸۴ نزد خزانه‌داری کل‌ کشور واریز کنند. وجوه واریزی از محل ردیف ۴۹-۵۳۰۰۰۰ مندرج در جدول شماره (۹) این قانون به نسبت ۳۰ درصد در اختیار وزارت ورزش و جوانان (برای کمک به فدراسیون‌های مربوطه) و ۷۰ درصد در اختیار سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران قرار می‌گیرد.

در این قانون، همچنین درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی موضوع بند(پ) ماده ۹۲ قانون برنامه ششم توسعه در ردیف ملی ۵۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شد.

لایحه ۱۴۰۰ و افزایش سه برابری درآمد تبلیغات پخش مسابقات ورزشی

بر اساس لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی ۱۵۰ میلیارد تومان برآورد شده است که باید به نسبت ۳۰ به ۷۰ بین وزارت ورزش و جوانان و سازمان صدا و سیما تقسیم شود.

به استناد بند «پ» ماده ۹۲ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه، وزارت ورزش و جوانان و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مکلفند درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی را به ردیف درآمدی شماره ۱۴۰۱۸۴ نزد خزانه داری کل کشور واریز کنند.

وجوه واریزی از محل ردیف ۴۹ - ۵۳۰۰۰۰ مندرج در جدول شماره ۹ این قانون به نسبت ۳۰ درصد در اختیار وزارت ورزش و جوانان (برای کمک به فدراسیون های مربوطه) و ۷۰ درصد در اختیار سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران قرار می گیرد و در این لایحه، درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی موضوع بند(پ) ماده ۹۲ قانون برنامه ششم توسعه در ردیف ملی ۱۵۰ میلیارد تومان برآورد شده است که باید منتظر تصویب آن در مجلس شورای اسلامی بود.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
خوددرگیری دولت با خودش. جالبه دولت زورش به خودش هم نمیرسه.
پاسخ ها
ناشناس
| France |
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
صدا و سیما بخشی از دولت نیست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
نادان صداوسیما زیرنظررهبری هست نه دولت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
150 میلیارد تومن پول خورد اون تبلیغات هم نمیشه و به یک شوخی یا کلاهبرداری سازمانی شبیهه!!
ضمن اینکه چرا این قرارداد بین صداسیما و یک وزارتخونه بسته شده و نه مستقیم با فدراسیونهای مختلف؟؟
این پول میره تو دولت بعد 50 درصدش هاپولی میشه بقیش هم مشخص نمیشه که چجوری تقسیم میشه بین فدراسیون ها! آخر سرم 1 2 میلیارد به هر تیمی میرسه!!!
همشهری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
سالهاست صدا و سیما گردن کلفتی میکند و پول ورزش را نمیدهد ضمن اینکه به عواملش نیز اجازه فحاشی و تهمت زدن به رئیس جمهور و سایر وزرا را هم میدهد.
بنظر من باید با درخواست وزارت ورزش و تایید رئیس جمهور سازمان برنامه و بودجه سهم وزارت ورزش را از بودجه صدا و سیما کسر و به ورزش اختصاص دهد این کار شاید حداقل پاسخی به خودمختاری های صدا و سیما باشد.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
پروتکل الحاقی نمازهای ماه رجب پهپاد کمان 22 ایام البیض آزادراه غدیر حادثه سراوان