بازدید 11059
دبیر ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه کواکس توصیه کرده تا کشور‌ها مدل واکسن را براساس مصالح خود انتخاب و گزینش کنند، گفت: برخلاف برخی کشور‌های منطقه، ایران به خاطر حفظ سلامتی مردم اجازه انجام تست انسانی را به هیچ واکسن خارجی نداده است.
کد خبر: ۱۰۲۹۶۶۸
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۲:۱۲ 23 January 2021
به گزارش تابناک به نقل از فارس، حمیدرضا جمشیدی دبیر ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه ادر حال حاضر در وهله اول تولید واکسن داخلی در اولویت قرار دارد، گفت: سعی بر آن داریم تا قبل از موعد توزیع واکسن داخلی، تعدادی واکسن وارداتی مثلا در حدود ۲ میلیون دوز برای اقشار آسیب پذیر و کادر درمان، از خارج از کشور تهیه شود

وی با بیان اینکه تا به الان به طور قطعی معلوم نشده است که ایران از کدام کشور قصد خرید واکسن را دارد، عنوان کرد:، اما در این بین خرید از دو کشور چین و هند از سایر گرینه‌ها محتمل‌تر خواهد بود.

دبیر ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کرد: در صورتی که واکسن‌های تولید شده در هند یا چین دارای دانش فنی انگلیسی باشند، مشروط برآنکه این دو کشور آن را تائید و به مردم خودشان تزریق و تست کرده باشند، ایران حاضر به خرید آن‌ها خواهد بود، اما به هیچ عنوان به طور مستقیم از انگلیس واکسن خریداری نخواهیم کرد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با عنوان اینکه اگر در ایران ۵۰ میلیون نفر واکسینه شوند می‌توان ادعا داشت که شیوع کرونا را متوقف خواهیم کرد، افزود: در کشور توانایی آن وجود دارد که پانصدهزار واکسن روزانه به مردم تزریق شود.

ممنوعیت فایزر بر اساس توصیه کواکس بود

وی با بیان اینکه آمریکا از همان ابتدا با سازوکار کواکس مخالف بود و تنها کشوری بود که به عضویت آن نپیوست، گفت: آمریکا معترض بود که واکسن‌های شرکت‌های آمریکایی ابتدا باید به مصرف داخلی آمریکا برسد و نباید به سایر کشور‌ها ارسال شود.

جمشیدی با اشاره به اینکه کواکس به عنوان یک صندوق واسطه‌گری، متعهد شد تا با جمع‌آوری واکسن از شرکت‌های واکسن‌سازی، عادلانه آن را بین ۱۵ تا ۲۰ درصد جمعیت هر کشور که عموما اقشار آسیب پذیر هستند، توزیع کند، افزود: با این اوصاف کواکس را نمی‌توان به چشم نهادی در دست استکبار دید.

دبیر ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: کواکس دو طرح پیش فروش دارد. در طرح اولی به کشور‌ها بدون حق انتخاب مدل واکسن، اما با قیمت ارزانتر داده می‌شود و در طرح دومی به کشور‌ها اختیار انتخاب مدل واکسن داده می‌شود، اما لازمه‌اش پرداخت هزینه بیشتر است که ایران این طرح را برگزیده است.

وی خاطرنشان کرد: اولویت‌بندی واردات واکسن توصیه خود کواکس به کشور‌ها بوده است و به همین خاطر ما نیز از همان ابتدا خرید فایزر را انتخاب نکردیم.

برخلاف کشور‌های منطقه، ایران موش آزمایشگاهی نشد

جمشیدی به علت شروع واکسیناسیون در برخی کشور‌های منطقه و همسایه اشاره کرد و گفت: کشور‌های سازنده واکسن مثل چین، هند، انگلیس، آمریکا و... از مدت‌ها قبل، به سایر کشور‌ها پیشنهاد داده بودند اگر کشوری متعهد بشود داوطلبانه تست انسانی را انجام بدهد، برای فروش واکسن در اولویت قرار خواهد گرفت.

دبیر ستاد ملی مقابله با کرونا خاطر نشان کرد: کشور‌هایی مثل ترکیه، امارات، بحرین و عربستان به این دلیل در حال واکسیناسیون هستندکه اجازه تست انسانی را دادند، اما ایران به خاطر حفظ سلامتی مردم اجازه انجام هیچ گونه تست انسانی را به هیچ کشوری نداد.

فایزر نمی‌تواند استامینوفن به ما بدهد، واکسن به جای خود

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه آمریکا ۳ سال متمادی راه واردات دارو برای بیماران در حال مرگ ایرانی را مسدود کرده بود، عنوان کرد: برای مثال داروی بیماران پروانه‌ای، بیماران آنزیمی کودکان و حتی تجهیزات پانسمان که نیاز فوری کشورمان بود را از ما دریغ کردند، بنابراین با این اوصاف اعتماد کردن برای خرید واکسن از آمریکا فقط خوش خیالی است.

وی با بیان اینکه واکسن‌های mRNA به خاطر جدید بودنشان، حداقل باید چهار سال زمان سپری کند تا عوارضشان مشخص شود، تاکید کرد: مهم‌تر از عوارض ناشناخته mRNA، موضوع بدعهدی و غیر قابل اعتماد بودن آمریکایی‌ها است.

جمشیدی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری نیز از همان ابتدا متوجه واهی بودن وعده‌های تحویل واکسن بودند و صراحتا ایران را از گرداب توطئه‌های آمریکا نجات دادند، ادامه داد: الان یک ایرانی ساکن آمریکا به خاطر تحریم‌ها این اجازه را ندارد که حتی یک استامینوفن را به ایران پست کند

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه اگر همین الان ایران بخواهد از شرکت آمریکایی فایزر دارو وارد کند، تحریم‌های دولت آمریکا مانع آن خواهد شد، گفت: درحالی که قریب به صد‌ها هزار نوع دارو و مواد اولیه دارویی در جهان وجود دارد، سازمان خزنه‌داری آمریکا تمامی کشور‌ها را اجبار کرده تا پیش از صادرات هرگونه اقلام و مواد اولیه دارویی به ایران، اول از همه مجوز آن را از آمریکا دریافت کنند.

مقایسه واکسن ایرانی با mRNA

وی با اشاره به اینکه برای ساخت واکسن داخلی از همه علوم روز استفاده خواهیم کرد و به همین خاطر هم اکنون حداقل سه شرکت دانش‌بنیان در حال تحقیق و بررسی بر روی تکنولوژی mRNA هستند، ادامه داد: لزوما با قطعیت نمی‌توان گفت که این تکنولوژی بد است، اما به علت آنکه این تکنولوژی اولین بار است که در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد بنابراین عوارض بلند مدت آن ناشناخته است.

وی با عنوان اینکه واکسن‌های فایزر و مدرنا به علت آنکه فقط متمرکز بر یک ژن ویروس شده است و اگر آن ژن مشخص شده جهش پیدا کند، واکسن‌های با فرمول mRNA خاصیت خود را از دست خواهند داد، افزود: واکسن ایرانی، چون تمامی ژن‌های ویروس‌های کشته شده «Inactivated» را در درون خود دارد بنابراین هیچ جهش ژنتیکی در کارکرد واکسن ایرانی اختلال ایجاد نخواهد کرد.
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۱۱
انتشار یافته: ۱۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
مسئولین کشور های همسایه خائن هستند. اما در کشور ما مهربان تر از مادر هستند.. ملت هم باور کرد....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
???????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!???????????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!??????????????????????
ناشناس
|
Canada
|
۰۷:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
ببخشید میشه بگید ماجرای قرارداد واکسن بین ایران و کوبا چیه؟ مگر قرار نیست واکسن کوبا روی ایرانی ها تست بشه؟ بعد میگید فایزر میخواد تو کشورها تست انسانی انجام بده؟! اگر سرچ کنید متوجه میشید که میلیون ها نفر در آمریکا واکسن زدن!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
ماست مالی بسه
داود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
در طول چهل سال جز ئ خود بزرگ بینی ... خود ستایی .... تهمت و افترا به دیگران چیزی دیده ایم ؟ غاز همسایه موشه .. مرغ ما شتر مرغه. خدا خود رحم کند به این ایده های ناب.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
توجیهات بی منطق
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
نمی توانید یا نمی خواهید واکسن وارد کنید، آن وقت مصالح مروم را بهانه می کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
همون استامینوفن و چسب زخم رو هم توضیح میدادید که چرا وارد میشه؟! .... واکسن آنفولانزا رو هم از چین وارد میکنید دیگه؟!..... سنگ بزرگ نشان نزدن است!
ناشناس
|
United States
|
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
الان آزیترومایسین شرکت فایزر که در ایتالیا تولید میشه در اختیار هموطنان در داخل کشور قرار دارد، چطور استامینوفن از فایزر نمی‌تونید بگیرید؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
خخخخخخخ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
واکسن خارجی برای نور چشمی ها وارد میشه و مردم باید تماشا کنن
همانطوری که واکسن آنفولانزا صرفا برای همان نور چشمی ها و رنگین تر بودن خونشان وارد شد و مردم هیچ......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
باشه تو درست میگی. اصلا فایزر باعث نسل کشی میشه. بسه دیگه. شما که برای مردم فایزر وارد نمیکنین دیگه هی دلیل و برهان واهی نیارین.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
وقتی یه واکسن به 20 تا 50 میلیون نفر تزریق میشه خوب معلومه تو این بین کسانی هستن که در هر صورت جدای از ترزیق واکسن به مرگهایی از قبیل سکته و امراض زمینه ای فوت می شدن
ناشناس
|
United States
|
۰۶:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۵
اینها دلیل علمی نمیشه که یک واکسن اونم مال یک شرکت پرچمدار دارو و اینقدر پیشرفته بد باشه. همه میدونند همه واکسن ها عوارضی هم داره، بسته به نوع بدن و بیماری های پیش زمینه ای فرد داره. بهتره مقالات تون را قبل از چاپ بدید یک کارشناس بی‌طرف اول از لحاظ علمی چک کنه بعد چاپ کنید. والله
ناشناس
|
United States
|
۰۶:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۵
اون استادی هم که گفته فایزر به ما استامینوفن هم نمیتونه بده احتمالا در خواب تشریف داره، الان داروی آزیترومایسین از شرکت فایزر تولید ایتالیا در داروخانه های داخل کشور یافت میشه. بهتره یکم دست از منیت بردارید و یکم به فکر مردم باشید، هر چند چند دهه است مردم دیگه اهمیتی واستون ندارند
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
پروتکل الحاقی نمازهای ماه رجب پهپاد کمان 22 ایام البیض آزادراه غدیر حادثه سراوان
آخرین اخبار