بازدید 20320
عباس سليمي‌نمين مدير دفتر مطالعات و تدوين تاريخ ايران در گفت‌وگو با فارس، در خصوص اتفاقاتي كه در سالگرد ارتحال امام(ره) رخ داد، گفت: در شرايط فتنه آنچه كه مي‌تواند هزينه‌هاي تحميل شده بر ملت را كاهش دهد، برخوردهاي بزرگوارانه با خطاهاست.
کد خبر: ۱۰۲۸۵۷
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۱:۲۶ 07 June 2010
مدير دفتر مطالعات و تدوين تاريخ ايران، تاكيد كرد: هر چند نسبت به خطاهاي انجام شده توسط سيد حسن خميني موضع داريم اما معتقديم اين خطاها از سر ناپختگي و جواني سياسي بوده و باب تنبه و بازگشت به آغوش ملت براي نوه بزرگوار امام(ره) باز است.

عباس سليمي‌نمين مدير دفتر مطالعات و تدوين تاريخ ايران در گفت‌وگو با فارس، در خصوص اتفاقاتي كه در سالگرد ارتحال امام(ره) رخ داد، گفت: در شرايط فتنه آنچه كه مي‌تواند هزينه‌هاي تحميل شده بر ملت را كاهش دهد، برخوردهاي بزرگوارانه با خطاهاست.

وي افزود: قطعا در شرايط فتنه خطاهاي برخي نخبگان و خواص موجب مي‌شود تا دشمنان اصلي نظام اسلامي فرصتي پيدا كنند تا بتوانند لطمه‌اي به استقلال نظام اسلامي ايران وارد كنند، اما هوشمندي همراه با بزرگواري، مي‌تواند برخي از اين خطاگران را از دام دشمنان رهايي بخشد.

سليمي‌نمين در خصوص اتفاق پيش آمده در سالگرد رحلت امام‌خميني(ره)، تأكيد كرد: آنچه كه در مراسم سالگرد رحلت امام‌خميني‌(ره) صورت گرفت را به نوعي قابل سرزنش مي‌دانم و اين بدان معني نيست كه نسبت به خطاهاي سيدحسن خميني موضعي ندارم.

وي افزود: من به خطاهاي وي واقفم و مي‌دانم كه از سر ناپختگي سياسي بعضاً وارد صحنه‌هايي شد كه مي‌توانيم بگوييم جواني سياسي وي اين امر را فراهم كرد.

سليمي‌نمين در ادامه اظهار داشت: وقتي مي‌توان شرايط را به نوعي زمينه‌چيني كرد كه بازگشت وي فراهم شود و تصحيح خطاها موجب شود، نبايد به نوعي عمل كنيم كه فردي را به سوي خطاگران هل دهيم.

وي با اشاره به اينكه اين نوع برخوردها قطعا موجبات بازگشت از خطا را ناهموارتر مي‌كند، خاطرنشان كرد: بايد به گونه‌اي عمل كنيم تا نخبگاني كه مي‌خواهند به نوعي تلويحا گاهي سخن از اين سو و گاهي از آن سو به زبان آورند، نسبت به آنان برخورد بزرگوارانه‌اي صورت گيرد كه باب تنبه براي آنان باز باشد.

سليمي‌نمين تأكيد كرد: البته اينكه تصور شود برخي انتسابات موجب مصونيت باشد، غلط است و اينكه بگوييم كسي منسوب به شخص بزرگواري است، پس از خطاي آن بگذريم، درست نيست.

مدير دفتر مطالعات و تدوين تاريخ ايران با تأكيد بر اينكه منسوب بودن، مصونيت از خطا را موجب نمي‌شود، خاطرنشان كرد: ملت انتظار دارند كساني كه جزء منسوبان بزرگان هستند، سنجيده و پخته‌تر عمل كنند، گرچه سن آنها جوان است اما به دليل آن انتساب، انتظار پختگي سياسي از آنها مي‌رود.

سليمي‌نمين با اشاره به اينكه در مراسم سالگرد امام‌خميني(ره) اي كاش مردم بزرگوارانه، از بخشي از خطاها مي‌گذشتند تا دشمن هرچه بيشتر در فتنه‌گري‌هاي خود ناكام بماند، خاطرنشان كرد: يكي از مسائلي كه مي‌تواند دشمن را اميدوار كند، ايجاد درگيري درجبهه انقلاب است و به طور قطع كساني كه از درون جبهه انقلاب براي دشمن ايجاد اميدواري مي‌كنند، عمل ناپسندي انجام داده اما مردم با بزرگواري مي‌توانند موجب خجلت و بازگشت آنها به پايبندي مصالح كشور شوند.

وي در پايان تاكيد كرد: نبايد از اين مسئله نيز غافل شد كه برخي رقابت‌هاي حزبي و سياسي به گونه‌اي تلاش دارد كه تصحيح خطاها صورت نپذيرد تا رقيب به طور كلي از صحنه رقابت حذف شود. همين تمايل مي‌بايست انگيزه لازم را براي اصلاح خطاها در برخي از نيروهاي به خطا رفته بيش از پيش فراهم سازد.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس جهش تولید مناجات شعبانیه روز طبیعت تفاوت متانول با اتانول