بازدید 38230
پیمانه اقتصادی
این پیمانه تیتر‌هایی همچون ریزش بورس‌ها پس از دو میلیونی شدن قربانیان کرونا در جهان، پنتاگون ۹ شرکت چینی را تحریم کرد، قیمت طلا ۱ درصد و قیمت نقره ۳ درصد سقوط کرد، کرونا سرمایه‌گذاری جهانی در صنعت نفت را کاهش داد و واردات نفت خام چین رکورد زد را در بر دارد.
کد خبر: ۱۰۲۸۲۱۹
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰ 16 January 2021

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون ریزش بورس‌ها پس از دو میلیونی شدن قربانیان کرونا در جهان، پنتاگون ۹ شرکت چینی را تحریم کرد، قیمت طلا ۱ درصد و قیمت نقره ۳ درصد سقوط کرد، کرونا سرمایه‌گذاری جهانی در صنعت نفت را کاهش داد و واردات نفت خام چین رکورد زد را در بر دارد.

ادامه سقوط شاخص کل بورس تهران!

در حالی که هفته گذشته سقوط ۸۱ هزار واحدی شاخص کل بورس به ثبت رسید، امروز نیز در دقایق ابتدایی، ادامه ریزش شاخص کل بورس را شاهد هستیم، به گونه‌ای که در ساعت ۹:۳۰ صبح، شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۲۴۹۲۰ واحدی معادل ۲.۰۳ درصد به یک میلیون و ۲۰۴ هزار و ۹۱۵ واحد رسیده است. / جزئیات بیشتر از بازار امروز

پیش بینی رئیس کل بانک مرکزی از آینده بازار ارز/ دلار در معاملات جهانی بالا رفت/ جریمه ۱۸۰ میلیون دلاری یک خودروساز در آمریکا/ ادامه سقوط بورس تهران!

ریزش بورس ها پس از دو میلیونی شدن قربانیان کرونا در جهان

با ثبت رکورد تازه در تلفات ناشی از کرونا، بیشتر شاخص های مهم بورسی ریزش کردند. در وال استریت، همه شاخص‌ها نزولی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۳۷ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۰ هزار و  ۸۷۷.۷۲ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۴۷ درصد ریزش تا سطح ۳۷۷۷.۶۰ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۴۹ درصد افت در سطح ۱۳ هزار و ۴۸.۱۰ واحدی بسته شد.

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۹۷ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۷۳۵.۵۱ واحد بسته شد.  شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با ریزش ۱.۴۴ درصدی و ایستادن در سطح  ۱۳ هزار و ۷۸۷.۷۳ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با کاهش ۱.۲۲ درصدی در سطح ۵۶۱۱.۶۹ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۱.۶۹ درصد پایین رفت و به ۸۲۳۰.۷۰ واحد رسید.

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند، تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افت ۰.۶۲ درصدی تا سطح ۲۸ هزار و ۵۱۹.۱۸ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۲۷ درصد بالا رفت و در سطح ۲۸ هزار و ۵۷۳.۵۶ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای  کامپوزیت" ریزش ۰.۲۳ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۵۴۵۸.۰۸ واحد بسته شد.

پنتاگون ۹ شرکت چینی را تحریم کرد

وزارت دفاع آمریکا ۹ شرکت چینی از جمله شیائومی، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گوشی های تلفن همراه، را در فهرست تحریم‌ها اضافه کرد. به نقل از سی.ان.ان، تحریم شیائومی باعث شد که ارزش سهام این شرکت در بورس هنگ کنگ روز جمعه ۱۰ درصد کاهش پیدا کند. شیائومی اخیرا شرکت اپل را پشت سر گذاشت و به سومین سازنده تلفن های همراه تبدیل شد. پنتاگون همچنین شرکت هواپیماسازی چین (Comac) را نیز تحریم کرد. وزارت دفاع آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که این وزارتخانه مصمم است بر روابط ارتش چین و شرکت ها تمرکز کرده و با آنها مقابله کند. پنتاگون افزود که برخی شرکت ها «در ظاهر نهادهای غیرنظامی هستند» اما در واقع با فناوری و تخصص پیشرفته از ارتش حمایت می کنند. چین روز جمعه در واکنش به تحریم های جدید آمریکا، ایالات متحده را به سوءاستفاده از قدرت متهم کرد. «ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت که صنایع آمریکایی نیز روابط نظامی- مدنی دارند و دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را به استانداردهای دوگانه و قلدری متهم کرد. همزمان با تحریم های جدید پنتاگون، وزارت بازرگانی آمریکا نیز شرکت CNOOC چین را تحریم کرد. این شرکت در زمینه تولید نفت فعالیت می کند و وزارت بازرگانی، آن را از دستیابی به فناوری آمریکایی منع کرد.

همتی رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی نوشت: «این روزها، درخصوص روند کاهشی نرخ ارز، بر اساس دیدگاه‌های سیاسی، تحلیل‌های مختلف ارائه و قضاوت‌های خاص می‌شود. روند نرخ ارز، بر اساس مبانی بنیادی بازار شکل می‌گیرد. لذا، براساس آنچه طی دوسال و نیم گذشته شاهد آن بودیم، فشار ناشی از تحریم ها، خصوصا تشدید انتظارات، در افزایش قیمت ارز مؤثر و تعیین کننده بوده است؛ لذا انتظار میرود با فروکش کردن انتظارات، نرخ ارز نیز به سمت تعادل و ارزش اقتصادی آن حرکت بکند. همانگونه که ریاست محترم جمهوری تأکید کردند با دسترسی بهتر بانک مرکزی به منابع مسدودی خود و نیز شرایط پیش رو، امکان مدیریت مؤثرتر در بازار ارز، در راستای اهداف کلان بانک مرکزی، فراهم می‌شود. در این میان، حفظ قدرت رقابت پذیری اقتصاد، به همراه صیانت از ذخایر ارزی، برای بانک مرکزی اهمیت دو چندان دارد. بانک مرکزی در طول دو سال و نیم گذشته تلاش کرده است با برنامه و تدبیر، تحریم‌های دولت آمریکا را خنثی و درحدتوان از سقوط بیش از حد ارزش پول ملی جلوگیری و دشمن را، از رسیدن به هدف فروپاشی اقتصادی، مأیوس و ناموفق بسازد. بانک مرکزی تمام توان خود را برای ایجاد تعادل در بازار ارز و تقویت ارزش پول ملی بکار میگیرد. انتظارم از فعالین سیاسی این است، رقابت‌های حزبی و جناحی خود را به تلاش‌های بانک مرکزی برای بهبود شرایط اقتصاد و استفاده از فرصت‌های بین المللی برای خنثی سازی و کاهش تحریم و تقویت ارزش پول ملی وصل نکنند.»

دلار در معاملات جهانی بالا رفت

ارزش دلار مقابل بسیاری از ارزهای مهم تقویت شد. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۵ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۰.۶۶۲ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۱۲۳ دلار اعلام شد (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است).

قیمت طلا ۱ درصد و قیمت نقره ۳ درصد سقوط کرد

قیمت جهانی طلا در پایان معاملات دیشب با شتاب گرفتن رشد دلار سقوط کرد. در پایان معاملات جمعه به وقت آمریکا (بامداد شنبه به وقت تهران) قیمت خرید نقدی هر اونس طلا در بورس لندن، اسپات‌گلد، ۱.۰۸ درصد سقوط کرد و به ۱٫۸۲۶.۵۹ دلار رسید. قیمت پیش‌خرید هر اونس طلای آمریکا ۱.۲۸ درصد یا ۲۳.۷۰ دلار سقوط کرد و به ۱٫۸۲۷.۷۰ دلار رسید. قیمت هر اونس نقره هم با سقوط سنگین ۳.۷۷ درصدی روبرو شد و به ۲۴.۸۳ دلار رسید. شاخص دلار بزرگترین رشد هفتگی خود از اکتبر ۲۰۲۰ را به ثبت رساند و باعث شد قیمت طلا برای دارندگان ارزهای خارجی غیر دلاری گران‌تر تمام شده و تقاضای آن کاهش یابد.

جریمه ۱۸۰ میلیون دلاری یک خودروساز در آمریکا

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که شرکت خودروسازی تویوتا برای حل و فصل اتهامات خود مبنی بر عدم رعایت قوانین مربوط به انتشار گازهای گلخانه‌ای، قرار است ۱۸۰ میلیون دلار به دولت آمریکا پرداخت کند.خبرگزاری تاس گزارش داد که وزارت دادگستری آمریکا روز پنج‌شنبه اعلام کرد که شرکت خودروسازی تویوتا برای حل و فصل اتهامات خود مبنی بر عدم رعایت قوانین مربوط به انتشار گازهای گلخانه‌ای، قرار است ۱۸۰ میلیون دلار به دولت آمریکا پرداخت کند.

براساس این گزارش، قوانین آمریکا شرکت‌های خودروساز را ملزم به گزارش مشکلات مربوط به انتشار گازهای گلخانه‌ای توسط خودروها می‌کند.جفری بوسرت کلارک، معاون دادستان کل آمریکا در بیانیه‌ای گفت: تویوتا بهای بدرفتاری خود را با مجازات مدنی ۱۸۰ میلیون دلاری و توافق برای رفع احکام می‌پردازد تا اطمینان حاصل کند که تخلفات آن دیگر تکرار نمی‌شود.پیش از این، دیگر شرکت‌های خودروسازی برتر جهان نیز با جریمه‌های مشابهی مواجه شده‌اند.شرکت آلمانی دایملر، مالک برند مرسدس بنز، اخیرا پس از ادعای دولت آمریکا مبنی بر اینکه این شرکت خودروهای دیزلی خود را طوری طراحی کرده تا با تقلب آزمایش‌های آلودگی هوا را پشت‌سر بگذارند، با پرداخت ۵/ ۱ میلیارد دلار به‌عنوان جریمه موافقت کرده است.

کرونا سرمایه‌گذاری جهانی در صنعت نفت را کاهش داد

کارشناسان می‌گویند: بعید نیست سقوط تقاضا برای نفت در بازار جهانی طی سال ۲۰۲۰ و شکل گرفتن مازاد عرضه به بازار طی چند سال آینده به کاهش شدید عرضه به بازار منجر شود. بسیاری از کارشناسان و مؤسسات بین‌المللی هشدار دادند که ممکن است در اواخر سال ۲۰۲۲ یا سال ۲۰۲۳ جهان با بهبود کامل تقاضای نفت پس از کنترل کرونا، با کمبود عرضه مواجه شود. در سال ۲۰۲۰ شیوع کرونا تقاضای جهانی نفت را به شدت پایین آورد و انتظار نمی‌رود حداقل تا یک سال و نیم آینده شاهد بازگشت ثبت تقاضا به دوران پیش از کرونا باشیم.

شیوع کرونا نه تنها تقاضای نفت را پایین آورد، بلکه سرمایه‌گذاری در صنایع بالادستی نفت را هم پایین کشید بسیاری از شرکت‌های بزرگ نفتی، شرکت‌های نفت شیل آمریکایی، و شرکت‌های ملی نفت کشور‌ها سرمایه‌گذاری خود در زیرساخت‌های نفتی را به خاطر سقوط قیمت در اواسط سال گذشته به میزان قابل توجهی کاهش دادند. حجم سرمایه‌گذاری‌های انجام شده برای ساخت تأسیسات نفتی جدید هم به کمترین میزان در بیش از ۱۰ سال گذشته رسیده است در صورتی که طی سال‌های آینده شاهد افزایش قابل توجه سرمایه‌گذاری در صنایع بالادستی نفت نباشیم، کارشناسان و مؤسسات تحلیلی می‌گویند که بازار به سمت یک کمبود عرضه خواهد رفت.


واردات نفت خام چین رکورد زد

واردات نفت خام چین در سال ۲۰۲۰ با قیمت‌های پایین نفت خام و آغاز به کار پالایشگاه‌های جدید ۷.۳ درصد جهش کرد و رکوردی جدید به ثبت رساند. این داده‌ها نشان می‌دهد که علی‌رغم بحران کرونا و شوک اقتصادی آن در آغاز امسال، واردات نفت چین در سه ماهه دوم و سوم رشدی قابل‌توجه داشته است. در سال ۲۰۲۰ بزرگترین خریدار نفت جهان رقم بی‌سابقه ۵۴۲.۳۷ میلیون تن، یا ۱۰.۸۵ میلیون بشکه در روز نفت خام خریداری کرده است. طبق داده‌های اداره گمرک واردات نفت خام چین در ماه دسامبر ۳۸.۴۷ میلیون تن معادل ۹.۰۶ میلیون بشکه در روز بوده است. البته این میزان ۱۵ درصد نسبت به واردات ۱۰.۷۱ میلیون تن در دسامبر سال گذشته کاهش یافته است و از رکورد واردات ۱۱.۰۴ میلیون تن در ماه نوامبر هم کمتر است. رکوردشکنی واردات نفت خام چین در سال ۲۰۲۰ با رکوردزنی سقوط قیمت نفت خام و رسیدن آن به پایین‌ترین سطح چند دهه اخیر هم‌زمان شد. عامل دیگر این افزایش واردات، توسعه پالایشگاه‌های دولتی و آغاز به کار پالایشگاه‌های جدید این کشور در سال ۲۰۲۰ بود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
جریمه ۱۸۰ میلیون دلاری یک خودروساز در آمریکا
مسئولين ياد بگيرن در بلاد كفر با متخلف چه جور برخورد مي كنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
تیتر خبر اشتباهه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
یکشنبه ۲۸ دی
در ادامه ریزشهای سهمگین بورس لحظاتی پیش شاخص کل به کانال یک میلیون وصدهزار واحدی سقوط کرد
صفهای فروش بسیارمتراکم هستند اماخریداری وجودندارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
من تیرماه تحت تاثیر فراخوان روحانی و بمباران تبلیغاتی رسانه ها وجراید وتحلیل های مثبت ازروند بورس خانه ای را که برای خریدش ۳۵ سال زحمت کشیده بودم فروختم و توبورس سرمایه گذاری کردم اونموقع شاخص دومیلیون واحد بود و حضرات به اصطلاح کارشناس پیشبینی میکردند ظرف چندماه به ۳ میلیون واحد برسه
حالا همان خانه ۵۰ درصد گرانتر شده و ساخص کل ۵۰ درصد سقوط کرده
بعدازعمری کار سخت مستاجرشدم
ظرف چندماه زندگیم نابود شد چه کسی جواب نابود شدن سرمایه وزندگی منومیده ؟؟؟؟!!!!
پاسخ ها
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
اتفاقا بورس رو شماها به این روز انداختین فکر کردین یک شبه پولاتون چند برابر میشه اگر یک کم با فکر عمل می کردنین می دونستین پولی که نیاز نداری و برای سرمایه گذاری هست باید بیاری توی بورس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
امروز شاخص کل بورس به کانال یک میلیون وصدهزارواحدسقوط کرد
اون به اصطلاح کلرشناسی که چندروزپیش تحلیلشو متتشرکردید کجاست که پیشبینی کرده بود بورس تااردیبهشت دومیلیون وچهارصد هزارواحد خواهدشد!!!!؟؟؟؟
همین تبلیغات بی پایه واساس پیشبینی های سفارشی وغیرواقعی مردم را به خاک سیاه نشاند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
تولید بیت کویین چه ربطی به چین دارد؟!
باز دارید فریب می خورید.
بیت کوئین یک تولید سود آوری است که می توان با فروش آن گندم و برنج و مانند آن وارد کرد.
البته اصلاح طلب ها به دنبال بستن همه راههای دور زدن تحریم هستند.
فضا سازی علیه تولید بیت کویین هم از همین روش است.
گرنه کشور ما کمبود برق و گاز ندارد.
پاسخ ها
رضا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
بیت کوئیین نه بیت کوین
ناشناس
|
United States
|
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
دیشب امریکا تحریمهای جدید گذاشته علیه فولاد و کشتیرانی و چند جای دیگر.
این تحریمها دیگر به برجام ربطی ندارد و اقایون دولتی حواسشان نیست ظاهرا که برگشت به برجام یک بحث است و رفع تحریمهای برجامی و غیر برجامی بک بحث دیگر.
الان تحریمهای جدید تماما غیر برجامی است.
ناشناس
|
United States
|
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
پیش بینی اقای همتی و وعده هفته پیش اقای رییس جمهور که اگر کره فلان پول را ازاد کند چه میشود امروز در بورس نمایان شده!!!!!!!!
مجلس چرا پیگیری نمی کند؟؟؟؟؟
سوختنددددددددددددد در بورس همه و از تیرماه تا الان نزولی و نوسانگیری و مردم مستاصل
ناشناس
|
United States
|
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
چی شد؟ دفعه قبلی که شاخص بورس این عدد رسیده بود همش میخواستین خبر بزارین. ایندفعه ازونم پایینتر اومد، خبرتون شده لالوی خبرا یه پاراگراف از بورس بنویسین انگار نه انگار؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
هرچی دلارپایین تربیادبورس هم بیشتر سقوط میکنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
همین مردم که الان دارن پولشونوواز بورس خارج میکنن اگه روحانی بیاد بگه بورس ما عالیه دوباره میرن سرمایه گذاری میکنن!!! تا این حد احساسی و بی سواد!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
دلار نورچشمی در حال ریزش
همه فروشنده اند و خریداری نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
حسب تجربیات فراوان ، رییس کل بانک مرکزی هر چی گفت، برعکسش درسته!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
شنبه ۲۷ دی
بورس پوکید !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
الان چند ماه است شاخص بورس منفی است یک کلام اقایان کشور حرف نمیزنند هیچ دولتی با مردم که تمام صحنه ها حضور دارند این طور کار نمیکند ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
دلار نورچشمی در حال ریزش
همه فروشنده اند و خریداری نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
امروز شاخص کل بورس به کانال یک میلیون وصدهزارواحدسقوط کرد
اون کارشناسی که چندروزپیش تحلیلشو متتشرکردید کجاست که پیشبینی کرده بود بورس تااردیبهشت دومیلیون وچهارصد هزارواحد خواهدشد!!!!؟؟؟؟
یه کارشناس دیگه هم پیشبینی کرده بودتا پایان سال شاخص بین یک وسیصد پایک وششصد خواهدبود !!!
همین تبلیغات بی پایه واساس پیشبینی ها مردم را به خاک سیاه نشاند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
نقدینگی نسبت به پایان سال 96 حدود 2 برابر شده یعنی اگر اقتصاد ایران الان تحریم نبود نرخ دلار 8 تومن بود ولی چون در اثر تحریم اقتصاد ایران کوچک شده نرخ دلار الان 12 تومن است و هرچقدر قیمت دلار بیشتر از 12 تومن باشه ناشی از فضای روانی جنگ اقتصادی است.
خ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
دولت درحال نوسان گیری از همه بازارهااست قیمت دلار روبه بهانه هایه مختلف پایین بالا میکنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
وزیر خارجه فرانسه مدعی شد: احیای برجام کافی نخواهد بود و مذاکرات سختی درباره موشک‌های بالستیک و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران وجود دارد.
این اظهارات لودریان در حالی است که ایران صراحتاً اعلام کرده است هیچ گونه بازمذاکره ای در خصوص برجام و همچنین مذاکره‌ای در خصوص موشک‌های بالستیک و فعالیت‌های منطقه‌ای خود انجام نخواهد داد.
بیچاره بورس !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
من تیرماه تحت تاثیر فراخوان روحانی و بمباران تبلیغاتی رسانه ها وجراید وتحلیل های مثبت ازروند بورس خانه ای را که برای خریدش ۳۵ سال زحمت کشیده بودم فروختم و توبورس سرمایه گذاری کردم اونموقع شاخص دومیلیون واحد بود و حضرات به اصطلاح کارشناس پیشبینی میکردند ظرف چندماه به ۳ میلیون واحد برسه
حالا همان خانه ۵۰ درصد گرانتر شده و ساخص کل ۵۰ درصد سقوط کرده
بعدازعمری کار سخت مستاجرشدم
ظرف چندماه زندگیم نابود شد چه کسی جواب نابود شدن سرمایه وزندگی منومیده ؟؟؟؟!!!!
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
نمازهای ماه رجب fatf سینوفارم آرامکو عربستان روز جهانی زن سعید محمد