بازدید 7311

رایزنی پوتین و ماکرون درباره آتش‌بس در قره‌باغ

کرملین از تماس رئیس جمهوری روسیه با همتای فرانسوی خود و رایزنی در زمینه آخرین وضعیت آتش بس در قره باغ کوهستانی و برگزاری نشست سه جانبه با حضور سران باکو، ایروان و مسکو خبر داد.
کد خبر: ۱۰۲۷۰۷۰
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۹ 10 January 2021

به گزارش تابناک به نقل ازفارس، رئیس جمهور روسیه و فرانسه در یک تماس تلفنی درباره نشست آتی سه جانبه سران روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان که قرار است ۱۱ ژانویه (دوشنبه ۲۲ دی) در مسکو برگزار شود، گفتگو کردند.

به گزارش خبرگزاری «تاس» کرملین یکشنبه بعد از ظهر در بیانیه‌ای در این زمینه اعلام کرد: «در چارچوب هماهنگی اقدامات روسای مشترک گروه مینسک وسازمان امنیت و همکاری اروپا، "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه با "امانوئل ماکرون" رئیس جمهور فرانسه گفت‌وگوی تلفنی انجام داد و در مورد برخی از مسائل مربوط به نشست سه جانبه آینده سران روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان در تاریخ ۱۱ ژانویه در مسکو رایزنی کرد.»

بنابر اعلام کرملین، رئیس جمهور فرانسه در گفت‌گو با پوتین از تلاش‌های روسیه در استقرار آتش بس در قره باغ کوهستانی حمایت و بر اهمیت کمک‌های فوری بشردوستانه به ساکنان آسیب دیده از درگیری‌های نظامی تاکید کرد.

فردا دوشنبه قرار است رئیس‌جمهور روسیه میزبان همتای جمهوری آذربایجانی خود و نخست‌وزیر ارمنستان برای بررسی روند اجرای توافق پایان درگیری‌ها در قره‌باغ و حل مسائل دیگر این منطقه باشد.

همچنین قرار است علاوه بر دیدار سه‌جانبه، رئیس‌جمهور روسیه دیدار‌های جداگانه‌ای نیز با نخست وزیر ارمنستان و رئیس جمهور جمهوری آذربایجان داشته باشد.

دور جدید تنش‌ها میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در تاریخ ۲۷ سپتامبر (۶ مهرماه) بر سر منطقه مورد مناقشه قره‌باغ کوهستانی آغاز شد و دو طرف یکدیگر را به حمله به قلمروهایشان متهم کردند. جمهوری آذر‌بایجان و ارمنستان سه بار توافق آتش بس امضا کردند، اما هر دفعه این توافق‌ها نقض شد و دو طرف یکدیگر را به نقض آن‌ها متهم کردند. با این وجود توافق آتش بس چهارم با میانجیگری رسمی روسیه به امضا رسید.

به دنبال توافق سه‌جانبه روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر آتش‌بس، نظامیان روس به منظور نظارت بر این آتش‌بس و ایجاد منطقه حائل بین نیرو‌های درگیر در منطقه قره باغ کوهستانی مستقر شدند. تاکنون وضعت صلح در این منطقه پابرجا بوده است.
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # قیام 15 خرداد # ناهید کیانی
وب گردی