بازدید 39459
۸
آيت‌الله مهدوي كني:
وقتي دشمن به يك جرياني اميدوار مي‌شود، معلوم است كه آنها در مسير انحراف افتاده‌اند. بايد اين قضايا زودتر جمع مي‌شد و اين اتهامات عليه نظام مطرح نمي‌شد تا دشمنان بيش از اين شاد نمي‌شدند/ تنها با موعظه نمي‌توان نظام اسلامي را اداره كرد و مردم هم نبايد توقع داشته باشند رهبر تنها به موعظه بسنده كند. رهبر بايد فرمان بدهد... معناي ولي امر يعني فرمانده، ولي امر با يك مرجع تقليد فرق مي‌كند.
کد خبر: ۱۰۲۶۴۲
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۴:۱۲ 06 June 2010
آيت‌الله مهدوي كني در گفت‌وگويي مشروح با فارس به تبيين شاخصه هاي خط امام خميني(ره)، تدابير بیست ساله مقام معظم رهبري در صيانت از ارزش هاي انقلاب، فتنه پس از انتخابات دهم رياست جمهوري و مخاطرات فراروي نظام اسلامي پرداخت.


به گزارش «تابناک»، در اين گفت‌وگو، آيت‌الله مهدوي كني، نخست به ويژگي‌هاي اخلاقي، سياسي و علمي حضرت امام پرداخت و تصريح كرد: مهمترين عاملي كه باعث شد ما در بدو ورود به قم در سال 1327 جذب امام خميني شويم اين بود كه ما گمشده خود را در شخصيت اين مرد الهي يافتيم.

عضو مجلس خبرگان رهبري، يكي از مهمترين ويژگي‌هاي امام را صيانت از حريم ولايت و ولي امر زمان عنوان كرد و افزود: امام به ما آموخت منصب ولايت فقيه، منصبي است كه نيابت از امام عصر(عج) را دارد؛ بنابراين، ايشان در زمان مرجعيت آيت الله العظمي بروجردي معتقد به ولايت امري ايشان بودند و مي‌فرمودند اختلاف سلايق نبايد موجب خدشه وارد شدن به جايگاه ولايت فقيه شود.
 از اين روی، حضرت امام پس از آن كه درس خارج را در مسجد سلماسي تمام مي كرد، همراه با شاگردان خود در پاي درس آيت الله بروجردي هم از باب احترام و رعايت شان ولي فقيه حاضر مي‌شدند.

* نمي‌توان كشور را شاه سلطان حسيني اداره كرد

دبيرجامعه روحانيت مبارز تهران با اشاره به قاطعيت، شجاعت و استقامت حضرت امام در مسير مبارزه با رژيم پهلوي و دوران پس از پيروزي انقلاب افزود: حضرت امام در مسير انجام تكليف از شجاعت و استقامتي برخوردار بود كه لازمه هدايت نظام اسلامي است و اگر ايشان يك قدم عقب‌نشيني مي‌كرد مطمئن باشيد كه همه خون‌ها زير پا رفته بود. من هميشه گفته‌ام در راستاي صيانت از انقلاب اسلامي، در عين حفظ قوانين و حفظ حقوق مردم بايد قاطعيت لازم را از خود نشان داد چرا كه يك نظام انقلابي و اسلامي را نمي‌توان شاه سلطان حسيني اداره كرد.

آيت‌الله مهدوي كني در ادامه تأكيد كرد: تنها با موعظه نمي‌توان نظام اسلامي را اداره كرد و مردم هم نبايد توقع داشته باشند رهبر تنها به موعظه بسنده كند. رهبر بايد فرمان بدهد. بعضي گمان مي‌كنند چون رهبر يك روحاني است تنها بايد موعظه كند. معناي ولي امر يعني فرمانده، ولي امر با يك مرجع تقليد فرق مي‌كند. امام مسئوليت‌هاي رهبري را هم خوب درك كرده بود و هم خوب پياده مي‌كرد.

دبيرجامعه روحانيت مبارز تهران با اشاره به شناختي كه بيش از چهار دهه از ويژگي‌هاي رهبر معظم انقلاب اسلامي دارند تأكيد كرد: ايشان بهترين فرد براي رهبري اين انقلاب پس از دوران حيات امام بودند و امروز هم شايسته ترين فرد هستند.

عضو مجلس خبرگان رهبري در ادامه تصريح كرد: يكي از مهمترين ويژگي‌هاي امام ايستادگي در برابر فشارهاي دشمنان اسلام و انقلاب بود. همين ويژگي را در مقام معظم رهبري مشاهده مي‌كنيم كه در مواقع حساس يك قدم به عقب بر نداشته‌اند و ما درسي كه از امام آموختيم آن بود كه به جاي تكيه بر غرب يا شرق، بايد روي پاي خود بايستيم تا به مقصد نهايي اين انقلاب و نظام اسلامي دست يابيم.

* رخدادهای پس از انتخابات مصداق فتنه بود

عضو مجلس خبرگان رهبري حوادث پس از انتخابات را از مصاديق فتنه دانستند و افزودند: برخي آقايان گرفتار اين فتنه شدند و گروهي را نيز آلوده كردند. معناي فتنه همين است كه گاهي سران فتنه خود غافل از آن هستند. بنده همان روزهاي اول تأكيد داشتم راه حل رفع فتنه يافتن نقطه اتكايي است كه اين نقطه در همه مكتب‌ها و حكومت‌ها وجود دارد و به آن اعتماد مي‌كنند. مگر كساني كه بخواهند آشوب و اغتشاش برپا كنند. مصلحت هر كشور و نظامي اقتضاء مي‌كند در هنگام آشوب به سمت آن فصل الخطاب بروند اگر چه آن فصل الخطاب مطابق ميل ما نباشد.

عضو مجلس خبرگان رهبري با فصل‌الخطاب دانستن نظرات رهبري در اداره جامعه اسلامي تأكيد كرد: در اين رخدادهای اخير، برخي آقايان نظرات رهبري را قبول نكردند كه با اين عمل هم به خود و هم به انقلاب ضربه زدند. اگر آنان نظرات رهبري را قبول مي‌كردند ما اين مشكلات بعدي را نداشتيم.

*تدابير رهبري انقلاب را در دوران فتنه حفظ كرد

دبير جامعه روحانيت مبارز تهران تدابير رهبري در مهار فتنه پس از انتخابات را باعث حفظ نظام دانست و افزود: به نظر من اگر مواضع ايشان در اين دوران فتنه نبود نمي‌توانستيم اين انقلاب را حفظ كنيم.

رئيس دانشگاه امام صادق (ع) با يادآوري جمله اي از حضرت امام كه مي‌فرمودند: اگر يك روزي ديديد دشمن ها از شما تعريف كردند بدانيد يك جاي كارتان حتما اشكال دارد، افزود: افراد معترض موضع‌گيري‌ها و برنامه‌هايي را در روزهاي پس از انتخابات اجرا كردند كه در آن مقطع دشمن به اين جريان اميدوار شد و وقتي دشمن به يك جرياني اميدوار مي‌شود، معلوم است كه آنها در مسير انحراف افتاده‌اند. بايد اين قضايا زودتر جمع مي‌شد و اين اتهامات عليه نظام مطرح نمي‌شد تا دشمنان بيش از اين شاد نمي‌شدند.

مهدوي كني با يادآوري تلاش دولت هم براي خدمت به مردم تأكيد كرد: عليرغم برخي اشكالاتي كه در دولت دهم وجود دارد اما همه كساني كه علاقمند به انقلاب و نظام اسلامي و ايران هستند بايد با حفظ انتقادهايي كه دارند، دولت را تأييد كنند نه تخريب. انتقاد دلسوزانه يعني به گونه‌اي برخورد شود كه جنبه‌هاي مثبت زيرسوال نرود و همه چيز را تخريب نكنندآنها كه خدمات دولت را به طور كلي ناديده مي‌گيرند بر مبناي احساس عمل مي‌كنند نه عقل و منطق.

توليت مدرسه علميه مروي تهران ضمن رد برخي ادعاها درباره انحراف انقلاب اسلامي پس از رحلت حضرت امام افزود: بايد ديد اين افراد از چه منظر و رويكردي به مسايل انقلاب نگاه مي‌كنند. اگر از ديدگاه واقع بينانه به روش رهبري و امام بنگريم راه رهبري همان راه امام است ولي اگر از ديدگاه سلايق سياسي و گروهي نگاه كنيم آنها راه را بر خلاف سليقه خود مي‌بينند و نمي‌توانند خط رهبري را تحمل كنند.به نظر من عملكرد مقام معظم رهبري بر مبناي همان شاخص‌هايي است كه امام براي هدايت اين انقلاب بيان كردند.

* در مواقع حساس وارد گود سياست شده‌ام

عضو خبرگان رهبري با اشاره به فعاليت‌هاي علمي و فرهنگي‌اش در حوزه و دانشگاه افزود: با اينكه بنده بالذات آدم فرهنگي، علمي و تربيتي هستم اما مواقعي كه احساس وظيفه كرده‌ام وارد گود سياست شده‌ام. در همين جريان انتخابات دهم، هم دعوت به حضور در انتخابات كردم هم به نفع اقاي دكتر احمدي نژاد موضع‌گيري كردم و هم در روز تنفيذ با آنكه حالم خوب نبود، حضور پيدا كردم.

آيت‌الله مهدوي كني در ادامه با برشمردن مهمترين تهديدات فراروي نظام اسلامي تأكيد كردند: انقلاب اسلامي ايران با تكيه بر سه اصل اسلام، رهبري و مردم بر پا شده است و اگر اين سه اصل تداوم يابد، هيچ قدرتي نمي‌تواند به اين نظام ضربه بزند.

عضو خبرگان رهبري در پايان اين گفت‌‌وگو تصريح كرد: امروز بزرگترين وظيفه مردم، مسوولان و رهبري نظام، هشياري در برابر تحركات دشمنان است. برخي گمان مي‌كنند اگر ما تسليم شويم، آنها ما را رها مي‌كنند.

مشروح این گفت‌وگو را در ستون سمت راست بخوانید.
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۸
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۲ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۶
تابناک خیلی بیشرفی میدونی چرا؟؟؟
خودت میدونی چطور تیتر بزنی !!!چیزی که آقای مهدوی کنی در شان رهبر گفته رو یه طور میزنی که انگار داره به رهبر توهین میکنه اونوقت کسی که همین طور تیتر وار میخونه فکر میکنه منظورش بد اداره کردن جامعه توسط رهبره اگه خیلی دلتون برای نظام نیسوزه چرا ای رو به عنوان تیتر نذاشتین بیشرفای مزدور!!!! تدابير رهبري انقلاب را در دوران فتنه حفظ كرد
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۲ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۶
خداوند حضرت آیت الله مهدوی را تا ظهور حضرت مهدی مستدام و محفوظ بدارد و درد و بلای ایشان بخورد بر سر دشمنان نظام و رهبر
نلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۵ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۶
چه عجب یکی حرف زد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۸ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۶
سرور عزیزم حضرت ایت ا... مهدوی کنی باعرض سلام و ارادت بنده یک عبد ضعیف از منطقه ایی کویری هستم وبا جنابعالی وایده جنابعالی کاملا اشنایم واز سال 55که با امام اشنا شدم یک لحظه از خط ایشان و ولایت جدا نشده ام ودرخدمت انقلاب بوده ام در کردستان ،جنگ مبارزه با گروهک ها واشرار و.....استدعا دارم اختلاف بین نیروهای انقلاب را با پادرمیانی حل کنید چون در این حوادث نیروهای مخلص دو طرف اسیب های جدی دیده اند و بهره را دشمنان وافراد مخالف نظام برده اند و باید بگویم دشمنان ما درصورت رسیدن به هدفشان نه به جریان فتنه رحم میکند ونه به جریان مقابل فتنه افرادی را می اورد که خود انها را درست خراطی کرده باشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۲ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۶
حضرت آيت الله وقتي مناظره برگزار شد و اين همه اتهام و دروغ به همديگر زده شد كاش وارد گود مي شديد كه قبل از انتخابات هم بود. كاش وقتي نامه مقام معظم رهبري يك هفته مسدود ماند وارد گود مي شديد. كاش وقتي مجلس تهديد شد وارد گود مي شديد . كاش وقتي به هر بهانه اي عده اي به مجتمع سبحان و كوي دانشگاه حمله كردند وارد گود مي شديد . كاش در قضيه كهريزك رهبري را تنها نمي گذاشتيد و وارد گود مي شديد. كاش وقتي چند نفر عكس امام و رهبري را پاره كردند و سوزاندند وارد گود مي شديد و مشخص مي شد كه اين افراد چه كساني هستند و و و
ناشناس
|
-
|
۰۹:۱۲ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۷
نمي‌دانيم حضور 30 ساله در مقام دبير كلي جامعه روحانيت مبارز گود سياست نبوده است. مهره چيني براي دولت هاي برامده از رقابت‌هاي انتخاباتي گود سياست نبوده است؟ كمك به رد صلاحيت و كمك به تأييد صلاحيت برخي افراد گود سياست نبوده است؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۲ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۷
مثل اینکه این قدر متوهمید که نمی قهمید حضرت آیت اله مهدوی کنی نیز حوادث پس از انتخابات را فتنه می داند حالا هی برخی خودشان را جر بدهند که ایشانبیاید واسطه شود که چی که همانها که فتنه گری کردند بشوند گل سرسبد نظام وروی چشم مردم قرار بگیرند
ناشناس
|
Australia
|
۱۰:۵۰ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۷
خدا حق همه فقنه گران و ظالمان را هم در این دنیا و هم اون دنیا بدهد
آه دل این مردم را بستاند، تا ما زنده ایم
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس نوروز 99 جهش تولید مناجات شعبانیه روز جمهوری اسلامی