بازدید 15867
۷
رییس انجمن سوختگی ایران

سالانه ۳ هزار ایرانی بر اثر سوختگی می‌میرند! / کرونا میزان سوختگی را افزایش داده است/ مجازات اسیدپاشی بازدارنده نیست/ کلینیک سینااطهر تذکر آتش نشانی را داشت

اگر سیستم‌های اطفا و اعلام حریق اجباری و مدارس استاندارد سازی شود و... پیشگیری ممکن است. دومین اقدام مهم استانداردسازی است؛ یعنی وسایل گرمایشی استاندارد باشد و مهندسین باید در این زمینه کمک کنند تا بدون نیاز به انسان، وسایل به شکل اتوماتیک جلوی سوختگی را بگیرند. سومین نکته آموزش است.
کد خبر: ۱۰۲۲۷۷۴
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۰ 21 December 2020
تابناک اجتماعیرییس انجمن سوختگی ایران با اشاره به سالانه حدود ۲۰۰هزار سوختگی و مرگ ۳هزار بیمار سوخته در کشور، گفت: با توجه به آماری که داریم، فکر می‌کنیم کرونا میزان سوختگی را افزایش داده است. افراد بیشتر در خانه هستند، مصرف الکل افزایش یافته و به این دلیل میزان سوختگی‌ها افزایش پیدا کرده است.

به گزارش «تابناک»؛ دکتر محمد جواد فاطمی، رئیس انجمن سوختگی ایران در نشست خبری آنلاین با اصحاب رسانه گفت: اول دی ماه و شروع فصل زمستان، روز ملی پیشگیری از سوختگی است. متاسفانه کشور ایران از نظر آمار سوختگی در رده بالایی است و حتی نسبت به کشور‌هایی که از نظر اقتصادی مشابه ما هستند، وضعیت بدتری دارد. تعداد زیادی نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر در سال می‌سوزند که ۳۰ هزار نفر در بیمارستان‌های سوختگی بستری می‌شوند.

وی افزود: میزان مرگ و میر در این خصوص بالاست و حدود ۳۰۰۰ نفر در سال بر اثر سوختگی حرارتی، الکتریکی و... فوت می‌کنند و همه این‌ها سبب شده که هزینه جاری، روانی و مالی بر کشور تحمیل شود. اکنون که با کرونا هم دست و پنجه نرم می‌کنیم، باید سعی کنیم از حوادث قابل پیشگیری جلوگیری کنیم. ما در انجمن حمایت از بیماران سوخته تمام تلاشمان را کرده‌ایم تا این روز بهتر برگزار شود.

فاطمی با بیان اینکه باید سعی کنیم از حوادث قابل پیشگیری جلوگیری کرد، گفت: پیشگیری آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر است. سه روش مهم در پیشگیری از سوختگی داریم؛ یکی اجبار است، در هیچ زمینه‌ای نیست که نیاز به پیشگیری باشد و اجبار تاثیرگذار نباشد. در کووید۱۹ اجبار به ماسک زدن، اجبار به محدودیت تردد، اجبار به تعطیلی برخی مراکز و... توانست موثر واقع شود.

وی با بیان اینکه شایع‌ترین علت سوختگی اکنون وسایل گازسوز شامل گاز پیکنیکی، گاز‌های کپسولی و... هستند، افزود: اگر سیستم‌های اطفا و اعلام حریق اجباری و مدارس استاندارد سازی شود و... پیشگیری ممکن است. دومین اقدام مهم برای پیشگیری، استانداردسازی است؛ یعنی وسایل گرمایشی، مدارس و... استاندارد باشد و مهندسین باید در این زمینه کمک کنند تا بدون نیاز به انسان، وسایل به شکل اتوماتیک جلوی سوختگی را بگیرند. سومین نکته آموزش است و تا زمانی که این اقدام انجام نشود نمی‌توانیم موفق باشیم. هزینه کردن برای پیشگیری از سوختگی نوعی سرمایه‌گذاری برای سلامت است. امیدوارم روزی برسد که مردم هنگام خرید و انجام کاری به ایمنی کارشان دقت کنند.

 
سالانه 3 هزار ایرانی بر اثر سوختگی می میرند!/ کرونا میزان سوختگی را افزایش داده است/ مجازات اسیدپاشی بازدارنده نیست/ کلینیک سینااطهر تذکر آتش نشانی را داشت

فاطمی با اشاره به اینکه شایع‌ترین علت سوختگی کودکان، سهل انگاری مراقبین است، تصریح کرد: اگر کودکان دچار سوختگی شوند، سخت‌تر با بیماری مواجه می‌شوند. بدانید که سوختگی قابل درمان نیست، سوختگی بهبود پیدا می‌کند، اما درمان نمی‌شود. پوست سوخته جایگزینی ندارد، با تغییر بدن فرد به واسطه سوختگی مشکلات زیادی در روابط اجتماعی، احساسی و... برایش به وجود می‌آید.

وی با تاکید بر اینکه سوختگی خیلی سخت است، بیان کرد: پیشگیری خیلی ساده است و با راهکار‌های ساده می‌توان با سوختگی مقابله کرد. کسانی که می‌سوزند، باید بدانند که ما در کشوری زندگی می‌کنیم که منابع محدودی دارد و اختصاص این منابع به سوختگی اصلا کافی نیست و باعث می‌شود درمان دچار اشکال شود، تخت و تجهیزات کافی برای این کار نداشته باشیم، پانسمان مناسب نداشته باشیم و در نهایت در مرحله بازتوانی هم مشکلات عدیده خواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه شبکه کامل حمایت از بیماران سوخته تشکیل نشده است، گفت: بیمه‌ها خیلی اوقات جراحی پلاستیک بیماران سوختگی را زیبایی حساب می‌کنند و هزینه نمی‌پردازند و مریض‌ها مشکلات بالایی در زمینه تامین هزینه‌ها دارند. البته انجمن حمایت از بیماران سوخته با همکاری بیمارستان حضرت فاطمه (س) و بیمارستان شهید مطهری تمام جراحی پلاستیک بیماران سوختگی را با فرانشیز دولتی انجام می‌دهد و اگر مریضی در این زمینه مشکل دارد، می‌تواند به ما مراجعه کند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص فوت بیماران سوخته به دلیل عدم رعایت بهداشت، گفت: اگر مریضی در بیمارستان سوختگی درمان شده باشد و مرخص شود، قاعدتا انتظار نداریم به دلیل عفونت‌ها فوت کند. گاهی این افراد ممکن است به دلیل سوءتغذیه شدید و سایر عوارض فوت کنند.

فاطمی با اشاره به اینکه الکل ماده سریع الاشتعالی است و گاهی شعله اش دیده نمی‌شود، در حالی که آتش گرفته است، اظهار کرد: باید مراقب بود که از الکل و مواد قابل اشتعال در کنار شعله استفاده نشود. به دلیل ترس از کرونا همه چیز را با الکل آغشته می‌کنیم و این خطرناک است و بسیاری از افراد به دلیل مصرف زیاد الکل دچار آتش سوزی می‌شوند. برای تمیز کردن موبایل هم نباید از الکل استفاده کرد. در استفاده از الکل باید دقت کافی داشته باشیم.

وی افزود: با توجه به آماری که داریم فکر می‌کنیم کرونا میزان سوختگی را افزایش داده است. افراد بیشتر در خانه هستند، مصرف الکل افزایش یافته و به این دلیل میزان سوختگی‌ها افزایش پیدا کرده است.

وی به وظایف آتش نشانی در این حیطه اشاره کرد و گفت: اتش نشانی هیچ قدرت اجرایی ندارد؛ یعنی اگر به جایی مراجعه و اعلام کند ساختمان غیر استاندارد است، هیچ‌کاری نمی‌تواند انجام دهد. در مورد ساختمان پلاسکو مکررا تذکر داده بودند، اما هیچ اتفاقی نمی‌افتد، چون آتش نشانی قدرت اجرایی ندارد. شهرداری بر سر مسائل مالی به راحتی ساختمان‌ها را پلمب می‌کند، اما در مورد ایمنی اهمیتی قائل نیست. آتش‌نشانی به کلینیک سینا اطهر تذکر می‌دهد که محل نگه‌داری کپسول اکسیژن و سایر گاز‌ها غیر استاندارد است، اما هیچ اتفاقی نیفتاد و حادثه رخ داد. اینکه می‌گوییم قانون گذار باید کمک کند تا از سوختگی پیشگیری کنیم، یعنی باید کاری کنیم آتش نشانی علاوه بر نظارت قدرت اجرایی هم داشته باشد. آیا اجازه می‌دهید فرزندتان در مدرسه‌ای درس بخواند که یک بخاری غیر استاندارد مثل یک بمب کنار اوست و می‌تواند حادثه شین‌آباد را رقم بزند. آیا از این حوادث عبرت گرفتیم؟ خیر هنوز عبرتمان نشده است. آتش نشانی باید از مدارس سراسر کشور بازدید کند و مدارس غیر استاندارد را ببندد. چرا باید بچه‌های شین‌آباد تا آخر عمر با سوختگی و عوارض آن دست و پنجه نرم کنند؟ ما در ایران مرد بعد از حادثه‌ایم، آیا سیلی که آمد و آسیب زد، قابل پیشگیری نبود؟

وی افزود: مجلس باید قانونی تصویب کند که به سازمان آتش نشانی اجازه دهد، ساختمان‌های نا ایمن را پلمب کند. مجلس باید قانونی تصویب کند که ساختمانی ساخته نشود، مگر به شرط رعایت ایمنی، متاسفانه در کشور ما راه‌های فرار از قانون بسیاری وجود دارد که موجب بروز حادثه سوختگی در همه نقاط می‌شود و ما بعد از حادثه وارد عمل می‌شویم.

وی در پاسخ به سوالی درباره سوختگی در بیمارستان و حین اعمال جراحی، گفت: وسیله‌ای داریم که به ما کمک می‌کند جلوی خونریزی را بگیریم و رگ‌های خونریزی دهنده را بسوزانیم. در گذشته سوختگی با این دستگاه شایع بود، اما اکنون به دلیل بروز شدن، احتمال سوختگی این چنینی کاهش یافته است. البته سوختگی به این شیوه قصور پزشکی بوده و قابل پیگیری است.

فاطمی با اشاره به وضعیت درمان بیمارانی که دچار اسیدپاشی شده اند، افزود: دو نوع اسید پاشی داریم که یا به شکل جرم است و یا حین کار رخ داده است. درمان‌های این افراد سخت است و نتایج خوب نیست. حتی برخی از این افراد برای درمان به خارج از کشور رفته‌اند. انتظار اینکه این افراد به قبل از اسیدپاشی برسند، اصلا ممکن نبوده و نیاز به صبوری زیادی برای پزشک و بیمار وجود دارد. همه این‌ها در کنار هزینه‌های مالی بسیاری است که به این افراد تحمیل می‌شود. متاسفانه مجازات اسید پاشی بازدارنده نیست و باز هم این جرم رخ می‌دهد. مجازات قصاصی است که خیلی اوقات اجرا نمی‌شود. در اسیدپاشی هزینه درمان از دیه بیشتر خواهد شد و قانون گذار بار هزینه درمان را به عهده کسی بگذارد که جرم را انجام داده است. در موارد صنعتی هم صاحب کاری که ایمنی فرد را ایجاد نکرده باید موظف به پرداخت چنین هزینه‌ای باشد.

وی افزود: در کشور‌های دیگر اسید به راحتی در دسترس نیست، ولی در ایران همه چیز‌های خطرناک و ممنوع را می‌توان پیدا کرد. اسید باید در اختیار افراد خاص باشد و افراد باید اسید را با مجوز تهیه کنند.

فاطمی با بیان اینکه سوختگی برای ما مشکل ملی است، تصریح کرد: در حال حاضر تنها وزارت بهداشت تبعات ناشی از سوختگی را می‌پذیرد. سازمان استاندارد، وزارت آموزش و پرورش، وزارت نیرو و وزارت مسکن، راه و شهرسازی، وزارت نفت و سازمان دخانیات باید پای کار بیایند. این مشکل همت ملی از سوی مردم و سازمان‌های درگیر را می‌طلبد تا بتوانیم آن را کم کنیم.

او با اشاره به نقش مجلس برای کاهش هزینه‌های سوختگی، گفت: امیدوارم همان گونه که صندوق حوادث تصادفات داریم و سبب شده که بیماران حوادث تصادفات دغدغه نداشته باشند، صندوقی به عنوان صندوق حوادث سوختگی ایجاد کرد تا دغدغه مالی این بیماران را کاهش بدهیم و با این اقدام بیمارستان‌های سوختگی را از ورشکستگی نجات بدهند. بیماران سوختگی می‌میرند، چون امکانات نداریم.

 
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۷
خویی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۱
چه چیز وجرمی بازدارند است چند ماه قبل دوربینهای مداربسته محل کار مار دزدیدند چندروزاست که پلهای فلزی پارکینگ خانه ها را میدزدند روز روشن اراذل زورگیری میکنند پس کی میخواهند بازدارندگی داشته باشند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۱
در مدرسه های ابتدایی از سن کم باید بهداشت و موارد رعایت ایمنی آموزش داده شود بجای موضوعاتی که ارزش یاد گیری ندارند.
همچنین باید درسی به عنوان حقوق و قانون باشد البته به زبان ساده که بچه ها قانون را هم یاد بگیرند.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۱
خوشبختانه در همه چيز در دنيا مقام داريم . اينها همه افتخار كشور ايران است كه در نيم قرن اخير جز ركورد دار ها هستيم . در اينجا به برخي ديگر از افتخارات اشاره ميكنيم . بيشترين امار كشته هاي تصادفات ، بلاياي طبيعي ، بيماري هاي صعب العلاج نظير سرطان ، سكته قلبي ومغزي در افراد جوان ، بالاترين نرخ اختلاس و دزدي ، بالاترين تعداد زندانيان ، بالاترين امار در جرم ، دزدي وقتل ، بالاترين رانت و رانت بازي ، بالاترين نرخ تورم ، بالاترين احساس امنيت كردن و...
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۱
هر روز توی اتوبوس و تاکسی و مترو میشنوم که مردم از سوختگی شون حرف میزنن
همه میگن دلمون به حال این مملکت می سوزه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۱
سالانه 3000برااتر سوختگی میمیرند
سالانه 20/000درتصادبفات جاده ای یممیرند
سالانه 5000براثر بیماری وسرطان میمیرند
سالانه4000براثر دعوا وخفت گیری و... میمیرند
سالانه22000براثر مرگ عادی میمیرند
سالانه؟؟؟ براثر مواد مخدر ودرگیری میمیرند
سالانه؟؟؟؟ براثر سوتغذیه میمیرند
و سالانه چقدر چقدر من نمیدانم
ناشناس
|
France
|
۲۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۱
شهیدان هواپیماها رو هم در دسته سوانح سوختگی حساب میکنن؟؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۲
حداقل جرم اسید پاشی مقابله به مثل و قصاص هستش تا بازدارنده باشد
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

برچسب منتخب
# عید نوروز # سال 1402 # سال مهار تورم و رشد تولید # فوتبال ساحلی ایران # دعای روز ششم رمضان
وب گردی