بازدید 6632

دولت بریتانیا به مردم: غذا انبار نکنید

نخست‌وزیر بریتانیا: مشکلات جدی وجود داردکه اتحادیه اروپا را از بریتانیا جدا می‌کند و بهترین کار آماده شدن برای تجارت با روند جهانی است.
کد خبر: ۱۰۲۱۳۲۰
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۴ 14 December 2020
 

به گزارش  تابناک به نقل از بی‌بی‌سی، مذاکره‌کنندگان بریتانیا و اتحادیه اروپا روند جدیدی را برای دستیابی به توافق در مورد مسائل تجاری دوران "پسابرگزیت" آغاز کرده‌اند و در این راه "تلاشی ویژه" می‌کنند.

یک منبع انگلیسی در مورد فرآیند برگزیت اعلام کرده است که "این قصه سر دراز دارد" اما بوریس‌جانسون نخست‌وزیر بریتانیا هشدار داده که خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا نتیجه‌ای "بسیار محتمل" است.

برگزیت یا "جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا" اتفاق افتاده است اما قوانین میان بریتانیا و اتحادیه به یکباره تغییر نکرده‌اند. رهبران دو ناحیه برای مذاکره و رسیدن به یک توافق نیاز به زمان داشتند و به همین دلیل فرصت 11 ماهه‌ای را به عنوان دوره گذار برای خروج کامل بریتانیا از اتحادیه اروپا تعین کردند که در 31 دسامبر یا آخرین روز سال جاری میلادی پایان می‌یابد.

"بوریس جانسون" نخست‌وزیر بریتانیا: هر اتفاقی در (روند برگزیت) بیفتد، بریتانیا بسیار خوب عمل کرده است

مهلت نهایی برای خروج بریتانیا و توافق نهایی در روز گذشته پایان یافت اما نخست‌وزیر بریتانیا و " و "اورزولا فون در لاین" رئیس کمیسیون اروپا با تمدید زمان مذاکرات موافقت کردند.

این دو در یک تماس "سازنده" در باره "موضوعات اساسی حل نشده" بحث کردند.

آنها موافق انتقال گفت‌و‌گو مذاکره‌کنندگان به بروکسل هستند و تمایل دارند "بدانند که آیا می‌توانند در آخرین مراحل به توافق دست یابند".

سران بریتانیا و اتحادیه اروپا اعلام نکردند که این گفت‌و‌گوها تا چه زمانی ادامه خواهد یافت اما مهلت نهایی برای خروج بریتانیا از اتحادیه 31 دسامبر (آخرین روز سال جاری میلادی) است و پارلمان‌های اروپا و بریتانیا نیز باید زمان کافی برای رای‌دادن به توافق پیش‌رو را داشته باشند.

مهمترین موانع مذاکرات بحث در باره حق ماهیگیری، سطح بازی برابر کسب و کار برای دو طرف توافق است.

"ایان واتسون" خبرنگار و تحلیلگر مسایل سیاسی می‌گوید: هر چه جزئیات بیشتری در باره ماهیگیری و قوانین رقابتی در عرصه کسب و کار مطرح می‌شوند، مشکلات بیشتری ظهور می‌کنند.

بریتانیا و اتحادیه اروپا در 10 ماهه گذشته در حال بحث درباره توافق تجاری دوران پسا برگزیت بوده‌اند و تلاش دارند پیش از پایان دوران انتقالی به توافقی برای امنیت دو طرف دست یابند. دوران انتقالی برگزیت در آخرین روز سال جاری میلادی تمام می‌شود و پس از آن اتحادیه اروپا و بریتانیا براساس قوانین "سازمان تجارت" جهانی" (WTO) اقدام و تجارت خواهند کرد. عمل به برگزیت بدون توافق و عمل به قوانین سازمان تجارت جهانی شامل مالیات‌های سنگین بر واردات و صادرات خواهد بود.

بدون توافق تجاری تعرفه بر روی کاهای خرید و فروش شده بین دو طرف اعمال شده و این اقدام باعث افزایش قیمت محصولات خاصی خواهد شد.

ایندیپندنت در گزارشی نوشت: این تعرفه‌ها روی قیمت کلیه اقلام از وسائل یدکی خودرو گرفته تا پنیر تاثیر گذاشته است، بازارهای مالی را تکان داده و می‌تواند هرج و مرج قابل توجهی در زنجیره عرضه کالا در سراسر قاره اروپا ایجاد کند.

"اورزولا فون در لاین" تائید کرد مذاکرات برگزیت ادامه خواهد یافت

رویترز در این باره نوشت: "اورزولا فون در لاین" رئیس کمیسیون اروپا در روز گذشته با خواندن بیانیه مشترک گفت: با وجود فرسودگی پس از مذاکره و علی‌رغم مهلت‌های قانونی که بارها و بارها از بین رفته‌اند، فکر می‌کنیم که مسئولیت ادامه این راه را برعهده داریم.

جانسون نیز کمی بعد گفت: "جایی که زندگی هست، امید هم وجود دارد" و بریتانیا "مسلما از گفت‌و‌گوها" دور نخواهد شد.

نخست‌وزیر بریتانیا افزود: اما من محتمل‌ترین گزینه را اکنون تکرار می‌کنم و ما باید برای شرایط و قوانین ساطمان تجارت جهانی آماده باشیم.

او گفت: تا آنجا که من می‌بینم مشکلات جدی و دشواری وجود داردکه اتحادیه اروپا را از بریتانیا جدا می‌کند و بهترین کار برای همگان آماده شدن برای تجارت با روند سازمان تجارت جهانی است.

"ریچل ریوز" یکی از اعضای حزب کارگر از ادامه مذاکرات استقبال کرد و گفت: بدترین نتیجه "سقوط بدون توافق" در اول ژانویه خواهد بود".

در صورت عدم توافق خروج بریتانیا و اتحادیه اروپا تجارت کالا در دو ناحیه با مشکل مواجه خواهد شد و بررسی‌های مرزی بین دو ناحیه با قدرت صورت می‌گیرد.

 با این وجود گفت‌و‌گوها در بروکسل با انتظار تمرکز بیشتر بریتانیا در نزدیکی به قوانین اروپا ادامه می‌یابد.

اتحادیه اروپا مصمم است تا ضمن حفظ استانداردهای خاص خود در مورد محصولات، حقوق کار و اشتغال و یارانه‌های تجاری بریتانیا را از دسترسی به مزایای غیرمنصفانه به بازارهای خود منع کند. بازارهای اتحادیه اروپا برای اعضای این اتحادیه برای خرید و فروش کالا مالیات نمی‌دهند و تجارت تعرفه‌ای پرداخت نمی‌کنند.

براساس گزارش‌ها اتحادیه اروپا ایده ساز و کار رسمی را برای اطمینان از ادامه روابط استاندار بین دو طرف را کنار گذاشته و اکنون آماده انشعاب بریتانیا است. اروپا اعلام کرده برای پیشگیری از رقابت ناعادلانه تمهیداتی را ایجاد کرده است.

حقوق ماهیگیری نیز یکی دیگر از اختلافات اساسی بین دو کشور است. با هشدار اتحادیه اروپا در صورت عدم دسترسی ناوگان اروپا به آب‌های بریتانیا، ماهیگیران بریتانیایی دیگر دسترسی ویژه به بازارهای اتحادیه اروپا نخواهند داشت.

بریتانیا نیز در استدلال‌های خود می‌گوید آنچه در آب‌های کشورش می‌گذرد با توجه به قوانین گسترده تجارت باید تحت کنترل کشورش باشد.

وزیر بریتانیایی: مواد غذایی به اندازه کافی داریم

"آلوک شارما" وزیر اقتصاد بریتانیا در روز دوشنبه خطاب به مصرف‌کنندگان بریتانیایی گفت: مواد غذایی را انبار نکنید.

 وی افزود: مشتریان بریتانیایی که نگران خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا هستند، نباید مواد غذایی را انبار کنند.

شارما گفت که او اطمینان دارد که در صورت خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا منابع غذایی در این کشور حفظ خواهد شد.

او درمصاحبه با شبکه خبری "اسکای نیوز" بریتانیا گفت: من مطمئن هستم که زنجیره‌های تولید غذای ما همچنان پابرجا خواهند ماند.

گفته می‌شود در صورت خروج بدون توافق بریتانیا، قیمت مواد غذایی تازه مانند میوه‌های وارداتی و سبزیجات افزایش می‌یابد. از طرفی مصرف‌کنندگان و خرده‌فروشان قدرت انبار کردن این مواد در طولانی مدت را ندارند.

"کنسرسیوم خرده فروشان بریتانیا" نیز از افزایش قیمت‌ها در صورت خروج بدون توافق خبر داده‌اند. "تسکو" بزرگترین گروه سوپرمارکت بریتانیا هم اعلام کرده است که در صورت خروج بدون توافق، مشتریان باید  انتظار افزایش 3 تا 5 درصدی قیمت را داشته باشند.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی
آخرین اخبار