بازدید 37019
مدیرکل آزمایشگاه‌های مرجع سلامت وزارت بهداشت

تست‌های سریع کرونا در مراکز منتخب و سیار/ تعرفه تست کرونا در بخش دولتی ۲۴۰ و در بخش خصوصی ۳۰۱ هزار تومان/ تخلفات آزمایشگاهی را به ۱۹۰ اعلام کنید/ موارد استفاده تست سریع کرونا

دیدن نسخه مردم و مطلع شدن از درخواست آن‌ها، نیاز به امانت‌داری دارد و فرد باید صلاحیت داشته باشد. اپلیکیشن‌ها صلاحیتی برای انجام این کار ندارند؛ هرچند معتقدم این اپلیکیشن‌ها می‌توانند نقش تسهیل‌گر داشته باشند، اینکه گروهی بدون شفافیت آزمایش‌ها را انجام دهند و مردم ندانند که آزمایش چگونه انجام شده، درست نیست.
کد خبر: ۱۰۲۰۲۴۶
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۵ 09 December 2020
تابناک اجتماعیمدیرکل آزمایشگاه‌های مرجع سلامت وزارت بهداشت درباره تست‌های تشخیص کرونا و همچنین اقدامات انجام شده برای آزمایش‌های گسترده و هوشمند توضیح داد.

به گزارش «تابناک»؛ دکتر سیامک سمیعی در نشست آنلاین خبری با اصحاب رسانه، با بیان اینکه همکاران آزمایشگاهی ۹ ماه در خط مقدم مبارزه با کرونا تلاش کردند، گفت: منظور از گستردگی آزمایش‌های کرونا، افزایش تعداد آزمایشگاه‌ها و تجهیز آن‌هاست و کشور ما تنها کشوری است که در تحریم این اقدام را انجام می‌دهد.

وی با اشاره به راهبرد آزمایش گسترده، هدفمند و هوشمند کرونا در کشور گفت: افزایش تعداد آزمایشگاه‌های تشخیص کووید ۱۹ و افزایش ظرفیت تست‌ها در این زمینه راهبرد ماست و این راهبرد ادامه دارد. تلاش می‌کنیم ظرفیت‌های تست‌ها را افزایش دهیم و این اقدام در شرایط تحریم صورت می‌گیرد.
 
تست‌های سریع کرونا در مراکز منتخب و سیار/ تعرفه تست کرونا در بخش دولتی ۲۴۰ و در بخش خصوصی ۳۰۱ هزار تومان/ تخلفات آزمایشگاهی را به ۱۹۰ اعلام کنید/ موارد استفاده تست سریع کرونا

وی افزود: استفاده از ظرفیت تست‌های سریع آنتی ژن کووید۱۹ در حال انجام است و این کیت‌ها در آزمایشگاه‌های مرجع سلامت مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و به محض تایید، مورد استفاده قرار می‌گیرند. تست با این کیت‌ها در مراکز منتخب کووید۱۹ و مراکز سیار انجام می‌شود.

سمیعی درباره هزینه تست‌های کرونا اظهار کرد: به پیشنهاد شورای عالی بیمه هزینه تمام شده تست pcr کووید۱۹ بر اساس تولید داخل انجام شده است و هزینه تست کرونا در بخش دولتی به ۲۴۰ هزارتومان و در بخش خصوصی به ۳۰۱ هزار تومان رسید. اکنون وقت آن رسیده است مردم طعم شیرین تولید داخل را بچشند. از ۱۷ آذر ماه ابلاغ‌ها صورت گرفته و مردم می‌توانند از خدمات تشخیص مولکولی بهره‌مند شوند، امیدوارم این تعرفه جدید به سرعت با تعرفه قبلی جایگزین شود.

وی با اشاره به روش ارائه گزارش تخلف آزمایشگاه‌های کووید۱۹، اظهار کرد: سامانه ۱۹۰ و معاونت درمان وزارت بهداشت آماده پاسخگویی به تخلفات آزمایشگاه‌هاست و تقاضا داریم که مردم موارد تخلف را گزارش کنند تا موضوع رسیدگی شود.

مدیرکل آزمایشگا‌ه های مرجع وزارت بهداشت درباره سرعت پاسخ‌دهی به آزمایش‌های کرونا، تصریح کرد: سرعت انجام آزمایش PCR را از زمان نمونه‌گیری تا زمان پاسخ‌دهی به شکل استاندارد ۴۸ ساعت تعیین کرده‌ایم که این مدت زمان بر اساس استاندارد‌های بین‌المللی است. البته در زمان‌هایی مانند موج‌های شدید بیماری و یا زمانی که ورودی بیمارستان‌ها افزایش می‌یابد، ممکن است به ۷۲ ساعت هم برسد که آن زمان آزمایشگاه موظف است تاخیر در پاسخ‌دهی را اطلاع دهد. معمولا زمان پاسخ‌دهی تست PCR همان ۲۴ ساعت و ۴۸ ساعت انجام می‌شود.

وی افزود: درمورد تست‌های سریع آنتی‌ژن هم آزمایشگاه و محل نمونه‌گیری موظف است ظرف چند ساعت و نهایتا یک روز، نتایج را در سیستم ما ثبت کند. در صورتی که تست آنتی‌ژن در محل انجام شود، طرف ۳۰ دقیقه پاسخش مشخص است و اگر در محل گرفته و به مراکز فرستاده شود، ظرف چند ساعت پاسخ برای بیمار مشخص می‌شود.
 
تست‌های سریع کرونا در مراکز منتخب و سیار/ تعرفه تست کرونا در بخش دولتی ۲۴۰ و در بخش خصوصی ۳۰۱ هزار تومان/ تخلفات آزمایشگاهی را به ۱۹۰ اعلام کنید/ موارد استفاده تست سریع کرونا

سمیعی با اشاره به اینکه درحال حاضر توان صادرات تست‌ها را داریم، ادامه داد: اما نیاز آزمایشگاهی ما بیشتر است، ما نیاز روزانه را به سازمان غذا و دارو می‌دهیم و در شرایطی که نیاز آزمایشگاهی ما زیاد نباشد، ممکن است مازاد کیت‌ها صادر شود. اما در شرایط کنونی که درحال برنامه‌ریزی برای انجام ۱۰۰ هزار تست هستیم، صادرات انجام نمی‌شود مگر اینکه ظرفیت تولید داخل افزایش یابد. مدت‌هاست از کیت‌های تشخیص مولکولی ایرانی برای شبکه استفاده می‌کنیم و کیت‌های خارجی دپو شده در انبار‌ها داریم و برای مراحلی که نیاز باشد از آن‌ها استفاده خواهد شد. از طرفی زمانی هم که کیت جدیدی وارد آزمایشگاه می‌شود با کیت خارجی کنترل می‌کنیم تا اشکالی نداشته باشد.

وی ادامه داد: در مورد کیت‌های آنتی‌ژن هم فقط بر تولید داخل متمرکز هستیم. برای شروع قدرتمند طرح حاج قاسم سلیمانی تلاش کردیم، از یکی از تولیدکنندگانی که سازمان جهانی بهداشت تایید کرده بود، حدود ۲تا ۳ میلیون کیت تهیه کنیم و در اختیار مراکز بگذاریم. اما آن تولید کننده خارجی به دلیل فروش بسیار زیاد به آمریکا از فروش کیت به ما منصرف شد و ما با فشار بر تولید داخلی کیت‌های تشخیص سریع بیشتر را تهیه کردیم.

سمیعی گفت: در هفته گذشته ۵۰۰ هزار تست بین دانشگاه‌های علوم پزشکی توزیع شد که برای موارد آموزشی هم استفاده می‌شود. تست‌های آنتی‌ژن حساسیتشان به پای تست‌های pcr نمی‌رسد و استاندارد طلایی ما برای تشخیص کرونا، PCR است. تست‌های آنتی‌ژنی مجوز می‌گیرند که در موارد مثبت ۸۰ درصد با pcr مطابقت داشته باشند و در موارد منفی این مطابقت به ۹۷ درصد برسد. یعنی مثلا اگر در کلینیکی برای ۱۰۰ نفر هر دو تست را انجام دهیم، باید ۸۰ نفر که pcr مثبت داشتند، تست آنتی ژن مثبت داشته باشند تا مورد اعتماد ما قرار گیرد.

وی همچنین افزود: شیوع بیماری در جامعه بر عملکرد کیت موثر است. اعلام می‌شود تست آنتی‌ژن را برای افراد سالم بدون علامت استفاده نکنید و تنها برای مواردی که فرد سالم بدون علامت در تماس مستقیم با فردی بوده که کرونا داشته است، می‌توان از تست آنتی ژن استفاده کرد.

وی در خصوص هزینه‌ها و شرایط انجام تست در منزل توسط آزمایشگاه‌های خصوصی توضیح داد: نمونه‌گیری در منزل از مدت‌ها پیش در آیین‌نامه‌های ما پیش بینی شده است، اما ماجرای کرونا متفاوت است. برای فردی که در منزل بستری است، آزمایش باید توسط فردی از آزمایشگاه انجام شود، کسی که این خدمت را ارائه می‌کند باید آزمایشگاهی باشد. باید بدانیم نمونه در چه شرایطی و چگونه اخذ شده است و مسئولیت نمونه‌گیری در منزل بر عهده مسئول فنی آزمایشگاه است. در بحران کرونا با تبلیغ آزمایشگاه‌های خصوصی مواجه بودیم. فردی که تمایل نداشت به آزمایشگاه مراجعه کند می‌تواند با آزمایشگاه‌های خصوصی مجاز اعلام شده تماس بگیرد و هیچ راه مجاز دیگری جز این نیست.
 
تست‌های سریع کرونا در مراکز منتخب و سیار/ تعرفه تست کرونا در بخش دولتی ۲۴۰ و در بخش خصوصی ۳۰۱ هزار تومان/ تخلفات آزمایشگاهی را به ۱۹۰ اعلام کنید/ موارد استفاده تست سریع کرونا

سمیعی در این باره افزود: متاسفانه برخی اپلیکیشن‌ها تست در منزل را تبلیغ کردند و باعث بالا بردن هزینه آزمایش‌ها شدند. البته برخی آزمایشگاه‌ها هم برای نمونه‌گیری در منزل طلب پول‌های آنچنانی می‌کردند. اگر قرار باشد آزمایش در منزل انجام شود باید با رقم معقولی هزینه از بیمار دریافت شود؛ بنابراین اگر آزمایش در محل آزمایشگاه خصوصی انجام شود، نباید بیش از ۳۰۱ هزارتومان باشد و اگر در منزل انجام شود، معمولا آزمایشگاه صد هزار تومان به تعرفه اصلی اضافه می‌کردند اما، این آزمایش‌ها در منزل تعرفه مصوبی ندارند. کسی که در جایی غیر از آزمایشگاه‌ها می‌خواهد آزمایش دهد تنها باید با آزمایشگاه‌های مجاز وزارت بهداشت تماس بگیرد.

سمیعی درخصوص انجام آزمایش کرونا در منزل توسط برخی اپلیکیشن‌ها، تاکید کرد: دیدن نسخه مردم و مطلع شدن از درخواست آن‌ها نیاز به امانت‌داری دارد و فرد باید صلاحیت داشته باشد. اپلیکیشن‌ها صلاحیتی برای انجام این کار ندارند، هرچند معتقدم این اپلیکیشن‌ها می‌توانند نقش تسهیل‌گر داشته باشند و آزمایشگاه را در معرض دید مردم قرار دهند، اینکه گروهی بدون شفافیت آزمایش‌ها را انجام دهند و مردم ندانند که آزمایش چگونه و در چه محلی انجام شده است، درست نیست. تاکید داریم مردم در جایی آزمایش انجام دهند که صلاحیت داشته باشد، زیرا شکایت از این اپلیکیشن‌ها نیز قابل رصد نیست.

وی درباره تست‌های بزاقی، بیان کرد: یک نمونه برداری تنفسی داریم که تجربه دردناکی است، ولی تست بزاق خیلی راحت است، به شرط آنکه پاسخ تست هم معتبر باشد. در حال حاضر هیچ کیتی ندیدیم که به اندازه نمونه‌گیری با نازوفارنکس (تنفسی) نتیجه معتبر داشته باشد.
 
وی با اشاره به اینکه تست‌های آنتی‌ژن تنها در مراکز دولتی انجام می‌شود و هنوز تحت پوشش بیمه قرار نگرفته است، گفت: تیم‌های سیار و مراکز ثابت فعلا تست رپید انجام می‌دهند و اگر فعلا جایی به جز این مراکز بخواهد تست آنتی‌ژن انجام دهد یا دروغ می‌گوید یا قرار است تست دیگری با این نام برای متقاضیان انجام دهد. آزمایش آنتی‌ژن باید در شرایط خاصی انجام شود، تفسیر نتایج دقیقی هم داشته باشد که به مهارت تیم‌های ما نیاز دارد.

مدیرکل آزمایشگا‌ه های مرجع وزارت بهداشت تاکید کرد: یکی از کیت‌های رپید تست‌های در حال تولید ۸۱ درصد حساسیت نسبی در توافق مثبت‌ها و ۹۷ درصد توافق منفی دارد. شیوع کرونا در هر منطقه جغرافیایی در عملکرد و سودمندی نتایج تاثیر دارد. هم کیت‌های در حال تولید و هم کیت‌هایی که مجوز گرفته‌اند به شکل دوره‌ای مورد ارزیابی قرار می‌گیرند تا در سطح بازار هم همان کیفیتی را داشته باشد که در ابتدا تایید شده است. در مورد واردات کیت هم طرف کره‌ای ابتدا موافقت کرد، اما سپس به دلیل فروش کیت به آمریکا وارداتی صورت نگرفت. البته ما امیدوار به تولید داخل هستیم، سال‌ها است تولید کننده کیت‌های رپید تست برای مواد مخدر و روانگردان هستیم؛ بنابراین، می‌توانیم در ابعاد گسترده به تولید برسیم. کاربرد تست‌های آنتی‌ژن بسیار بالا است و ظرفیت فوق‌العاده‌ای در اختیار ما می‌گذارد.
 
تست‌های سریع کرونا در مراکز منتخب و سیار/ تعرفه تست کرونا در بخش دولتی ۲۴۰ و در بخش خصوصی ۳۰۱ هزار تومان/ تخلفات آزمایشگاهی را به ۱۹۰ اعلام کنید/ موارد استفاده تست سریع کرونا

وی افزود: بیش از ۲۶۰ آزمایشگاه فعال در زمینه کرونا داریم. در مورد تعداد تست‌ها همیشه ظرفیت ۲۵ هزار تست را داریم و این ظرفیت در مواقعی که موج‌ها شدت می‌گیرند به ۴۰ تا ۴۵ هزار تست در روز هم رسیده است. تنها چیزی که در آزمایشگاه فرسوده می‌شود، اما از کار نمی‌افتد همکاران ما هستند که در شیفت‌های طولانی فعال هستند.

سمیعی در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا برخی کرونا مثبت‌ها مجوز سفر می‌گیرند، گفت: ممکن است نقص از ما یا از وزارت راه باشد. در عالم IT قضیه بسیار پیچیده است. مهم است سامانه‌ها به هم متصل باشند، فعلا سامانه سرعت کار کاغذی را ندارد، اما برای بخش خصوصی داریم سامانه‌ای چابک طراحی می‌کنیم تا آزمایشگاه‌ها بر اساس کد ملی اطلاعات را وارد کنند و ما آن را پایش کنیم. چند ماه قبل در شورای عالی بیمه تصویب شد که برآورد هزینه خدمات آزمایشگاهی pcr بر مبنای تولید داخل باشد که تصمیم کاملا درستی بود. پس از تصویب هیات وزیران هزینه تمام شده را بر اساس تولید داخل برآورد کردیم و پس از یک کار گروهی پیشنهاد دادیم قیمت‌ها تغییر کند و ۱۷ آذر هزینه آزمایش بخش خصوصی به ۳۰۱ هزار تومان برسد. در شرایطی که اجازه واردات راحت نداریم، باید به تولید کننده داخلی فرصت دهیم.

وی در پایان افزود: پرداخت هزینه آزمایش برای اتباع هم مانند سایرین است، اما پیشنهاد دادیم برای بحث توریسم سلامت مبلغ آزمایش برای این افراد افزایش یابد که فعلا تغییری نداشته است و همه تابع همین تعرفه اعلام شده هستند.
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۱۲
در سالگرد شیوع اپیدمی در ایران وانجام روزانه 50 هزار تست عمدتا" از جیب بیمار و شروع واکسناسیون در دنیا بصورت مجانی تعیین نرخ حداکثری برای آزمایش کرونا شوخی است یا بازار یابی
پاسخ ها
نامی
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۹
این مطاب حقیقت دارد فامیل ما تو ترکیه کرونا گرفت خانمش میخواست از ایران بره پیشش داروشو میخواست بخره تو ایران شش میلیون تومن ولی وقتی رفت ترکیه دید شوهرشو دارو دادن مجانی و گفتن وهتل استراحت کنه
چرا من باید ۲۴۰ هزار تومن هزینه کنم برای اینکه بدونم کرونا دارم یا نه ؟به راحتی فرض رو بر این میذارم که ندارم.عواقبش هم با کسانی که میخوان از هر چیزی درآمد کسب کنن
بايد به اين استاد گرامي يادآوري كرد كه تستي كه سه روز بعد نتيجه اش معلوم بشه به درد عمه مون مي خوره!!
به نظر شما با توجه به وضعیت معیشت واقتصاد کشور چند نفر توان مراجعه پرداخت این مبالغ را دارند
اگر فردی بگیرد طبیعی است اعضای خانواده او هم در این مسیر بوده اند و اگر یک خانواده کوچک تنها با یک فرزند بگیریم حدود 700 هزار تومان هزینه تست انها میشود خوب با این حقوق بقیه اش را باید سم بگیرد بخورد کار دیگه ای نمیتواند بکند !!!!!!!!!!!!!! قید این زندگی پر از مشقت توام با حرف درمانی باید تمام شود
فعلا سامانه سرعت کار کاغذی را ندارد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#واکسن رایگان #تست 600 هزار تومنی #تست 25 دلاری # حقوق ماهیانه 120 دلاری
سلام و خدا قوت
آدرس این مراکز را چگونه پیدا کنیم . حداقل مراکز تهران را مشخص و اعلام کنید کنید.
وقتی اکثر کشورها حتی واکسن کرونا را رایگان کردن اینها با پررویی تمام برای دریافت ۳۰۰۰۰۰تومان هزینه آزمایش منت روی سر ملت میگذارن که ملت باید طعم شیرین تولید داخل را با پرداخت این مقدار هزینه بچشه واقعا که...
من امروز رفتم آزمایشگاه پاتولوژی ... در تهران به بخش پذیرش گفتم شما براساس ابلاغیه وزارت بهداشت با تعرفه جدید ارزیابی قیمت میکنید خانم جواب دادند ما خصوصی هستیم و رعایت هم نمی‌کنیم مایلید برید دولتی که من آزمایش رو انجام دادم و فاکتور موجود است
هزینه تست کرونا چه با RT-PCR چه ریل تایم 50 هزارتومان هم نمیشه و وظیفه دولت بود رایگان کنه خجالت بکشید 240 هزار تومان واسه چی؟ یک سی سی پرایمر واسه ده ها هزار تست کافیه
در امارات تست کرونا پولی است مجانی نیست
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی