بازدید 8643
در شگفتم از شورای امنیت سازمان ملل که به سادگی کشورهایی مستقل که می خواهند از حق قانونی و شرعی خود با رعایت مقررات بین المللی استفاده کنند مورد تحریم و تهدید قرار می‌دهد، ولی در برابر جنایاتی اینچنین بزرگ ساکت می نشینند.
کد خبر: ۱۰۱۹۲۷
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۵:۴۵ 01 June 2010
رئيس مركز بين المللي گفت‌وگوي فرهنگها و تمدنها حمله وحشيانه رژيم صهيونيستي به كاروان آزادي غزه را محكوم كرد.

به گزارش ايلنا،حجت الاسلام سید محمد خاتمی در دیدار با جمعی از بانوان فرهنگی و دانشگاهی در آستانه سالروز میلاد حضرت فاطمه زهرا ضمن تبریک این روز به حضار، با بيان اينكه مراتب انزجار خود را از فاجعه ننگینی که در آبهای بین المللی نزدیکی غزه رخ داد اعلام مي‌کنم، اظهار داشت:رژیم صهیونیستی که علاوه بر قتل عام و سرکوب هر روزه مردم مظلوم فلسطین مدتها است، با محاصره غزه قهرمان می کوشد چهره تروریسم دولتی را با کشتار تدریجی این ملت مظلوم نشان دهد و حال که عده‌ای از خیرخواهان را از ملیت‌های مختلف که به قصد رساندن کمک های ابتدایی به غزه با دستهای تهی به آن سو حرکت کردند آنان را با قساوت قتل عام می کند و به خاک و خون می‌کشد.

وي افزود: در شگفتم از شورای امنیت سازمان ملل که به سادگی کشورهایی مستقل که می‌خواهند از حق قانونی و شرعی خود با رعایت مقررات بین‌المللی استفاده کنند، مورد تحریم و تهدید قرار می‌دهد، ولی در برابر جنایاتی اینچنین بزرگ ساکت می‌نشینند یا بعضي حرکت‌های صوری آن با مخالفت و وتوی قدرت‌های بزرگ روبرو می‌شود و جنایت کار را گستاخ تر می‌کند؛ در شگفتم از سازمان‌های مدافع حقوق بشر و نهادهایی چون دادگاه کیفری لاهه که جنایات بزرگ رژیم غاصب را که بارزترین مصداق جنایت علیه بشریت است می بینند و جنایتکاران را به محاکمه نمی کشانند و علیه آنان اقدام نمی کنند.و شگفتی بزرگ تر از کشورهای اسلامی و عربی است که چرا از توهم چندین ساله خود بیرون نمی‌آیند و در کنار ملت فلسطین و آرمان آن قرار نمی‌گیرند؟

 در نتیجه هم جنایتکار به جنایات خود ادامه می‌دهد و هم متوهمان را تحقیر می‌کند. مطمئن هستم که اگر این کشورها به خواست ملتهاشان قاطعانه در کنار آرمان فلسطین قرار گیرند متجاوز و حامیان او را بر سر جای خود خواهند نشاند.

خاتمي گفت: راهکار اساسی نیز همان است که در اجلاس سران سازمان کنفرانس اسلامی در دوحه پیشنهاد دادم و مورد استقبال قرار گرفت؛ رفراندوم با حضور همه ساکنان فلسطین اعم از مسلمان و مسیحی و یهودی و نیز انبوه آوارگان فلسطینی در سراسر دنیا. راهکار دموکراتیک که منجر به اجرای عدالت و نیز برقراری ثبات و صلحی واقعی و پایدار خواهد شد.

رئيس جمهور سابق كشورمان ضمن همدردی با همه قربانیان و آسیب دیدگان این جنایت بزرگ،گفت: رفتار جانیان و حامیان آنان را شدیداً محکوم می‌کنیم و مطمئن هستم که ملتهای جهان فریاد خود را رساتر از گذشته علیه اسرائیل جنایتکار خواهند زد.

رئيس دولت اصلاحات با تبريك ولادت حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها، گفت: تقارن سالروز میلاد حضرت زهرا با زادروز تولد حضرت امام را نشانه ای از ارتباط معنوی و فکری انقلاب اسلامی با شخصیت حضرت زهرا سلام الله علیها می‌دانیم؛ تعبیر رایج درباره حضرت فاطمه سیده نساء العالمین (سرور زنان جهان) است. ولی تعبیر دیگر به روایت شیعه و سنی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم آمده است که عظمت حضرت زهرا را از اینکه فقط سالار زنان عالم باشد بالاتر می‌برد و آن اینکه خدا به خشم فاطمه خشمگین و به خشنودی او خشنود می شود.نمی گوید فاطمه به خشم و خشنودی خدا خشمگین و خشنود می شود، بلکه ملاک خشنودی و خشم خداوند فاطمه است و این یعنی فاطمه معیار انسانیت است، چرا که کمال انسانی در این است که خشنودی و خشم او خشنودی و خشم خدا باشد.

رئيس بنياد باران ادامه داد: همین جمله کافی است تا اولا عظمت آن حضرت را نشان دهد، ثانیاً جایگاه زن را در بینش اصیل اسلامی که زنی چون فاطمه را معیار و ملاک انسانیت شناخته است مشخص کند و فاصله این بینش را با بینش‌های تنگ و تاریک تاریخی درباره زن چه به نام اسلام و چه به نامهای دیگر نشان می‌دهد. البته طبیعی است که این بینش روشن و والا اگر باشد نتایج حقوقی، فقهی، اخلاقی و اجتماعی بزرگی هم درباره زن و جایگاه و حقوق او خواهد داشت.
خاتمي با اشاره به اينكه زنان در جریان انقلاب اسلامی نقش ممتازی داشتند، اظهار داشت: اگر نهضت مشروطیت بیشتر، نهضتی مردانه بود و به همین جهت آنگونه که شاید و باید حقوق و منزلت زن در آن مورد توجه قرار نگرفت- از جمله حق رأی زنان- انصاف این است که در انقلاب اسلامی حضور زنان چشم گیر و در بعضی از موارد از حضور و تأثیر مردان پررنگ تر و مؤثرتر بود. البته نباید نظرات روشنگر و متفاوت حضرت امام هم در پویایی حرکت زنان و دستیابی ایشان به بخش مهمی از حقوقشان را نادیده گرفت. گرچه معتقدم که هنوز واقعاً حق زنان آنطور که باید و شاید و شایسته زمان است ادا نشده است.

وي گفت: در جریانات اخیر هم باز حضور آرام، موقر و محکم زنان را که حق اساسی خود و دیگران را که مورد تأیید انقلاب و قانون اساسی بود می طلبیدند می‌بینیم و باز هم باید انصاف داد که مدنی بودن جنبش و اعتراض مسالمت آمیز و پرهیز از خشونت که نشانه رشد جامعه است تا حد زیادی مدیون حضور متین و موقر زنان بود و هست. گرچه با کمال تأسف پاسخ این حضور مسالمت آمیز برخورد خشونت آمیز بود و در نتیجه آنچه می توانست موجب تقویت نظام و پایدارتر شدن وحدت ملی گردد سبب ایجاد نگار خاطرها و نگرانی‌ها و کدورت‌ها شد و بیشترین آسیب را به خود نظام و چهره آن زد و به راه اندازی امواج اتهام های ناروا و دروغ پردازی ها و جنگ های روانی نیز بر زشتی ماجرا افزود.

وي تصريح كرد:صرف نظر از اینکه آنچه رخ داد با معیارهای قانون اساسی و راه راستین امام و موازین مورد تأیید انقلاب و مردم ناسازگار بود امروز عده‌ای از زنان خوش سابقه، فرهیخته و فعال از قشرهای مختلف تحت بازداشت و فشار قرار دارند و حتی در میان قربانیان این حوادث هم زنان را می بینیم. چه خوب بود که ما شاهد آزادی همه زندانیان و رفع فشارها باشیم و مناسب تر این که این گام با آزادی زنان و جبران خسارتهای روحی و معنوی که به آنان وارد آمده است به مناسبت میلاد حضرت زهرا سلام الله علیها برداشته شود.

رئيس دولت اصلاحات با طرح اين سوالات كه زن در چه موقعیتی قرار دارد؟جایگاه زن مسلمان ایرانی چیست؟ ادامه داد: البته زنان اعم از مسلمان و غیرمسلمان محترم اند و همه زنان نیز باید از حق و منزلت شایسته برخوردار باشند، ولی من اگر از زن مسلمان سخن می گویم به لحاظ اکثریت است.زن یکی از دو رکن انسانیت و برخوردار از همه قوا و استعدادهایی است که انسان را انسان می کند و دارای اختیار و مسؤولیت اخلاقی و اجتماعی برای بارور کردن آنهاست.البته پاره ای از کارکردها و نقش ها را آفرینش و طبیعت به عهده زن گذاشته است که به تناسب آن نیز باید از حقوق و تکالیف ویژه صحبت کرد. ولی اینها مربوط به عوارض هستی انسان است، نه جوهر آن و به هیچ وجه لطمه ای به تساوی حقوق زن و مرد در گوهر انسانی و برخورداری از حقوق و تکالیف متناسب با آن نمی زند.

وي تاكيد كرد: باید آن دیدگاه که زن را برای مرد می‌خواست و ملاک انسانیت را مرد به حساب می‌آورد به بایگانی تاریخ سپرد، ولی این را از یاد نبریم که زن زن است و مرد مرد و هر دو انسانهای مستحق کمال و نیز مسؤول مشارکت در پیشبرد امور جامعه رو به رشد.

خاتمي با اشاره به مفهوم ”زن مسلمان“ يادآور شد: در اینجا نیز باید جان و جوهر اسلام را از آنچه در تاریخ تحقق یافته و آمیخته به انواع گرایش های زمانی – مکانی و تعصبات ناروا است تفکیک کرد. طبیعی است که نقش اجتهادی که زمان و مکان در آن دو عامل تعیین کننده‌اند و پاسخگوی پرسش‌ها و نیازهای انسان این روزگار است در عرضه چنین اسلامی نقشی مهم است و بسته به بینش اساسی و پیش فرضهایی که مجتهد و پژوهشگر دارد دریافتهای نهایی او متفاوت خواهد بود.

وي ادامه داد: نقطه حرکت ما مسلمات است از جمله اینکه زن انسان است با همه معنی و مفهوم آن. زن و مرد برای هم آفریده شده اند تا با هم جامعه کامل را بسازند. اسلام زن را موقر خواسته است و بر عفاف تکیه جدی دارد. البته از یاد نبریم که عفاف امری است که هم به زن و هم به مرد مربوط می شود.نکته دیگر این که رشد امری اجتماعی است. زن هم چون مرد اگر بخواهد رشد کند در فرایند حیات اجتماعی نه تنها باید حضور، بلکه نقش و مسؤولیت داشته باشد و این حق او است.

خاتمي تاكيد كرد: امروز زن ایرانی در عین حال که برای به دست آوردن جایگاه شایسته خود در عرصه حیات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و احقاق حقوق شایسته خود تلاش می کند، باید بکوشد تا الگوی مناسب را برای زنان و حتی انسان های روزگار نشان دهد و در این راه از هیچ کوششی فروگذار نکند و البته هزینه های آن را نیز بپردازد.

وي در پايان تصريح كرد: آنچه اهمیت دارد تأکید و تکیه بر حقوق اساسی است که زن و مرد در آن شریک‌اند.
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۳
ناشناس
|
-
|
۱۵:۵۶ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۱
عجب پس از مدتها سخنان خوبي گفتند ايشان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۵ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۱
زنده باد فلسطين .زنده باد خاتمي.زنده باد ايران
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۷ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۱
زحمت کشید دستش درد نکنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۰ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۱
زنده باد خاتمي
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۲ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۱
عجب!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۲ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۱
چشم شما تابناکی ها روشن!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۶ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۱
دوستانی عزیزی که از تعجب چشمانشان بیرون زده است، یادشان نرود خاتمی مروج صلح و دوستی است و مخالفت او با دولت احمدی نژاد مخالفت او با خدا و انسانیت نیست!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۸ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۱
سید قبولت داریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۸ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۱
سید دوستت داریم .
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۹ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۱
تازه رسیدن به حرف ما که این سازمان های حقوق بشر همه کشک تشریف دارن!

نخیر آقای خاتمی از سازمان ملل در تعجب نباش . کارش همیشه همینه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۳ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۱
تابناك خيلي دوستش داري اين آقا را؟ مگه همينها نگفتند نه غزه نه لبنان.
امیر
|
Malaysia
|
۱۷:۵۳ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۱
آیندگان در مورد بزرگی این مرد قضاوت خواهند کرد. درود بر خاتمی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۶ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۱
احسنت
رحمان
|
United States
|
۱۸:۰۶ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۱
خاتمي براي كل جهان سخن مي گويد نه براي ايران ايشان در مقابل ايده ي جنگ تمدنها گفتگوي تمدنها را باب كرد كه افتخاري برا ما است
به اميد ديدن ايشان در صحنه هاي سياسي ايران اسلامي
(يك مسلمان ايراني مقيم مالزي)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۲ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۱
پس چرا محكوميت موسوي رو نميزنيد . مگه شماها نميگفتيد چرا موسوي اسرائيل رو محكوم نميكنه اينم محكوم بسم الله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۲ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۱
ایرانی زنده است:اصلاحات زنده است:چون خاتمی زنده است
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۲ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۱
بعضی از همین زن هائی که جنابعالی تمام قد از آن ها دفاع می کنی مورد حمایت بی چون و چرای همان گرگ های درنده ای است که محکومشان کردی. شتر سواری دولا دولا نمی شود آقای خاتمی دیگه بسه ادای روشنفکرها را درآوردن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۶ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۱
زنده باد خاتمی، کسانی گوشاشون و چشماشون بسته اند میگنند عجب
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۸ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۱
باریک الله!! یادشون رفت جواب اونائی که می گفتتند نه غزه نه لبنان جانم فدای ایرانرا بدهند؟ عیب نداره زمستان میرود و رو سیاهی به ذغال می ماند. انشاالله.
میثم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۲ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۱
زنده باد مسلمانان زنده باد خاتمی مسلمان واقعی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۴ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۱
علت تعجب بعضي از دوستان از سخنان آقاي خاتمي اين است كه عده اي دائما در حال سم پاشي عليه ايشان هستند و عدة ديگري هم در حال سانسور گفته هاي ايشان و به انزوا كشيدن ايشان. اخوي گرامي موضع ايشان همواره همين بوده و اين موضع هميشه با كلمات و عبارات صريح ولي نه خارج از دايرة ادب و فرهنگ ابراز ميشده است.
ناشناس
|
United States
|
۱۹:۱۲ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۱
خاتمي عزيز! محبوبترين رئيس جمهور ايران ! هميشه در قلب مائي ! ..
امین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۰ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۱
نوکرتم سید
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس جهش تولید مناجات شعبانیه تفاوت متانول با اتانول وام کرونا