بازدید 5117
یکی از اقدامات موثر برای جلب سرمایه مازاد مردم که می تواند بر کاهش نقدینگی مازاد مردم در بازار شود و حتی می تواند منجر به کاهش نرخ تورم گردد، تصویب قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی است که با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی همراه می باشد.
کد خبر: ۱۰۱۸۴۷۹
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۷ 01 December 2020

توسعه صنایع پایین دستی در گرو‌ی جلب اعتماد عمومی مردم/ مردم مشتاق مشارکت؛ به شرط تضمین اصل سرمایه گذاری

یکی از اقدامات موثر برای جلب سرمایه مازاد مردم که می تواند بر کاهش نقدینگی مازاد مردم در بازار شود و حتی می تواند منجر به کاهش نرخ تورم گردد، تصویب قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی است که با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی همراه می باشد.

به گزارش تابناک اقتصادی؛ قانون مصوب مجلس برای حمایت از توسعه ظرفیت پترو پالایشی در ایران از جمله طرح های  راهبردی مجلس دهم برای بی اثر کردن تحریم ها در حوزه نفت و انرژی می باشد.

کلیات این قانون بدین ترتیب است که سرمایه گذاران می توانند با برآورده شخصی خود و منابع از بازار سرمایه از فرق انتشار اوراق و دیگر روش های تامین مالی داخلی و خارجی به ایجاد تاسیسات پالایشگاهی و پترو پالایشگاهی با خوراک نفت خام و میعانات گازی بپردازد .

در این گزارش به جای بررسی پیچیدگی‌های فنی از قبیل تامین خوراک، موقعیت مکانی مناسب و نحوه صادرات این میعانات تولید شده به جنبه های اجتماعی و اقتصادی  این طرح پرداخته شده است.

به موفقیت چنین طرح هایی در صورت چیدمان صحیح و مدیریت کردن جو روانی حاکم بر بازار سرمایه همگان اعتقاد دارند. کلیات چنین طرح‌هایی پیش از آن که کمک به تولید ناخالص کشور کند و سرمایه مازاد در حساب‌های بانکی مردم را به چرخه اقتصاد برمی گرداند که نتیجه آن ایجاد اشتغال کارآفرینی و افزایش تولید ناخالص ملی می شود که تمامی آنها به پیشرفت و آبادانی کشور کمک می‌کند اما این طرح‌ را از جنبه‌های مختلف میتوان مورد بررسی قرارداد.

حسین مرید سادات فعال بازار سرمایه و عضو بنیاد ملی نخبگان در گفتگو با تابناک اقتصادی در خصوص تامین مالی پروژه های پتروپالایشگاهی گفت: سرمایه گذاری یا تامین مالی پروژه‌ها مهمترین مسئله در طرح های یاد شده است تمایل به سرمایه‌گذاری در طرح‌های پالایشی که صادرات محور و اصطلاحاً دلاری و ارزشمند از نظر اقتصاد جهان می باشد. ابعاد مفیدی برای اقتصاد کشور دارد که با جذب نقدینگی مازاد مردم، خاصیت ضد تورمی دارد.

وی اضافه کرد: چنین طرح هایی یک بازی دو سر برد برای سرمایه‌گذاران و متولیان امر است اما سوال اساسی اینجاست با کدام ساز و کار و قوانین مدرن سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری رغبت ایجاد می‌کند؟ در گذشته نه چندان دور مردم با دعوت نهاد های دولتی سرمایه خود را به بازار بورس آوردن که نتیجه آن چیزی جز از بین رفتن اعتماد عمومی نبود که نتیجه بی برنامگی و عدم درایت مدیران مسئول در حوزه بازار بورس بوده است آیا با چنین پیشینه‌ای مردم دعوت مجدد دولت را لبیک خواهند گفت ؟؟

مرید سادات در ادامه گفت: ما مردمی شهید پرور و متدینی داریم که قطعاً در بزنگاه اقتصادی سیاسی و اجتماعی دعوت مقامات وقت را لبیک گفته و پا به عرصه گذاشته اند و میتواند تامین مالی به روش های مختلفی صورت بگیرد که در ادامه به بعضی از آن ها اشاره می شود.

  • تامین مالی از طریق جذب سرمایه گذاران خارجی: با توجه به فضای سیاسی و اقتصادی حاکم بر کشور این رونق تامین سرمایه بسیار دور از ذهن و واقعیت است زیرا به دلیل تحریم‌های ظالمانه کشور آمریکا، تقریباً هیچ سرمایه گذار خارجی توان حضور در کشور ما جهت انجام سرمایه‌گذاری را ندارد.
  • عرضه پروژه‌های پتروشیمی و پالایشی در بازار بورس و فرابورس: شخصا اعتقاد دارم که اگر فاجعه مدیریت شهریور، مهر و آبان ماه بازار بورس رخ نداده بود که نتیجه آن سلب اعتماد عمومی از بازارهای مالی شده است بهترین روش برای جذب چنین سرمایه عظیم قطعاً بازار بورس خواهد بود . شخصاً یقین دارم که چنین طرح‌ها سودآوری بالایی برای سرمایه گذار دارد، زیرا سرمایه گذاری صادرات محور و پر تقاضایی در بازارهای جهانی می باشد. اما باید توجه کرد که  دولت و متولیان سازمان بورس چگونه این طرح را اجرایی می‌کنند و می‌توانند اعتماد عمومی از دست رفته را به بازارهای مالی بازگردانند؟ قطعاً می توان با یک برنامه مدون هدف و حمایت کافی در زمان کنونی موفق شد اما سوال اساسی اینجاست آیا میتوان افکار عمومی را به سرمایه‌گذاری که مشخص نیست چند سال دیگر نتیجه آن را خواهند دید سوق داد و آنها را برای سرمایه‌گذاری در این چنین پروژه‌هایی قانع نمود؟

این فعال بازار سرمایه گفت: با توجه به اینکه سرمایه‌گذاری‌هایی مانند پیش خرید آپارتمان که مشخص نیست چه زمانی آپارتمان تحویل سرمایه‌گذار می‌شود مخاطرات بالایی دارد، مدیران مربوطه می‌توانند با تضمین اصل مبلغ سرمایه گذاری شده تا حدودی خیال مردم را بابت از بین نرفتن سرمایه خود را  آسوده کنند قطعاً می توان با استفاده از ابزار هایی به نام سهام اوراق  که به نوعی ضمانت سرمایه گذاری می باشد. به نظر می رسد، می توان اقبال عمومی را سمت این چنین سرمایه‌گذاری‌های سودآوری معطوف نمود.

این عضو بنیاد ملی نخبگان در پایان تاکید کرد: با توجه به حجم نقدینگی موجود در بازار سرمایه به راحتی می‌توان تنها در طی چند هفته نقدینگی مورد نیاز چنین سرمایه گذاری های عظیمی را تامین کرد زیرا با توجه به تورم موجود در بازار های موازی مردم چاره ایی جز حضوردر بازارهای مالی ندارد. در پایان این مقاله خاطر نشان می کنم که اقتصاد کشوربه پیاده سازی چنین طرح های جذابی براین ایجاد صنایع سود آور که علاوه بر منتفع کردن عمر سرمایه گذاران خاصیت ضد تورمی نیز دارند، محتاج است اما میزان مشارکت مردم بر نحوه پیاده سازی و ایجاد جلب اعتماد عمومی نسبت به چنین طرح هایی مهم می باشد.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
آلودگی هوا حسن قالیباف اصل حسام عقبایی جو بایدن مراسم تحلیف بایدن مهرداد میناوند