بازدید 8463

روسیه: آمریکا از توقف جنگ در قره‌باغ ناراحت است

رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه می‌گوید، آمریکا و متحدانش در تلاشند به اختلافات میان مردم جمهوری آذربایجان و ارمنستان دامن بزنند.
کد خبر: ۱۰۱۶۰۱۷
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۹ 18 November 2020
به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی ناریشکین رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه، امروز چهارشنبه (۱۸ نوامبر)، اظهار کرد، آمریکا و متحدانش در تلاشند به اختلافات میان مردم آذربایجان و ارمنستان دامن بزنند.

وی گفت: کشور‌های برجسته ناتو سعی می‌کنند که خشم خود از توافق حاصله بین ارمنستان و آذربایجان در مورد قره باغ که با کمک روسیه محقق شد را پنهان کنند. آمریکا و متحدانش از این که این توافق یعنی توقف جنگ در قره باغ با مساعدت روسیه حاصل شده، ناراحت هستند. چرا که در واقع این امر برنامه‌های چندین ساله آن‌ها برای منزوی کردن و بیرون راندن روسیه از قفقاز جنوبی را بی‌اثر کرد.

ناریشکین گفت که نه واشنگتن و نه اروپا نمی‌خواهند با توازن حاصل شده قدرت در منطقه کنار بیایند و در راستای برهم زدن آن، آن‌ها طراحی بهتر از تلاش برای شعله‌ور کردن و ایجاد اختلافات بین ملت‌های آذربایجان و ارمنستان پیدا نکردند.

در تاریخ ۹ نوامبر (۱۹ آبان ماه) ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه، نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان و الهام علی‌اف رئیس‌جمهوری آذربایجان درباره توقف درگیری‌های نظامی در منطقه قره باغ از روز ۱۰ نوامبر، بیانیه مشترکی صادر کردند. این توافق استقرار صلح بانان روس در منطقه قره باغ و تبادل زندانیان بین طرفین درگیری را نیز شامل می‌شود.

قابل ذکر است که درگیری‌های میان باکو و ایروان درباره منطقه قره باغ از فوریه ۱۹۸۸ و از زمانی که منطقه قره باغ جدایی خود را از آذربایجان اعلام کرد، آغاز شده است. در جریان درگیری‌های مسلحانه از سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۴، آذربایجان کنترل منطقه قره باغ و مناطق اطراف آن را از دست داد. از سال ۱۹۹۲ مذاکراتی برای دستیابی به راه حل صلح‌آمیز درباره این درگیری تحت چارچوب گروه مینسک با ریاست مشترک روسیه، سازمان ملل و فرانسه آغاز شده است.
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # هفته وحدت # لایحه برنامه هفتم # فردوس کاویانی