بازدید 14174

جزئیات طرح جدید محدودیت‌ها و تعطیلی‌های کرونایی

عبدالرضا رحمانی فضلی فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد مبارزه با کرونا به طرح جدید محدودیت‌ها و تعطیلی‌های کرونایی اشاره کرد و گفت: این طرح تنها با همکاری مردم و کار رسانه‌ای برای تغییر در شیوه زندگی مردم در دوران کرونا میسر خواهد بود.
کد خبر: ۱۰۱۵۵۹۴
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۴ 17 November 2020

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، وزیر کشور دوشنبه شب با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی به تشریح طرح جدید محدودیت‌ها و تعطیلی‌های کرونایی پرداخت.

رحمانی فضلی در آغاز با بیان اینکه پس از ۸ ماه اقدام‌های مختلف و فراز و فرودها درباره کرونا، بنا بر تشکیل یک مرکزیتی شد تا امور هماهنگی و نظارت بر حُسن اجرا در سراسر کشور را بر عهده داشته باشد، گفت: در این مرحله و در موج سوم و طوفانی که در ایران و سایر دنیا رخ داده است، لازم بود که حتما این مرکز ایجاد شود که رهبر معظم انقلاب، رییس‌جمهوری و مجموعه دولت قرارگاه عملیاتی ستاد مبارزه با کرونا را در وزارت کشور تعبیه کردند.

وی با اشاره به اینکه مقرر شده است در شرایط کنونی طرح جامعی را آماده کنیم تا براساس آن ضعف‌ها و نقص‌های تصمیم‌های قبل را پوشش دهیم، افزود: باید در زمینه مقابله با کرونا به صورت هوشمند، پویا و موثر عمل کنیم و در این مساله مبنا را شهرستان‌ها و شهرها گذاشته‌ایم.

رحمانی فضلی با بیان اینکه مدیریت و کنترل ویروس کرونا هدف اصلی طرح محدودیت‌ها است، گفت: کاهش تعداد بیماران و ورودی‌های بیمارستانی ضامن دستیابی به هدف این طرح است.

فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد مبارزه با کرونا با تاکید براینکه رسانه‌ها باید نقش بسیار مهمی را در این مقطع مانند مقاطع قبل ایفا کنند، افزود: یکی از رکن‌های اساسی نوع تبلیغات، نوع آموزش و نوع اطلاع رسانی درخصوص بیماری کرونا است.

وی با اشاره به اینکه مردم به عنوان اصلی‌ترین پایه در این موضوع هستند، گفت: همه این کارها برای مردم است و همه اینها با کمک مردم محقق می‌شود، اگر کمک مردم نباشد ما نمی‌توانیم کاری را انجام دهیم.

رحمانی فضلی با بیان اینکه در شرایط کنونی هیچ کس راضی به ایجاد ممنوعیت نیست، افزود: اصل بر برقراری ممنوعیت نیست اما وقتی با اقلیتی مواجه می‌شویم که وظایف و مسئولیت‌های شان را انجام نمی‌دهند مجبور می‌شویم محدودیت ایجاد کنیم.

او ادامه داد: امیدواریم مردم با اعتمادی که به دولت و مسئولان دارند، باور داشته باشند که همه این کارها برای آنهاست چرا که برای ما غم انگیز است که هر روز در اخبار با خانواده‌هایی که عزیزانشان را از دست می‌دهند، مواجه شویم.

وی افزود: همه کشورها با این مساله مواجه هستند، ما متولی این مردم، مسئول و خادم آنها هستیم و مردم باید به خادمین خود توجه کنند.

رحمانی فضلی در ادامه گفت: امروز وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کردند که از سه‌شنبه تست‌های فوری در اختیار قرار می‌گیرد و تست‌ها را به صد هزار نفر در روز می‌رسانیم.

او همچنین با اشاره به اینکه مردم ما هنوز نسبت به قرنطینه آموزش کافی را ندیده‌اند، افزود: در ستاد مجوز گرفته شد که از هتل‌ها و مسافرخانه ها هم برای قرنطینه استفاده شود. افرادی که شناسایی شده و در بیمارستان بستری نمی‌شوند، رصد و کنترلی روی آن‌ها صورت نمی‌گیرد اما از این به بعد با نرم افزار "ماسک" و با کمک وزارت ارتباطات این افراد از طریق تلفن همراه‌شان رصد می‌شوند.

رحمانی فضلی با تاکید به نیازمندی برای کمک‌های مردمی گفت: ما مبنای ممنوعیت را سه سطح زرد، نارنجی و قرمز قرار دادیم و همچنین اعمال ممنوعیت در ادارات، بخش‌های عمومی و اصناف است و همه اینها که گفته شد دارای سه رکن، وزارت بهداشت، تبلیغات و آموزش و مردم است.

وی تاکید کرد: همه این کارهایی را که انجام می دهیم برای این است که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خدمات خود را بخوبی انجام دهد.

او با بیان اینکه همه مردم قدردان تلاش مجموعه بهداشت و کادر درمان کشور هستند، گفت: باید مردم ما نسبت به زوایای این بیماری آگاهی داشته باشند و همه این کارها برای مردم و با کمک مردم است.

رحمانی فضلی ادامه داد: ما در حال حاضر بین بد و بدتر و یا بدترین و بدترین‌ها تصمیم می‌گیریم از طرفی تصمیم‌های ما هزینه‌های اقتصادی، اجتماعی و انسانی دربر دارند لذا باید تدبیر کنیم و حین اجرای طرح مدام طرح را اصلاح کنیم.

وی در ادامه درباره طرح منع تردد شبانه گفت: در ممنوعیت ساعت ۲۱ تا ۴ صبح باید مردم هم به ما کمک کنند و پیش بینی من این است که بین ۵۰ تا ۶۰ درصد خود مردم این مساله را رعایت می‌کنند.

فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد مبارزه با کرونا در ادامه به اقشاری که نیاز به تردد شبانه دارند از جمله خبرنگاران و پرستاران اشاره کرد و افزود: کارمندان دستگاه‌ها از طریق سازمان خود شماره‌ پلاک خودروهای خود را به نیروی انتظامی دهند تا جریمه نشوند همچنین کارفرمایان هم می‌توانند با تحویل لیست افراد خود به نیروی انتظامی مانع جریمه آنها شوند.

وزیر کشور با بیان اینکه مبلع جریمه برای تردد شبانه ۵۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است، گفت: افراد نیارمند به تردد می‌توانند تا قبل از پرداخت جریمه این موضوع را عنوان و اگر اشتباهی جریمه برای آن‌ها صادر شده است را برطرف کنند، هرچند همکاران ما در نیروی انتظامی هم حتما با ترددها با حفظ کرامت مردم برخورد می‌کنند.

وی همچنین درباره فعالیت تاکسی‌های اینترنتی و سایر تاکسی‌ها، افزود: فعالیت تاکسی‌های اینترنتی، تاکسی‌ها، آژانس‌ها و… ایرادی ندارد و جریمه‌ای برای این افراد صادر نمی‌شود.

او در ادامه به موضوع مسافرت‌های بین شهری اشاره کرد و ادامه داد: در مسافرت‌های بین شهری با حمل و نقل عمومی باید مسافران مشخص شوند که کرونا ندارند و ظرفیت آن وسیله نقلیه هم بیش از ۶۰ درصد نباشد.

فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد مبارزه با کرونا در پاسخ به این پرسش که آیا تضادی بین ممنوعیت سفر با خودروی شخصی با مجاز بودن استفاده از حمل و نقل بین شهری وجود ندارد، گفت: در این شرایط تعداد سفرها بسیار کاهش می‌یابد و استفاده از خودروی شخصی قابل مقایسه با استفاده از حمل و نقل عمومی بین جاده‌ای نیست.

رحمانی فضلی تاکید کرد: اگر افراد ممنوعیت خروج از شهرهای قرمز را رعایت نکنند و اگر از راه در رویی خارج و در جاده‌ها دیده‌ها شدند، در صورت خروج از شهرهای قرمز یک میلیون تومان و در صورت خروج از شهرهای نارنجی ۵۰۰ هزار تومان جریمه می‌شوند.

او همچنین به موضوع تعطیلی اداره‌ها اشاره کرد و افزود: باز هم می‌گویم ادارات تعطیل نیستند و تا یک سوم می‌توانند دورکار باشند و اگر با کمتر از یک سوم هم کار انجام شدنی است، ممنوعیتی برای دورکاری تعداد بیشتری از کارکنان نیست.

وی تاکید کرد: بانک‌ها، اداره برق، برخی ادارات در تمامی استان‌ها و ... باید باز باشند و خدمت ارائه دهند، البته اگر نهادی تشخیص داد با حداقل نیرو می‌شود کار را انجام داد مشکلی نیست و باید دورکاری برقرار باشد.

فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد مبارزه با کرونا ادامه داد: اما بخشی خصوصی هم باید با رعایت شیوه نامه‌ها کارها را انجام دهند البته اگر ارباب رجوع نداشته باشند می‌توانند با رعایت شیوه نامه‌ها فعالیت کنند ولی اگر ارباب رجوع دارند باید به لیست فعالیت مشاغل مراجعه و از آن لیست تبعیت کنند.

رحمانی فضلی همچنین با تاکید بر اینکه کادر اداری در مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل هستند مگر عواملی که سامانه و کارهای کامپیوتری و غیرحضوری را اداره می‌کنند، افزود: ظرف ۲ روز حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر با نرم افزار "ماسک" شناسایی شدند که در حمل و نقل عمومی کار می‌کرده و بیمار هم بوده‌اند، استفاده از نرم افزار و تست‌های سریع می‌تواند کمک بسیاری در شناسایی افراد داشته باشد.

وی در ادامه گفت: بر اساس اعلام وزارت بهداشت ۷۰ درصد افراد مصوبات را رعایت می‌کنند و البته روز به روز کم و زیاد می‌شود و باید صبر کنیم تا مردم خودشان را منطبق کنند، البته از روز شنبه اول آذر ماه مصوبات با جدیت اعمال می‌شود.

فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد مبارزه با کرونا در ادامه و در پاسخ به این پرسش که بعد از این طرح، طرح بعدی قرارگاه چیست، افزود: ما طرح دیگری نداریم و این طرح را برای ۲ هفته اجرا می‌کنیم و اگر شهری بعد از ۲ هفته همچنان قرمز بود طرح ادامه و اگر نارنجی شد محدودیت‌ها کاهش پیدا می‌کند.

وزیر کشور در ادامه به ۴ انتخاباتی که سال آینده باید برگزار شود اشاره کرد و گفت: انتخابات مرحله دوم مجلس شورای اسلامی تجربه خوبی بود که در شرایط کرونایی برگزار شد.

او ادامه داد: ما سال آینده باید ۴ انتخابات را برگزار کنیم که کار سنگین و سختی است. کارهای انتخاباتی که در دنیا در شرایط کرونایی انجام شده را مطالعه می‌کنیم و از تجارب آنها بهره می‌بریم و قرار است تا دو ماه دیگر مجموعه‌ای را آماده کنیم و با شورای نگهبان درباره برگزاری انتخابات در شرایط کرونا صحبت کنیم.

وی با تاکید براینکه به دنبال راه‌هایی هستیم که انتخابات به‌ خوبی و باشکوه برگزار شود، افزود: کارهای ما در حال انجام بوده و طبق زمان‌بندی پیش می‌رود اما نگرانی از بابت مشارکت در شرایط کرونا داریم.

فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد مبارزه با کرونا در پایان بار دیگر از کادر درمانی‌ کشور که جانانه می‌کوشند و تلاش می‌کنند، تشکر کرد و گفت: البته تشکر واقعی زمانی است که بتوانیم جان مردم را نجات دهیم و نگذاریم مرگ‌ومیرها و آلام بیش از این مردم را اذیت کند.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۱۰
آقا اینترنت هم جزو قرنطینه است باید محدود بشه!
سوال: چرا تردد در ساعات خلوت (21 تا 4) ممنوع است؟
تنها جواب: چون احتمال سرایت کرونا دیگر خیلی کم می شود!
واقعا خسته نباشید، لیست مشاغلی را که می توانند فعالیت کنند را که دیدم اشک تو چشمام جمع شد، دیگه اینقدر به فکر ما نباشید تو رو خدا،
آخه مصالح فروشی و کابینت سازی و شغل های مشابه رو هم جز شغل های ضروری حساب کردید. ادارات و بقیه هم که باز هستند کدوم تعطیلی؟!!! همون آرایشگاه ها و باشگاه ها؟ اونا که کلا تعطیلن با تاتری های بی نوا !

آهان راستی کل این جلسه و تصمیمات برای این بود که بگید جلسات بیشتر از 15 نفر نباید باشد حضوری جلسات دولت هم که بیشتر از 15 نفره پس مجازی !!!!!!!!!! آفرین آفرین باز هم به فکر خودتون هستید... خدا ... کنه شما رو
ما نفهمیدیم اینا چه قرنطینه ای کردن ؟؟!! اکثر مردم که 21 تا 6 صبح همیشه تو منزل کنار خانواده هستن . تمام مشاغل هم که ساعت 5 اتمام ساعت کاریشونه و میرن منزل . این چه قرنطینه ای شد پس ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ وقتی تاکسی اینترنتی باز باشه هم یعنی اون مغازه داری که ماشین داره بره مسافرکشی برای شرکت دولتی و پورسانت بده و جیب دولت رو باز پر بکنه جای اینکه تو مغازه خودش وایسه و کار کنه . وقتی بانک باز باشه یعنی مردم با تمام توان برن سر کار .
همه این جلسات مهم نتیجه مهمش این است که جلسات حضوری ادارات بیشتر از 15 نفر نباید باشد پس جلسات دولت هم که بیشتر از 15 نفره پس مجازی برگزار می شه وگرنه بقیه که مثل قبل است تازه مراکزی هم که جز مشاغل ضروری نبود ضروریش کردید آخه کابینت سازی ضروریه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
فقط برای دولتی ها که از بودجه دولت استفاده میکنند و چه باشند و چه نباشند استراحت در نظر گرفتند و برای بقیه چیزی قاطعانه اعلام نشده است؟؟؟
قرنطینه سراسری آموزش کافی نمیخواد. تو این کشور فلک زده مردم با 3 شیفت کار کردن به جایی نمیرسن، حالا برن بشینن تو خونه شون بدون پول و نون و گوشت و برنج و ... در و دیوار رو تماشا کنن؟
حتما این طرح جلو کرونارو میگیره!
هیچکس زیر بار نمی رود
فکر می نید من بازاری ک هم خونه و هم مغازه اجاره هست باید این دو هفته چیکار کنم والله به خدا منی الان هم شرمنده زن و بچه هستیم چه رسد تعطیل کنیم باید سر گرسن زمین بگذاریم
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # لایحه برنامه هفتم # فردوس کاویانی