امروز جلسات علنی مجلس شورای اسلامی بعد از یک هفته وقفه، بار دیگر آغاز شد و در این نشست یکی از نمایندگان از اعتصاب غذایش پرده برداشت و دیگری افزایش قیمت پراید را همچون بال ‌درآوردن خودرو توصیف کرد که تا سه‌، چهار سال پیش ارزان‌ترین محصول در میان مشابهان خود بود.
کد خبر: ۱۰۱۵۲۸۶
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۲ 15 November 2020

امروز جلسات علنی مجلس شورای اسلامی بعد از یک هفته وقفه، بار دیگر آغاز شد و در این نشست یکی از نمایندگان از اعتصاب غذایش پرده برداشت و دیگری افزایش قیمت پراید را همچون بال درآوردن خودرو توصیف کرد که تا سه، چهار سال پیش ارزان‌ترین محصول در میان مشابهان خود بود.

به گزارش «تابناک»؛ نشست امروز مجلس شورای اسلامی پس از یک هفته سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه تشکیل شد. در ابتدای جلسه، علی خضریان، سخنگوی کمیسیون اصل نودم، گزارش این کمیسیون درباره مشکلات تامین ارز و توزیع نهاده‌های دامی را قرائت کرد و توضیح داد: «صنعت مهم و راهبردی دامپروری کشور با تراکنش مالی سالیانه بالغ بر حدود ۱۳۵ هزار میلیارد تومان با چالش‌ها، آسیب‌ها و تهدیدات جدی و با کمبود مواد اولیه روبه‌روست.

بر پایه بررسی‌های صورت گرفته، حدود ۹۰ درصد نهاده‌های دامی مورد نیاز کشور از طریق واردات تامین می‌شود که کشور سالانه به حدود ۹ میلیون تن ذرت، ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تن سویا و ۵/۵ میلیون تن جو نیاز دارد. به همین دلیل، عدم تامین بموقع این نهاده‌ها منجر به کاهش میزان تولید فرآورده‌های دام، طیور و آبزیان شده و زیان گسترده و جبران ناپذیر بر پیکره این صنعت و مصرف کنندگان وارد می‌کند.»

خضریان از اعمال نظر سلیقه و رانت در روند تخصیص و توزیع نهاده‌های دامی سخن گفت که نتیجه آن هدررفت ارز دولتی و ایجاد بازار سیاه است؛ وضعیتی که باعث شده، برخی از واردکنندگان حدود ۳۰۰ هزار تن کنجاله سویا را در سامانه بازارگاه عرضه نکرده و در بازار آزاد با نرخ چندین برابر به فروش رسانند، با این کار چیزی حدود سه هزار میلیارد تومان در جیب این واردکنندگان رفته است.

او همچنین به کاهش ذخایر استراتژیک نهاده‌های دامی به دلیل نبود نظارت بر عملکرد وزارتخانه‌های مرتبط و بانک مرکزی اشاره کرد که باعث شده ذخیره سویا در شهریور ماه به میزان ۶۹ هزار تن و ذرت به ۲۳۰ هزار تن کاهش یابد؛ مشکلی که برای رفع آن باید دولت این ذخایر را در کوتاه‌ترین زمان ممکن ترمیم کرده و در پایان سال ۹۹ حداقل به میزان مقرر ذخایر برساند.

در نهایت خضریان گفت که مستندات این گزارش به سازمان بازرسی و دیوان محاسبات جهت رسیدگی و اعمال مجازات‌های قانونی ارسال خواهد شد. باید پرونده‌های قضایی با محوریت دادستانی کل کشور برای عرضه خارج از شبکه نهاده‌های دامی و تخلفات ارزی تشکیل شود.

بعد از قرائت گزارش، محمدباقر قالیباف، رییس قوه مقننه، خواستار همکاری دولت با مجلس جهت رسیدگی به مشکلات تامین ارز و توزیع نهاده‌های دامی شد و علیرضا سلیمی عضوهیات رییسه پارلمان آن را دارای ابهام توصیف کرد.

همچنین نمایندگان موافقت کردند، طرح احکام کلی بودجه سال ۱۴۰۰ (اصلاح ساختار بودجه) با اولویت مورد بررسی قرار گیرند، چون به گفته محسن زنگنه، عضو کمیسیون برنامه و بودجه، باید در بودجه جهت‌گیری‌های اصلی نظام نشان داده شود و این مهم با اصلاح ساختار بودجه میسر خواهد شد. او این توضیح را هم داد که اصلاحات صورت گرفته با هماهنگی دولت و سازمان برنامه بوده است.

در این نشست نمایندگان مجلس ایرادات شورای نگهبان در طرح اصلاح مواد یک و هفت قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی را رفع کرده و ناظران در هیات اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری، کارگروه تعیین مصادیق محتوای جرایم رایانه‌ای، شورای عالی آموزش و تربیت فنی حرفه‌ای و مهارتی، شورای راهبردی و دادرسی الکترونیکی و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را انتخاب کردند.

همچنین وکلای ملت در فرصت بیان نطق و تذکرات به طرح مشکلات مردم پرداختند. مصطفی رضا حسینی نماینده شهربابک این گونه از وضعیت اقتصادی انتقاد کرد که «مردم می‌گویند اقتصادشان موقعی رو به زوال رفت که ربا وارد آن شد و دستور خدا، قرآن و دین در آن نادیده گرفته شد. بانک‌ها پول مردم را جمع کردند و از همان پول به مردم وام دادند و سود‌های کلان گرفتند و تاخیر و جریمه اخذ کردند در نتیجه هم اقتصاد خراب شد و هم اسلام بدنام.» او در پایان نطق خود از تحصن و اعتصاب غذا در دفتر کاری‌اش در طبقه ششم مجلس سخن گفت و دلیل این کار را حمایت از محتاجین به نان شب و گرفتاران و به خاطر عدم صداقت برخی مسئولان بیان کرد.

صدیف بدری نماینده اردبیل هم با یادآوری افزایش سه برابری قیمت بنزین با توجیه توزیع درآمد بین اقشار کم درآمد گفت: «در یک سال گذشته، قشرهای کم درآمد زیر فشار اقتصادی بی سابقه دست و پا می‌زنند و طبقه متوسط در سراشیبی سقوط به طبقات پایین است. تورم به ۴۰ درصد رسید و پراید بال درآورد و از مرز ۱۰۰ میلیون تومان هم عبور کرد.»

در پایان جلسه نیز علی نیکزاد نایب رییس مجلس گفت که بنا بر تصمیم هیات رییسه پارلمان از روز سه شنبه (۲۷ آبان) جلسات علنی ساعت ۷:۴۵ تشکیل خواهد شد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۹
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
یک نفر این مسئله را حل کند ... چطور تحریم های آمریکا از تحریم های سازمان ملل قوی تر است  و با اینکه حق با ماست باید این همه تحریم را بپذیریم و فقط چیزهای که خودمان پلمپ کرده بودیم رو باز کنیم و با این روش در مقابل تحریم های ظالمانه مقابله به مثل کنیم !
پاسخ ها
ناشناس
| Russian Federation |
۱۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
دوست عزیز، 60 درصد ذخایر ارزی جهان در بانک های مرکزی کشورها به صورت دلار امریکا ذخیره شده، امریکا بیش از 20 درصد تولید جهانی رو در قبضه خودش داره، امریکا عضو شورای امنیت با حق وتو است، امریکا بودجه بسیاری از سازمان های بین المللی رو پرداخت میکنه، امریکا بسیاری از قوانین بانکی جهان رو تنظیم و اغلب بانک های کشورهای جهان به نوعی مستقیم یا غیر مسنقیم به امریکا وابستگی دارن، از نیروی نظامی این کشور هم بگذریم، قدرت نفوذ اقتصادش در کشورهای دیگر باعث شده کشورهای دیگر حرف شنوی داشته باشن و از ترس مجازات به تحریم های امریکا اهمیت بدن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
باهنر: نمایندگان این مجلس چون هیچ برنامه ایدبرای ارائه ندارند،فریاد می کشند ومشت گره می کنند وانتقاد می کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
فقط حرف میزنن و توضیح واضحات میدن. سیاستهای شماها ما رو به این روز رسونده. بسه دیگه
‌شیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
چه جکی شده مجلس شورای اسلامی شما قانون گزارید یا مجری که فقط بیایید حرف بزنید بله گرونی همه می دونند و شما هم گفتی چه کاری میتونید بکنید میتوانید با قانون رانت لنحصار طلبی رو بردارید واردات خودرو ازاد کنید تا قیمت ماشین پایین بیاد یا برای مسکن هزاران راه وجود دارد ولی گویا منافع عدهای پر قدرت نمی گزارد که عملی صورت گیرد پس....
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۸:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
دلم برای آنهایی می سوزد که منتظرند مجلسی که نماینده ۵۰ درصد جامعه نیست مشکلات کشور را حل کند.
مالباخته
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
ماهی 200 میلیون خقوق می‌گیرین با خونه و دنا پلاس مجانی، که مشکلاتی که خودمون داریم توشون دست و پا می‌زنیم رو برامون روخونی کنید؟ عجب
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
لطفا دست از رفتارهای پوپولیستی بردارین آقایون نماینده !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
درحالیکه نرخ حواله دلار ۲۷۱۵۰ تومان است قیمت اسکناس دلار را ۲۵۸۰۰ ت‌ومان اعلام میکنند
این اختلاف فاحش قیمت که درحالت نرمال حداکثر باید ۲۰۰-۳۰۰ تومان باشد نشان میدهد که قیمت اعلام شده اسکناس واقعی نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
اگر حقوق یک کارگر را 5 میلیون فرض کنیم (که برخی کارگران 2/5 میلیون می گیرند) و این کارگر 2 میلیون آن را اجاره و یک میلیون را برای حداقل خوراک (نان و پنیر) صرف کند در صورت عدم تورم 5 سال طول می کشد تا صاحب بدترین خودرو در ایران یعنی پراید شود و در واقعیت بعد از 5 سال همان خودرو حداقل چند برابر شده و پول او بی ارزش تر شده است تا جایی که در ایران حتی بعد 5 سال هم با خیال راحت نمی توانید صاحب بدترین خودرو شوید.
ناشناس
|
United States
|
۲۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
یکبار نوشتم از این مجلس شعاری آبی برای مردم گرم نمی شود
اعتصاب نمایند یعنی چه جز تبلیغات پوچ
بنده خدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
جهت اطلاع آن دسته از عزيزان تصميم ساز در مملكت : حدود90% نهاده هاي دامي كشور وارداتي است پس بفرمائيد شما تصميم سازكم اطلاع و بي اطلاع از كجا فرمايش مي كرديد كه تحريم هاي آمريكا تاثيري ندارد؟؟؟!!!!
قبول دارندآقايان تصميم ساز كشور كه اين جمله را يا از روي شكم سيري مي زنند و يا از بي اطلاعيي از وابستگي هاي كشور.
ضمنا" در جواب به آن هم وطن عزيز كه جوياي علت تاثير بيشتر تحريم هاي آمريكا از تحريم هاي سازمان ملل است عرض كنم بله در اقتصاد دنيا=آمريكا. هيچ بانكي بدون اجازه آمريكا در هيچ نقطه دنيا توان رد و بدل كردن مالي را ندارد.(lcبراي ايران بسته است)
جهت دادو ستد هيچ كشور و يا شركتي جرات معامله با ايران را ندارد .تمام پولهاي دلاري شماره دار و قابل رديابي است .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
نماینده محترم الان وقت کاره نه تبلیغات البته اگه اهل کار هستید ونه شعار،، اعتصاب غذا برای چی برو اگه اهل فکر وکاری، کاری برا راحتی مردم بکن
فردا وقت چند تا نماینده دیگه را میگیری که بیان بهت بگن بابا بیخیال وووو غیره شما هم بیانیه میدی که بخاطر اصرار همکاران دست از اعتصاب برداشتم
بابا وقت دیگران را نگیر برو فکر دیگه ای برا مطرح شدن بکن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
چرا دنیا واگنشو از لوکوموتیو چین جدا نمی کنه تا این همه دردسر نشه برامون؟
بی کاری و بیماری و...نداشته باشیم دیگه
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
بابی ساندز ما نماینده برای استدلال و دفاع از حق مردم فرستادیم نه اعتصاب! بلند شو برو دنبال کارت یه استعفا هم قبل رفتن بده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۶
يك سوال مگر ديگر خودرو ها ارزان شده كه گراني پرايد تعجب آور است خودروهاي ديگر بال در نياورده اند
دنا و پزو و هايما و سراتو و ........... به قيمت تعاوني و با اقساط بلند مدت بدون بهره به مردم واگذار مي شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۶
اون نماینده نیاز نیست اعتصاب غذا کنه به جاش پول دنا پلاس رو در بین فقرا تقسیم کنه . از وام های صد میلیونی صرفه نظر کنند . از چند شغله بودند دست بردارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۶
تا تحریم باشد دولت دستش تو جیب مردم است والسلام...این مسیر ادامه دارد...
ناشناس
|
Qatar
|
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۶
بزار بال دربیاره.دلارشد زیر ده تومن انتقام سخت از دلالان و کاپیتالیستای ایرانی گرفته خواهدشد.باگرانی دلارخواستندمردمو بندازندبجون دولت
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
آلودگی هوا غربالگری جنین کبری خزعلی حسن قالیباف اصل حسام عقبایی جو بایدن