محسن رضایی در همایش بین المللی افول آمریکا
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: قدرت دفاعی آمریکا که ابزار مهمی در سلطه گری آمریکا بوده است به شدت تضعیف شده است. کاهش نیرو‌های آمریکا، شکست نظامیان آمریکا در افغانستان و عراق وسوریه، قدرت دفاعی و امنیتی آن‌ها را کاهش داده است و آمریکا رهبری خود را در بسیاری از نقاط جهان از دست داده و نبرد‌های نیابتی هم به جایی نرسیده است.
کد خبر: ۱۰۱۱۶۷۴
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۵ 28 October 2020

مانع بزرگ پیشرفت ملت ما آمریکا است/ دلارهای با پشتوانه سیاسی مانند بمب ساعتی علیه آمریکا عمل خواهد کرد/ نظام‌های اقتصادی غربی در حال فروپاشی هستند

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در جمع شرکت کنندگان حضوری و دنبال کنندگان مجازی همایش بین المللی افول آمریکا گفت: اگر بخواهیم در برابر افول آمریکا جهش پیدا کنیم، باید در همه زمینه‌ها قوی بشویم. وقتی افکار و نظام‌های اقتصادی غربی در حال فروپاشی هستند، جای تعجب است که از این نظام‌ها در کشور ما الگوبرداری می‌شود.

به گزارش «تابناک» به نقل از اداره کل روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، محسن رضایی صبح سه شنبه ششم آبان ماه ۹۹ در همایش بین المللی افول آمریکا، روند گذشته و تحولات آینده که در لانه جاسوسی سابق آمریکا برگزار شد، گفت: از پژوهشکده شهید صدر و همه عزیزانی که این همایش را برگزار کردند و از کسانی که حضوری و مجازی در این همایش شرکت کرده اند، تشکر و قدردانی می‌کنم.

رضایی با اشاره به ابعاد گوناگون موضوع افول آمریکا افزود: موضوع افول آمریکا به چند دلیل با ملت و نظام ما مرتبط است. از مهم‌ترین آن‌ها، مانع بزرگ پیشرفت ملت ما آمریکاست؛ رژیمی که از سال‌ها قبل از انقلاب و چهل و دو سال پس از پیروزی انقلاب جلوی پیشرفت ملت ما را گرفته است. انقلاب ما انقلابی است که حرف‌های نویی دارد که در تعارض با فرهنگ و تمدن غرب است و لذا افول آمریکا برای ما یک موضوع مهم و اعتقادی است. در ۲۰۰ سال اخیر، آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها در منطقه از موضع برابر برخورد نکرده اند و در دوره ترامپ از موضع برخورد یک کشور متمدن با عقب مانده‌ها برخورد کرده است و از اظهارات توهین آمیز ترامپ در مورد کشور‌های اسلامی از جمله عربستان سعودی بسیار ناخشنودیم.

فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس گفت: عامل اصلی عقب نگاه داشتن بسیاری از کشورها، سیاست نانوشته غرب و اروپا و آمریکا در ۲۰۰ سال اخیر بوده که امروز دامن خود آن‌ها را گرفته است. در دهه اخیر، این تکبر و خودخواهی به حدی رسیده که علیه مردم خود، پای بر گلوی افراد می‌گذارند و به جان و مال مردم بی احترامی می‌کنند. اقتصاد آن‌ها نیز در یک رقابت نفس گیر با اقتصاد‌های نوظهور در حال عقب نشینی است. بدهی‌های زیاد و از همه مهمتر نداشتن هزینه نیرو‌های سرکوبگر خود در خارج آمریکا بحران اقتصادی را بیش از گذشته کرده است. دلارها‌ی با پشتوانه سیاسی مانند بمب ساعتی علیه آمریکا عمل خواهد کرد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: قدرت دفاعی آمریکا که ابزار مهمی در سلطه گری آمریکا بوده به شدت تضعیف شده است. کاهش نیرو‌های آمریکا، شکست نظامیان آمریکا در افغانستان و عراق و سوریه، قدرت دفاعی و امنیتی آن‌ها را کاهش داده و آمریکا رهبری خود را در بسیاری از نقاط جهان از دست داده و نبرد‌های نیابتی هم به جایی نرسیده است. طرح کنار هم آوردن اعراب و اسرائیل در مقابل گفتمان مقاومت هم به نتیجه نخواهد رسید.

رضایی به چالش‌های فلسفی غرب اشاره کرد و گفت: بحران سیاسی درون آمریکا و فرانسه، حکایت از نوعی بحران فلسفی و ارزشی در غرب دارد. جنبش‌های گوناگون و شنیدن صدای جدایی طلبی در آمریکا و طرح متلاشی شدن ایالات متحده نشان از بحرانی بزرگ دارد. فروپاشی فلسفی برای اداره جهان، عامل سقوط آمریکا بوده و ارزش آزادی بدون عدالت در غرب شکست خورده است.

استاد دانشگاه جامع امام حسین (ع) با اشاره به شکست ایدئولوژی شوروی سابق گفت: همانطور که عدالت نیز بدون آزادی در سوسیالیزم بی نتیجه بود، آمریکا نیز با چنین بحرانی در آزادی بدون عدالت مواجه شده است. هر دو این ارزش‌ها بدون انسانیت دروغی بیش نیست.

وی افزود: تشدید ناکارامدی دولت‌های لیبرال دموکراسی و بی اعتمادی مردم به آن‌ها نیاز به تشکیل الگوی جدیدی است که بر اساس آزادی و عدالت در سایه حقیقت انسان تفسیر و پیاده سازی شود. امروز بحران فلسفی را در تئوری پردازانی، چون فوکویاما ملاحظه می‌کنیم؛ همان‌هایی که ۲۰ سال پیش از بهشت رویایی لیبرال دموکراسی حرف می‌زدند، امروز از پایان لیبرالیسم سخن می‌گویند و دهه‌های آینده سال‌های بحران‌های بزرگ در اروپا و غرب خواهد بود.

استاد دانشگاه جامع امام حسین (ع) با اشاره به مشکلات اقتصادی جامعه ایران گفت: نگاه به وضعیت کنونی اقتصاد ایران نشان می‌دهد که افکار آمریکایی و تحریم آمریکایی مانند دو لبه قیچی عمل می‌کند. به دلیل رویکرد غلط برخی دولتمردان، در اداره اقتصاد و تحریم‌ها معیشت مردم را با مشکل مواجه کرده و باید نگاه جدیدی برای اداره اقتصاد پیدا کنیم و از بت بزرگ غرب الگو برداری نکنیم. وقتی نظام‌های اقتصادی غربی در حال فروپاشی هستند، جای تعجب است که از این نظام‌ها در کشور ما الگوبرداری شود.

وی تصریح کرد: اگر ما بخواهیم در برابر این افول آمریکا جهش پیدا کنیم، باید در همه زمینه‌ها قوی بشویم. نباید تنها از فروپاشی آمریکا خوشحال بشویم، ولی به قوی شدن خودمان نیندیشیم. این برای ما کافی نیست. قدرت علمی و فناورانه خود را باید در منطقه جایگزین کنیم و رویکرد‌ها و نظریاتی را جایگزین اداره اقتصاد کنیم که از دل انقلاب و اسلام برخیزد. اگر صرفا نظاره گر افول آمریکا باشیم و کشور‌ها و تمدن‌های دیگر جای افول آمریکا را پر کنند، ما تنها تماشاچی این تحولات خواهیم بود. ما باید از این فرصت استفاده کنیم و بدون بهره بردن از تحول علمی و فناوری‌های جدید امکان پذیر نیست.

گوهری مقدم دبیر همایش، گزارشی از روند علمی و اجرایی همایش بین المللی افول آمریکا ارائه کرد و گفت: این برنامه حاصل تلاش‌های یک ساله اندیشکده شهید صدر و همکاری دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام و دانشگاه جامع امام حسین (ع) به ویژه همراهی‌های دکتر محسن رضایی و دکتر حسنی آهنگر است و آثار جانبی این همایش بیشتر از برنامه‌های امروز به چشم خواهد آمد و امروز در پنج پنل عمدتا مجازی، موضوع افول آمریکا به بحث گذاشته می‌شود.

همچنین محمدرضا حسنی آهنگر، فرمانده دانشگاه جامع امام حسین (ع) در سخنانی با خوش آمدگویی به اساتید و پژوهشگران، حضور دکتر رضایی را در همایش افول آمریکا را خیرمقدم گفت و اضافه کرد: دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام و دانشگاه جامع امام حسین (ع) با تشکیل پژوهشکده صدر، تحقق گام دوم انقلاب اسلامی و طرح ریزی تمدن نوین اسلامی را دنبال می‌کند. طلوع تمدن نوین اسلامی با افول تمدن غرب رقم خواهد خورد.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
جام جهانی قطر آلودگی هوا روز جهانی معلولین میترا حجار روز دانشجو جاماندگان سهام عدالت
آخرین اخبار