بازدید 6115

خطر شیوع نوعی عفونت قارچی در محیط‌های بیمارستانی

همزمان با تداوم موج بستری بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در بیمارستان‌های سراسر جهان، نوعی عفونت خطرناک دیگر نیز وجود دارد که ممکن است بیماران را مبتلا کند.
کد خبر: ۱۰۱۱۱۲۴
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۹ - ۰۵:۲۶ 26 October 2020
به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، به گفته متخصصان علوم پزشکی در آمریکا (CDC)، نوعی عفونت مقاوم به دارو موسوم به "کاندیدا آریس" (Candida auris) در محیط‌های بیمارستانی وجود دارد که ممکن است بیماران مبتلا به کووید-۱۹ که در بیمارستان تحت درمان قرار دارند به آن دچار شوند.

طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا، این عفونت نوعی مخمر از خانواده قارچ‌هاست که می‌تواند موجب بروز عفونت در گوش‌ها و زخم‌های باز شود. همچنین این عامل بیماری‌زا با نفوذ به جریان خون ممکن است عفونت‌های جدی و شدید را در تمام بدن ایجاد کند.

این قارچ به سطوح می‌چسبد و در محیط‌های بیمارستانی به خصوص در بیمارانی که کاتتر یا لوله‌های دیگر به آنان وصل است به راحتی پخش می‌شود.

در گزارش نشریه "نشنال جئوگرافیک" در این رابطه آمده است: اکنون داده‌های اولیه حاکی از آن است که افزایش تعداد بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در بیمارستان‌ها ممکن است باعث افزایش موارد عفونت کاندیدا آریس شود.

طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا در سال جاریِ میلادی (۲۰۲۰)، ۱۲۷۲ مورد از این عفونت قارچی در این کشور گزارش شده که نسبت به سال ۲۰۱۸ افزایش حدودا ۴۰۰ درصدی داشته است.

همچنین با توجه به اینکه همه گیری کووید-۱۹باعث اختلال در سیستم‌های نظارتی برای شناسایی شیوع این عفونت قارچی شده، این امکان وجود دارد که موارد این عفونت در سال جاری بیش از آمار گزارش شده باشد.

طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا، این عفونت قارچی می‌تواند برای مدت زمان طولانی در بدن بیمار نهفته بماند به این معنی که قارچ ممکن است روی پوست آنان بدون اینکه با علائمی همراه باشد باقی بماند. همچنین احتمال باقی ماندن آن روی سطوح محیط‌های بیمارستانی نیز وجود دارد.

به گزارش لایوساینس، درمان این عفونت سخت است چرا که قارچ "کاندیدا آریس" تاکنون به چندین داروی آنتی بیوتیک، مقاومت نشان داده است.
تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم