بازدید 35460

قیمت دلار چه زمانی کاهش می‌یابد؟

در حالی که رییس کل بانک مرکزی تاکید کرده است طی سه هفته آینده فشارها بر ایران افزایش می یابد، سیگنال‌های مخابره شده به بازار ارز نشان می دهد قیمت های کنونی دلار در بازار ماندگار نخواهد بود.
کد خبر: ۱۰۰۹۳۱۱
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۵ 16 October 2020
به گزارش تابناک، خبرآنلاین نوشت:  بازار ارز حالا با چند سیگنال متناقض و متفاوت روبروست. دلالان در بازار ارز تلاش گسترده‌ای را برای فروش دلار به قیمت‌های بالا به کار بسته‌اند و برای اجرایی کردن هدف‌شان هم به خالی‌فروشی روی می آورند و با خرید دلار به قیمت های بالاتر از صرافی های بانکی تلاش می کنند از شرایط موجود حمایت کنند، کارشناسان و فعالان بازار می‌گویند این قیمت‌ها می‌تواند در آینده‌ای نزدیک، پس از برگزاری انتخابات آمریکا با تغییر مواجه شوند.

بانک مرکزی با هدف مدیریت بازار این روزها عرضه ارز را در دستور کار خود قرار داده است. گزارش‌های روزانه دلالت بر آن دارد که هر روز بیش از 50 میلیون دلار ارز در بازار عرضه می شود اما حجم خرید این ارزها محدوده بسیار کوچکی را تشکیل می‌دهد. به عبارت دیگر مشتری بالایی برای ارزهای عرضه شده از سوی بانک مرکزی وجود ندارد در این وضعیت اما بازار ارز شرایطی داغ و استثنایی را پشت سر می گذارد.

 

چه عواملی زمینه افزایش قیمت را فراهم کرد؟

رییس کل بانک مرکزی تشدید فشارهای تحریمی را عامل بروز این اتفاق می‌داند. از سوی دیگر بلوکه شدن ارزهای ایران در سایر کشورها عامل مهم کمبود منابع ارزی در داخل کشور است.

 حمید حسینی، فعال اقتصادی و دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق نیز اتفاقا نپیوستن به اف ای تی اف و قرارگیری در لیست سیاه را عامل مهم بروز بحران در جابجایی پولی از یک سو و انتظارات تورمی و رشد فزاینده نقدینگی را از سوی دیگر دلیل محکم رشد قیمت دلار در ماه‌های اخیر می‌داند.

 در این میان برخی تحلیلگران بازار مالی ریزش بورس و خروج سرمایه‌ها از بورس به سمت بازار ارز را عامل افزایش تقاضا و بالا رفتن قیمت‌ها می دانند و می گویند این عوامل دست به دست هم دادند تا بازار ارز شوکی دوباره را به فاصله کوتاهی از شوک قبلی تجربه نماید. همتی معتقد است نهاد تحت تصدی‌اش اقدامات ویژه‌ای را برای ناکام نگه داشتن تحریم کنندگان به کار بسته است.   دلار در آخرین روز کاری هفته گذشته به 31 هزار و 700 تومان در صرافی های بانکی و رقم هایی بسیار بالاتر در بازار آزاد رسید.

بازار ارز

 اما کدام عوامل گواهی می دهد که کاهش قیمت ارز در راه است؟

حمید حسینی در پاسخ به این سئوال می‌گوید بررسی‌ها نشان می دهد درامدای نفتی ایران در هفته ای اخیر رو به افزایش گذاشته است از این رو دسترسی ایران به منابع بیشتر از فروش نفت خود عاملی است که فشار بر بازار ارز را کاهش خواهد داد. وی می گوید: این اتفاق مهم به تدریج تاثیر خود را در بازار آشکار می کند. قیمت دلار از محدوده 20 هزار تومان در تیرماه به بالاتر از 31 هزار تومان در مهرماه ورود کرده است.

حسینی هر چند این قیمت‌ها را ماندگار نمی‌بیند اما معتقد است در با واقعیات اقتصادی نظیر رشد نقدینگی و افزایش روزانه 1500 میلیارد تومان به حجم نقدینگی کشور، رسیدن قیمت‌ها به اوایل سال دور از دسترس خواهد بود. همتی اما سیگنال‌های دیگری را بر وضعیت قیمتی در بازار ارز تاثیرگذار می‌داند. او می‌گوید: خبرهای خوشی از منابع بلوکه شده ایران در سایر کشورها در راه است. وی که به تازگی سفری به عراق داشته است در گزارش‌های رسمی تاکید کرده است 5 میلیارد دلار منابع بلوکه شده ایران در عراق حالا امکان استفاده را طبق توافق‌های جاری یافته‌اند و اثر این اتفاق بر بازار ارز روشن می‌شود. از سوی دیگر ایران در دیگر کشورها نیز منابعی از این دست را داراست. وی بدون اشاره به کشور خاصی تاکید کرده است توافق هایی با این کشورها حاصل شده و به زودی اجرایی خواهد شد.   بلوکه شدن منابع ایران در کره جنوبی یکی از خبرسازترین اتفاقات در ماه های گذشته تلقی می شود.

از سوی دیگر تحلیلگران می‌گویند با برگزاری انتخابات آمریکا فارغ از نتیجه اقتصاد ایران را کاهش فشار در دوره‌ای کوتاه روبرو می‌شود. همین اتفاقا فرصتی برای بازیابی بازار ارز است. به نظر می رسد بازار ارز خود را برای سه هفته آتی آماده می‌کن دو در این محدوده زمانی معامله گران تلاش گسترده خود را برای اثرگذاری و فروش ارز به بالاترین قیمت‌ها به کار می بندند.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۸
انتشار یافته: ۲۵
دولت قبلی هم انواع و اقسام تحریم‌ها ها راشاهد بود ولی مانند شما ها فکر نمیکرد
چون مانند شما یک روز با ارز یک روز با بازار بورس و یک روز هم دوباره با ارز بازی نمی‌کرد که پولها از این بازار به آن بازار جا به جا کند و عامل ایجاد گرانی بی مورد شود
چه حرفهایی
همه کشورها افزایش نقدینگی دارند یاخیلی از کشورها منابع صادراتی کمی دارند ولی مانند شماها با دلار در آمد زایی نمی کنند که خودتان را پشت تحریم ها قائم می کنید
هر وقت ابتدایی ترین چیزها را خودمان تولید کنیم و دستمان پیش اجنبی دراز نباشد مانند مواد غذایی اعم از کشاورزی و دامپروری و مرغداری و ... پوشاک و نفت و بنزین (سوخت و گرمایش و سرمایش).
واقعا متاسفم از کارشناسی هایتان. چطور از سال 92 تا 96 دلال ها نمیخواستن به بالاترین قیمت دلار خود را بفروشن! یه جوری تحلیل میکنین انگار که جدی جدی دلال ها میتونن توو سامانه نیما هم دخالت کنند! ملت رو چی فرض کردید؟ دلار فروشان حتی با نرخ ثابت دلار هم سود میکنند چون همیشه خرید از فروش کمی ارزان تر است (عملا همان کارمزد). دلال هم که خر نیست بخاطر اینکه چند هزار دلار رو با قیمت بیشتر بفروشه کاری کنه که همه خریدای زندگیش هم گرونتر بشه! دلال و صراف وقتی میبینن قیمت ارز داره بالا میره میگن خب ما هم به قیمت بالا میفروشیم که سودمون رو بکنیم. ولی شمای تحلیل گر اگر تحلیلت غرض ورزانه نیست لطفا بگو ببینم در سامانه نیما چرا قیمت ارز این قدر بالاست!!! آن جا هم دلال هست؟
بهتر است عمل شود بجای وعده و عید دادن.پارسال آقای همتی فرمودند دلار از بیست تومن بالاتر نمی رود!
امریکا هیچ غلطی نمیتونه بکنه...اصلا تحریم نمنه....حالا یکی بگه امریکا دیگه چه کارها نمیتونه بکنه..امریکا هر کاری گفت کرد...مسوولان ما هم هر چی گفتند دروغ از اب در امد...اخرش هم گفتند تقصیر مردمه...مردم مشکل دارند...
وقتی با امریکا خوب بشیم وترامپ بره
قیمت دلار چه زمانی کاهش می‌یابد؟
زمانی که بایدن ظهور کند.
اولا اصلا چرا باید کاهش یابد؟افزایش نرخ ارز یعنی مزیت تولید و صادرات در کنار کاهش قاچاق و واردات پس هر چه بالاتر باشد ،مردم پنبه مصرف جنس خارجی را بیشتر از گوششان خارج می کنند.ثانیا وقتی که رشد اقتصادی و رشد نقدینگی برابر شوند افزایش نرخ ارز متوقف می شود الان رشد نقدینگی مثبت 35 درصد و رشد اقتصادی منفی 5 درصد است و بودجه مملکت با چاپ پول بی پشتوانه تامین می شود.
هر وقت با دنیا رفتیم مذاکره و صلح کردیم درهای مملکت بروی صادرات و واردات باز شد و تو مسایل کشورهای منطقه فضولی نکردیم آنوقت شاید فرجی بشه
دولت خودش داره دلار و سکه رو گرون میکنه
بعدازانتخاب بایدن !!!!!!
بایدن جان بدادمابرس
زمانیکه زمام امور اقتصادی وسیاسی کشور بدست شخصی فهیم وعاقل وکاردان باتجربه بیفتد وبچرخد
میشه بگید اگر ترامپ انتخاب بشه چطور قیمت دلار در کوتاه مدت کاهش پیدا میکند؟
انشالله که بشه ۵۰هزار تومن تا هر چی فقیر و ضعیف هستش عین خودم دیگه راحت بشن از این زندگی نکبتی
منظورازسیگنال های مخابره شده به بازارارز همان نظرسنجی های انتخابات امریکاست !!!!!
البته امریکاهیچ غلطی نمیتواند بکند
دلار کی ارزان میشود؟
وقت گل نی!
امکان ندارد. مگر افراد فاسد حذف شوند. آن هم خیلی بعید است.
امیدی نیست.
افراد صالح و امین و باهوش و با تقوی رو کامل کنار زدند.
مگر امام زمان ظهور کند و .‌‌‌...
این تحلیلا دوزار نمی ارزه. دلار وقتی ارزون میشه که دست از شاخ و شونه کشیدن برای دنیا دست برداریم و به فکر مردم خودمون باشیم. حباب و امروز ارزون میشه و فردا چنین میشه فقط حرف الکیه
هیچوقت
شاید روزی روزگاری آمریکا زا صفحه گیتی محو شود و دلار هم منسوخ شود و در همه دنیا حتی نام آن از یادها برود، ولی در ایران قیمت آن کاهش پیدا نمی کند!!! چون در حقیقت پول ملی به سبب اشتباهات ملی و موضوع گیری های غیر ملی از میان رفته و به کاغذ پاره ای تبدیل شده است که فقط می تواند به ما یادآوری کند چقدر بدبختیم!!!
سوال مردم از مسوولین اقتصادی : برای برون رفت ازاوضاع وانفسای اقتصادی چه طرح وبرنامه ای دارید؟
مسوولین : هرروز برای انتخاب بایدن دسته جمعی دعامیکنیم !!
تا اتمام دوره روحانی نباید انتظار کاهش ارز ها را داشته باشییم .
بعد از استعفای تیم کهنسال و خانه سالمندان آقای روحانی علیه السلام
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه