بازدید 7844
افراد بدون ماسک شناسایی می‌شوند

جزئیات اخذ جریمه‌های تخلفات کرونا

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در سطح تهران ناظران متعددی از جمله نیروهای انتظامی، ضابطان قضایی و نیروهای بهداشت داریم و نیروهای انتظامی ابزاری مثل دوربین‌ها را در اختیار دارند و افرادی که ماسک نزده باشند، پس از شناسایی از طریق شماره ملی و شماره تلفن جریمه خواهند شد.
کد خبر: ۱۰۰۸۲۳۲
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰ 11 October 2020

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، علی رضا رییسی شنبه شب در یک برنامه زنده تلویزیونی درباره جریمه‌های در نظر گرفته شده برای عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ماسک نزدن در شرایط شیوع ویروس کرونا افزود: افراد مبتلا به کرونا که در جامعه تردد می‌کنند، بمب ویروس هستند و می‌توانند در جمع حاضر شده و بقیه افراد را مبتلا کنند.

وی ادامه داد: ستاد ملی مقابله با کرونا و رییس جمهوری تلاش زیادی کردند که جریمه‌ای در نظر گرفته نشود، اما در حال حاضر یکی از مطالبات آن دسته مردم که پروتکل‌های بهداشتی کرونا را رعایت می‌کنند این است که چرا با وجود رعایت کردن، باید به علت سهل انگاری عده دیگری، درگیر بیماری کرونا شویم.

تنها راه مقابله با کرونا، بهداشت فردی و اجتماعی است

رییسی گفت: در بیش از ۷ ماه گذشته با فراز و نشیب فراوانی مواجه بودیم. برای مبارزه با ویروس کرونا که درمان مشخص و موثر و واکسن موثری ندارد، تنها راه موجود، رعایت بهداشت فردی و بهداشت اجتماعی است. این موضوع به مسئولیت پذیری مردم، دولت و همه افراد در حوزه سیاست گذاری و همه شهروندان دارد. این یک مسئولیت اجتماعی است که همه باید داشته باشیم. در این مدت که هیچ نوع جریمه‌ای وضع نشده بود نیز نصف مردم در تمام این مدت، پروتکل‌های بهداشتی کرونا را رعایت کرده و حتی سفر نرفته‌اند و شرایط را رعایت کردند.

کاهش میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی

وی بیان کرد: در اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی تا ۷۶ درصد رسید و در برخی استان‌ها بیش از ۸۰ درصد بود، اما در اواخر اردیبهشت ماه، سقوط معنی داری داشتیم. حدود یک ماه پیش، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی به ۷۲ درصد رسیده بود و در حال حاضر این میزان حدود ۴۲ درصد است.

پنهان کردن علائم کرونا جریمه دارد

معاون بهداشت وزارت بهداشت اظهار کرد: بخشی از جریمه‌ها فقط برای استان تهران تعریف شده است. پس از رفع نقص‌ها می‌توان این موارد را در سراسر کشور اجرا کرد. مهم‌ترین موضوعی که روی آن تاکید شده این است که بخشی از افراد مبتلا به کرونا، علائم خفیف دارند و حتی تست داده و تست مثبت را دارند، اما بیماری خود را پنهان کرده و در اداره و جمع حاضر می‌شوند و این بسیار خطرناک است.

وی افزود: وقتی در اپیدمی کرونا هستیم، حتی علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا هم اگر مشاهده شود، اول باید بگوییم کروناست تا خلاف آن ثابت شود.

رییسی ادامه داد: افرادی که علائم کرونا دارند و آن را مخفی می‌کنند و اگر آگاهانه این کار را انجام بدهند، ‌مشمول جریمه می‌شوند. اگر فردی که ابتلای او به کرونا ثابت شده، در محل کار حاضر شود، مشمول جریمه خواهد شد.

ثبت نتایج کرونای آزمایشگاه‌های خصوصی در سامانه‌های وزارت بهداشت

معاون وزیر بهداشت گفت: امروز در ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب شد که همه آزمایشگاه‌های خصوصی باید نتیجه آزمایشگاه‌ها را در سامانه‌های وزارت بهداشت ثبت کنند. هر تست کرونا باید در سامانه وزارت بهداشت ثبت شود. ما از اپلیکیشن ماسک استفاده می‌کنیم و افرادی که مثبت باشند این اپلیکیشن را روی تلفن همراه خود نصب می‌کنند. مورد دیگر، مراقبان سلامت و بهورزان هستند که هر ۲۵۰۰ نفر در کشور تحت پوشش یک مراقب سلامت است و اگر فردی مبتلا به کرونا باشد، تحت کنترل مراقب سلامت خواهد بود. اگر مراقب سلامت متوجه شود که فرد مبتلا به کرونا به سفر رفته، اطلاع داده شده و آن فرد در مرحله اول ۲۰۰ هزار تومان جریمه خواهد شد.

جریمه افرادی که ماسک نمی‌زنند

وی بیان کرد: اگر راننده تاکسی ماسک نزده باشد، در صورتی که پلیس راهنمایی و رانندگی متوجه شود، جریمه برای آن فرد راننده تاکسی اعمال می‌شود که ۱۰۰ هزار تومان است. اگر مسافری سوار شود و ماسک نزده باشد، راننده ۲۰ هزار تومان و خود مسافر نیز ۵۰ هزار تومان جریمه خواهد شد.

پول جریمه‌ها کجا هزینه می‌شود؟

رییسی اظهار کرد: محل پرداخت جریمه‌ها در ستاد ملی این طور تصویب شده که فرد بدهکار می‌شود. شماره حسابی نیز مربوط به وزارت بهداشت است که افراد به این شماره حساب بدهکار خواهند شد و باید بدهی خود را پرداخت کنند. این مبالغ فقط خرج کرونا و حوزه پیشگیری خواهد شد.

وی ادامه داد: این اقدام به علت پول نیست، زیرا هر بیمار که وارد بیمارستان می‌شود، علاوه بر مشکلات اقتصادی که برای کشور ایجاد می‌کند، برای بیمارستان نیز هزینه ایجاد می‌کند.

وضعیت کرونا در کشور

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: در ابتدا موج کرونا از قم و گیلان شروع شد. در اردیبهشت ماه وضعیت بسیار آرامی از نظر کرونا داشتیم و از هفته اول تا آخر اردیبهشت، وضعیت خوبی بود. در این بازه زمانی میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور فوق العاده بالا بود؛ نتیجه آن، کاهش شدید بیماری و مرگ و میر بود. از عید فطر که مسافرت‌ها و کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی شروع شد، دچار پیک شدیدی در هفته اول مرداد شدیم و به رقم ۱۲ هزار بیمار در هفته رسیدیم.

وی افزود: از ۱۵ تیر ماه استفاده از ماسک اجباری شد و مردم بسیار خوب رعایت کردند. میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی به ۷۰ تا ۸۰ درصد رسید و بعد دوباره شاهد افت بودیم. در نتیجه آینده کاملا به نوع برخورد ما با ویروس بستگی دارد. ویروس همان ویروس قبلی است، آنچه تغییر کرده، تغییر رفتار اجتماعی است. هر زمان که رفتار تغییر می‌کند، ویروس تسلیم شده و هر وقت جدی نگیریم، بیماری افزایش پیدا می‌کند.

رییسی ادامه داد: ۴۵ شهر داریم که باعث بروز مشکلاتی شدند. مردم در این ۴۵ شهر دچار بیشترین بروز بیماری کووید ۱۹ شده‌اند. شهرهایی مثل آذرشهر، جلفا، عجب شیر، مراغه در آذربایجان شرقی از جمله این موارد است. اصفهان، خمینی شهر، کاشان و نجف آباد در استان اصفهان، دره شهر در استان ایلام نیز شامل این موارد است.

وضعیت فوت بیماران کرونایی

معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان کرد: قبلا از هر ۱۰۰ بیمار بستری، ۲۸ بیمار فوت می‌کرد و در حال حاضر حدود ۱۲ نفر فوت می‌کنند. تعداد تست‌ها در برخی کشورها بسیار بالاست، اگر تعداد تست‌ها در کشور افزایش پیدا کند، مبتلایان بیشتری را پیدا می‌کنیم. امروز رییس جمهوری نیز اعلام کرد که قرار است ۱۰ هزار تست روزانه اضافه شود تا بتوانیم بیماران را زودتر شناسایی کرده و قرنطینه و درمان کنیم.

وی افزود: همه ممکن است مبتلا شوند، اما افراد سالمند و بالای ۷۰ سال بیشتر فوت می‌کنند. همه مردم متوجه باشند که مادر بزرگ و پدر بزرگ و سالمندان نیازمند مراقبت بیشتری هستند. نوه‌ها مبتلا شده و علائمی ندارند و به آغوش مادر بزرگ و پدر بزرگ رفته و آنها را مبتلا می‌کنند. از هر دو نفر در سن ۸۰ تا ۹۰ سال، یک نفر فوت می‌کند.

نسبت رعایت پروتکل‌ها و رفتار کرونا

رییسی اظهار کرد: وقتی میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی ۷۷ درصد بود، نمودار بیماری کاهش یافت. وقتی پروتکل‌ها کاهش یافت، بیماری افزایش پیدا کرد. ویروس کرونا یک نوع صداقت دارد که اگر در قلمرو آن وارد شویم، حتما مبتلا می‌شویم. اگر رعایت نکنیم، حتما به آن مبتلا می‌شویم.

اخطار و پلمب به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی

وی بیان کرد: در حدود ۱۰ روز، ۲۵۲ هزار بازدید انجام شد. حدود ۹ هزار اخطار و معرفی به مراجع قضایی شده و ۶۵۶ واحد نیز به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، پلمب شدند. اخطارها بیشتر به نانوایی‌ها داده شد که یکی از مشکل‌دارترین اصناف هستند. بعد از آن، مدارس، رستوران‌ها، بانک‌ها، اداره‌ها، جایگاه سوخت، پیشخوان دولت، فروشگاه‌های زنجیره‌ای هستند.

فوت کادر بهداشت و درمان به علت کرونا

معاون وزیر بهداشت درباره فوت کادر بهداشت و درمان به علت کرونا گفت: بهورزان در روستاها و مرزها، بهداشت محیط و حرفه‌ای، پرستاران و پزشکان تلاش زیادی انجام می‌دهند. در بیمارستان‌ها دیدن بیمار با رنج تنفسی خود به خود باعث می‌شود که میزان اضطراب افراد مراقبت کننده نیز افزایش یابد. حجم ویروس در آی سی یوها بسیار بالاتر است و شانس ابتلای همکاران ما را نیز افزایش می‌دهد. اساتید بسیار بزرگی شامل کادر بهداشت، پرستاران، پزشکان، تکنسین‌ها، نیروهای خدماتی از جان خود گذشته و به شهادت رسیده‌اند.

تخت‌های کرونای تهران کاملا پر شده است

محمد طالب پور، رییس بیمارستان سینا تهران نیز در این برنامه تلویزیونی بیان کرد: سهمیه بیماران کرونایی در بیمارستان سینا به اوج خود رسیده و با وجود ازدحام بیماران، بیش از این توانایی نداریم. در جلسه کمیته بحران، تمام تخت‌های آی سی یو بیمارستان صد درصد پر است و متاسفانه آمار رو به افزایش است. روز جمعه جلسه‌ای داشتیم و روسای بیمارستان‌های مختلف تهران به این مسئله اشاره کردند که با وجود تلاش‌های شبانه روزی، درصد تخت‌های اختصاص یافته به کرونا کاملا پر شده است.

وی افزود: راه مبارزه با کرونا، درمان در بیمارستان نیست؛ بلکه امروز بهداشتی است و مردم باید جدی بگیرند. تعداد زیادی از مرگ و میر سالانه شاید در صورت ادامه این مسیر، به اندازه جنگ ایران و عراق شود.

طالب پور گفت: ضریب سنی به نسبت موج اول، در میان سالان نیز افزایش یافته، اما اکثریت بالای 70 سال است.

رییس بیمارستان سینا تهران اظهار کرد: به دلیل مراعات و لطف خداوند تاکنون شهید مدافع سلامت در بیمارستان سینا تهران نداشتیم، اما به تازگی دکتر حسنی، یکی از اساتید بیهوشی کشور به علت کرونا فوت کرد که داغ بزرگی برای جامعه پزشکی بود.

تفاوت سرماخوردگی و آنفلوآنزا و کرونا

معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره تفاوت سرماخوردگی و آنفلوآنزا و کرونا گفت: هر وقت اپیدمی بیماری اتفاق می‌افتد، ابتدا باید مورد بد را در نظر گرفت. اگر با علائم تب و لرز و گلو درد و سایر علائم مواجه شویم، ابتدا باید بگوییم کروناست و احتیاط لازم را انجام بدهیم. اگر فرد علائم سرماخوردگی و بدن درد دارد و با فردی که کرونا داشته برخورد کرده، حتما کروناست. بعد از انجام تست، خیال ما راحت می‌شود که کرونا نیست.

تاثیر رفتار مردم بر رفتار ویروس کرونا

امیر قائمی، دبیر انجمن ویروس شناسی ایران نیز در این برنامه تلویزیونی درباره تغییرات ویروس کرونا گفت: در روند تغییرات کووید 19 دو مولفه اصلی شامل رفتار ویروس و رفتار مردم را داریم. مجموعه جهش‌هایی که این ویروس در چند ماه اخیر داشته را مطالعه کردیم که بیشترین جهش‌ها در سه ماه اخیر اتفاق افتاده است. یکی از این جهش‌ها در پروتئین سطحی ویروس اتفاق افتاده که احتمالا میزان انتقال پذیری آن را تغییر داده و رفتار آن از نظر انتقال و طیف جمعیتی افراد درگیر تغییر کرده است. در اوایل شیوع این بیماری، می‌گفتند افراد سالمند دچار می‌شوند؛ در حال حاضر با تغییر رفتار ویروس، جوان‌ها نیز به اهداف این ویروس اضافه شدند. بخشی از تغییرات بالینی که مشاهده می‌شود نیز به علت مقاومت‌های بشر است.

وی ادامه داد: در مقابل افزایش قابلیت ویروس متاسفانه شاهد افزایش روند عادی سازی در مردم هستیم. افزایش قابلیت ویروس در کنار عادی سازی و کاهش حساسیت در برابر ویروس، باعث ایجاد روند افزایش بیماری و مرگ و میر شده است.

دبیر انجمن ویروس شناسی ایران بیان کرد: فصل‌های سرد را همواره زمان بیماری‌های حاد تنفسی می‌شناختیم؛ امسال جدال انسان و ویروس، ابعاد تازه‌ای به خود گرفته است. سرما و گرما مولفه مهمی در زمینه ابتلا و افزایش انتقال ویروس نیستند، بلکه رفتار انسان می‌تواند تسریع کننده انتقال باشد. تجمع در فضای بسته و کاهش تبادل هوایی می‌تواند منجر به انتقال ویروس در فضای سربسته شود. همزمانی کرونا و آنفلوآنزا کمی شرایط را پیچیده‌تر می‌کند. هرچند می‌توان انتظار داشت که به خاطر افزایش مراقبت‌ها و استفاده از ماسک، ابتلا به آنفلوآنزا کاهش پیدا کند. همراه شدن کاهش مراقبت‌ها از فروردین ماه، سناریوی بدی را در فصل پاییز و زمستان ایجاد کرده و ممکن است روند مرگ و میر را به شکل صعودی افزایش بدهد.

اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

برچسب منتخب
# عید نوروز # سال 1402 # سال مهار تورم و رشد تولید # فوتبال ساحلی ایران # دعای روز پنجم رمضان
آخرین اخبار
وب گردی