بازدید 11308
۹

بیانیه مشترک روسیه؛ آمریکا و فرانسه برای قره ‎باغ

روسیه، فرانسه و آمریکا در بیانیه‌ای مشترک بار دیگر از طرف‌های درگیر در قره‌باغ خواستار توقف اقدامات نظامی و برقراری آتش بس در این منطقه شدند.
کد خبر: ۱۰۰۶۶۱۵
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۲ 03 October 2020

به گزارش تابناک به نقل از ایرنا، وزارت امور خارجه روسیه روز شنبه بیانیه مشترک سران گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا (شامل «ای. پوپوف» از روسیه، س. ویسکونتی از فرانسه و «ای شفر» از آمریکا) را منتشر کرد که در آن ادامه خشونت ها در منطقه مناقشه قره باغ و نیز حملات به مناطق مسکونی در ارمنستان و جمهوری آذربایجان محکوم شده است.

در این بیانیه از افزایش شمار قربانیان در بین غیرنظامیان ابراز نگرانی و خاطرنشان شده است: انتخاب غیرنظامیان به عنوان اهداف برای حمله یا تهدید ساکنان محلی تحت هیچ شرایطی قابل قبول نیست.

سران گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا از طرف های درگیر دعوت به رعایت کامل تعهدات بین المللی خود در محافظت از غیرنظامیان شده اند.

در ادامه بیانیه مشترک گفته شده است: شرکت نیروهای خارجی در مناقشه به تلاش های برای دستیابی به صلح در منطقه ضربه می زند.

سران گروه مینسک همچنین با استناد به بیانیه مشترک روسای جمهوری روسیه، فرانسه و آمریکا که روز پنجشنبه منتشر شد بار دیگر خواستار برقراری آتش بس و ازسرگیری مذاکرات بدون هرگونه پیش شرط شدند.

سه کشور در پایان بیانیه مشترک خواستار توقف درگیریهای مسلحانه برای اهداف انساندوستانه در قره باغ شدند تا با همکاری سازمان امنیت و همکاری اروپا و کمیته بین المللی صلیب سرخ اجساد سربازان کشته شده از میدان های نبرد تخلیه شود.

روسای جمهوری روسیه، آمریکا و فرانسه روز پنجشنبه هفته گذشته در بیانیه‌ای مشترک خواستار پایان فوری درگیری میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مساله قره باغ شدند.

«ولادیمیر پوتین»، «دونالد ترامپ» و «امانوئل مکرون» در این بیانیه تاکید کردند که به عنوان روسای مشترک گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا، قاطعانه تشدید خشونت‌ها در قره باغ را محکوم می‌کنند.

روز یکشنبه هفته گذشته (ششم مهرماه جاری) درگیری میان نظامیان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مرزهای مشترک دو کشور از سر گرفته شد و وزارت دفاع جمهوری آذربایجان با صدور بیانیه ای، نیروهای ارمنستان را آغاز کننده عملیات و نخست وزیر ارمنستان نیز جمهوری آذربایجان را آغازکننده حمله دانست.

پس از درگیری‌های نظامی چند روزه ماه جولای (اواسط تیرماه) بین نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان که منجر به تلفات جانی نزد هر دو طرف شد، جنگ لفظی و برخی تحرکات دیپلماتیک به تنش در منطقه قفقاز دامن زد و بروز برخورد نظامی میان این دو کشور را قابل پیش‌بینی کرده بود. دو کشور چندین دهه برسر مالکیت منطقه قره‌باغ با یکدیگر اختلاف دارند.

در سال ۱۹۹۴ میلادی، به دنبال درگیری های چهارساله نظامی دو کشور، برخی دولت های اروپایی و منطقه برای پایان دادن به منازعات ارضی میان باکو و ایروان وارد عمل شدند و سرانجام با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا، آتش‌بس میان طرفین مناقشه برقرار شد، اما تلاش‌های بین‌المللی برای حل مسالمت‌آمیز این مناقشه تا به امروز نتیجه‌ای نداشته است.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۹
هیچ گلوله ای به خاک ارمنستان شلیک نشده، همه در خاک آذربایجان هست.
روسیه و انسان دوستانه؟؟ میبینن ارتش آذربایجان پیشروی میکنه روسیه با اینک کلی سلاح جنگی به کمک ارمنستان فرستاده کاری نتونسته بکنه
۳۰ سال پیش کجا بودند
در مورد اشغال گری چیزی نگفتند
۳۰ ساله این اختلاف را حل نکرده اند حالا حقی ندارند بیانیه صادر کنند
ایران هم در جبهه آنهاست.
سه استعمارگر پیر، خدا هر ساتاشون رو لعنت کنه بجاش آذربایجان رو رحمت کنه. یاشاسین آذربایجان
تابی جون، خبر اومده که سازمان ملل به ارمنستان و آذربایجان گفته اگر ترک مخاصمه نکنن دوباره اونها رو به ایران ملحق میکنند و خلاصه اونها هم در جا غلاف کردن!
دو نیمچه کشوری که در آنها فساد و بی اخلاقی بی داد میکند ............بگذارید بکشند همدیگر را ...........

ارمنستان تولید کننده شراب و مشروبات و آذزبایجان باکو مرکز فساد جنسی .......
بجای این بیانیه های بی خاصیت بهتره فرزند نامشروعشون را سر عقل بیارن از سرزمینهای آذربایجان گورشو گم کنه بره.
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی