بازدید 34888

امکان سقوط نرخ ارز به زیر ۲۰ هزار تومان وجود دارد؟

معاون ارزی اسبق بانک مرکزی گفت: هماهنگی با وزارت صمت در زمینه ثبت سفارش کالاهای غیر ضرور بر قیمت ارز اثر کاهشی دارد و به این واسطه تقاضای ارز مدیریت می‌شود.
کد خبر: ۱۰۰۶۱۳۱
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۱ 30 September 2020

به گزارش تابناک به نقل از تسنیم، سیدکمال سیدعلی معاون ارزی اسبق بانک مرکزی درباره افزایش عرضه درهم در سامانه نیما، گفت: مسلماً هرچه از طریق ثبت سفارش‌های متراکم این امر انجام شود، فشار قیمت ارز مدیریت می شود و روند افزایشی ارز کاهش می‌یابد.

وی افزایش بازگشت ارز حاصل از صادرات به واسطه کاهش آثار کرونا و بهبود روند صادرات و نیز برداشته شدن سقف قیمتی در نیما را موجب استقبال بیشتر صادرکنندگان دانست و گفت: با برداشته شدن سقف قیمتی در سامانه نیما، صادرکنندگان می‌توانند به صورت آزاد نسبت به فروش ارز در این سامانه اقدام کنند و این امر موجب ترغیب صادرکنندگان می‌شود، البته باید در نظر داشت که از طرف دیگر ممکن است صادرکنندگان به دلیل تمایل به نرخ‌های بالاتر دیر نسبت به رفع تعهد نزد بانک‌ها اقدام کنند. اما زمانی که نرخ ارز کنترل شود و روند کاهشی را طی کند، عرضه ارز در این سامانه نیز بیشتر خواهد شد.

سیدعلی درخصوص تصمیم اخیر بانک مرکزی مبنی بر مجاز شدن فروش ارز توسط پتروشیمی‌ها، معدنی‌ها و فلزی‌ها به کلیه صرافی‌ها عنوان کرد: قطعاً این کار بر روند کاهشی نرخ ارز موثر است. اما شاید تصمیم اولیه بانک مرکزی نگرانی از مکانیزم توزیع ارز توسط این صرافی‌ها بوده، چراکه شبکه این صرافی‌ها در خارج کشور قوی‌تر عمل می‌کند. اما از سمت دیگر بانک مرکزی باید تلاش کند به تبع این تصمیم ضمن افزایش نظارت خود بر خرید و فروش ارز در صرافی‌ها، اطلاعات خریداران ارز را نیز از دستگاه‌های اجرایی دریافت کند.

 

این کارشناس اقتصادی درخصوص افزایش صادرات نفتی کشور تصریح کرد: در هر صورت افزایش صادرات نفت به معنای بهبود توانایی مدیریت بانک مرکزی در بازار ارز است چراکه در شرایط فعلی عرضه و فروش نفت، یکی از اصلی‌ترین چالش‌های پیش روی ماست.

وی درباره اثربخشی گشایش‌های سیاسی بر بازار ارز عنوان کرد: هرگونه خبری از توافق و مذاکره جدید می‌تواند باعث سقوط نرخ ارز به زیر ۲۰ هزار تومان شود. درست اتفاقی که در زمان قطعنامه ۵۹۸ رخ داد، معتقدم همان اتفاق نیز با چنین گشایش‌های سیاسی تکرار می‌شود.

این کارشناس اقتصادی در پاسخ به احتمال ریزش نرخ ارز به دلیل در سقف قرار داشتن قیمت آن، ‌توضیح داد: این امر به سایر پدیده‌های اقتصادی و بازارهای اقتصادی همچون بورس بستگی دارد. البته به نکات کلیدی دیگر مانند میزان عرضه و تقاضا نیز وابسته است. با این حال در صورتی که بازارساز بتواند شرایط ماه جاری بازار ارز را به طور مناسب مدیریت کند، شاهد بهبود شرایط خواهیم بود.

سیدعلی در پایان عنوان کرد: مطلب دیگری که اثر کاهشی بر نرخ ارز دارد، هماهنگی با وزارت صمت در زمینه ثبت سفارش کالاهای غیر ضرور است. از طرف دیگر هماهنگی با وزارت امور اقتصادی در مورد مدیریت بازار سرمایه و کاهش نوسانات شدید بورس که ریزش آن نرخ ارز را متأثر خواهد کرد نیز باید مدنظر قرار گیرد. علاوه بر این در زمینه فروش اوراق بدهی باید برنامه‌ریزی بهتری به منظور جذب نقدینگی انجام گیرد.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۳۵
انتشار یافته: ۲۱
يعني يكي از اين مسئؤلان ايران هيچ تعصبي به قدرت پول ملي ندارند ايشون بعنوان يكي از مسؤلان بانك مركزي نميداند قيمت ذاتي يا واقعي دلار چنده چون براش مهم نيست مهم اينستكه دولت با گران فروشي دلار درامدهاي افسانه اي ريالي بدست اورد حالا اين وسط اقتصاد و مردم نابود بشوند مهم نيست اقايان و تا وقتي انحصار هست صحبت از تعيين قيمت توسط بازار فريب مردم است همانطور كه انحصار خودرو در دست دولت است ببينيد چگونه مردم را غارت ميكنند دلار انحصاري هم همين است
قیمت واقعی دلار 15-16 تومان بیشتر نیست.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
خیلیه! من میگم بیشتر 6 یا 7 تومان نیست
ناشناس
| Germany |
۱۶:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
مطمئنی احمدی نژاد می‌گفت زیر هزار تومان است. منم میگم زیر صدتا تک تومنی است. حالا اگه داری بیار من ازت دویست هزار دلار بیست و پنج هزار تومان میخرم.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
زیر 1000 تومان ولی چرا ارزان بفروشم وقتی می شود 30 تا 50 هزار تومان فروخت!!!!!!!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
چطور حساب کردی.
بعیده که دیگه بیاد پایین
اون موقع که ارز شد 22 هم از این حرف ها زیاد زده می شد

در ضمن مسئول بانک مرکزی باید با قطعیت صحبت کنه و نباید احتمال بده!
امکانش وجود داره ، ولی احتمالش نه . الا برکت الله
به مرگ گرفتن به تب راضی شدیم. زیر 20 تومن، زیر 15 تومن یا زیر 10 تومن؟؟؟؟؟!!!!!
رشد قیمت رامتوقف کنند سقوط پیشکش
ما چقدر بدبختیم که دلار زیر بیست هزار تومن برامون یک ارزو و رویا به حساب میاد
سیدعلی کارشناس اقتصادی!!
فعلا که قیمت ارز و طلا و اقلام خوراکی و ... خیر سر دولت بی اعتبار عمو حسن داره میتازه. علی برکت الله.
امکان سقوط نرخ ارز به زیر 10 هزارتومان هم هست ولی خواستن توانستن است نه توانستن خواستن. نتیجه می گیریم که .................................. . والسلام علی برکت الله.
کارمان به جایی رسیده که حالا از احتمال یک دلار زیر 200000 ریال صحبت می کنند که آیا می شود آیا نمی شود ..... !!!
احتمال همه جیز هست، مثلا احتمالش هست بیاد زیر ۵۰۰۰ تومان ولی احتمالش صفره، بره بالای ۳۰۰۰۰ هم احتمالاش بالای ۹۰ درصد هست.
حتی اگر هم کم بشه چه تاثیری داره ، مسکن میاد پایین ؟ خودرو میاد پایین ؟ اصلا لبنیات میاد پایین ؟ هیچی نمیاد پایین
پول افغانسان از پول کشور ما با ارزش تر شده چرا مسئولین جواب درست وواقعی و کارشناسانه به مردم نمیدهند
بالاتر خواهد رفت برگشت به عقب هرگز
شاید ادم سی ساله در اینده بیست سالش بشه . ولی دلار دیگه بیست تومن نمی شه !!!
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # روز دانشجو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی