بازدید 6071

اعتراض فدراسیون روزنامه‌نگاران به حکم پرونده خاشقجی

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران (IFJ) چهارشنبه صدور احکام نهایی هشت متهم پرونده قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار عربستانی را محکوم و آن را «انکار بهت‌آور عدالت» توصیف کرد.
کد خبر: ۱۰۰۱۷۳۲
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۹ 09 September 2020

به گزارش تابناک به نقل از ایرنا به نقل از تارنمای فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، این نهاد صدور این احکام را ناکامی تلاش‌های بین‌المللی برای پایان دادن به «مصونیت از مجازات در جنایت علیه روزنامه‌نگاران» دانسته و از حکومت عربستان سعودی خواست که مسئولیت خود را در این جنایت به عهده بگیرد.

«آنتونی بلانگر» دبیرکل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، دادگاه پرونده قتل جمال خاشقجی را بدون رعایت استاندارد‌های بین‌المللی دادرسی دانست و حکم نهایی این پرونده را انکار بهت‌آور عدالت خواند.

وی گفت: دادگاه به جای آشکار کردن شرایط قتل خاشقجی از افراد مسئول در قتل وی محافظت کرده است.
دادگاهی در عربستان سعودی در روز دوشنبه هفدهم شهریور حکم نهایی پرونده قتل خاشقجی را صادر کرد.
در این دادگاه حکم پنج نفر از متهمان اصلی قتل، از مجازات اعدام به ۲۰ سال حبس تعدیل شد و سه متهم دیگر این پرونده نیز هر یک به هفت تا ۱۰ سال حبس محکوم شدند.

«خدیجه چنگیز» نامزد خاشقجی در حساب توییتری خود این دادگاه را «تمسخر عدالت» توصیف کرده است.
خاشقچی ستون‌نویس روزنامه واشنگتن‌پست بود به خاطر انتقاد از سیاست‌های ریاض در خصوص بحران قطر، قطع روابط با کانادا، جنگ علیه یمن و برخورد مقامات سعودی با رسانه‌های و فعالان مدنی به‌ ویژه مدافعان حقوق بشر، به شدت مورد انتقاد ریاض بود.

وی دوم اکتبر ۲۰۱۸ (۱۰ مهر ۹۷) در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید. ریاض بعد از مدتی سکوت و فشار‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به این قتل اعتراف کرد.
بنابر تحقیقات انجام شده توسط ترکیه و سازمان‌های بین‌المللی، این قتل به دست نزدیکان افراد بسیار نزدیک به «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی صورت گرفت.
تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری