بازدید 5657
جهانگیری: کالا‌های اساسی تأمین شده است

افتتاح ۳۸۳ طرح تعاونی با حضور معاون اول رییس جمهور

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه دولت تمام تلاش خود را برای تأمین کالا‌های مورد نیاز مردم به کار گرفته است گفت: کالا‌های اساسی، دارو و نیاز‌های ضروری تأمین شده تا دغدغه‌ای در این خصوص برای مردم وجود نداشته باشد.
کد خبر: ۱۰۰۱۷۲۸
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۲ 09 September 2020
به گزارش تابناک به نقل از فارس، با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور ۳۸۳ طرح تعاونی در سراسر کشور به صورت همزمان و از طریق ویدئو کنفرانس مورد بهره برداری قرار گرفت.

اسحاق جهانگیری عصر امروز (چهارشنبه) در مراسم افتتاح این طرح‌های تعاونی با تأکید بر اینکه دولت تمام تلاش خود را برای تأمین کالا‌های مورد نیاز مردم به کار گرفته است گفت: اگر چه میزان صادرات و واردات کشور به دلیل شرایط کرونا و انسداد مرز‌ها قدری با مشکل مواجه بوده است، اما کالا‌های اساسی، دارو و نیاز‌های ضروری تأمین شده تا دغدغه‌ای در این خصوص برای مردم وجود نداشته باشد.

وی با تبریک هفته تعاون یکی از دستاورد‌های قانون اساسی که شهید آیت الله دکتر بهشتی در آن نقش موثری ایفا کرد را گنجاندن بخش تعاون به عنوان یکی از بخش‌های اساسی کشور در قانون اساسی دانست و افزود: همواره در سال‌های پس از انقلاب اسلامی تلاش شده است که فرهنگ تعاونی، مشارکت پذیری و اعتماد به یکدیگر در کشور شکل بگیرد و خوشبختانه امروز بخش تعاون به یک گفتمان جدی تبدیل شده که امیدوارم به گفتمانی غالب تبدیل شود.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه هیچگاه نباید از آرمان‌های اصلی به دلیل مشکلات، سختی‌ها و فشار‌ها غفلت کنیم و آن‌ها را به دست فراموشی بسپاریم، گفت: آرمان‌های متعددی برای اقتصاد کشور ترسیم شده است که باید همواره این آرمان‌ها را به عنوان نقاط روشن دنبال کنیم.

جهانگیری یکی از اصلی‌ترین آرمان‌های جمهوری اسلامی ایران، امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری را عدالت خواهی و استقرار عدالت در کشور دانست و گفت: رفع فاصله‌های نگران کننده طبقاتی، برطرف کردن فقر، ایجاد شغل و درآمد پایدار و تأمین رفاه برای مردم از آرمان‌هایی است که همواره دنبال کرده ایم البته تا رسیدن به نقطه مطلوب هنوز فاصله داریم.
وی با بیان اینکه تعاونی‌ها در دستیابی به آرمان‌ها نقش تعیین کننده و جدی دارند، تصریح کرد: اگر به دنبال جمع آوری سرمایه‌های خرد برای انجام کار‌های بزرگ هستیم، باید از بخش تعاون به طور جدی حمایت کنیم چرا که بخش تعاون می‌تواند علاوه بر تولید و ایجاد اشتغال، کشور را به آرمان‌های مورد نظر و درآمد‌های پایدار برساند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است، خاطرنشان کرد: جهت گیری‌ها و رویکرد‌های اصلی اقتصاد مقاومتی در بخش تعاون می‌تواند قوی‌تر خود را نشان دهد.

جهانگیری اظهار داشت: گاهی تأسف می‌خورم کسانی که کمترین اطلاعی از عملکرد و اقدامات دولت در زمینه اقتصاد مقاومتی ندارند در خصوص این اقدامات در جامعه اظهارنظر می‌کنند. سبقت گیری از یکدیگر در پمپاژ ناامیدی و یأس در جامعه زیاد شده است. افرادی که سابقه انقلابی و مسئولیت دارند و وظیفه شان این است که به مردم خدمت کنند و از بیت المال حقوق دریافت می‌کنند و مناصب مختلفی را نیز اشغال کرده اند به جای اینکه در شرایطی که مردم در گرفتاری، سختی و فشار هستند فکر حل مشکلات باشند، نمک به زخم‌ها می‌پاشند و به پمپاژ سخنان منفی در جامعه اقدام می‌کنند.

معاون اول رییس جمهور افزود: اینکه شرایط جامعه را سیاه و آینده را تیره و تار نشان دهیم، چه نفعی برای کشور دارد؟ و کدام مشکل را حل می‌کند؟ ممکن است با فردی مخالف باشیم آیا باید به دلیل مخالفت با آن فرد کاری کنیم که مردم ناامید شوند و نسبت به کشور و آینده خود مأیوس باشند.

وی با تأکید بر اینکه اگر نبود اجرای موفق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، آمریکایی‌ها به بخش عمده‌ای از اهداف ترسیم شده خود دست پیدا می‌کردند، گفت: آمریکا فقط به دنبال فروپاشی اقتصادی در ایران نبود بلکه به دنبال فروپاشی نظام و کشور بود و حتی اعلام کردند که چرا کشور ایران باید اینقدر بزرگ باشد و به اصل جایگاه کشور ما نیز چشم دوخته بودند.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: سال ۹۲ مجبور شدیم شش میلیون تن گندم وارد کنیم، اما در سایه اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به خودکفایی گندم رسیدیم البته واردات اندک گندم در سال گذشته برای مصرف نبود بلکه می‌خواستیم ذخایر استراتژیک کشور را برای شرایط احتمالی کمبود تقویت کنیم.

جهانگیری افزود: در بخش گازوئیل و بنزین نیز از تولیدکننده به صادرکننده این محصولات تبدیل شدیم و اگرچه به دلیل تحریم‌ها میزان فروش نفت تا حد زیادی کاهش یافته است، اما با اقدامات صورت گرفته در جهت تقویت و توسعه صادرات غیرنفتی، امروز نیاز‌های ارزی به همت انسان‌های خدوم و صادرکنندگان تأمین می‌شود.

وی با اشاره به رویکرد درونزایی اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: درونزایی یعنی از تمام ظرفیت‌های کشور استفاده شود. نیروی انسانی، منابع طبیعی، موقعیت جغرافیایی و نهاد‌های شکل گرفته ظرفیت‌های داخلی کشور هستند که نمونه آن ۹۴ هزار تعاونی در سراسر کشور است که ظرفیتی بزرگ برای کار و خدمت محسوب می‌شود.

جهانگیری همچنین با اشاره به مردمی کردن اقتصاد به عنوان رویکرد دیگر اقتصاد مقاومتی، اظهار داشت: از ابتدای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تلاش کرده ایم آنچه در اختیار دولت است را به بخش خصوصی واگذار کنیم و از نظر من وجه غالب واگذاری در مردمی کردن اقتصاد، فعال کردن بخش تعاون است.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه امروز شرایط ما شرایط خدمت است، گفت: به همه مدیران، وزرا و استانداران می‌گویم که وقتی مردم در شرایط سخت و پیچیده هستند و با مشکلاتی نظیر تحریم و کرونا مواجهند، وظیفه داریم اگر قبلاً ساعات مشخصی را برای خدمت به مردم صرف می‌کردیم، امروز هر چه انرژی داریم باید برای خدمت به مردم به کار گیریم.

وی گفت: ممکن است نقد‌هایی به ما وارد کنند که چرا فلان کار را انجام نداده اید؟ اما باید با خدا عهد کنیم آنچه مصلحت و نیاز کشور است انجام دهیم و از منافع شخصی، حزبی و گروهی به خاطر منافع کشور عبور کنیم.

معاون اول رییس جمهور افزود: مردم در شرایطی هستند که به هر مدیری نگاه می‌کنند انتظار دارند آن مدیر با تمام ظرفیت در حال تلاش برای حل مشکلات باشد. البته با مشکلات متأثر از فشار‌های بیرونی نظیر تحریم و بیماری‌های مزمن اقتصادی مانند تورم و رشد پایین اقتصادی نیز مواجه هستیم و ممکن است ضعف‌های مدیریتی نیز وجود داشته باشد. باید صادقانه با مردم سخن بگوییم و نباید تصور کنیم که حتماً بهترین تصمیمات را اتخاذ کرده ایم بلکه ممکن است گاهی نیز اشتباهاتی داشته ایم.

جهانگیری افزود: علیرغم همه مشکلات در سال جهش تولید کار‌های مهم و جدی در بخش تولید داخلی انجام شده و در بسیاری از محصولات رشد قابل توجه در حوزه تولید در بخش‌های کشاورزی، صنعت و خدمات داشتیم.

وی تصریح کرد: خوشبختانه روزنه‌های امیدوار کننده‌ای مشاهده می‌شود که در ماه‌های آینده به دستاورد‌های بهتری دست پیدا کنیم.

جهانگیری از همه مدیران در سراسر کشور خواست: به بخش تعاون توجه بیشتری داشته باشند و ضمن حمایت از این بخش، اعتبارات بیشتری را به بخش تعاون اختصاص دهند.

معاون اول رییس جمهور همچنین با قدردانی از ابتکار برگزاری الکترونیکی یکی از مجامع عمومی تعاونی‌ها گفت: در شرایط کرونا الکترونیکی کردن جلسات و مجامع یک فرصت مناسب است و اگر ۹۴ هزار تعاونی کشور و دیگر شرکت‌ها نیز بتوانند مجامع عمومی خود را از طریق الکترونیکی انجام دهند گام مهمی در جهت توسعه دولت الکترونیک خواهد بود.

وی افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون را از اقدامات انجام شده مهم و ثمربخش برای توسعه بخش تعاون برشمرد و اظهار امیدوری کرد: با برنامه ریزی‌ها و تلاش‌های گسترده بتوانیم سهم بخش تعاون را در اقتصاد کشور افزایش دهیم.

در این مراسم وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم با اشاره به افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون طی سال گذشته و امسال گفت: براساس مصوبات، این بانک باید ۷۰ درصد سرمایه خود را در قالب تسهیلات به تعاونی‌ها پرداخت کند البته لازم است تلاش‌های بیشتری برای تقویت نهاد‌های حمایت کننده بخش تعاون نظیر صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاونی انجام دهیم.

در این مراسم با حضور معاون اول رییس جمهور از تعاونی‌های برتر با اهداء تندیس قدردانی شد و همچنین از طریق ارتباط با شش استان به صورت ویدئو کنفرانس، با دستور معاون اول رییس جمهور ۳۸۳ طرح تعاونی در سراسر کشور به صورت همزمان افتتاح شد.
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه