«اورژانس زمین‌خواری» چیست؟

این جمله را بخوانید: «بی هیچ اغماضی مورد تعقیب قضایی قرار گیرند»؛ این رهنمود صریح رهبر انقلاب درباره مقابله با زمین خواران است؛ زمین خواران که چه عرض کنیم، قانون شکنان و متخلفانی که اینقدر طمعشان شدت گرفته که گاه می‌توان «کوه‌خوار» لقبشان داد.

به نظر همین یک جمله برای نشان دادن اهمیت موضوع کافی‌ست و با توجه به آن می‌توان دریافت از نظر رهبر انقلاب، زمین خواری تا چه اندازه مهم است و برای مقابله با آن با چه شدت و حدتی باید وارد عمل شد؛ آنقدر که ایشان تاکید دارد می‌بایست دخل و تصرف در محیط زیست را جرم انگاری کرد و قوانین را در راستای آن، بازنویسی کرد و بهبود بخشید.

البته این وظیفه نهادهای حاکمیتی است ولی مردم هم نقش دارند: «مردم می‌توانند نقشهای خوبی ایفا کنند، همکاری کنند؛ شرطش این است که دستگاه‌های حاکمیّتی به‌طور جدّی دنبال قضیّه باشند. اگر جدّیّت به‌خرج بدهند، مردم هم به اینها کمک خواهند کرد.»

بر این اساس «تابناک» بر آن شد تا با دایر کردن بخش «اورژانس زمین‌خواری»، راه را برای نقش آفرینی مردم باز کرده و نهادهای حاکمیتی را در مقابله با زمین خواری یاری رساند. به این صورت که اطلاعات مردمی را درباره وقوع زمین خواری در اقصی نقاط کشور گردآوری کرده و با اطلاع رسانی به نهادهای ذیربط، پیگیری مطالبات مردمی را در راستای منویات رهبر انقلاب، عهده دار شود.

اهمیت این موضوع زمانی بیشتر آشکار خواهد شد که می‌بینیم رهبر انقلاب نقش بزرگ دیگری برای مردم در مقابله با پدیده رنج‌آور زمین خواری قائل است که «تابناک» را بر آن می‌دارد با دریافت اطلاعات مردمی، ارائه گزارش به نهادهای مسئول برای مقابله با متخلفان و دست آخر پیگیری رسانه‌ای ماجرا، شرایط را برای تحقق این نقش دوم مردم، فراهم آورد.

آنجا که می‌بینیم رهبر انقلاب تاکید دارند:

«کار کارِ مهمّی است. ما در این زمینه‌ها همیشه هر سال صحبت کرده‌ایم. من حالا اینها را گفتم تا در معرض اطّلاع مردم و قضاوت مردم قرار بگیرد و بر این اساس نمره بدهند به دستگاه‌ها. معیار، دست مردم باشد؛ به دستگاه‌ها نمره بدهند، قضاوت کنند راجع به دستگاه‌ها که کدام دستگاه توانست درباره‌ی محیط زیست این اقدامات را بکند و این موفّقیّتها را به دست بیاورد و کدام دستگاه نتوانست

مقام معظم رهبری

(دیدار با مسئولان و فعالان محیط زیست - ۱۷ اسفند ۱۳۹۳)


**************************

توضیح ضروری:

شما می‌توانید گزارش خود را در ارتباط با وقوع «زمین‌خواری» از طریق فرم زیر با ما در میان گذاشته یا با استفاده از ایمیل mardom@tabnak.ir با ما در تماس باشید.

کلیه اطلاعات درخواست شده، اختیاری است و نزد «تابناک» محفوظ خواهد ماند و استفاده از آنها منوط به دریافت مجوز از گزارش دهندگان خواهد بود.


******************************


نام و نام خانوادگی:
شماره تماس (تلفن همراه):
شماره تماس (تلفن ثابت):
با درج پیش شماره شهر
ایمیل:
آدرس محل وقوع زمین‌خواری:
* شرح پرونده:
با تکمیل اطلاعات تماس، در صورتی که در شرح ماجرا ابهام و پرسشی وجود داشته باشد، پیگیری پرونده دچار مشکل نخواهد شد
سوابق پیگیری:
در صورتی که از سوابق پیگیری پرونده مستنداتی در اختیار دارید، ارسال نمایید
دفترچه تلفن پرونده:
در صورتی که شماره تلفن نهادها، ارگان ها و افراد مرتبط با پرونده را دارید، برای پیگیری سریع تر در اختیارمان بگذارید
مستندات:
شامل عکس، متن، فایل های فشرده و...
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv