روایت شهید بهشتی از نهضتی که از امروز آغاز شد؛
چگونه زینب پس از عاشورا، پیام حسین را جهانی کرد؟
شيخ انصاری در كتاب فقه معروفش به نام مكاسب محرمه، ضمن نوحه بر باطل می‏گويد: غالب گريه‌كنندگان بايد فكر كنند گريه‌شان بر اباعبدالله است يا نه؟ گاهی می‏بينيد در مجلسی که سخن از ابا‌عبدالله به ميان می‏آيد، مرد يا زن گريه می‏كند اما واقعاً بر دردهای درونی خودش. اين گفتار شيخ است‏، من نمی‏گويم. اين گريه، گريه بر اباعبدالله نيست. گريه بر ابا‌عبدالله، گريه‏‌ای است كه همراه با شناسايی و مقام و موقعيت اباعبدالله است.
شب شام غریبان، آه جانسوز خواهر حسین (ع)؛
آغاز نهضت زینب (س) برای حفظ نهضت خونین حسینی
امام سجاد (ع) می‌فرماید: «...من به شهدا نگریستم كه روی خاك افتاده و كسی آنها را دفن نكرده، سینه‌ام تنگ شد و به اندازه‌ای بر من سخت گذشت كه نزدیك بود جانم برآید و عمه‌ام زینب وقتی از حالم با خبر شد، مرا دلداری داد كه بی‌تابی نكنم.»
صحنه عظیم عاشورا به روایت شهید مظلوم؛
مردان حق و فضيلت در قتلگاه‌ها و گوشۀ زندان‌ها پيروز و سربلندند
نامش برير است؛ شروع می‏كند به شوخی‌ و مطایبه‌ و خنديدن. آن ديگری می‏گويد آخر برادر! حالا چه وقت شوخی و خنده است؟ در پاسخ می‌گوید، برادر عزيز! كسانی كه با من از جوانی زندگی كرده‌اند می‌دانند كه من در جوانی‏‌هايم هم اهل شوخی و مزاح نبودم ولی می‏دانی چرا اين قدر بانشاطم و می‏ خندم؟ چون می ‏دانم ميان من و سعادت و جاودانی فقط يك فاصله هست؛ آن هم كشته‌شدن. كشته شدن همان و رسيدن به سعادت جاودانی همان! چرا نخندم؟
بازخوانی حادثه عظیم عاشورا؛
روایت شهادت تک تک یاران امام حسین در دشت کربلا
شب و روز عاشورا بنا بر سنت تاریخی، متعلق به امام حسین (ع) سرور و سالار شهیدان است و راویان به وقایع آن روز بزرگ می‌پردازند؛ اما در روز عاشورا در کربلا چه گذشت؟ روایت کامل و دقیقِ واقعه عاشورا را به ترتیب زمان و لحظات دردآور شهادت یاران حسین (ع) در «تابناک» بازخوانی می‌کنیم...
سخنرانی تکان دهنده شهید دکتر بهشتی در روز تاسوعا؛
اگر می‏‌خواهی بمانی بمان، ولی نه برای حسين‌؛ بمان برای هدف حسين و خدای حسين
امام می ‏خواست در اين لحظه اعلام كند كه از اين ساعت به بعد به خاطر حسين هم ديگر نبايد بجنگيد. ای برادر من، عباس! فردا ديگر برای برادرت حسين يا خواهرت زينب نجنگ. من به عنوان قوم و خويشی و برادری از تو كمال سپاسگزاری را دارم. اينها هم با من كار دارند. اگر می‏خواهی بروی برو، من از تو گله ندارم اگر می‏خواهی بمانی بمان؛ ولی نه برای حسين‌، برای هدف حسين و خدای حسين.
رسول جعفریان:
حادثه کربلا از همان روزهای اول به دقت روایت شده است
رئیس کتابخانه دانشگاه تهران با اشاره به روایت ابومخنف از عاشورا و روایت‌های تاریخی از صدر اسلام گفت: اینکه چه کسی کتاب را نگارش کرده اهمیت چندانی ندارد، اینکه راوی آن اخبار کیست، نشان دهنده جهت گیری کتاب نسبت به آن واقعه است. به همین طریق زمانی که در متنی به تاریخ طبری ارجاع داده می‌شود، ارجاع چندان اهمیت ندارد؛ آنچه اهمیت دارد این است که تاریخ طبری آن را از کدام راوی نقل کرده است. بنابراین تاریخ طبری ملغمه‌ای از روایات مختلف است.
شب تاسوعا در دشت کربلا؛
داغ سقای تشنگان کمر حسین (ع) را شکست
امام حسین (ع) با كمر خميده به عباس نگريست و سپس در بالين او نشست و گريه كرد تا عباس به شهادت رسيد. نقل شده‌ با صداى بلند گريه كرد و فرمود: «الان انكسر ظهرى و قلت‏ حيلتى و شمت بى عدوى‏ / كنون پشتم شكست‌ و رشته تدبير و چاره‏‌ام از هم پاشيد، و دشمن بر من چيره شد و شماتت كرد».
حرکت مثبتی که هیچ مدیری شجاعتش را نداشت؛
انتشار میلیاردها تومان اسناد مالی سینمای ایران تداوم می‌یابد؟
این اقدام مثبت محمدمهدی حیدریان، رئیس سازمان سینمایی که با تأکید سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رخ داد، یک گام بزرگ در جهت شفاف سازی بود. بسیار بعید به نظر می‌رسد که صاحبین پیشین منصب مدیریت سینمای ایران شجاعت برداشتن این گام را داشتند و حتی برخی دیگر از معاونین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز رویه حیدریان را پیش نگرفته و دست به شفاف سازی گسترده نزده اند.
امام حسین به تکلیف الهی عازم کوفه شد یا به دعوت کوفیان؟
اخبار تاریخی متعددی وجود دارد که نشان دهنده ارتباط مستمر اهل کوفه با امام حسین (ع) است، به گونه ای که در برخی موارد، هیأت هایی را به سوی آن حضرت می فرستادند تا دیدگاه ایشان را در خصوص مورد مزبور بدانند و کسب تکلیف کنند. اینها گواه بر آن است که اهل کوفه، امام حسین (ع) را به عنوان رهبر واجب الاطاعه خود قبول داشتند. یکی از این هیأت ها پس از شهادت حجربن عدی و یارانش به نزد امام حسین (ع) آمدند...
هشتمین شب کاروان در دشت کربلا؛
چه بر سر شبیه‌ترین مردم به پیامبر (ص) آوردند؟
درباره بسيارى از اصحاب، به ویژه جوانان، روايت‏ شده كه وقتى براى اجازه گرفتن نزد حضرت مى‏‌آمدند، حضرت به نحوى تعلل مى‏‌كرد (مثل داستان قاسم كه بسیار شنيده‏‌ايد) ولى وقتى ‌على اكبر مى‏‌آيد و اجازه ميدان مى‏‌خواهد، حضرت فقط سرشان را پايين مى‏‌اندازند و جوان روانه ميدان شد...
نامه بهمن فرمان‌آرا به وزیر فرهنگ و ارشاد در اعتراض به تداوم توقیف «آشغال‌های دوست‌داشتنی»
این فیلم محصول سال ۱۳۹۱، به حوادث سال ۱۳۸۸ می‌پردازد و در کنار «عصبانی نیستم»، به کارگردانی رضا درمیشیان، به مناقشات دوره ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد پرداخته که ظاهرا در زمره موضوعات ملتهب قرار گرفته‌اند و تا امروز بیشترین نوع سانسور و اصلاحات از جانب سازمان سینمایی دو دولت با خط مشی متفاوت – احمدی‌نژاد و روحانی- بر آنها اعمال شده است.
چگونه قیام امام حسین (ع) معنای امر به معروف و نهی از منکر را احیا کرد؟
قیام امام حسین (ع) نماد امر به معروف و نهی از منکر واقعی است؛ امر به معروف و نهی از منکری که پرهزینه است و برخلاف هدف قرار دادن قشرهای کم قدرت، صاحبین قدرت، ثروت و نفوذ را هدف قرار داد و به جای نهی از منکرات کم‌هزینه ی اشخاص فاقد قدرت، سراغ منکرات پرهزینه ی صاحبان قدرت رفت؛ رویکردی که اگر مورد توجه همه پیروان ثارالله قرار گیرد، امر به معروف و نهی از منکر، تأثیر عمیقی تاریخی‌اش احیا خواهد شد.
هفتمین شب حضور کاروان در دشت کربلا؛
ناله مظلومیت علی اصغر عطشان در گوش تاریخ ماند
مصيبت جگرسوز على اصغر به قدرى بر امام حسين ـ عليه السلام ـ سخت بود كه آن حضرت در حالى كه گريه مى‏‌كرد، به خدا متوجه شد و عرض كرد: «خدايا خودت بين ما و اين قوم، داورى كن. آنها ما را دعوت كردند تا ما را يارى كنند، ولى به كشتن ما اقدام مى‏‌كنند».
مرور 24 دوره معرفی نماینده سینمای ایران به اسکار؛ جنجال معرفی فیلم توسط خانه سینما
حتی اگر بنیاد سینمایی فارابی را یک نهاد دولتی در نظر بگیریم، باید به این مهم توجه کرد که در بسیاری از کشورها از جمله در فرانسه و هند نیز سازمان‌های رسمی سینمایی متولی این امر هستند، لیکن با ترکیبی غالباً دولتی این انتخاب را انجام می‌دهند. در صورتی که افرادی که آثار سینمای ایران را در تعامل سازنده بنیاد فارابی با خانه سینما و سازمان سینمایی برای اسکار انتخاب می‌کنند، جزء سینماگران نامی سینمای ایران هستند.
چرا امام حسین (ع) با یزید بیعت نکرد؟
استاد شهید مطهری می نویسد: «گذشته از مفاسد دیگر، دو مفسده در بیعت این آدم بود که حتی در مورد معاویه وجود نداشت: یکی بیعت با یزید، تثبیت خلافت موروثی [امویان] از طرف امام حسین (ع) بود؛ یعنی مسأله خلافت یک فرد نبود؛ مسأله خلافت موروثی مطرح بود. مفسده دوم مربوط به شخص خاص یزید بود... .»
ششمین شب حضور کاروان در دشت کربلا؛
چگونه حضرت قاسم در دشت کربلا غوغا به پا کرد؟
در حالى كه سر جناب قاسم به دامن حسين است، از شدت درد پاشنه پای را محكم به زمين مى‏‌كوبد. در همين حال، ‏«فشهق شهقة فمات‏» فريادى كشيد و جان به جان آفرين تسليم كرد. يك وقت ديدند ابا عبدالله بدن قاسم را بلند كرد و بغل گرفت. ديدند قاسم را مى‌كشد و به خيمه‏‌گاه مى‏‌آورد.
وزارت میراث فرهنگی با وجود مخالفت با قانون اساسی تشکیل می‌شود؟
یکی از مهم‌ترین دلایلی که حوزه میراث فرهنگی کشور هیچ‌گاه سامانِ مورد انتظار را نداشته، همین تغییرات پیاپی ساختار این مجموعه است که به واسطه عدم تاثیرگذاری این تغییرات در زنده روزمره مردم و عدم پرداخت هزینه‌های سنگین در سطح افکارعمومی، هر گروه از تصمیم گیران هرچند سال یک بار به سمت تغییر این ساختار رفته‌اند.
ارزیابی «تابناک» درباره موقعیت نماینده سینمایی ایران؛
«بدون تاریخ، بدون امضا» حتی جزو پنج نامزد نهایی اسکار نیز قرار نمی‌گیرد
حتی اگر فیلمی با چنین ویژگی‌هایی معرفی می‌شد، به واسطه اهدای دو جایزه اسکار به سینمای ایران در فاصله چند سال، بسیار بعید است در چند سال آینده جایزه اسکار سهم سینماگران ایرانی باشد. واقعیت آن است که حتی دومین جایزه اسکار اصغر فرهادی نیز معادله را در اهدای جوایز اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان برهم زد و سینمای هیچ کشوری در دو دهه اخیر در این فاصله کوتاه موفق به کسب دو جایزه اسکار نشده بود...
چه آسیب‌هایی به دین، امام حسین (ع) را به قیام واداشت؟
25 سال پس از رحلت پیامبر (ص)، حضرت علی (ع) فرمود: «آگاه باشید که شما پس از هجرت و ادب آموختن از شریعت به خوی بادیه نشینی خود بازگشتید و پس از پیوند دوستی و برادری، دسته دسته متفرّق شدید. بدانید که شما رشته پیوند با اسلام را گسستید و حدود آن را شکستید و احکام آن را به کار نبستید.»
شب پنجم محرم؛
حق طلبی فرزند امام حسن (ع) در روز واقعه
عبدالله در کربلا کودکی بود که به سن بلوغ نرسیده بودT چون عمویش حسین (ع) را زخمی و بی‏ یاور دید، خود را به آن حضرت رسانده بود. عبدالله خودش را ‏به دامان امام حسين (ع) انداخت و گفت: به خدا قسم از عمویم جدا نمی‏‌شوم‏.
گام‌های ارتجاع، از رحلت نبوی تا قیام حسینی
همان گونه که جنگ های سه گانه امام علی ـ علیه السلام ـ و صلح او را باید به عنوان انجام رهبری ضد رجعت، و جنگ و صلح امام حسن ـ علیه السلام ـ را پا به جای پای امام علی ـ علیه السلام ـ گذاشتن معنا کرد، صلح و جنگ امام حسین ـ علیه السلام ـ را نیز باید در همان مسیر رهبری ضد رجعت تفسیر کرد.
فرجام قابل تأمل نخستین کنسرت خیابانی؛
محمد معتمدی به واسطه اجرای زنده خیابانی، ممنوع الفعالیت شد؟!
سه ساعت مانده به آغاز كنسرت خيابانى در پارك آب و آتش، اين موضوع كه اركستر نبايد روى استيج بيايد و فقط اجازه پلى‌بك دارم، تلفنى و قوياً به بنده گوشزد شد، ولى بنده اهميتى ندادم و حتى نگذاشتم رهبر اركستر و اعضاى محترم گروه بويي ببرند. اين كنسرت به خاطر شرايط خاص جامعه و مردم بايد اجرا مى شد و بنده حاضرم تاوانش را به تنهايى بپردازم.
شب چهارم محرم؛
چگونه شجاعت و استواری زینب در راه حق به ثبت رسید؟
مهمترین خصلت آن بانو محبت و عشق وافری است که به ذات احدیت دارد تا بتواند همه کس و همه چیز را در محضر او ذوب کند و حتی خویشتن خویش را هم نبیند. در مقابل ایمان و اعتقاد به خداوند همین بس که همه مصائب را برای او در راه رضای حق تحمل می‌کند و همه اینها را چون از سوی معبود است، زیبا می‌بیند.
اختصاصی «تابناک»؛
«بدون تاریخ، بدون امضا» نماینده سینمای ایران برای نودویکمین جایزه اسکار
فیلم «بدون تاریخ، بدون امضا» در هفتاد و چهارمین دوره جشنواره فیلم ونیز در بخش افق‌ها برنده جوایز بهترین کارگردانی و بهترین بازیگری شده و در چندین جشنواره دیگر نظیر پنجاه و سومین دوره جشنواره فیلم شیکاگو نیز جوایز مشابهی به دست آورده است.
جزئیات فیلم «ماجرای نیمروز ۲»
بد نیست بدانید که گروه فیلمبرداری، تدوین و طراحی صحنه، همان‌ گروه فیلم اول است. و ظاهرا تغییر اساسی در این جمع اتفاق نیافتاده. بنا براین می‌شود انتظار داشت که «رد خون» را در جشنواره فیلم فجر ببینیم. فیلمی که احتمالا یکی از جنجالی‌های امسال خواهد بود و در چهلمین سال انقلاب، یکی از مهم ترین رویدادهای آن زمان را نمایش می‌دهد.