بازدید 351828
اینترنت این روز‌ها نقش مهمی در زندگی ما دارد تا جایی که اگر نباشد خیلی از فرایند‌های زندگی روزمره فلج می‌شوند و البته این کاربرد، فقط به روزمره محدود نیست: مراودات مالی، خرید‌های بزرگ، ثبت نام‌ها و برنامه‌ریزی‌های کلان همه با اینترنت انجام می‌شوند.
کد خبر: ۹۸۸۲۷۸
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۸ 15 August 2022

برخورد با گران‌فروشی اینترنت آغاز شد - تابناک | TABNAK

به گزارش «تابناک»، اینترنت کاری کرده که فرستادن یک پیام، از شکل فیزیکی خودش در آمده و با ده برابر سرعتی انجام شود که نامه‌های قرن بیستم به مقصد می‌رسیدند؛ فضای سازنده ای در عصر ارتباطات که البته به دو نوع داخلی و بین المللی تقسیم می شود.

در ادامه تلاش می شود تا به تفات این دو نوع اینترنت اشاره شود:


اینترنت بین‌الملل

در چهل سال گذشته، سیستم جهانی ارتباط از راه دور  (global telecommunications) و فراهم‌کنندگان خدمات اینترنتی (Internet Service Providers یا ISP ها) ساختاری بسیار گسترده برای ارتباط ساخته‌اند که شهر‌ها و کشور‌های مختلف از طریق آن، به هم وصل می‌شوند. اینترنت بین‌‍الملل، برای لجستیک جهانی، برق، گاز، آب، دولت، ساخت و ساز‌های بزرگ، فروش و… ضروری است. اما این سرویس‌دهندگان کجا مستقر هستند؟ نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که شانزده کمپانی (که در هفت کشور مختلف قرار دارند) مرکز شبکه  اینترنت بین‌الملل هستند که هر کدام مسئول کمی بیش از یک درصد اتصالات آن هستند.   شرکت Level ۳ Communications در ایالات متحده، مرکز این شبکه است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید شرکت‌های آمریکایی، صاحب بیش از چهل درصد لینک‌ها در جهان هم هستند.


چگونگی کار کردن اینترنت بین‌الملل

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که “اینترنت چطور کار می‌کند؟ ”. اینترنت بین‌الملل، در واقع یک شبکه خیلی بزرگ از کامپیوتر‌های اختصاصی است که روتِر یا router نام دارد. کار هر روتر، اطلاع از شیوه جابجایی بسته‌های کوچک اطلاعات از مبدا به مقصد است. هر بسته، تا رسیدن به مقصد نهایی‌اش می‌تواند از چندین روتر رد شود. به بسته‌های جابجا شونده بین مقاصد مختلف هاپ (hop) می‌گویند. اولین روتر‌های اینترنت، در سال اختراع این شبکه یعنی ۱۹۶۹ تنها چهار کامپیوتر بودند، اما این روز‌ها میلیون‌ها کامپیوتر در سر تا سر جهان میزبان شبکه هستند. فناوری که اینترنت بین‌الملل یا شبکه جهانی برای انتقال پیام استفاده می‌کند، یک فناوری ساده است که نزدیک به صد و چند سال پیش به وجود آمده: فیبر نوری. فیبر‌های نوری یا همان کابل‌ها این روز‌ها از طریق خشکی و دریا، به نقاط زیادی از جهان کشیده شده‌اند تا مردم همه قاره‌ها بتوانند به این شبکه دسترسی داشته باشند.


تفاوت ترافیک داخلی و ترافیک جهانی (اینترنت بین‌الملل)

بعضی از اپراتور‌های اینترنت در کشورمان، هزینه‌های ترافیک داخلی و ترافیک خارجی را تفکیک کرده‌اند و قیمت‌های متفاوتی برای این خدمات دریافت می‎کنند. سایت‌هایی که روی سرور‌های داخلی اجرا شده‌اند (مثل خبرگزاری‌ها، سایت‌های بانکی، سایت مدارس و دانشگاه‌ها، شبکه‌های اجتماعی ایرانی و…) سایت‌های داخلی هستند و سایت‌ها و اپلیکیشن‎هایی روی سرور خارجی، ترافیک خارجی محسوب می‎شود.

چند سالی هست که سازمان مخابرات ایران اعلام کرده است هزینه ترافیک در سایت‌های داخلی، کمتر از سایت‌های خارجی خواهد بود.

بیشتر بخوانید

در همین راستا سازمان تنظیم مقررات دویست سایت پربازدید ایرانی را مشخص کرد و با تفکیک آن‌ها، هزینه اینترنت مصرفی کاربران را کاهش داد. با اجرای این قوانین، کاربران علاوه بر پرداخت هزینه کمتر نسبت به اینترنت بین‌الملل سرعت دسترسی و دانلود بالاتر را هم تجربه می‌کنند.

ترافیک داخلی مربوط به سایت‌ها و پیام رسان‌هایی است که سرور آن در داخل ایران وجود دارد. برای مثال سرور‌های شبکه اجتماعی اینستاگرام، خارج از ایران است؛ بنابراین ترافیک داخلی به آن تعلق نمی‌گیرد و با ترافیک بین المللی محاسبه می‌شود. شایان ذکر است که ترافیک بین الملل دوبرابر ترافیک داخلی است.

از ابتدای قرن بیست و یکم، دسترسی کاربران در کشور‌های مختلف به اینترنت بین‌الملل چند برابر شده. برای مثال در سال ۲۰۰۰ در قاره آفریقا، تنها ۲% مردم به اینترنت دسترسی داشتند، این آمار در سال ۲۰۱۹ به ۲۸.۲% رسیده. توجه داشته باشید که بیشتر بخش‌های آفریقا شهرنشین نیست. در کشوری مثل ایالات متحده آمریکا، همین آمار از ۳۶% در سال ۲۰۰۰ به ۷۷.۲% رسیده. همین آمارها، به ما می‎گویند که نقش شبکه اینترنت بین‌الملل در زندگی بشر و البته ارتباطات مهم سیاسی و اجتماعی روز به روز بیشتر می‎شود (شاید حتی بیشتر از چیزی که امروز تجربه می‌کنیم) و ارتقا کیفیت، سرعت و محتوای اینترنت نیاز به تعداد زیادی متخصص دارد. اینترنت آینده، ده‌ها برابر بهتر از امروز است!


منظور تعرفه‌های غیر حجمی یا نامحدود

برخی از کاربران تصور این را دارند که طرح‌های خود نامحدود است در حالی که اینطور نیست. تعرفه‌های جدید با عنوان غیر حجمی به کاربران ارائه خواهد شد. سرویس‌های غیر حجمی به این معناست که ارتباط اینترنتی شما وابسته به حجم نیست و شما پس از مصرف ترافیک‌های منصفانه هم می توانید از اینترنت استفاده کنید، اما به جای قطع اینترنت با کندی سرعت مواجه خواهید شد که جهت رفع آن باید ترافیک جداگانه خریداری کنید

شبکه ملی اطلاعات یا همان اینترنت ملی چیست؟

شبکه ملی اطلاعات  شبکه ای است که به منظور بهبود ارتباطات داخلی و افزایش کنترل و کاهش هزینه های ارتباطی درون کشور طراحی شده است.

برای اولین بار این طرح در دولت نهم، توسط وزیر ارتباطات محمد سلیمانی، مطرح شد. سیاست اجرایی برای شروع به کار شبکه ملی اطلاعات بر مبنای قطع ارتباط کاربران داخلی با شبکه بین المللی وب بوده است که این امر یکی از بزرگ ترین دغدغه های کاربران اینترنت در ایران بوده است. تأکید مسئولان در دوره نهم بر بی نیاز شدن کاربران ایرانی از اینترنت خارجی بوده است. اما این طرح در آن دوره به دلایل زیادی نتوانست اجرایی شود و در دوره دهم با تغییر کردن وزیر ارتباطات، نحوه اجرای آن دچار تغییراتی شده است.

وزرای دوره دهم، رضا تقی پور و محمد نامی با هدف اصلاح این طرح، تعریف صحیح تری از این طرح را ارائه دادند تا بتواند فضای منفی ایجاد شده حاصل از طرح پیشنهادی دوره قبل را کاهش بدهند که البته باز هم توفیقی در این زمینه بدست نیاوردند.

در برنامه پنجم توسعه، تعاریف و مفاد مشخصی برای اینترنت ملی، همچنین ردیف بودجه برای اجرایی این طرح در نظر گرفته شد و مجلس سعی کرد با تعریف اهداف اینترنت ملی فضای منفی نادرست ایجاد شده در بین کاربران ایرانی را تلطیف دهد.

طبق قانون جدید، شبکه ملی اطلاعات مبتنی بر پروتکل اینترنت (IP) خواهد بود و سوئیچ ها، مسیریاب ها و مراکز داده ای نیز در کنار آن به کار گرفته خواهند شد تا درخواست های دسترسی داخلی به اطلاعاتی که در داخل کشور نگهداری می شوند از طریق شبکه خارجی اینترنت قابل دسترس نباشند. همچنین در تبصره ای از قانون شبکه ملی اطلاعات امکان ایجاد شبکه های اینترانت و امن نیز برای مشترکین داخلی فراهم شده و دولت ملزم به ایجاد دسترسی ۶۰ درصد خانوارها به شبکه پر سرعت و ۱۰۰ درصد کسب و کارها به این شبکه می باشد.

سوال ایجاد شده این است تمام این اطلاعات فنی چه تفاوت هایی در وضعیت کاربران اینترنت ایران ایجاد می کند؟

طبق قانون مصوب، کاربران ایرانی به راحتی می توانند از شبکه جهانی وب استفاده کنند و تغییری محسوسی در شرایط استفاده از شبکه جهانی وب ایجاد نشده است و فقط تعرفه استفاده از اینترنت داخلی و خارجی تغییر کرده است و این تفاوت تعرفه اخیراً ابلاغ شده و البته تا زمان اجرای آن مدت زمانی باقی است.

هدف اصلی شبکه ملی اطلاعات چیست؟

در واقع هدف اصلی شبکه ملی اطلاعات، ایجاد شبکه ای پر سرعت و امن برای کاربران و کسب و کارهایی است که نیاز به استفاده از اینترنت بین المللی ندارند و بیشتر نیاز به استفاده از اینترانت دارند.

سازمان های دولتی، نهادهای اداری و قضایی، بانک ها، مدارس و دانشگاه ها نمونه های هستند که می توانند از طریق یک شبکه اینترانت با یکدیگر در ارتباط باشند و اطلاعات لازم را با سرعت بالا با هم به اشتراک بگذارند. سرعت اینترانت به دلیل عدم دسترسی کاربران خارجی بالا است و تبادل اطلاعات در آن دارای امنیت بالای است.

درصورت برقراری ارتباط اینترنت ملی بین سازمان هایی مانند صدا و سیما و شبکه اینترنت کشور کاربران خانگی می توانند از پخش آنلاین و با کیفیت بالا استفاده کنند.

در مصوبه شورای عالی فضای مجازی نیز به این مورد اشاره شده که زیر ساخت های ارتباطی شبکه ملی اطلاعات مستقل، داخلی و حفاظت شده نسبت به شبکه های اینترنت بین المللی است و برای ارتباط با اینترنت بین المللی امکان تعامل مدیریت شده تعریف شده است.

مزیت های اینترنت ملی

اینترنت ملی در برخی از کشورها به غیر از ایران نیز مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد استفاده از اینترنت ملی برای موارد مهم و امنیتی قابل توجیه است.

برخی از مزایای استفاده از اینترنت ملی:

  • کاهش هزینه های اینترنت جهانی
  • امکان اتصال ایمن با سرعت بالا و هزینه کم واحدهای مختلف یک سازمان یا یک شرکت در نقاط مختلف کشور
  • افزایش امنیت برای مواردی مثل تراکنش های بانکی یا کاربردهای دولتی و سازمانی
  • افزایش پایداری ارتباطات مهم داخلی
  • کاهش خطرات حمله های مخرب از سطح جهان روی سرویس های دولتی و امنیتی

تفاوت هزینه اینترنت ملی و اینترنت جهانی

با توجه به این نکته که ارتباطات در اینترنت ملی از مسیر جهانی عبور نمی کند بنابراین هزینه آن نیز هم کمتر است.

برخی از سایت های فیلم و سریال بخش زنده تلویزیون با اپراتور های اینترنت قرارداد های را منعقد کرده اند که شما می توانید در این سایت ها با اینترنت مجانی به تماشای فیلم و یا سریال مورد علاقه خود بپردازید. برخی از سایت های پر بازدید داخلی روی این شبکه ها واقع شده اند و کاربران می توانند از اینترنت نیم بها استفاده کنند.

امیدواریم که هزینه ها و موانع و مشکلات موجود در استفاده از این سایت ها کاهش پیدا کند تا ارتباطات که کاملا داخلی هستند با سرعت نامحدود و کیفیت بالا و قیمت ارزان در اختیار کاربران قرار بگیرد.

منبع: سایت صفر و یک

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲۴
در انتظار بررسی: ۷
انتشار یافته: ۵۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۴
سرورهای داخلی از نظر سرعت باید بهتر باشند ولی افتضاح هستند
من چندبار اومدم روی سرور داخلی و با کمال ناراحتی هزینه سرور خارجی دادم و رفتم روی سرور کانادا
جالب اینکه سرعت سایتهای روی سرور کانادا که اونور دنیاست خیلی حداقل دو برابر سریعتر از سرورهای داخلی است
خدمات و پشتیبانی هم عالی

ترافیک مصرفی هم مال اونا نامحدود و اینجا محدود

خدمات خوب باشه قطعا همه مایل به کار روی سرور داخلی هستند
باور کنید ما ایرانی هستیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
حالا اگه روحانی بود میگفتید روحانی مچکریم. ولی الان...
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۴
مخابرات کم فروشی میکنه واینترنت بین الملل با سرعت پائین خیلی زود ته میکشه .کسی هم جواب گو نیست.
ناشناس
|
Norway
|
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۴
هیچ جای دنیا همچین چیزی وجود نداره. این تفاوت هم تو ایران فقط برای دزدی از جیب مردم طراحی شده. لعنت ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۴
همه اینها دروغ است اولا که استفاده از مثلا همین سایت تابناک هم با ترافیک خارجی محاسبه میشود ثانیا به محض اتمام حجم شما تنها با سایت آی اس پی در ارتباطید و اجازه ارتباط با سایر سایتها به شما داده نمیشود
فریحا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
لعنت ب این سیاست وقانون.چجوری واقعاازگلوتون پایین میره.همیشه میخان قانون های خودشون روبه ماتحمیل کنند.۷گیگ نت بخریم ۴۰هزار.لعنت ب شما
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
هیچ جای دنیا این قصه نیست.ترافیک فروشی هم ناشی از انحصاره و این خودش نوعی فساده.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
بابا ولمون کنید این همه از ما پول بسته میگیرید کم بود حالا اینترنت داخلی و خارجیش کردین والا اگر ما مشتری همراه اول و ایرانسلیم ناراضی هستیم و حرامه پولش شما پشت پرده هر قیمتی میگذارید و ما مجبوریم بخریم
Amir
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
کجای دنیا به این نرخ اینترنت میفروشن به مردم؟؟؟
زینب فرهمند
|
United States
|
۲۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
این چ مسخره بازیه دیگه..ه این یعنی چی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
چتونه اخه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
مگه نظر مردم برای شما مهمه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
من 30 تومان دادم بسته زدم اونوقت فقط 2گیگ استفاده کردم.7گیگ داخلی اومده داخلی که هیچ کاری برای من نکرد .کلاه بردارا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
آخه کی از پیام رسان های داخلی استفاده میکنه
کیمیا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
ایا میتوان از اینترنت بین الملل در شبکه داخلی استفاده کرد
سارا
|
United States
|
۲۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
میخواستم بدونم اینستاگرام و تلگرام از اینترنت داخلی استفاده میکنن یا بین الملل؟؟؟
Moslem
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
شما کجای کارید....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
آقا شما که دست به فیلترتون خوبه اینستاگرام رو فیلتر کنین باز این مسخره بازیا چیه عملا با این طرح هاتون می‌خواین ملت دیگه سراغ تلگرام و اینستاگرام نرن
شهرام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
سلام اینترنت داخلی رو چجوری میشه مصرف کرد
پاسخ ها
سینا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
باید بری سایت قران و عترت دعا و نیایش دانلود کنی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
واقعا این روش اینترنت داخلی و خارجی خیلی مزخرفه بدرد خودتون میخوره
Farahnaz
|
Singapore
|
۰۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
دقیقا
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۵
هزینه مربوط به داخلی هست یا بین المللی ...اصلا یعنی چی ...زود هم تموم میشه
Asma
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
حتی روبیکا هم نمیشه رفت با داخلی
مسعود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
ممنون عالی بود
مهدیس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
اقا من واقعا نمیفهمم چرا نت انقدر زود تموم میشه 1گیگ و نیم 11 تومن.اخه این چه وضعشه؟کی جواب میده؟تازه نت شبانه هم که میگیری باز از نت روزانت میره. کی باید رسیدگی کنه اخه؟
پاسخ ها
ناشناس
| Pakistan |
۲۳:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
بخاطر اختلالهایی که دارن میندازند همه پکتها چندباره گرفته میشه این باعث میشه هم سرعتت پایین بیاد هم حجم مصرفیت چندبرابر بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
جدیدا اپراتور های همراه دارن اینترنت داخلی هدیه میدن. البته فکرنکنید که میخوان خوشحالمون کنن، بلکه میخوان به اینترنت داخلی عادت کنیم که اینترنت بین المللی رو قطع کنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۷
25 گیگ خارجه بین الملل چند گیگ داخلی حساب میشه وچرا اینقدر زود تمام می شه
Mis ahmadi
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۷
من اینترنتم روی سایتهای بین المللی کار نمیکنه.فقد رو سایتهای داخلی فعاله
چیکار کنم روی سایتهای بین المللیم فعال بشه
راهنماییم کنین لطفا
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
فقط دعا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۹
دقیقا از اینترنت داخلی چه استفاده ای میشه کرد
سعید
|
Netherlands
|
۱۰:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
من روشی بلدم کل ترافیکتون داخلی حساب میشه چه سایت های داخلی چه خارجی
سام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
مردم دیگه ناراضی هستیم وگه نه در دولت اقای روحانی تو هشت سال شارژ دو هزار تومانی همان دو هزار تومان مانده
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۹
من میخوام فیلم درسی دانلود کنم برنامه های داخلی به چه درد من میخورن تففففف
Reza
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۳۰
سلام من بسته نت خریدم برا مدمم ۶ ماهه ۴۴۰ گیگ داخلی داده ۲۲۰ گیگ خارجی ولی ۴۴۰‌گیگ فعال نشده فقط ۲۲۰ فعال شده اونیکی چی‌میشه پس؟
ارسلان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۰
افرین بی سروصدا بسته هارو داخلی کردین بی سروصدا نامحدود شبانرم حذف کردین خودتونو مسخره کنین با این داخلی بیرونی بازیا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۲
اگه داخلی بشه به هيچ عنوان دیگه ازاینترنت استفاده نمی‌کنم چون میشیم کره شمالی. اینجا زندان نیست اشتباه گرفتن آقایون.
اقا ایمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۹
خجالت نمیکشین !
از این ور نظر میخواین از اون ور نشونش نمیدین
باران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۹
همش چرته.یه جورایی پولاتونو بالا میکشن.وگرن هیچ استفاده ای از انترنت داخلی نمیشه کرد
مسعود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
سلام مطالبی که در مورد اینترنت بین الملل و داخلی بیان کردید ایا ترجمه شده سایت خارجی بوده.یا خودتون تحقیق وبررسی کردید.
عرفان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۸
طاقت مردم هم بلاخره تموم می شه دیگه نه؟
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۳۰
دو گیگ اینترنت داخلی برای سالروز تولد ایرانسل و هفته وحدت هدیه دادند قابل استفاده نیست و هیج کجا را باز نمیکند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
اینترنت داخلی فقط برای استفاده پیام رسان های ایرانیه
ناشناس
|
Germany
|
۱۷:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
اینترنت بین المللی اینترنت سایت هایی است که سرورشان در خارج از کشور است و اینترنت داخلی اینترنت سایت هایی است که سرورشان در داخل کشور است
ناشناس
|
Slovakia
|
۱۷:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
فرقش اینه که راحتتر قابل کنترله ومردم فقط به محتوای موردنظر بزرگان میتوانند دسترسی داشته باشند.مثل ماهواره که برای این ممنوع شد که مردم چیزی غیرازآنچه اینا میخواستندرو نبینند ونشنوند
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۷:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
اینترنت ملی یه دروغه. نقطه سر خط.
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
اینترنت را با چه سرعتی از خارج می خریم وبا چه سرعتی در داخل می فروشیم حکایت که همچنان مجعول مانده است مانند دیتا اینترنت را از خارج میخریم چند در داخل می فروشیم .وکسی هم پاسخگو نیست نه وزارت مربوطه نه شرکتهای خصوصی .راستی چرا کسی پاسخگو نیست .وچرا برای پول گرفتند از مشترکان هم بخش دولتی و هم خصوصی در ایستاده اند تا از مشترکانشان وصول کنند.
ناشناس
|
Croatia
|
۲۰:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
تو خارج اینترنت هست تو ایران انترنت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
تفاوت پراید هست و بی ام و
ناشناس
|
Canada
|
۲۱:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
مثل تفاوت فضای آزاد با زندان اوین!!!!!
سید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
شبکه ای که محدود بشود به محدوده جغرافیایی( اعم از ساختمان شهر یا استان و کشوری) اینترنت نیســــــــت! اینترانت هست .
پای خود را از این حوزه بیرون کنیــــــــــــــــــــــــــــدددد! اینجا کره شمالی نیست!
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
مهسا امینی امین تارخ علی کریمی ربیع الاول فائزه هاشمی حسین ماهینی
آخرین اخبار