بازدید 3492
در بازدید از روند تکمیل اولین بیمارستان یون درمانی غرب آسیا

صالحی: به پیشبرد اهداف هسته‌ای ادامه‌ می‌دهیم

کد خبر: ۹۲۰۵۴۸
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۰ 27 August 2019
رئیس سازمان انرژی اتمی کشور تاکید کرد: به مردم صراحتاً اعلام می‌کنیم که با قدرت و قوت به حرکت خود برای پیشبرد اهداف هسته‌ای ادامه می‌دهیم و هیچگاه متوقف نبوده و نخواهیم شد.

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، علی اکبر صالحی امروز سه‌شنبه پنجم شهریور در بازدید از روند تکمیل اولین بیمارستان یون درمانی کشور و غرب آسیا در البرز، گفت: در حوزه اکتشاف و استخراج قدم‌های بلندی برداشته شده و موفق شدیم با توان داخلی بیش از ۸۰ درصد ذخایر معدنی ایران را شناسایی کرده و خدمات متعددی به وزارت نفت و مرکز تحقیقات زمین شناسی ارائه دهیم.

رئیس سازمان انرژی هسته‌ای از بومی سازی فناوری‌های هسته‌ای خبرداد و گفت: سالن مدرن سانتریفیوژ که به تازگی راه اندازی شده، ظرفیت تولید ۶۰ سانتریفیوژ مدرن را در روز داراست و در زمینه تحقیق و توسعه از فاز مهندسی معکوس به فاز طراحی رسیده‌ایم.

وی افزود: با تحقیق و توسعه روی سانتریفیوژ‌های جدید توانستیم نسل IR۶ را که اعتراض بسیاری از کشور‌های خارجی را به دنبال داشت، نصب کنیم.

صالحی از پروژه‌های هسته‌ای در حال ساخت خبر داد و گفت: بیمارستان بزرگ یون درمانی کشور در سایت البرز در زمینی به مساحت ۱۰ هکتار در حال ساخت است. تنها شش نمونه این بیمارستان در دنیا ساخته شده است.

صالحی افزود: این بیمارستان فوق تخصصی برای درمان انواع سرطان از طریق تابش یون‌های پروتون است.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: طراحی و تامین مالی تجهیزات این بیمارستان نزدیک به ۲۰۰ میلیون یورو (۲ هزار و پانصد میلیارد تومان) است که در حال حاضر تجهیزات آن سفارش داده شده و نیمی از هزینه آن هم تامین شده است که تا سال ۱۴۰۰ فاز اول این بیمارستان به بهره برداری می‌رسد.

وی ادامه داد: در صورت محقق شدن برنامه‌ها، این بیمارستان سال ۱۴۰۳ کاملا به بهره برداری می‌رسد.

صالحی گفت: همچنین پروژه‌ای درمانی تترا در تهران در زمینی به مساحت ۳۳ هزار متر مربع با تجهیزات پزشکی بالغ بر ۶۰ میلیون دلار در حال ساخت است.

ساخت دو نیروگاه هزار مگاواتی در کشور

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: طرح ساخت دو نیروگاه بزرگ هزار مگاواتی در کشور از دو سال پیش با بودجه ۱۰ میلیارد دلاری آغاز شده است.

صالحی با اشاره به هزینه‌های بالای پروژه‌های در حال ساخت گفت: به مردم صراحتاً اعلام می‌کنیم که با قدرت و قوت به حرکت خود برای پیشبرد اهداف هسته‌ای ادامه می‌دهیم و هیچگاه متوقف نبوده و نخواهیم شد.
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی