بازدید 16824
پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه تیتر‌هایی همچون عقبگرد ۱۱۸۶ واحدی شاخص کل بورس در میانه مرداد، افت سهام آسیایی شدت گرفت، چین در واکنش به ترامپ نرخ یوان را تثبیت کرد، واردات ۸۰ هزار تنی کاغذ در سال جاری، دلار از کانال ۱۲ هزار تومانی فاصله گرفت، مجوز واردات برنج صادر شد، روسیه استفاده از دلار را با چین و هند ۵۰ درصد کاهش داد و تداوم روند افزایشی طلا در بازار جهانی را در بر دارد.
کد خبر: ۹۱۶۴۵۴
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰ 07 August 2019

همتی: کاهش ۳ هزار و ۵۰۰ برابری ارزش پول ملی از سال ۱۳۵۰ تا امروز/ بورس مشمول مالیات بر عایدی سرمایه نیست/ چین در واکنش به ترامپ نرخ یوان را تثبیت کرد/ چرا نوسان دلار محدود شده است؟پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون عقبگرد ۱۱۸۶ واحدی شاخص کل بورس در میانه مرداد، افت سهام آسیایی شدت گرفت، چین در واکنش به ترامپ نرخ یوان را تثبیت کرد، واردات ۸۰ هزار تنی کاغذ در سال جاری، دلار از کانال ۱۲ هزار تومانی فاصله گرفت، مجوز واردات برنج صادر شد، روسیه استفاده از دلار را با چین و هند ۵۰ درصد کاهش داد و تداوم روند افزایشی طلا در بازار جهانی را در بر دارد.

همتی: کاهش ۳ هزار و ۵۰۰ برابری ارزش پول ملی از سال ۱۳۵۰ تا امروز

رئیس بانک مرکزی با بیان اینکه شرایط کنونی زمان مناسبی برای حذف 4 صفر از پول ملی است، تصریح کرد: از سال 1350 تا امروز ارزش پول ملی ایران 3 هزار و 500 برابر کاهش یافته است در حالی که بالاترین پول ما در آن زمان که هزار تومان بود در حال حاضر به 50 هزار تومان افزایش یافته است. همتی حذف 4 صفر از پول ملی را پاسخی به انتظار مردم دانست و گفت: با تبدیل ریال به تومان مردم راحت‌تر می‌توانند مبادلات خود را انجام دهند. حذف 4 صفر از پول ملی در حال حاضر تنها در دولت تصویب شده است و نیاز به تصویب مجلس دارد، اگر نماینندگان به این تقاضای عمومی و بانک مرکزی پاسخ دهند ما آن را اجرایی می‌کنیم، در غیر این صورت روال موجود ادامه داده می‌شود. همتی گفت: در یک دوره گذار دو ساله ریال به تومان تبدیل شود و ریال و تومان همزمان در کشور موجود است تا مردم با مشکل روبه رو نشوند ریال به تدریج از گردش های مالی حذف شده و تومان جایگزین ریال می شود. 

رئیس بانک مرکزی تصریح کرد: در حال حاضر مسکوکات در کشور از رده خارج شده است، به گونه‌ای که ضرب سکه 500 تومانی که بالاترین سکه موجود در کشور است حدود 820 تومان هزینه دارد؛ بنابراین، در حال حاضر هر چه سکه ضرب می‌شود از دور خارج شده و ذوب می‌شود تا در سایر موارد استفاده‌ شود. وی بیان کرد: در حال حاضر رابطه ریال با ارز خارجی 0.000008 است که در هیچ کشوری رابطه پول ملی با دلار اینگونه نیست. ما باید شکل ظاهری پول و رابطه ریال با دلار را اصلاح کنیم که با حذف 4 صفر این امر محقق می‌شود. همتی با تأکید بر اینکه باید از چاپ و امحای بیش از اندازه اسکناس جلوگیری شود، گفت: حذف 4 صفر از پول ملی پاسخی به افکار عمومی است، در حال حاضر هیچ فردی به چک پول 50 هزار تومانی که بالاترین اسکناس کشور است 500 هزار ریال نمی‌گوید. /خانه ملت

عقبگرد ۱۱۸۶ واحدی شاخص کل بورس در میانه مرداد

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز سه‌شنبه با کاهش هزار و ۱۸۶ واحدی رقم ۲۵۵ هزار و ۵۱۲ واحدی را به نمایش گذاشت، شاخص کل هم وزن، اما با تقویت  ۲۷۴ واحدی رقم ۶۴ هزار و ۸۱۶ واحد  را ثبت کرد. شاخص قیمت وزنی ارزشی ۳۲۰ واحد کاهش یافته به ارتفاع ۶۹ هزارو ۵۰ واحدی برگشت و شاخص قیمت هم وزن با تقویت ۱۸۴ واحدی به کانال ۴۳ هزار و ۴۵۰ واحدی کوچ کرد. شاخص آزاد شناور ز. نبا کاهش هزار و ۳۳۷ رقم ۲۸۹ هزار و ۱۰۶ واحدی را ثبت کرد و شاخص بازار اول بورس با کاهش ۷۸۶ واحد به رقم ۱۸۶ هزار و ۴۲۸ واحدی و شاخص بازار دوم با کاهش دو هزار و ۷۴۸ واحد به رقم ۵۱۶ هزار و ۳۷۷ واحد رسید. ارزش روز بازار بورس تهران به بیش از ۹۳۸ هزار میلیارد تومان بالغ شد و ارزش معاملات نیز بیش از ۱۳۴۵.۳ میلیارد تومان بود که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۳.۳ میلیارد ورقه بهادار سهام و حق تقدم در قالب ۳۰۷ هزار نوبت معاملاتی بود.

بورس مشمول مالیات بر عایدی سرمایه نیست

شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: در جلساتی که با موضوع مالیات بر عایدی سرمایه برگزار شده نهاد ناظر همواره از عملکرد شفاف بنگاه های حاضر در بورس حمایت کرده است. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار عنوان کرد: در این جلسات تاکید کردیم ناشران بورسی ضمن ارایه اطلاعات صحیح مالی بیشترین میزان مالیات را پرداخت می کنند و از سوی دیگر بازار سرمایه مسیر هموار هدایت نقدینگی به بخش مولد اقتصاد است. محمدی افزود: با این پیش فرض ها، سازمان بورس و اوراق بهادار پیشنهاد کرد تا معاملات بازار سرمایه از دایره مالیات بر عایدی سرمایه خارج شود و دکتر فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز با این پیشنهاد موافقت کردند. سخنگوی سازمان بورس ادامه داد: بنابراین بازار سرمایه کشور مشمول مالیات بر عایدی سرمایه نیست. /سنا

افت سهام آسیایی شدت گرفت

روز سه‌شنبه، پس از اینکه آمریکا چین را در فهرست کشورهای دستکاری‌کننده نرخ ارز قرار داد، با تشدید سریع اختلافات تجاری بین دو کشور، نرخ یوآن رکورد پایین تر دیگری که پایین ترین سطح یازده ساله است را ثبت کرد و سهام جهان به سقوط شدید خود ادامه دادند. با هجوم سرمایه‌گذاران به سرمایه‌های امن، قیمت اوراق قرضه، طلا، ین ژاپن و فرانک سوئیس بالا رفت. وزیر خزانه‌داری آمریکا، استیون منوچین، اعلام کرد که دولت آمریکا چین را به عنوان یک دستکاری‌کننده نرخ ارز اعلام می‌کند.

او گفت واشنگتن از طریق صندوق بین‌المللی پول برای از بین بردن رقابت ناعادلانه توسط پکن، اقدام خواهد کرد. این اقدام شدید دولت آمریکا در برابر چین، باعث تقویت فرار از ریسک‌پذیری در بازارها شد. گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی در خارج از ژاپن ۱.۵ درصد سقوط کرد و به پایین‌ترین سطح خود از ژانویه تا کنون رسید. نیکی ژاپن در ابتدای معاملات تا ۲.۱ درصد سقوط کرده بود، اما در ادامه بخشی از ضرر خود را جبران کرد تا ۰.۹۲ درصد پایین‌تر از سطح دیروز بسته شود. در بازار چین، شاخص کامپوزیت شانگهای ۱.۹۹ درصد از ارزش خود را از دست داد و هانگ‌سنگ در هنگ‌کنگ ۰.۹۱ درصد افت کرد. ای‌اس‌اکس استرالیا ۲.۲۰ درصد سقوط کرد و کوسپی کره‌جنوبی ۰.۷۹ درصد پایین آمد. در بازار ارز، ین ژاپن در برابر دلار تقویت شد و به نرخ ۱۰۶.۲۹۰ رسید. فرانک سوئیس ۱ درصد در برابر دلار جهش کرد تا به نرخ برابری ۰.۹۷ برسد.

چین در واکنش به ترامپ نرخ یوان را تثبیت کرد

سی‌ان‌بی‌سی: دولت چین پس از هشدار دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در مورد ادامه روند نزولی نرخ برابری پول ملی این کشور، نرخ برابری یوان در برابر دلار آمریکا را در هفت واحد تثبیت کرد. این نرخ در جریان معاملات روز دوشنبه بازارهای جهانی تا ۷.۱۱۳۷ واحد سقوط کرده بود که پایین‌ترین نرخ در یازده سال گذشته به شمار می‌رفت. در پی سقوط مستمر نرخ برابری یوان که در پنج‌شنبه شب گذشته آغاز شده بود، رئیس جمهوری آمریکا دوشنبه شب چین را به دستکاری در ارزش واحد پول خود متهم کرد. مقام‌های اقتصادی آمریکا نگرانند که چین از سیاست تضعیف ارزش پول ملی خود که به ارزان شدن بیشتر کالاهای تولیدی این کشور در بازار جهانی منجر می‌شود، به عنوان سلاحی در جنگ تجاری موجود میان دو کشور استفاده ‌کند. رییس جمهوری آمریکا روز پنج شنبه با انتشار توئیتی اعلام کرد که از ابتدای ماه سپتامبر بر ۳۰۰ میلیارد دلار باقیمانده از کالاهای صادراتی چین به ایالات متحده نیز تعرفه ۱۰ درصدی وضع خواهد کرد.

واردات ۸۰ هزار تنی کاغذ در سال جاری

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از انجام بیش از ۲۰۰ میلیون دلار ثبت سفارش برای واردات کاغذ از ابتدای سال جاری خبر داد و گفت: کل واردات انواع کاغذ در سال جاری، حدود ۸۰ میلیون دلار، معادل ۸۰ هزار تن کاغذ بوده است که نیاز کشور مقداری بیشتر از این میزان است.

حباب سکه به ۹۰ هزار تومان رسید

روز گذشته، هر قطعه سکه تمام طرح قدیم ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید (سکه امامی) نیز به رقم ۴ میلیون و ۱۹۰ هزار تومان رسید. حباب سکه امامی، با توجه کاهش نرخ ارز و همچنین کاهش تقاضا در بازار، به رقم ۹۰ هزار تومان رسید. همچنین هر نیم سکه بهار آزادی ۲ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان و هر ربع سکه بهار آزادی یک میلیون و ۴۷۰ هزار تومان ارزشگذاری شد. هر سکه یک گرمی، ۹۶۰ هزار تومان معامله شد و هر گرم طلای ۱۸ عیار، ۴۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان ارزشگذاری شد. همچنین هر مثقال طلای ۱۷ عیار آب شده که به عنوان مبنا برای محاسبات نرخ گذاری است، به رقم یک میلیون و ۸۰۵ هزار تومان رسید که با توجه به افزایش نرخ جهانی، با رشد قیمت همراه بود.

دلار از کانال ۱۲ هزار تومانی فاصله گرفت

روز گذشته به نقل به نقل از سامانه سنا بانک مرکزی که بیانگر میانگین وزنی نرخ خرید و فروش ارزبر مبنای معاملات ثبت شده در سامانه نظارت ارز توسط بانک‌ها و صرافی‌های مجاز کل کشور است؛ هر اسکناس دلار آمریکا در بازار امروز به نرخ ۱۱۸۵۰ تومان خریداری و به قیمت ۱۱۹۵۰ تومان به متقاضی دریافت دلار آمریکا فروخته شد. این نرخ نسبت به روز قبل، ۵۰ تومان افزایش داشت. این در حالی است که دلار در بازار، با کاهش قیمت و رسیدن به محدوده ۱۱۹۵۰ تومان مواجه شد. همچنین هر اسکناس یورو در بازار به نرخ ۱۳۳۵۰ تومان خریداری و به قیمت ۱۳۴۵۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته شد. این نرخ نیز همانند دلار، با افزایش ۵۰ تومان همراه بوده است. 

چرا نوسان دلار محدود شده است؟

دنیای اقتصاد نوشت: یکی از متغیرهای مهمی که از نظر کارشناسان موجب شده است نوسانات بازار ارز محدودتر شود، گشایش‌هایی است که به هر دلیلی در نقل و انتقالات درهم به وجود آمده است. در اواخر دیروز، قیمت حواله درهم در محدوده ۳ هزار و ۲۶۰ قرار گرفته بود که نشان‌دهنده کاهش ۲۰ تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز دوشنبه بود. ایران و امارات روابط تجاری نسبتا گسترده‌ای با هم دارند و تامین درهم مورد نیاز تجار و سرمایه گذارانبزرگ از طریق حواله درهم صورت می‌گیرد. شرکت‌های بزرگ صرافی نیز در دبی حضور دارند که در صورت گشایش فعالیت آنها، انتظار می‌رفت نوسانات بازار محدودتر شود. تاثیر نرخ حواله درهم بر بازار داخلی به اندازه‌ای است که هر روز صبح بیشتر معامله‌گران بازار داخلی قیمت این ارز را رصد می‌کنند و حتی بعضا براساس آن موقعیت خرید یا فروش خود را تنظیم می‌کنند.

در کنار این، یکی دیگر از عواملی که در کاهش نوسانات بازار نقش داشته است، کاهش فاصله قیمت دلار در سامانه نیما با بازار آزاد بوده است. دلار در سامانه نیما از ابتدای سال حدود ۳۰ درصد گران شده است و از قیمت ۹ هزار تومان به بالای ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان جهش کرده است. در بازار آزاد نیز قیمت دلار از ۱۳ هزار و ۱۵۰ تومان عقب نشسته و به کانال ۱۱ هزار تومانی رفته است که کاهش حدود ۱۰ درصدی را از ابتدای سال نقطه‌ای نشان می‌دهد. یکی دیگر از سیاست‌های صحیحی که بازارساز در سال جاری با جسارت بیشتری در پیش گرفته است، کم‌کردن فاصله دلار صرافی‌های بانکی با بازار آزاد و از بین بردن آربیتراژ بین این دو بوده است. این جسارت دیروز در روند قیمت‌گذاری بازارساز مشهودتر بود.

مجوز واردات برنج صادر شد

سعید عباسپور مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز واردات برنج را صادر کرد.

در این نامه با موضوع لغو ممنوعیت فصلی واردات برنج آمده است: 

سازمان صنعت، معدن و تجارت 31 استان و جنوب استان کرمان 

موضوع: لغو ممنوعیت فصلی واردات برنج

با سلام و احترام؛ به پیوست تصویر نامه‌های شماره 60.61568 مورخ 98.2.28 و نامه شماره 60.66850 مورخ 98.2.31 معاون بازرگانی داخلی و دبیر کار گروه تنظیم بازار وزارت متبوع در خصوص لغو ممنوعیت فصلی واردات برنج در سال جاری ارسال می‌گردد، خواهشمند است مراتب را یادداشت و به متقاضیان اطلاع‌رسانی گردد.

روسیه استفاده از دلار را با چین و هند 50 درصد کاهش داد

راشاتودی: روسیه استفاده از دلار در مبادلات تجاری با کشورهایی نظیر چین و هند را حدود 50 درصد کاهش داده و در تلاش است در مبادلات تجاری با دیگر کشورها نظیر اعضای اتحادیه اروپا نیز استفاده از دلار را کاهش دهد. این اقدام در راستای اجرای طرح دلار زدایی به معنی پایین آوردن حداکثری استفاده از دلار در اقتصاد روسیه، انجام شده است. این نخستین بار است که روسیه توانسته است سایه دلار را در مبادلات تجاری با شرکای اصلی خود در صادرات کمرنگ کند. در سه ماهه نخست سال 2019 روسیه 75 درصد از صادرات خود به هند را به روبل انجام داده است. استفاده از ارزهای ملی در مبادلات تجاری روسیه با دیگر کشورها نسبت به مدت مشابه سال گذشته 4 برابر و از ابتدای سال 2019 دو برابر شده است. در مبادلات تجاری با چین، روسیه توانسته مجموع حجم مورد استفاده یورو و روبل را به بیش از سهم دلار برساند. بنابراین حجم مبادلات تجاری روسیه با همسایه شرقی به یورو از 0.7 درصد در سه ماهه نخست سال 2018 به 37.6 درصد در مدت مشابه سال جاری رسیده است. از طرف دیگر سهم روبل نیز سه برابر شده و به 9.6 درصد افزایش یافته است. در عین حال سهم دلار از مبادلات تجاری روسیه با چین نسبت به سال گذشته با 87 درصد کاهش به 45.7 درصد رسیده است. بنابراین در حال حاضر 47.2 درصد کل مبادلات تجاری روسیه با چین به روبل و یورو انجام شده و این در حالی است که 45.7 درصد مبادلات به دلار انجام می‌شود.

تداوم روند افزایشی طلا در بازار جهانی

قیمت طلا در معاملات روز سه شنبه بازار جهانی با تقاضای سرمایه گذاران برای خرید این فلز ارزشمند در برابر ابهامات اقتصادی، نزدیک به بالاترین حد خود در شش سال اخیر ماند. هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ثابت بود و در ۱۴۶۶۲ دلار و ۵۰ سنت ایستاد. این فلز اوایل معاملات تا رکورد ۱۴۷۴ دلار و ۸۱ سنت پیش رفته بود. در بازار آمریکا، هر اونس طلا ۰.۱ درصد کاهش یافت و به ۱۴۷۵ دلار و ۳۰ سنت رسید.

افزایش قیمت نفت درپی تشدید اختلافات تجاری

قیمت نفت پس از این که تحت تاثیر تنش های تجاری میان آمریکا و چین، به پایین‌ترین حد از ژانویه سقوط کرد، در معاملات روز سه شنبه بازار جهانی با اقدام معامله گران برای بازخرید قراردادها، افزایش پیدا کرد.

بهای معاملات آتی نفت برنت ۴۷ سنت یا ۰.۸ درصد افزایش یافت و به ۶۰ دلار و ۲۸ سنت در هر بشکه رسید در حالی که اوایل معاملات به ۵۹ دلار و هفت سنت سقوط کرده بود که پایین‌ترین قیمت از ژانویه بود. قیمت نفت برنت از ۳۱ ژوییه و با اعلام وضع تعرفه‌های جدید آمریکا روی واردات کالاهای چینی که اقدام تلافی جویانه چین در توقف واردات محصولات کشاورزی آمریکا را به دنبال داشت، ۷.۶ درصد سقوط کرده است. نفت برنت روز دوشنبه به دلیل تداوم اختلافات تجاری میان دو قدرت اقتصادی جهانی که به تقاضا برای خرید نفت لطمه خواهد زد، بیش از سه درصد سقوط کرده بود. بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۴۷ سنت یا ۰.۹ درصد رشد کرد و به ۵۵ دلار و ۱۶ سنت در هر بشکه رسید.

نماینده مجلس: نمی‌توان به شرکت‌های خارجی خودروساز اعتماد کرد

ولی ملکی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به خروج کیاموتورز از ایران، گفت: رفتن کیاموتورز، رنو، پژو و سیتروئن و... از ایران موضوع جدیدی نیست چراکه در تحریم قبلی نیز خودروسازان خارجی قرادادهای منعقد شده را یک طرفه لغو و ایران را ترک کردند. وی با بیان اینکه کیاموتورز متعلق به شرکت هیونداست، افزود: پیش از تحریم قبلی، مینی‌بوس‌های شرکت هیوندا وارد کشور شده و در داخل مونتاژ می‌شد اما به محض اینکه ایران تحریم شد، این شرکت همکاری خود را با ما قطع کرد. وی با بیان اینکه نمی‌توان به شرکت‌های خارجی خودروسازی اعتماد کرد، یادآور شد: کشورهای کره جنوبی و ژاپن وابستگی شدیدی نسبت به آمریکا دارند در نتیجه با یک گوشه چشم آمریکا به سرعت ایران را ترک می‌کنند. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی داخلی‌سازی را یکی از بهترین راهکارها برای جلوگیری از بدعهدی خودروسازان خارجی دانست و ادامه داد: هرچه وابستگی ما به سایر کشورها کاهش پیدا کند با اعمال تحریم علیه ایران خودروسازان خارجی نمی‌تواند ایران را ترک کنند چراکه می‌داند ما می‌توانیم به خواسته‌های خود دست پیدا کنیم. ملکی  در گفت‌وگو با خانه ملت با بیان اینکه در شرایط کنونی که در جنگ اقتصادی هستیم باید تمام تلاش خود را به کار ببریم تا صنعت خودرو را داخلی‌ کنیم، تصریح کرد: در حال حاضر وزارت صنعت، معدن و تجارت داخلی سازی را به شدت پیگیری می‌کند حتی وزارت دفاع نیز به موضوع ساخت قطعات خودرو ورود کرده است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۵
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۸۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
آقا همتی عزیز دوره زمانی تان یه کم زیاد نیست از سال ۱۳۵۰ !!............حداقل یه بازده زمانی بیست ساله را می گرفتید.
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۰۹:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
۴۰ درستش
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
دقیقا ازسال ۱۳۵۷ تا الان چقدر شده ؟
ناشناس
| Spain |
۱۴:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
دیگه به دلایل سیاسی باید خودشون رو مبرا کنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
کاهش 3500 برابري ارزش پول، نشان دهنده بي تدبيري مديريتي در کشور بوده است.
پاسخ ها
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
شما در نظر بگیرید که اگه تمام 120 هزار نفر تماشاگر تو ورزشگاه آزادی نفری یه ریال روی هم بذارن باز هم نمی تونن یک دلار بهرن ، این یعنی فاجعه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
خلاصه کلام اینکه ریال نابود شد

با نا کارآمدی خودمان نابود شد
کشور نابود شد
اقتصاد نابود شد
مردم نابود شدند
پاسخ ها
ناشناس
| Spain |
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
و با حذف صفر اوضاع بدتر و زندگی مردم کاملا نابود خواهد شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
پروپاگاندای اقتصادی بخصوص در حوزه ارز و بورس دیگر اثری ندارد مردم به اطلاعات و تحلیل های واقعی ونه سفارشی اقتصادی دسترسی کامل دارند وفریب شانتاژهای تبلیغاتی رانخواهندخورد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
کاهش ارزش پول را فقط مردم بدبخت لمس میکنند و زجر می کشند

برای برخی مسئولان و آقازاده هایشان برعکس حساب کنید یعنی افزایش ۳۵۰۰ برابری مال و ثروت و ... !!!!!!
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
اگر قرار بر حذف صفر و اصلاح پول ملی است چرا از واژه مغولی تومان استفاده شود...از همین اول کار اصولی و حساب شده پیش برویم و یک نام کاملا ایرانی برای واحد پول ملی مون انتخاب کنیم بعد حذف صفرهاو...
پاسخ ها
بهداد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
تومان ترکی هست و از زمان صفویه کاربرد داشته
عباسی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
باسلام به نظر بنده افزایش 350 درصدی در علم ریاضی معنی دارد ولی کاهش بیش از صد درصد بی مفهوم است اگر کالایی در 50 سال پیش صد تومان بوده و کالا 10 تومان شده 90 در صد کاهش قیمت دارد واگر اصلاً مفت شده باشد 100 درصد بنابراین معنی 350 درصد رانمیفهمم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
باید میگفت کاهش ۳ هزار و ۵۰۰ برابری قدرت پول ملی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
افرین این اشتباه را خوب متوجه شدید
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۷
گفته 3500 برابری نه 350 و نه درصدی
ناشناس
|
Thailand
|
۰۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
آقای مدیر کل بانک مرکزی !
ارزشِ آن چهار صفری که در صدد زدودن آن از روی اسکناس های کشور هستید از ١٥ شهریور ١٣٥٧ تا به امروز چه بلایی بر سرش آمده ؟
چرا این کاسته شدن نجومی از ارزش ریال ایران بر سر ریال عربستان، ریال قطر و ریال عمان نیامده ؟
چرا پس از انقلاب، دلار آمریکا بجای ٧٠ ریال ٢ ریال نشده بلکه برعکس یک دلار آمریکا بجای ٧٠ ریال شده است ١٢٠,٠٠٠ ریال ايران ؟
بفرمائید ارزش و پشتونه یک ریال ایران چیست و چقدر است ؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
در پاسخ به شما دوست عزیز چون این کشورها فقط به فکر ملت و مملکت خودشون هستن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
اصلا می دونی ارزش پول ایران در زمان قاجار از پوند انگلیس بیشتر بوده و در دوره پهلوی بی ارزش تر و در این دوره هم همان روال پیش رفته؟!
عزیزم اینقدر با تبلیغات مسموم زندگی نکن
اصلا می دونی کشورهای پیشرفته ارزش پولشان تا حدودی در یک حدی است و اگر بالا و پایین شود دوباره بر می گردد به نرخ ثابت خودش ان وقت شما می گویی چرا ۷ تومان نشده ۲ ریال؟!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
طیب الله انفاسکم
ناشناس
|
France
|
۰۸:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
ارزش پول ملی ایران 3 هزار و 500 برابر کاهش یافته است
عامل این کاهش ارزش و بوجود آمدن شرایط فعلی مگر بانک مرکزی نیست مگر بانک مرکزی نیست که با چاپ پول شرایط فعلی را بوجود آورده است مگر مسئول افزایش نقدیتگی بانک مرکزی نیست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
مسئول هست ولی عامل نیست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
چاپ پول مشکلی نیست مشکل پول های بی پشتوانه در کارهای کاذب است که تورم ایجاد می کند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
چطور چاپ پول مشکلی نیست زیاد شدن پول باعث پایین امدن ارزش ان میشود از این ساده تر نمیشود
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
استفاده از اصطلاح پول های بی پشتوانه برای چاپ پول استفاده میشود نه شغل کاذب
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
جالب است با افتخار هم نرخ کاهش ارزش پورل ملی رو اعلام می کنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
حذف 4 صفر از پول ملی را پاسخی به انتظار مردم دانست
خواست مردم کنترل تورم است حذف صفرها هیچ کمکی به مردم نمیکند که خواست انها باشد شاید وضعیت مردم را هم بدتر کند با کوچک شدن ارقام افزایش ان راحتر انجام میشود
پاسخ ها
ناشناس
| Spain |
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
کدوم انتظار؟ کدوم مردمی خواستن که صفر حذف بشه؟ ...
ناشناس
|
Turkey
|
۰۹:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
علت تثبیت نوسانات دلار، گرانی دلتر، ارزانی دلار همه و همه تصمیمات اتاق فکر اقتصادی دولت است و هیچ عامل سیاسی و اقتصادی در آن دخیل نیست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
احسنت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
بورس مشمول مالیات عایدی سرمایه نمیشود !
قبلا هم به دفعات نورچشمی بودن بورس رااثبات کرده اند دلار را بادستکاری پایین می اورند بورس رابادستکاری بالا میبرند‌لی یقیین داشته باشند در همیشه روی یک پاشنه نخواهدچرخید!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Netherlands |
۱۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
تابلو هدایت سرمایه ها به سمت بورس ورشکسته و حباب بادکنکی ان
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
بورس بی دلیل بالا میره و هرچه بیشتر بالا بره سقوطش سخت تر و کشنده تر خواهد بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
بانک مرکزی مستقل نیست و تابع دولت است تا زمانی که بانک مرکزی با دستور دولت بصورت بی رویه و نامتعارف به چاپ پول میپردازد حذف صفرها در خدمت چاپ پول و خالی کردن جیب مردم خواهد بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
نشانه های فراوانی حکایت ازخروج قریب الوقوع انگلیس ازبرجام و فروپاشی رسمی برجام دارد انروز شاهداغاز سقوط تاریخی روزانه ۷-۸ هزارواحدی بورس و رشد روزانه ۱۰۰۰-۲۰۰۰تومانی دلار خواهیم بود ودیگر تبلغیات شبانه روزی برعلیه دلار و به نفع بورس ودستکاری های علنی قیمت وشاخص دلار وبورس هم نتیجه ای دربرنخواهدداشت !!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
راجع به دلار ج وسازی نکن ، حاکمیت دلالی رو به افوله.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
با وجود آنکه راه های بسیار ساده ای برای حفظ ارزش دارایی های نقد مردم وجود دارد اما فشل بودن سیستم اقتصادی کشور نتوانسته است آنها را پیاده سازی کند به عنوان مثال ایجاد سپرده های طلا و فلزات گرانبها که با سود بسیار اندک پشتیبانی می شود که نه تنها باعث جذب نقدینگی داخلی بلکه باعث جذب نقدینگی خارجی هم می شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
درشرایطی که صدورنفت ازنزدیک به ۳ میلیون بشکه در روز به حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزاربشکه سقوط کرده و به تبع ان درامدارزی کشور بشدت کاهش یافته و هرروزشاهد یک تحریم وتنش جدیدهستیم و نرخ تورم و قیمت اجناس بخصوص موادغذایی روزبه روزدرحال افزایش است ثابت ماندن یاکاهش قیمت ارز معنی جزدستکاری ندارد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
ثابت بودن دلار عجیب نیست مصرف اصلی دلار واردات است که بشدت کاهش پیدا کرده در نتیجه تقاضا هم بشدت کاهش پیدا کرده و از طرف دیگر صادرات و خصوصا مواد غذایی به شدت افزایش پیدا کرده که باعث ورود دلار به کشور میشود و فهرست طولانی از سایر عوامل
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
اول اینکه از ۳۰۰ هزار تا بیشتر می فروشند ولی بودجه را بر این اساس بستند در ضمن تورم کنترل شده تا حدودی و فقط تخلیه بعضی اجناسی که سال قبل نگذاشتند بالا برود دارند ازاد می کنند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
قیمت 12 تومن پایین نیست ولی در شرایط فعلی امکان نگه داشتن ان بااین قیمت برای طولانی مدت وجود ندارد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
هیچی کنترل نشده دیگه مردم توان خرید ندارد و خیلی از مصارف خود را حذف کردند که باعث کاهش تورم شده ولی خیلی ها بدلیل عدم خریدها بیکار شدند
آیت اله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
آقای همتی حق مطلب را اداکردند الان پول ما علف خرس شده وحذف تدریجی ریال در2سال هیچ التهابی دربازار ایجاد نمیکند شماهم میتوانید بااسکناس 50000 ریلی فعلی ویا 5تومانی جایگزین یک بستنی بخرید اما من فساد اقتصادیرا در عدم تعدیل قیمتها میدانم مابرای اینکه با یک تیر 2هدف بزنیم بایستی همزوان باتبدیل ریال به تومان یارانه ها رابیش از2برابریعنی 100تومان آینده بکنیم وهمزمان قیمت حاملهای انرژی را واقعی کنیم تا اینقدر نیروصرف جلوگیری ازقاچاق وکشتی حامل سوخت قاچاق نشود البته این جراحی اقتصادی جرأت خاصی را می طلبد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
کشورهایی که صفر را حذف میکنند برای عامل بوجود آورنده این وضعیت برنامه دارند که همان چاپ پول و افزایش نقدینگی است و در صحبتهای مسئولین هیچ نشانی از وارد شدن در این بحث و تبعیت از قوانین اقتصادی نمی بینید و فقط حذف صفر بعد از ان چی ، هیچی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
کیا مگه یارانه میگیرن؟! من فوق لیسانس بیکار چندین ساله یارانم قطع شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
... معمولا نقدینگی باید زیر 5% درسال باشد که مجلس میتواند با تصویب قانونی در این رابطه بانک مرکزی را ملزم به رعایت آن کند
پاسخ ها
رضا
| Canada |
۱۴:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
بعد‌چطوری نزدیک انتخابات افزایش حقوق ۴۰ درصدی و سود بانکی ۲۵ درصدی بدهند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
ما رکورد زدیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
با این حباب هایی که اعلام می کنید آنقدر بزرگ هستند که می شود بجای بالن ازشان استفاده کرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
افزایش نقدینگی باید زیر 5% درسال باشد
پاسخ ها
ش
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
اقتصاد دستوری نیست و باید بردار نیست !
باید ساخته بشه و وقتی طی یک یا دو دهه ! برنامه ریزی اصولی، ساخته شد به این درصد هم میرسیم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
ریر 5% دستور نیست از شرایط یک اقتصاد سالم است نمیشود هرکاری دوست دارید انجام بدید بعد انتظار نتایج فاجعه بار نباشید
هم وطن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
آقای همتی حرف مردمو به خود مردم نگویید قبل آمدن شما مردم همه این حرفا راگفتند شما وظیفت عمل کردنه و مقابله با دلال بازی ارز ...
romina
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
با توجه به نبود رقابت درست اقتصادی با توجه به عبور فساد از حالت سیستماتیک و وارد شدن به مافیایی بزرگ و با توجه به تبعیض بزرگ در وضع معیشیتی نبود راهکار برای رقابت کاری با توجه به نبود نظارت برای سیستم بانکب با توجه به خرید گاو 27هزارتومنی در تهران و فروش گوشت صدهزارتومنی در تهران با توجه هزار مسله نا گفته دیگر حذف صفرهای پول اونم چهارتا و تبدیل به تومان که دارای اختلاف یک صفر بوده بزرگترین فرصت برای عده ای خاص و برای ایجاد تورم دوباره 10000برابری و ایجاد تبعیض شدید خواهد بود حتی اگر راهی جز این نباشد باز هم نباید انجام داد
تورج
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
بنظر من هیچکدام از دلایلی که برای حذف صفر از پول ملی عنوان می‌شود در وضیت کنونی منطقی نیست. اینکه دولت در این مقطع اصرار به اینکار دارد دلیل دیگری دارد که معلوم نیست.
چیزی که مهم است ثبات ارزش پول ملی است که حذف صفر هیچ اثری (حتی روانی) بر آن‌ ندارد. در صورتی که دولت موفق شود ارزش پول ملی را برای یک دوره بلند مدت مثلا چهار یا پنج سال با مولفه‌های حقیقی اقتصادی ثابت نگاه دارد آنگاه برداشتن چند صفر منطقی خواهد بود.
در حال حاضر چند هزار میلیارد تومان سود بانکی باید به سپرده های مختلف در بانک ها باید پرداخت شود و این به معنی زایش پول بدون پشتوانه است.
ثبات پولی هنگامی اتفاق می افتد که سرمایه در تولید یاعث ارزش افزوده واقعی شود.
پیشنهاد دهندگان انجام این طرح در مقطع کنونی باید دلایل علمی و منطقی داشته باشند وگرنه اینکه فلان کشور این کار را انجام داده دلیل نیست. شرایط اقتصادی کشور نیز باید مد نظر باشد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
دلیل دیگر معلوم است ادامه چاپ پول و شریک شدن در سرمایه های مردم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
سود سپرده بانکی به معنی زایش پول نیست بانک با سپرده ها وام میدهد و از سود وامها به سپرده ها سود میدهد
زایش پول فقط توسط دولت انجام میشود
سزار
|
Japan
|
۱۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
آقای همتی!دهه پنجاه نرخ دلارنزولی بود ودرسال ۵۶یعنی یکسال قبل از انقلاب دلار به۶۹۰ریال رسید وریال ایران جزوارزهای معتبروقوی جهان بشمارمیرفت
وارونه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
آقاي همتي چرا مبنا رو سال 1350 گرفتن!!!
شما اگه سال 57 رو مبنا بگيريد دلار 5 تومان و الان 15000 تومان يعني 3000 برابر , كه در اين 40 سال يعني هرسال به طور متوسط 75 برابر ارزش پول ملي رو از بين بردن !!
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
بورس مشمول عایدی بر سرمایه نمیشود!!!
همه چیز عالی و ارام و ریلکس!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
برای اجناس دلار بالای 30 هزار تومان است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
تا سال 50 که قیمت نفت نزدیک صفر بود اقتصاد کشور عالی کار میکرد و سالها رشد اقتصادی 10% را تجربه میکرد با افزایش قیمت نفت بدبختی ها شروع شد و تا به امروز ادامه یافته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
کاهش 3500 برابری ارزش پول ملی از سال 1350؟
ناشناس
|
Sweden
|
۱۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
اولا نرخ رشد اقتصادی ایران در سال ۵۶ بیست درصد بود که هنوز هیچ کشوری (حتی چین) به این نرخ نرسیده دوما 3500 برابر کاهش ارزش پول ملی در چند دهه و با درآمد بیش از ۹۰۰ میلیارد دلار فقط از نفت ( گاز و پتروشیمی و سنگ معدنی و مس و ... بماند) مفهومی جز عقبگرد چند صد ساله و نابودی سرمایه های کش.ر دارد؟
ناشناس
|
United States
|
۱۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
آیا این به این معناست که دلار باید امروزه ۲۴۵۰۰ تومان باشد؟ یعنی ۳۵۰۰ برابر؟
ناشناس
|
Switzerland
|
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
دست مسولان واقعا درد نکنه!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
رکورد زدیم
کیا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
... کاش مقایسه هم میکردند با میزان دستمزد ها و حقوق ها که قدرت خرید مردم و واقعیت زندگی اکثر مردم افشا شود .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
امروز دلار 12000 تومان است و آن موقع 7 تومان بود که نسبت آن میشود
1714 چطوری به 3500 رسیده ان ایشان ؟
بانام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
این حرف اقای همتی منو یاد مقایسه تعداد کاربران تلفن سیار توسط یکی از استانهای کشور می اندازه که می گفت تعداد کاربران موبایل در گذشته، صفر و در حال حاضر فلان تعداد می باشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
کجایی خودکار 5 ریالی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
درستش اینه که آقای همتی دو تا آمار میداد- از ۵۰ تا ۵۷ ----از ۵۷ تا ۹۸
ناشناس
|
Spain
|
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
... اصلا لازمم نیست راه دوری بریم، شما همین دوره ۲ ساله رو بگو که ارزش پول ملی کم شد، ۴۶ سال قبلش پیشکش، با حذف صفر نمیتونید بی ارزش شدن پولمون رو لاپوشونی کنید، ارزش پول به چیزای دیگه است، با دنیا تعامل کنید تا ارزش پول برگرده، نه اینکه با حذف صفر فقط ظاهر رو درست کنید، این دولت چرا اینقدر عادت کرده به اصلاح ظاهر درحالیکه باطن خرابه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
اگر در حال حاضر دلار ۱۲ هزارتومان باشد، در سال ۱۳۵۷ فقط ۷ تومان بوده و این یعنی در طول ۴۰سال ۱۷۱۵ برابر شده است در حالیکه از سال ۵۰ تا ۵۷ نرخ دلار تقریبا ثابت و برابر ۷ تومان بوده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
هر سال حجم بسیار بزرگی به نقدینگی اضافه میشود دلایل آنهم مشخص است کسری بودجه دولت ، بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی و تبدیل دارایی‌های ارزی به ریال . دو دلیل اول یعنی هرچه کم آوردیم مسئله ای نیست پول چاپ میکنیم و می دهیم دست مردم . به بیان ساده هزینه هاییکه کردیم و درآمد پیش بینی شده ی آن تحقق نیافته را به مخارج خانوارها و مردم تحمیل کنیم . در فرهنگ اقتصادی یعنی کاهش ارزش پول و افزایش سطح عمومی قیمت‌ها یا تورم .دقیقا بگوییم یعنی تحمیل کم کاریها و کوتاهیهاو ریخت و پاشها و خرج کردن های نه چندان مفید روی دوش مصرف کنندگان .این سیکل معیوب در اقتصاد تا کی ادامه می یابد و دولتها تا کی از بانک مرکزی و پول بعنوان قلک و دارایی خود استفاده ی این چنینی خواهند کرد خدا می داند .در کجای دنیا دولتها اینقدر از بانک مرکزی استقراض میکنند و در کدام سیستم بانکی سود سپرده گذار قبل از اینکه سود سرمایه‌گذاری وصول شود پرداخت میگردد ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
با کم کردن صفر مشکل حل نخواهد شد چون هم ساختار بانکداری و ساختار اقتصادی واردات و صادرات دچار مشکل رانت و فساد و فرار مالیات و اختلاسهای کلان و کارتهای بازرگانی درد سر ساز و معافیتهای بی جهت مالیاتی برای یک عده که وضع اقتصاد به این روز افتاده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
آقای همتی ، در سال 57 ریال ایران بالاتر از ریال عربستان بود و با دینار کشور های عربی حوزه خلیج فارس برابری می کرد . حالا چی ؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! بعد شما می گوید از سال 50 .؟
ناشناس
|
United States
|
۰۲:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۷
نفت فروختید دلارگرفتید دلار اوردید تو بازار فروختید به همین سادگی و مملکت اداره کردید یعنی بی خیال آینده وجیب مردم
دلار چی هست
مملکت داری این نیست
که شعار بدی
آخر هم نتیجه نگیری فقط روزمره داشته باشی
....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۷
آیا کاهش سه هزار برابری ارزش پول ملی افتخار است؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۷
مسولین با چاپ اسکناس موجب بی ارزشی پول ملی ایران شدند ؟ اگر در فرایند حذف ۴ صفر از پول ملی کشور ، استثنأتی برای افرادی که سرمایهٔ خرد دارند ، و افرادی که حقوق ثابت دارند را لحاظ کنند ، شاید امکان رسیدن به عدالت نسبی نزدیک بشود ؟ لازم است یک باز تعریفی از حقوق ،و دستمزد ،و ثروت انجام بگیرد ؟ یک حداقل ،و حداکثری را در جامعه لحاظ نمایند ؟ و بگذارند ، اقتصاد آزاد باشد ؟ و هر نوع فعالیت اقتصادی ،و جابجایی پولی شغاف باشد و پول نقد را از گردش مالی کشور حذف نمایند ؟،،
کریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۷
همتی: کاهش ۳ هزار و ۵۰۰ برابری ارزش پول ملی از سال ۱۳۵۰ تا امروز:
آقای همتی شما چه کار 1350 دارید. از دروان خودتان یا نهایتاً از دوات 11 و 12 بگوید. این داستانها توجیه است. مثال داستان را اندازی بازار مشترک ارز.
esi
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۰
خب اون تاریخ ظاهرا ارزش دلار 12 تومن بوده! الان که ارزشش شده 23 هزار تومان چی؟!
باید تیتر جدید بزنید کاهش 7000 برابری ارزش پول ملی :))
ما که دیگه سِر شدیم؛ تهش مرگه؛ حالا تو پورشه نباشه، تو پراید 110 میلیونی نباشه؛ تو دنا 600 میلیونی نباشه؟!
روی خاک هم نمیتونه باشه؟ راستی خونه متری 35 میلیون عادی شده یا بنزین 3500 تومنی؟ قراره بنزینم دوباره گرون شه؟!
آخه آخرش مردنم هزینه بر میشههههههههههه :))
یه زمانی یه آرزوی خانه دار شدن داشتم؛ الان آرزویی ندارم.
ممنون از حسن توجه شما
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
ربیع الاول حمله سایبری طرح صیانت از حقوق کاربران طرح جهش تولید مسکن عابدین خرم