بازدید 5934

لاوروف به قطر، عربستان، کویت و امارات می‌رود

کد خبر: ۸۸۲۲۱۹
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۵ 02 March 2019

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در نظر دارد در طول هفته جاری با سفر به کشورهای عربی حاشیه دریای خزر با مقامات قطر، عربستان، کویت و امارات در خصوص تازه ترین تحولات خاورمیانه علی الخصوص موضوع سوریه تبادل نظر کند.

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، تور خاورمیانه ای سرگئی لاوروف از یکشنبه با سفر به قطر کلید می خورد و وزیر خارجه روسیه پس از حضور در امارات آخرین ایستگاه مدنظر خود روز پنجشنبه به مسکو باز می گردد.

وزیر خارجه روسیه طبق برنامه یکشنبه در قطر خواهد بود تا با شیخ «تمیم بن حمد» امیر قطر دیدار و گفت وگو کند.

لاوروف در چارچوب برنامه سفر خود به قطر، با «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر امور خارجه و خالد العطیه وزیر دفاع قطر دیدار و مذاکره خواهد کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه سپس از دوحه راهی ریاض خواهد شد تا با ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی دیدار کند.

دیدار با «ابراهیم العساف» وزیر امور خارجه و «عادل الجبیر» وزیر مشاور در امور خارجه عربستان نیز از دیگر برنامه هایی است که برای لاوروف در عربستان تدارک دیده شده است.

وزیر کهنه کار روس ها که بیش از یک دهه است سکان هدایت سیاست خارجی روسیه را برعهده دارد پس از پایان ماموریت خود در عربستان، راهی کویت می شود تا با صباح الاحمد الجابر الصباح امیر این کشور و صباح الخالد الصباح وزیر خارجه کویت دیدار و مذاکره کند.

امارات آخرین ایستگاه مد نظر دیپلمات بلند پایه روسیه است او در این کشور قرار است با محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی و طحنون بن زاید مشاور امنیت ملی امارات و عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر خارجه دیدار و گفت وگو کند.

انتظار می رود لاوروف در این سفر درباره بازگشت سوریه به اتحادیه عرب و کمک به بهبود روابط دمشق با کشورهای عربی، بازگشت آوارگان سوری به کشور خود و اوضاع ادلب تبادل نظر کند.

براساس اطلاعات ارایه شده از وزارت خارجه روسیه، روسیه امیدوار است در جریان مذاکرات با چهار کشور عربی درباره رکود در روند حل و فصل مسائل خاورمیانه ازجمله مناقشه فلسطین-اسراییل، رفع اختلافات میان جنبش های حماس و فتح و حفظ اصول پذیرفته شده بین المللی برای حل مناقشه فلسطین و اسراییل ازجمله با ابتکارات صلح عربی گفت و گو شود.

گفت وگو درباره مسائل امنیتی و تهدیدات موجود در منطقه خلیج فارس و نیز مسائل مربوط به مقدمات اجلاس روسیه- کشورهای عربی خلیج فارس از موضوعات دیگری است که بررسی خواهد شد.

با توجه به تازه ترین اظهار نظر ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه مبنی بر مطرح شدن طرحی برای ایجاد گروه بهبود وضعیت در سوریه، بعید به نظر نمی رسد که یکی از اهداف لاوروف در تور خاورمیانه ای خود، دریافت بازخورد کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در خصوص این طرح باشد.

گفتنی است، رئیس جمهوری روسیه به تازگی گفته است که طرحی برای تشکیل ساختاری در جهت عادی سازی و بهبود اوضاع سوریه پس از غلبه و پیروزی کامل بر تروریست ها مطرح است.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم