امروز مورخ 28 بهمن 1396 سخنگوی سازمان ثبت احوال اعلام نمود که باید تمامی افراد بالای 15 سال کارت ملی هوشمند دریافت کنند. با توجه به هزینه های مربوط به کارت ملی هوشمند، اگر همه افراد بالای 15 سال ایران برای دریافت این کارت اقدام نمایند میزان درآمد دولت و همچنین دفاتر پیشخوان و پست از این محل چقدر خواهد بود؟
کد خبر: ۷۷۵۰۴۶
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۸ 17 February 2018

درآمد دولت از محل صدور کارت ملی هوشمند چقدر خواهد بود؟امروز مورخ 28 بهمن 1396 سخنگوی سازمان ثبت احوال اعلام نمود که باید تمامی افراد بالای 15 سال کارت ملی هوشمند دریافت کنند. با توجه به هزینه های مربوط به کارت ملی هوشمند، اگر همه افراد بالای 15 سال ایران برای دریافت این کارت اقدام نمایند میزان درآمد دولت و همچنین دفاتر پیشخوان و پست از این محل چقدر خواهد بود؟

به گزارش تابناک اقتصادی، در 14 مهر ماه سال جاری بود که در سایت تابناک اقتصادی مطلبی تحت عنوان "خزانه دولت، صدور کارت هوشمند ملی را برای مردم گران تمام می کند"، تهیه و منتشر شد که در آن مطلب اشاره شد که حدود 65 درصد از هزینه هر کارت ملی هوشمند متعلق به دولت می باشد و به خزانه دولت واریز می گردد و بنابراین دولت به نوعی مسئول گران تمام شدن هزینه صدور کارت ملی هوشمند می باشد. همچنین در آن مطلب اشاره شد که کارت های ملی صادر شده از سال 80 تا 89 تا پایان سال 96 دارای اعتبار می باشند. همین موضوع باعث شده است تا در روزهای پایانی سال تعداد مراجعین برای دریافت کارت ملی هوشمند به دفاتر پیشخوان و پست افزایش یابد. با توجه به این افزایش میزان تقاضا برای دریافت کارت هوشمند ملی، پرسشی که در این بین مطرح می شود این است که دولت و دفاتر پیشخوان و پست از محل صدور کارت ملی هوشمند چقدر درآمد نصیبشان خواهد شد؟

برای پاسخ به این سئوال باید گفت امروز مورخ 28 بهمن 1396 سیف الله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور اعلام نمود که تمامی افراد ایرانی و بالای ۱۵ سال سن، بایستی کارت ملی هوشمند دریافت نمایند. بنابراین با توجه به این صحبت ها باید در ابتدا آمار جمعیت افراد با سن 15 سال و بیشتر را داشته باشیم و سپس بدانیم که صدور هر کارت ملی هوشمند چقدر هزینه داشته و از این میزان هزینه پرداختی توسط هر نفر، چقدر درآمد نصیب دولت و چقدر درآمد نصیب پست و دفاتر پیشخوان می شود.

سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1395 مرکز آمار ایران نشان می دهد که کل جمعیت ایران در سال 1395، 79 میلیون و 926 هزار و 270 نفر بوده است که از این تعداد حدود 60 میلیون 733 هزار و 605 نفر دارای سن 15 سال و یا بیشتر بوده اند.

همچنین مطابق با صحبت های سیف الله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور در نشستی خبری مورخ 17 تیر ماه سال جاری هزینه درخواست کارت هوشمند ملی از تکمیل ثبت نام تا تحویل در سراسر کشور 31 هزار تومان می باشد. طبق مصوبه مجلس از 31 هزار تومن هزینه برای صدور کارت هوشمند ملی 20 هزار تومان هزینه ثبت نام است که به حساب خزانه دولت واریز می ‌شود، 9 هزار تومان در زمان تکمیل ثبت نام توسط دفاتر پیشخوان یا پست اخذ شده، همچنین 2 هزار تومان در هنگام تحویل کارت هوشمند ملی دریافت می‌ شود.

بنابراین اگر همه افراد با سن 15 سال و بیشتر بخواهند جهت دریافت کارت ملی هوشمند اقدام نمایند و مبلغ 20 هزار تومان را به خزانه دولت واریز کنند، میزان درآمد دولت از این محل مبلغی در حدود یک هزار و 214 میلیارد و 672 میلیون و صد هزار تومان (حدود 1.2 هزار میلیارد تومان) می باشد. همچنین درآمد دفاتر پیشخوان و پست نیز با توجه به اینکه 11 هزار تومان از هر نفر جهت انجام مراحل ثبت نام و صدور کارت ملی دریافت می کنند، در حدود 688 میلیارد و 69 میلیون و 655 هزار تومان خواهد بود.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
قیمت بنزین اعتراضات آبان 98 استعلام یارانه حمایتی سرباز کارت عبدالرضا داوری یارانه حمایتی قطعی سراسری اینترنت شیخ صباح الخالد الحمد الصباح