بازدید 3674
در معاملات روز گذشته رقم خورد؛

"قرارداد تیر ۹۷" جذاب ترین سررسید بازار آتی سکه/ مهمترین عوامل موثر بر قیمت طلا

معاملات آتی سکه بورس کالای ایران که در پنج سررسید به فاصله دوماه فعال است، روز گذشته با صدرنشینی دورترین سررسید بازار یعنی قرارداد تحویل تیر سال ۹۷ به کار خود پایان داد. همچنین تازه ترین تحلیل اقتصادی نشان می دهد که قیمت جهانی طلا در روزهای آینده به شدت تحت تاثیر نوسانات ارزش دلار آمریکا و شاخص سهام در بازارهای مالی خواهد بود.
کد خبر: ۷۴۰۷۱۲
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۰ 22 October 2017
بازیگران معاملات آتی سکه روز گذشته (شنبه) تعداد ۱۱هزار و ۳۸۱قرارداد سکه برای تحویل در ماه های آینده را به ارزش یک هزار و ۶۶۶میلیارد ریال منعقد کردند.  

به گزارش تابناک اقتصادی، معاملات آتی سکه بورس کالای ایران که در پنج سررسید به فاصله دوماه فعال است، روز گذشته با صدرنشینی دورترین سررسید بازار یعنی قرارداد تحویل تیر سال ۹۷ به کار خود پایان داد.

نگاهی به جزییات معاملات نشان می دهد که در قرارداد تیر سال آینده ۹ هزار و ۵۷۳ قرارداد منعقد شد که بهای تسویه سکه یک میلیون و ۴۸۰ هزار تومان بود. سررسید اردیبهشت سال آینده نیز با ثبت ۷۰۵ قرارداد سکه در جایگاه دوم بازار قرار گرفت و قیمت سکه در این سررسید نیز یک میلیون و ۴۳۵ هزار تومان بود. همچنین به ترتیب ۶۷۶ قرارداد برای تحویل آبان امسال با قیمت تسویه یک میلیون و ۳۱۸ هزار تومان، ۲۵۱ قرارداد برای تحویل دی ماه امسال با قیمت تسویه یک میلیون و ۳۵۸ هزار تومان و در پایان ۱۷۶ قرارداد در سررسید اسفند امسال با بهای تسویه یک میلیون و ۳۹۴ هزار تومان در مکان های بعدی بازار دیروز قرار داشتند. /بورس کالای ایران

دلار آمریکا و سهام مهمترین عوامل موثر بر قیمت طلا خواهد بود

در حالی که طی روزهای آتی آمارهای اقتصادی چندان مهمی منتشر نخواهد شد، تحلیلگران بر این باورند که قیمت طلا بیشتر تحت تاثیر ارزش دلار و شاخص سهام قرار خواهد داشت.

بر اساس این گزارش، به نظر می رسد تصویب بودجه پیشنهادی دولت ترامپ از سوی سنای آمریکا می تواند موجب تقویت ارزش دلار و شاخص سهام در روزهای آینده شده و این مساله فشار زیادی را بر قیمت طلا وارد کند.

قیمت این فلز گرانبها در هفته ای گذشت با افت 1.9 درصدی روبرو شده است. این بدترین عملکرد قیمت طلا از 22 سپتامبر به شمار می رود.

قیمت هر اونس نقره نیز با یک درصد کاهش به کمتر از 17.07 دلار رسیده است. قیمت نقره نیز در هفته گذشته با کاهش 1.9 درصدی روبرو شده است.

دولت فدرال آمریکا سال مالی 2017 میلادی را در حالی پشت سر گذاشته که با کسری بودجه 666 میلیارد دلاری روبرو بوده است.

کسری بودجه دولت فدرال آمریکا در سال مالی 2017 میلادی با رشد 80 میلیارد دلاری نسبت به سال قبل مواجه شده است. این بالاترین کسری بودجه آمریکا از سال 2013 میلادی به شمار می رود.

به نظر می رسد تصمیم ترامپ برای کاهش مالیات ها موجب شود تا کسری بودجه آمریکا طی سال های آینده با افزایش بیشتری روبرو شده و تا ده سال آتی به 1500 میلیارد دلار برسد.

به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی کاهش مالیات ها در نهایت به نفع ارزش دلار و به ضرر قیمت طلا خواهد بود. نظرسنجی از کارشناسان اقتصادی نشان می دهد که دولت ترامپ برنامه کاهش مالیات ها را از سال آینده آغاز خواهد کرد.

فواد رزاق زاده تحلیلگر ارشد موسسه فارکس تاکید کرد: قیمت طلاد در کوتاه مدت تحت تاثیر افزایش ارزش سهام و رشد ارزش دلار با کاهش بیشتری روبرو خواهد شد. به نظر من قیمت طلا در کوتاه مدت زیر 1300 دلار خواهد بود. به نقل از سایت طلا، باب هابرکورن تحلیلگر ارشد موسسه آر جی او نیز گفت: فدرال رزرو قصد دارد در نشست دسامبر یک بار دیگر نرخ بهره را افزایش دهد و این مساله قطعا بر قیمت طلا فشار وارد خواهد کرد. اگر تنش های سیاسی تشدید نشود و نرخ بهره نیز با افزایش چشمگیری روبرو نشود، قیمت طلا با افت بیشتری روبرو خواهد شد.


اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022