بازدید 13145
پیمانه اقتصادی؛

از «توصیه مهم به سرمایه‌گذاران بازار طلا» تا «اضافه پرداخت پیش فروش پژو ۲۰۰۸ چه می‌شود؟»

این پیمانه موضوعاتی همچون حرکت شاخص بورس به سمت کانال بالاتر، رشد ۲۰۶ درصدی بدهی بانک‌های خصوصی به بانک مرکزی، افزایش جمعیت شاغلان کشور، کاهش نفت اوپک به رقم 46.5 دلار و آغاز حفاری نخستین چاه در میدان نفتی هویزه توسط عراق، واکنش وزارت نفت به سخنان وزیر پیشین نفت، نرخ تضمینی خرید برنج، چالش کشاورزان، هشدار مالیاتی فرانسه به آمازون، فیس بوک و گوگل و سمت و سوی دلار در بازار روز گذشته را در بر دارد.
کد خبر: ۷۱۰۸۲۸
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۹ 10 July 2017
از «رشد ۲۰۶ درصدی بدهی بانک‌های خصوصی به بانک مرکزی» تا «اضافه پرداخت پیش فروش پژو ۲۰۰۸ چه می‌شود؟»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون حرکت شاخص بورس به سمت کانال بالاتر، رشد ۲۰۶ درصدی بدهی بانک‌های خصوصی به بانک مرکزی، افزایش جمعیت شاغلان کشور، کاهش نفت اوپک به رقم 46.5 دلار و آغاز حفاری نخستین چاه در میدان نفتی هویزه توسط عراق، واکنش وزارت نفت به سخنان وزیر پیشین نفت، نرخ تضمینی خرید برنج، چالش کشاورزان، هشدار مالیاتی فرانسه به  آمازون، فیس بوک و گوگل و سمت و سوی دلار در بازار روز گذشته را در بر دارد.


شاخص بورس به کانال 79 هزار نزدیک شد

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز یکشنبه 18 تیرماه 96 با افزایش 103 واحدی به رقم 78 هزار و 985 واحد رسید. تالار شیشه ای در دومین روز کاری بازار سرمایه در هفته جاری، برای دومین روز پیاپی شاهد سبزپوشی شاخص های منتخب بود، به گونه ای که شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با رشد 34 واحدی به رقم 26 هزار و 499 واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن با 41 واحد افزایش، عدد 17 هزار و 268 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) 31 واحد رشد داشت و به عدد 13 هزار و 260 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با افزایش 201 واحدی تا رقم 86 هزار و 140 واحد رشد داشت. شاخص بازار اول نیز با 28 واحد رشد به رقم 54 هزار و 409 واحد رسید و شاخص بازار دوم در پایان روز کاری بورس، با افزایش 475 واحدی، عدد 177 هزار و 358 واحد را به نمایش گذاشت.

از «رشد ۲۰۶ درصدی بدهی بانک‌های خصوصی به بانک مرکزی» تا «اضافه پرداخت پیش فروش پژو ۲۰۰۸ چه می‌شود؟»

نوسان جزئی بهای انواع سکه در بازار

بهای انواع سکه در جریان معاملات بازار آزاد تهران، روز یکشنبه از نوسانات جزئی برخوردار بود و قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید یک میلیون و ۲۰۸ هزار و ۵۰۰ تومان بود. به گزارش مهر، همچنین در معاملات دیروز بازار آزاد تهران هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم یک میلیون و ۱۷۷ هزارتومان بود. و هر قطعه نیم سکه با ۳۵۰۰ تومان کاهش، ۶۴۲ هزار و ۵۰۰ تومان، ربع سکه با ۱۰۰۰ تومان کاهش ۳۷۵ هزار و ۵۰۰ تومان و سکه گرمی با ۵۰۰ تومان افزایش ۲۵۰ هزارتومان معامله شد.  

اگر سرمایه گذار بازار طلا هستید، عجله نکنید!

برخی تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که افزایش انتظارات نسبت به احتمال شکسته شدن سطوح حمایتی حساس و مهم طی روزهای آینده می تواند روند صعودی قیمت طلا از ابتدای سال 2017 میلادی را به شدت با خطر روبرو کند. بر اساس این گزارش قیمت جهانی طلا در هفته گذشته با افت شدید 2.5 درصدی روبرو شده است. انتشار آمارهای مثبت اشتغال در آمریکا تأثیر زیادی بر کاهش قیمت طلا در پایان مبادلات روز جمعه داشته است. قیمت طلا در 5 هفته اخیر روندی کاملا نزولی داشته است. در چنین شرایطی مهمترین نگرانی سرمایه گذاران بین المللی این است که سطح حمایتی 1200 دلاری برای هر اونس طلا طی روزهای آینده شکسته شود. قیمت جهانی نقره نیز طی هفته گذشته با کاهش شدید 7.5 درصدی روبرو شده است. به نقل از سایت طلا، یاسپر لاولر تحلیلگر ارشد موسسه کاپیتال گروپ تاکید کرد: هیچ تقاضای فوری برای طلا در شرابط کنونی وجود ندارد و من تصور می کنم شکسته شدن سطح حمایتی 1200 دلاری کاملا قریب الوقوع است. به نظر من با شکسته شدن سطح حمایتی 1200 دلاری قیمت طلا تا سطح 1170 دلار در هر اونس کاهش خواهد یافت. اگر شما سرمایه گذار بازار طلا هستید، توصیه می کنم عجله نکنید و منتظر کاهش بیشتر قیمت طلا باشید.

رشد ۲۰۶ درصدی بدهی بانک‌های خصوصی به بانک مرکزی

بانک‌های خصوصی در سال 95 علائم نامناسبی از عملکرد خود بروز دادند به‌طوری‌که بدهی بانک‌های خصوصی که در سال 94 به میزان 12 هزار و 470 میلیارد  تومان بود با 206.6 درصد افزایش به رقم 38 هزار و 230 میلیارد تومان رسید؛ هرچند این رقم نسبت به بهمن‌ماه 95 حدود 2 هزار و 300 میلیارد تومان کاهش داشته است. در شرایط کنونی، مسئولان بانکی بر ضرورت حفظ ثبات در بازار پول و شبکه بانکی تأکید دارند و ضمن تأکید بر مشکل تنگنای اعتباری بانک‌ها،‌ هرگونه بحران را انکار می‌کنند، اما رشد 26 درصدی بدهی به بانک مرکزی در یک سال نشان می‌دهد که سیستم بانک‌های غیردولتی و خصوصی با مشکل جدی و نگران‌کننده در حوزه اعتباری مواجه هستند؛ چراکه در غیر این‌ صورت در یک بازه زمانی کوتاه، بدهی آنها این میزان رشد نمی‌کرد. ذکر این نکته قابل تأمل است که اضافه‌برداشت از منابع بانک مرکزی جریمه 34 درصدی را برای بانک‌ها در پی دارد، بنابراین بانک درصورتی به اضافه‌برداشت دست می‌زند که با تنگنای اعتباری شدید و غیر قابل گریزی مواجه شده باشد.

عنوانرقمدرصد رشد
دارایی‌های خارجی بانک مرکزی339 هزار و 4103.5-
بدهی دولت به بانک مرکزی27 هزار و 38020.3+
بدهی شرکت‌ها و موسسات اعتباری به بانک مرکزی30 هزار و 2309.4+
سپرده قانونی نزد بانک مرکزی125 هزار و 39023+
بدهی بخش غیردولتی به بانک‌ها917 هزار و 72024.7+
سپرده بخش غیردولتی نزد بانک‌ها1214 هزار و 6023.9+
سپرده بخش دولتی نزد بانک مرکزی37 هزار و 35010.5+
حجم اسکناس و مسکوک53 هزار و 5109.7+
بدهی بانک‌ها و موسسات اعتباری به بانک مرکزی99 هزار و 69019.2+
بدهی بانک‌های تجاری دولتی به بانک مرکزی12 هزار و 2013.4-
بدهی بانک‌های تخصصی به بانک مرکزی49 هزار و 44013.7-
بدهی بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری38 هزار و 230206.6+

منبع: فارس

افزایش جمعیت شاغلان کشور

جمعیت شاغلان کشور در سه ماه نخست سال 96 یک میلیون تن افزایش یافته است. به گزارش شبکه خبر، معاون طرح های آماری و آمارهای ثبتی مرکز آمار ایران گفت: این افزایش به علت افزایش شمار شاغلان فصلی در بهار بوده است. زاهدیان افزود: مشاغل بخش هایی مانند کشاورزی و فعالیت های ساختمانی که در فصل سرد سال از آمار جمعیت شاغلان حذف شده بودند، با آغاز فصل بهار بار دیگر به آمار اضافه شدند. معاون مرکز آمار گفت: برای داشتن یک مقایسه آماری درست از شمار شاغلان باید منتظر نتایج چهار فصل بود. برای مثال بهار امسال در مقایسه با پارسال جمعیت شاغلان کشور 703 هزار نفر افزایش یافته که این آمار درست و قابل استنادی به عنوان میزان افزایش جمعیت شاغل کنونی است. 

افزایش ۱۱ هزار و ۵۰۰ مگاواتی پیک مصرف برق

پیک مصرف برق با ثبت عدد۵۳ هزارمگاوات در روز شنبه نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از۱۱ هزار و ۵۰۰ مگاوات افزایش داشت که چنین اختلافی در روزهای جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل بی سابقه بوده است.

کاهش نفت اوپک به رقم 46.5 دلار

سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، در آخرین به‌روز رسانی سایت خود اعلام کرد، هر بشکه سبد نفتی این سازمان، پنج‌شنبه گذشته 15 تیر 1396 با 52 سنت کاهش نسبت به قیمت روز پیش از آن 46.52 دلار در هر بشکه فروخته شد. سبد نفتی اوپک روز چهار شنبه گذشته (14 تیر) بشکه‌ای 47.04 دلار فروخته شده بود. همچنین سبد نفتی اوپک اول تیر ماه کمترین قیمت سال 2017 را ثبت کرده و به 42.58 دلار در هر بشکه رسیده است و رکورد کمترین قیمت خود را شکسته بود. پس از اینکه آمارها نشان داد، تولید نفت آمریکا هفته گذشته افزایش یافته و تولید اوپک نیز رکورد جدیدی در سال 2017 ثبت کرده است و تردیدها در مورد تلاش تولیدکنندگان برای کاهش فزونی عرضه شدت گرفت و همین باعث شد قیمت نفت به طور متوسط در هفته گذشته 2.5 درصد کاهش یابد. این کاهش قیمت در حالی بود که میزان ذخایر نفت آمریکا کاهش و میزان تقاضا در این کشور افزایش یافته بود و بازارها به میزان زیاد، اخبار مربوط به اداره اطلاعات انرژی آمریکا مبنی بر کاهش ذخایر نفت این کشور در هفته منتهی به 30 ژوئن را نادیده گرفتند.

فراز و فرود دلار در روز استراحت ارزهای بانکی

در پایان معاملات بازار آزاد روز یکشنبه، هر دلار آمریکا با کاهش 25 ریال نسبت به روز قبل، به طور میانگین به قیمت 37 هزار و 769 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با افت 145 ریال مواجه شد و در پایان روز به رقم میانگین 43 هزار و 196 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات 10 هزار و 378 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز شنبه، 21 ریال ارزان تر فروخته شد. بانک مرکزی نیز دیروز ارزش برابری 39 واحد پولی را اعلام کرد که به دلیل تعطیلی بازارهای جهانی همگی نسبت به روز شنبه ثابت ماندند.عراق تولید نفت از میدان نفتی هویزه را آغاز کرد

وزیر نفت عراق اعلام کرد این کشور حفاری نخستین چاه در میدان نفتی هویزه را که در نزدیکی مرز ایران است، آغاز کرد. این میدان بیش از یک میلیارد بشکه نفت در خود جای داده است. وزیر نفت عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد این میدان توسط شرکت دولتی «میسان» توسعه می‌یابد و توسط صنایع نفت و گاز نظارت می‌شود. عراق به عنوان دومین کشور بزرگ تولیدکننده نفت در اوپک به دنبال افزایش ظرفیت تولید خود از 4.7 میلیون بشکه فعلی به 5 میلیون بشکه در روز است. بر اساس این گزارش، جابر اللعیبی وزیرنفت عراق در مراسم حفر این چاه در میدان نفتی هویزه حضور یافت و برنامه توسعه میدان نفتی هلفایا را نشان‌گذاری کرد. به نقل از فارس، در صورت توسعه بندر هلفایا، ظرفیت این میدان در سال 2018 دو برابر می‌شود. توسعه این میدان توسط شرکت پتروچاینا انجام می‌شود. 

واکنش وزارت نفت به سخنان وزیر پیشین نفت

وزارت نفت در واکنش به سخنان وزیر پیشین نفت اعلام کرد: امضای قراردادهای بین‌المللی در بخش بالادستی صنعت نفت فرآیند پیچیده و شناخته شده‌ای دارد و هیچ فرد و مقامی در این وزارتخانه بدون طی این مراحل و اطلاع مراجع ذیربط قانونی، نسبت به انعقاد قرارداد اقدام نمی‌کند.

نرخ تضمینی خرید برنج؛ چالش کشاورزان

دکتر عنایت الله بیابانی قائم مقام خانه کشاورز با بیان اینکه هر سال چالش هایی در خصوص نرخ خرید تضمینی برنج داریم، گفت: تعیین زمان نرخ برنج همیشه با تأخیر همراه است، در حالی که تولید کننده باید بداند چه نوع برنجی را انتخاب کند و مطابق آن می‌تواند برنامه ریزی کند تا بر اساس نزولات آسمانی، کشت دومش را نیز برنامه ریزی کند. وی افزود: امسال وضعیت برنج مناسب است، اما با این وجود مشخص نیست به چه دلیل پای واردات برنج به کشور باز می‌شود در حالی حتی قیمت برنج‌های کشت شده هم مشخص نشده است. در این زمینه از ما نیز شکایت کرده اند که چرا در مورد برنج اظهار نظر می‌کنیم! در حالی که متولی امر تولید هستیم. قائم مقام خانه کشاورز با اشاره به طرح "انتظار" اظهار داشت: در این طرح قرار بود کنترل به دست خودمان باشد، اما وضعیت را بدتر کرده اند به گونه‌ای که دچار سرگشتگی شده ایم. فکر می‌کردیم طرح انتظار تولیدات داخل را کنترل می‌کند و بر اساس جمع بندی هایی که انجام می‌دهد، نیاز داخل را مشخص می‌کند و بر اساس نیاز، واردات برنج را انجام می‌دهد، اما این موضوع اتفاق نیفتاده است. به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، وی با اشاره به شایعاتی که درباره تولیدکنندگان برنج وجود دارد، اظهار داشت: گفته می‌شود تولیدکنندگان نمی‌خواهند برنج مناسب در اختیار همه قرار بگیرد در حالی که این اصلا حرف صحیحی نیست.

هشدار مالیاتی فرانسه به  آمازون، فیس بوک و گوگل

وزیر دارایی فرانسه روز یکشنبه اعلام کرد که زمان آن است که اتحادیه اروپا شرکت های چند ملیتی همچون غول های آمریکایی آمازون، فیس بوک و گوگل را مجاب کند سهم منصفانه خود از مالیات را پرداخت کنند. به گزارش رویترز، 'برونو لو مر' در جمع مدیران فرانسوی و بین المللی در کنفرانسی در جنوب فرانسه گفت: از آنجا که باید با پوتین، ترامپ یا اردوغان (روسای جمهوری روسیه، آمریکا و ترکیه) سر و کار داشته باشیم، زمان آن است که اروپا به خود آید و از منافع اش دفاع کند تا گوگل، آمازون و فیس بوک را وا دارد بدهی مالیاتی شان به اروپا را پرداخت کنند. شرکت های آمریکایی همچون اپل و استارباکس که به تازگی از طرف کمیسیون اروپا مجاب شدند مالیات های خود را به کشورهای عضو اتحادیه اروپا پرداخت کنند، سر ناسازگاری با این مسأله گذاشته اند. در همین حال، ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا گفته است اتحادیه اروپا در صورت اعمال تعرفه های مجازاتی بر فولاد از طرف آمریکا، به این مسأله پاسخ می دهد. گزارش ها حاکی است که آمریکا در تدارک اعمال تعرفه بر واردات فولاد است. ماده 232 قانون گسترش تجارت مصوب 1962 به رئیس جمهوری آمریکا امکان می دهد محدودیت هایی را در زمینه داد و ستد به دلایل مرتبط با امنیت ملی اعمال کند. دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، در مورد واردات آلومینیوم نیز رویکرد مشابهی را اتخاذ کرده است./ایرنا

چند تن عدس کانادایی و اسپانیایی سر سفره ایرانیان آمد؟

بر اساس آمار گمرک در یک ماهه نخست سال 96 قریب به 5 هزار و 774 تن عدس، به ارزش ریالی 210707561010 و ارزش دلاری 6498533 وارد کشور شده است. کشور امارات با صادر کردن 4 هزار و 961 تن عدس، به ارزش دلاری 5540525 و ارزش ریالی 179649695127 و همچنین کشور کانادا با صادرات 361 تن عدس، با ارزش ریالی 13905366182 و ارزش دلاری 428872 جزو کشورهایی هستند که این محصول را به ایران صادر می کنند.

از «توصیه مهم به سرمایه گذاران بازار طلا » تا «اضافه پرداخت پیش فروش پژو ۲۰۰۸ چه می‌شود؟»


اضافه پرداخت پیش فروش پژو ۲۰۰۸ چه می‌شود؟

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان با اشاره به ایجاد حاشیه در موضوع پیش فروش خودروی پژو 2008 و دریافت 60 میلیون تومان از متقاضیان گفت: برای این خودرو قیمت تعیین نشده و این 60 میلیون تومان به عنوان 50 درصد قیمت خودرو نبوده است. وی گفت: به هرحال در پیش فروش های یک ساله، نوسانات نرخ ارز ، حامل های انرژی و مولفه های دیگر در قیمت نهایی موثر هستند. معاون وزیر صنعت گفت: البته مدیر عامل ایران خودرو اعلام کرده که ثبت نام کنندگانی که در مراحل ابتدایی خودروی خود را دریافت میکنند قطعا قیمت خودرو برایشان زیر 100 میلیون تومان خواهد بود و میزان اضافه ای که در پیش فروش پرداخت کرده اند در سود مشارکت آنها محاسبه خواهد شد. نوابی اضافه کرد: تدبیر ویژه ای اندیشیده شده که ممکن است اعلام شود و اگر مصرف کنندگانی که دوست ندارند رقم اضافه پولشان نزد ایران خودرو بماند، می توانند 10 یا 15 میلیون تومانی را که اضافه پرداخت شده است، پس بگیرند و در زمان تحویل خودرو، بقیه قیمت را پرداخت کنند. رئیس سازمان حمایت در مصاحبه با خبرنگار صداوسیما تصریح کرد خلاف قانون جدی اتفاق نیفتاده است اما می شد رقم پیش فروش را کاهش دهند و 40 میلیون تومان از مشتری گرفته شود و بقیه را در هنگام تحویل خودرو دریافت کنند. نوابی گفت: در نهایت مردم باید همه قیمت خودرو را پرداخت کنند و نمی شود گفت که سر مردم در این موضوع کلاه رفته است. وی در پاسخ به این سوال که چرا خودروسازان قانون را به درستی اجرا نکرده اند، گفت: خودروسازان با مشورت وزارت صنعت معدن و تجارت حرکت کرده اند و قیمت پژو 2008 را کسی نمی داند و خودروساز برای تعیین قیمت باید بر اساس ضوابط عمومی قیمت گذاری عمل کند و قیمت خودرو هم باید اقتصادی باشد.
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۱۱
حالم از هرچي آوردن اسم خودرو سازه بهم ميخوره

بابا يك كلام مونتاژ كار
چه لزومی داشت برای این تعداد ماه یعنی تا شهریور 97 ثبت نام کنید پس حالا که انجام دادید قیمت هرچی شد باید تا اتمام تحویل همه ثبت نامی ها یکسان باشد و اگر افزایشی داشت در ثبت نام بعدی این اتفاق بیوفته
فرهنگ و شعور ملت را ببین. یک اشغال را به قیمت چند برابر پیش فروش میکنند بجای انکه کسی اصلا نباید سوی ان برود همگی صف میبندند برای پیش خرید. هر چه سرشان بیاید حقشان است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۹
تا بوده همين بوده تازه اين جور مواقع مردم بيشتر هول مي زنن
کاهش سودبانکی+افزایش نرخ ارز+اخذ مالیات بردرآمدفروش ملک+کاهش شدیدساخت وسازوعرضه مسکن+اتمام دوره رکودچهارساله مسکن+عدم جذابیت سرمایه گذاری دربورس=جهش غیرقابل اجتناب قیمت مسکن درسال ۱۳۹۶
بالاي 50 درصد اونايي كه ثبت نام كردن نمايشگاهي و دلالن
امارات 5000 تن عدس به ایران صادر کرده؟! اونوقت خودش این عدسها رو تولید کرده؟!! ...
ملت ایران یکم عشق پژو هستند.
سلام
لطف كسي به داد مصرف كنندگان و خريداران خودرو از شركت ايران خودرو(فورغون) برسد! از بهمن ماه براي تندر پلاس تحويل خرداد و ارديبهشت اسم نوشتيم هنوز بلاتكليف هستيم! چرا كسي جلو دروغ پردازي و دلال بازي ايران خودرو را نميگيرد؟!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۰
چاره اش نخریدن خودرو صفر است برادر. . این قوطی کبریت تندر نود پیش پرداخت دادی یکسال زودتر که چی بشود.؟ تا مردم عزم و ارداده نکنند این خودروسازان اصلاح نمی شوند اصلا شما می خواهی به کی شکایت کنی/ ؟
یاد دولت اصلاحات بخیر. سال 80 یک زانتیا از سایپا تحویل گرفتم به 18 تومان. روی سایت فروش در فرانسه چک کردم به همین قیمت به یورو بود.
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی