بازدید 2391
رییس کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر ضرورت تامین اعتبار لازم برای پرداخت بیمه بیکاری به تمامی بیکاران، گفت: دولت از محل های مختلف مانند حذف یارانه پردرآمدها اعتبارات لازم برای پرداخت بیمه بیکاری به بیکاران را تامین کند.
کد خبر: ۶۶۶۱۳۳
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۹ 11 February 2017
سلمان خدادادی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درخصوص ضرورت بازنگری درقانون بیمه بیکاری، گفت: یکی از وظایف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پرداخت بیمه بیکاری است زیرا در طول فعالیت کارگاه های تولیدی مشکلاتی برای کارگران پیش می‌آید که کارفرمایان باید مبالغی را به عنوان بیمه بیکاری به افراد پرداخت کنند اما درحال حاضر اکثر کارگران فعال در مراکز تولیدی در اخذ بیمه بیکاری دچار مشکل هستند.

نماینده مردم ملکان درمجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه درحال حاضر درصد بسیاری از کارگران با وجود داشتن بیمه بیکار هستند، افزود: به طورحتم این افراد باید از بیمه بیکاری استفاده کنند اما در پرداخت بیمه کاری مشکلاتی وجود دارد که باید به این موارد توجه کرد.

وی با بیان اینکه تاکنون لایحه ای از سوی دولت در جهت اصلاح قانون بیمه بیکاری ارسال نشده است، تصریح کرد: نمایندگان در مجلس هشتم و نهم طرحی را در جهت اصلاح قانون بیمه بیکاری آماده کردند که مجدد در دستور کار کمیسیون اجتماعی در این دوره از مجلس قرار گرفته و نمایندگان با دقت این طرح را درجلسات مختلف مورد بررسی قرار دادند؛ در این طرح تاکید شده که بیمه بیکاری باید به تمامی بیکاران پرداخت شود.

خدادادی با تاکید بر اینکه درقانون فعلی بیمه بیکاری به افراد بیکارشده پس ازفعالیت کاری پرداخت می شود، گفت: این درحالی است که در طرح موردنظر نمایندگان بیمه بیکاری باید به تمام افراد بیکار و بدون شغل پرداخت می شود، البته این قانون درتمامی کشورهای پیشرفته دنیا اجرا می شده و افراد پس از اتمام تحصیلات خود اگر در شغلی مناسب فعالیت نکنند ازبیمه بیکاری استفاده می‌کنند هرچند که میزان پرداخت بیمه بیکاری در حد حقوق دریافتی در زمان اشتغال نیست.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه میزان بیمه بیکاری باید هزینه های حداقلی زندگی را تامین کند، افزود: تا هر زمانی که فرد شغل مناسب خود را پیدا نکند می تواند از  بیمه بیکاری استفاده کند که متاسفانه به این قانون درکشورما هیچ توجهی نمی شود، ازاین رو مجلس به دنبال آن است که با بررسی طرح موردنظر نمایندگان ازمجالس گذشته این وظیفه را در اختیار دولت قرار دهد تا بیمه بیکاری را به افراد بیکار جامعه پرداخت کند؛ بنابراین اگر جلسات علنی مجلس درشرایط عادی قرار بگیرد به طورحتم این طرح نیز پس از طی مراحل نهایی در دستور کار صحن علنی مجلس قرار می گیرد.

خدادادی با بیان اینکه به طورحتم پرداخت بیمه بیکاری به تمامی افراد بیکار نیازمند تامین اعتبار و منابع لازم است، تصریح کرد: از محل های مختلف می توان منابع لازم را تامین کرد، به عنوان مثال چندی پیش برای افزایش مستمری مددجویان بهزیستی و کمیته امداد دولت موظف به حذف یارانه پردرآمدها شد، بنابراین این وظیفه دولت است که منابع لازم برای پرداخت بیمه بیکاری به افراد را تامین کند.

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید براینکه دولت موظف به حل مشکلات موجود درآسیب ها و تامین رفاه اجتماعی برای آحاد مردم است، گفت: پرداخت بیمه بیکاری به تمامی مردم هم یکی از موضوعات مهم و قابل پیگیری درکنار آسیب های دیگر جامعه مانند اعتیاد، طلاق، سرقت و مفاسد اجتماعی است که دولت باید به آن توجه کند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار بازنگری قانون بیمه بیکاری را خواستار شد و بر ضرورت ایجاد صندوق مستقل بیمه بیکاری تاکید کرد.

کریم یاوری افزود: قانون بیمه بیکاری علیرغم آنکه قانونی جامع و شفاف است ولی نقایصی دارد که از این جهت باید مورد بازنگری جدی قرار گیرد.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
قیام مردم تبریز کرونا در ایران انتخابات افغانستان سپندارمذگان آزادراه تهران شمال رامین پرچمی انتخابات مجلس یازدهم شورای ائتلاف نیروهای انقلاب
آخرین اخبار