بازدید 47096
۳
سردار سر لشکر محسن رضایی فرمانده اسبق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی؛

عربستان باید تهدید مقام معظم رهبری را جدی بگیرد/عربستان در برابر ایران هیچ است/اگر محاسبه سعودی ها این باشد که هر کاری کنند ایران ساکت می نشیند، اشتباه کرده‌اند/ با ماجراجویی مخالفم اما نباید ضعف نشان دهیم

ظاهراً جان انسان ها برای برخی دولتمردان اهمیت ندارد؛ اگر ما 10 یا 15 تن را در این فاجعه از بین می رفتند، ما وظیفه خود می دانستیم که عکس العمل نشان دهیم، چه برسد به اینکه الان 470 تن کشته شدند. تعجب ما این است که چرا کشورهای دیگر برای جان هموطنان خود ارزش قائل نیستند؟
کد خبر: ۵۳۵۸۸۳
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۴ - ۰۰:۱۸ 02 October 2015

سردار سرلشکر محسن رضایی گفت: ظاهرا عربستانی‌ها شروع به طرح هیبت شکنی از ایران کرده اند که اگر چنین تفکر اشتباهی دارند به آنها یادآوری می‌کنیم صدام حسین هم در ابتدا چنین تفکری داشت؛ اگر این کار را شروع کنید، این مسیر سعودی‌ها را به جای بدی می‌کشاند.  

عربستان باید تهدید مقام معظم رهبری را جدی بگیرد/عربستان در برابر ایران هیچ است/اگر محاسبه سعودی ها این باشد که هر کاری کنند ایران ساکت می نشیند اشتباه کرده‌اند/ با ماجراجویی مخالفم اما نباید ضعف نشان دهیم

به گزارش «تابناک»، سردار سرلشکر محسن رضایی در برنامه «گفت‌و‌گوی ویژه خبری» شبکه دو سیما با اشاره به فاجعه منا گفت: این روزها اعیاد ما تبدیل به عزا شده؛ اما لازم می دانم عید غدیر را تبریک بگویم و اسلام ما در چنین عیدی پایدار شد و به عنوان نجات دهنده جامعه بشری تثبیت شده و از طرف دیگر غم و غصه ای که بر جهان اسلام وارد شده حقیقتا جای تأسف و نگرانی و اظهار تسلیت به بازماندگان دارد و اطمینان می دهم همه برای بازگشت اجساد و تعیین تکلیف برخی کسانی که معلوم نیست چه اتفاقی افتاده، تلاش می کنند و امیدوارم به سرانجام خوبی برسد.

رضایی با بیان اینکه برای تحلیل درست موضوع منا به اطلاعات زیادی نیاز داریم، به سفری که به مکه داشت - در دورانی که فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را عهده دار بود - اشاره کرد و گفت: تمام شهر و کوچه های مکه با دوربین ها کنترل می شود و سیستم هشدار دهنده نصب شده است.

وی ادامه داد: زمانی که به همراه دکتر لاریجانی به مکه رفتیم، سرلشکری بود که گفت در ایام حج 20 هزار نفر به من ملحق می‌شوند و تمام شهر را کنترل می‌کنیم و از من تقاضا کرد که به اتاق کنترل برویم و دوستان را فرستادم و گفتند که همه جا و نقطه به نقطه قابل کنترل و مشاهده است. وی در تشریح ابعاد علل محشر منا با بیان اینکه فعلا فقط به احتمالات می توان تکیه کنیم اظهار داشت: یکی از این احتمالات این است که نیروهایی که در گذشته کنترل می کردند، اکنون وارد خاک یمن شده‌اند.

رضایی همچنین درباره دومین احتمال ادامه داد: عبور برخی مقامات عربستانی از محل مورد نظر، یکی دیگر از موارد قابل احتمال است و بنابراین ضعف مدیریتی سعودی ها قبل و بعد از فاجعه منا کاملا مشهود است. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین درباره چرایی پررنگ بودن پیگیری ایران درخصوص این فاجعه تصریح کرد: اگر 15 نفر هم در این جادثه از بین می رفتند وظیفه خود می دانستیم که عکس العمل نشان دهیم؛ چه برسد به اینکه نزدیک به 450 نفر کشته شدند و حتما باید عکس العمل نشان می دادیم. تعجب این است آنها چرا بی حرمتی می کنند. 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین با بیان اینکه در منطقه حوادث عجیب و غریبی در حال رخ دادن است،به موضوع عدم پیگیری دیگر کشورها در خصوص فاجعه منا تأکید کرد و گفت: اولین وظیفه دولت ها حفظ امنیت شهروندان است.

وی ادامه داد: ما در جریان همکاری که عربستان سعودی آغاز کرده، خواستار چند مسأله هستیم؛ یکی مسأله تشکیل کمیته حقیقت یاب است که سعودی ها باید با تشکیل آن پاسخگوی شبهات باشند و لازم است کشورهایی که بیشترین خسارت را دیدند در این کمیته باشند.

 وی همچنین درباره تحقق تشکیل کمیته حقیقت یاب با توجه به سکوت برخی کشورها همانند مصر نیجریه و... گفت: این کمیته تشکیل می‌شود چراکه کشورهای دیگر تحت فشار از سوی افکار عمومی هستند. احتمال می دهم در کشورهای دیگر که ببینند حجاجشان برنگشته تظاهرات رخ دهد.

رضایی همچنین با تأکید بر لزوم خروج ناامنی از حج گفت: درباره اداره حج برای آینده نظرات مختلفی وجود دارد که باید رسیدگی شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن بیان این مطلب که باید ابتدا وضعیت و علل حادثه را روشن کنیم و از نظر حقوقی، مانعی برای احقاق حقمان وجود ندارد اظهار داشت: اگر کمیته حقیقت یاب نشان دهد، عمدی نبوده، یک صورت مسأله است، اگر غیر آن باشد، موضوع دیگری است. اقدام حقوقی ایران با کمیته مذکور منافاتی ندارد.

وی  همچنین ضمن قدردانی از مقام معظم رهبری اظهار داشت: اگر برخورد و تهدید رهبر معظم انقلاب نبود همکاری سعودی ها آغاز نمی‌شد، زیرا عربستان در محاسبه دچار اشتباه شده است.

 رضایی با اشاره با حادثه فرودگاه جده تصریح کرد : ظاهرا عربستانی‌ها شروع به طرح هیبت شکنی از ایران کرده اند که اگر چنین تفکر اشتباهی دارند، به آنها یادآوری می‌کنیم، صدام حسین هم در ابتدا چنین تفکری داشت؛ اگر این کار را شروع کنید، این مسیر سعودی‌ها را به جای بدی می‌کشاند.  

دبیر مجمع تشخیص مطلحت نظام ادامه داد: ما خواهان امنیت در منطقه هستیم و مهمترین کانون حفظ امنیت در منطقه ایران است؛ اگر محاسبه آنها این باشد که هر کس کاری کند، ایران ساکت می نشیند اشتباه کرده‌اند.  رضایی با اشاره به خبر تعطیلی کنسولگری ایران در بحرین اظهار داشت: ما می دانیم که این کشور تحت امر عربستان است. هنوز اجساد را به ما تحویل نداده، شروع کردند به درست کردن مسأله دیگر.

وی ادامه داد: ضمن لزوم خونسردی در شرایط فعلی، این را باید بدانیم که با رها کردن و ضعف نشان دادن جنگ شروع می شود. به جرأت می گویم اگر بنی صدر حاکم نبود جنگ رخ نمی داد. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه وابستگی یکی از علل جنگ است تصریح کرد: اگر اقتدار منطقی خود را حفظ کنیم از جنگ جلوگیری می کنیم. ما دنبال ماجراجویی نیستیم!

 رضایی همچنین ضمن تأکید بر لزوم جدی گرفتن هشدار مقام معظم رهبری از سوی سعودی‌ها گفت: در کلام مقام معظم رهبری این بود که هر روز بر اقتدارمان اضافه کنیم. اقتدار فقط توپ و تانک نیست. انسجام ملت، رسانه ها و ... جز اقتدار ماست.  

وی تصریح کرد: مسیری که دولت سعودی شروع کرده مسیر خوبی نیست. دولت سعودی از ابتدای انقلاب تا اکنون با ما سر ناسازگاری داشته است؛ یکی از انگیزه‌های صدام حسین، همین عربستان بود که موجب حمله علیه ما شد و عراق و عربستان در جریان حمله به کویت تمام کارهای پشت پرده را رو کردند.

به گفته این استاد دانشگاه امام حسین، آقای هاشمی رفسنجانی بنا بر این داشت که اگر با عربستان کار کنیم با بقیه کشورهای کوچک هم می توانیم تعامل داشته باشیم و بنابراین رفتند دنبال این پروژه که مدتی خوب بود و روابط تنش‌زدایی شد.

 محسن رضایی با تأکید بر اینکه دولت عربستان یکی از پایه‌های ناامنی در منطقه است، اشاره کرد: دولتمردان سابق عربستان  قبلا پشت صحنه کار می‌کردند اما دولتمردان جدید علنا لشکرکشی و ایجاد تنش می‌کنند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره شرایط منطقه هم گفت: روسیه در حال حاضر به مناطق ناامن سوریه حمله هوایی می‌کند، احتمالا در عراق دخالت کند و چین در این منطقه فقط حمایت غیرمستقیم دارد. اما ممکن است در شرق منطقه حوادث جدیدی رخ دهد و داعش نیروهای خود را به افغانستان ببرد و مرزهای غربی چین ناامن و حوزه تهدیدات زیاد می شود، از همین روی، چین در این حوزه نقش آفرینی خواهد کرد اما بعید می دانم جنگ جهانی سوم آغاز شود.  

این کارشناس مسائل استراتژیک با اشاره به بیانات امروز مقام معظم رهبری که تصور اینکه «اگر فلان حرف را نزنیم یا فلان کار را نکنیم و ملاحظه دشمن را بکنیم، دشمنیها کم می شود»، تصور نادرستی است، افزود: اینکه ما برداشت ساده اندیشانه کنیم که با عقب نشینی امنیت را به کشور خواهیم آورد، اصلا اینطور نیست. کسانی که دلسوز منطقه و ایران و ملت هستند، بدانند که امنیت در سایه اقتدار است. البته بنده با ماجراجویی هم مخالف و معتقدم دشمن را نباید دست کم گرفت اما نباید ضعف نشان دهیم که خود این عامل ایجاد ناامنی می شود.

 رضایی از این پس بهترین راهبرد ایران در برابر عربستان را حفظ بردباری و خونسردی دانست و گفت: با این دولتی که در این کشور بر سر کار است، آینده خوبی نمی‌بینم؛ البته عربستان در برابر ایران هیچی نیست و منظورم از داشتن اقتدار در مقابل این کشور نیست. ایران تنها کانون امنیت در ده سال آینده است و کشوری که می‌تواند در منطقه امنیت پایدار را برقرار و حفظ کند؛ پس باید بر بال اقتدار و اقتصاد حرکت کنیم.


منبع: فارس


تعداد بازدید : 117
دانلود

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۲۹
انتشار یافته: ۳
1
تمام مشکلات ما حتی جنگ با عراق زیر سر عربستان بوده که عقده حقارت چند هزارساله از ما دارند.باید بدونند جنگهای قادسیه ونهاوند هنوز به پایان نرسیده.
1
برچسب منتخب
# قره باغ # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022