بازدید 35078

علت خداحافظي مديرعامل فارس پس از پنج سال؟

هرچند گفته مي‌شود فضائلي از سمت خود استعفا داده،‌ برخي شواهد از جمله سفرهاي استاني او تا جمعه هفته گذشته براي ارتباط اين خبرگزاري با بزرگان استان‌هاي ديگر، از غيرمنتظره بودن اين جابجايي حكايت دارد و احتمالا با تغيير فرمانده سپاه پاسداران و تغيير فرمانده بسيج مرتبط است.
کد خبر: ۳۸۱۴
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۸۶ - ۱۰:۴۵ 25 December 2007
خبرنگار «تابناك» گزارش داد: مهدي فضائلي، مديرعامل خبرگزاري فارس، ساعتي پيش با همكاران خود در اين خبرگزاري خداحافظي كرد و گفته مي‌شود حميدرضا مقدم‌فر، از اين پس جانشين وي خواهد شد.

هرچند گفته مي‌شود فضائلي از سمت خود استعفا داده،‌ برخي شواهد از جمله سفرهاي استاني او تا جمعه هفته گذشته براي ارتباط اين خبرگزاري با بزرگان استان‌هاي ديگر، از غيرمنتظره بودن اين جابجايي حكايت دارد و احتمالا با تغيير فرمانده سپاه پاسداران و تغيير فرمانده بسيج مرتبط است.

با وجود آن‌كه خبرگزاري فارس به وسيله يك هيأت مديره و مديرعامل اداره مي‌شود، بخش چشمگيري از بودجه آن با كمك‌هاي فرهنگي تأمين مي‌شود.

خبرگزاري فارس كه پنج سال پيش و در اواسط حاكميت اصلاح‌طلبان، بنا بر احساس نياز گروه‌هاي اصولگرا به يك رسانه فراگير در حد خبرگزاري، كار خود را آغاز كرد، در اين مدت توانست با مديريت فضائلي و سردبيري بيژن مقدم و پس از او، عباس درويش توانگر، به يك رسانه تأثيرگذار تبديل شود.

فعاليت اين رسانه به ويژه در آغاز و ميانه راه، تا اندازه‌اي با چندصدايي و تحمل همراه بود كه توانست آن را به عنوان رقيبي جدي براي «ايسنا» و «ايرنا» تبديل كند و از برخي جهات از آنها پيش اندازد.

با وجود اين، در يكي دو سال اخير، ايجاد برخي تمايلات بين اين خبرگزاري با دولت، تا اندازه‌اي وجهه مستقل و انتقادي اين رسانه را مخدوش كرده است.

در حالي كه برخي اين تغيير مديريت را تنها در راستاي تغييرات مديريتي مي‌دانند، عده‌اي ديگر احتمال تغييراتي در مشي خبرگزاري فارس و تشديد گرايش آن به سمت دولت و يا اندكي فاصله گرفتن آن از دولت را با توجه به ديدگاه‌هاي عزيز جعفري و تائب پيش‌بيني مي‌كنند.

سابقه عضويت در حزب جمهوري اسلامي، تدريس و مديريت در آموزش و پرورش، همكاري و فعاليت در امور فرهنگي و مديريتي سپاه، عضويت در مديريت و تحريريه نشريات سياسي و فرهنگي، عضويت در هيأت مديره مؤسسه فرهنگي «ثامن الائمه» و عضويت هيأت مديره مؤسسه مطالعات و تحقيقات رسانه‌اي، از جمله مواردي است كه درباره سوابق حميدرضا مقدم‌فر گفته شده است.

روزنامه «جام‌جم» كه تحت مديريت سردبير سابق خبرگزاري فارس اداره مي‌شود، نيز امروز با اعلام اين‌كه فضائلي از يک سال پيش، موضوع استعفاي خود را مطرح کرده اما با مخالفت هيأت مديره فارس روبه‌رو شده بود، افزود: از مهدي فضائلي خواسته شده تا در انتخابات مجلس هشتم ثبت نام كند.
 
مدير جديد: مشي اصولگرايانه " فارس" ادامه مي يابد
 
مدير عامل جديد خبرگزاري فارس گفت: خط مشي خبرگزاري‌ فارس اصولگرايانه و در مسير نظام جمهوري اسلامي و ولايت فقيه است و خواهد بود. 
   
حميدرضا مقدم فر كه امروز در جمع مديران خبرگزاري فارس سخن مي‌گفت،افزود: موفقيت خبرگزاري مرهون تلاش مدير عامل سابق آن است و اميدوارم با همراهي همكاران در خبرگزاري بتوانيم بر اين موفقيت بيفزائيم.
مقدم‌فر ادامه داد: خط مشي خبرگزاري‌ فارس اصولگرايانه و در مسير نظام جمهوري اسلامي و ولايت فقيه است و خواهد بود.
وي همچنين گفت: افرادي كه در فارس مشغول به كارند افرادي كارآمد و تلاشگر هستند و اميدواريم با همراهي همكاران فارس بتوانيم در جهت تحقق اهداف خبرگزاري گام برداريم.

مقدم فر روبروي فضائلي

در اين مراسم مهدي فضائلي مدير عامل سابق خبرگزاري فارس نيز ابراز اميدواري كرد خبرگزاري فارس با اين تغيير مديريت شاهد رشد بيشتري شود.
وي با تشكر از هيئت مديره خبرگزاري به خاطر همراهي با وي در طول دوره فعاليتش گفت: امروز خبرگزاري فارس در اوج قرار دارد و از خبرگزاري‌هاي مطرح كشور است.
فضائلي، مدير عامل جديد خبرگزاري فارس را فردي با سابقه در عرصه فعاليت‌هاي فرهنگي و اجتماعي عنوان كرد و گفت: با اشرافي كه ايشان به مسائل كشور دارند، آينده خوبي پيش روي خبرگزاري قرار دارد.
وي در پايان با تشكر از همكاران خود، خواهان همراهي و همدلي كاركنان خبرگزاري فارس با مدير عامل جديد شد.
در اين مراسم همچنين، عباس درويش توانگر، سردبير خبرگزاري فارس با تشكر از زحمات مدير عامل سابق خبرگزاري به مدير عامل جديد خير مقدم گفت و افزود: همكاران ما در خبرگزاري فارس با همدلي و همراهي خود، مدير عامل جديد را در رسيدن به اهداف خود ياري خواهند كرد.
وي با اشاره به فعاليت‌ها و زحمات مخلصانه مهدي فضائلي گفت: بنده، دبيران تحريريه و خبرنگاران در دوره مديريت آقاي فضائلي تجربه‌هاي بسياري اندوختيم. خصوصاً در عرصه رسانه با بهره‌گيري از سلوك و اخلاق انساني و اسلامي ايشان باب‌هاي جديد در عرصه روزنامه‌نگاري اسلامي گشوده شد كه انشاالله براي آقاي فضائلي باقيات صالحات خواهد بود.
توانگر افزود: مهدي فضائلي در دوراني اين خبرگزاري را به مديرعامل جديد واگذار مي‌كند كه اين خبرگزاري در اوج و در دوره افتخار قرار دارد و اين توفقيات عمدتاً مرهون زحمات ايشان، حضور جدي و وقت‌گذاري‌هاي ايشان در خبرگزاري بوده است كه به تنهايي به اندازه چندين نفر در خبرگزاري كار مي‌كردند.
وي يادآور شد: فضائلي خبرگزاري فارس را به يك خانواده همدل مبدل كرد كه مثل اعضاي يك خانواده با محبت و صميميت به تلاش مشغولند.
سردبير خبرگزاري فارس گفت: ما از آقاي مقدم‌فر انتظار داريم شرايط خبرگزاري را به عنوان يك مؤسسه جوان و فرهنگي كه اقتضائات خاص خود را دارد مدنظر داشته باشند.
وي علت اصلي توفيق خبرگزاري فارس را در «اصولگرا بودن»، «حرفه‌اي بودن» و «سعه صدر و برخورد باز» در دوره مهدي فضائلي دانست.
تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم
آخرین اخبار