بازدید 14555
آشنایی با کاندیدا‌های انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳

مصطفی پورمحمدی کیست؟

کد خبر: ۱۲۴۱۸۱۵
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۵۲ 09 June 2024

با اعلام شورای نگهبان، کاندیدا‌هایی که برای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری باهم رقابت می‌کنند، مشخص شدند؛ یکی از شش کاندیدای این انتخابات، مصطفی پورمحمدی است که در ادامه نگاهی به سوابق وی خواهیم انداخت.

مصطفی پورمحمدی کیست؟

به گزارش تابناک، مصطفی پورمحمدی متولد یکم دی‌ماه ۱۳۳۸ در قم که هم‌اکنون به‌عنوان دبیرکل جامعه روحانیت مبارز نیز شناخته می‌شود، از جمله روحانیونی است که با عهده‌دار شدن مسئولیت دادستان انقلاب اسلامی در استان‌های خوزستان، هرمزگان، کرمانشاه و خراسان طی سال‌های ۵۸ تا ۶۵، به چهره‌ای شناخته شده بدل شد و بعد ریاست بر بخش اطلاعات خارجی وزارت اطلاعات را از سال ۶۹ تا ۷۶ عهده‌دار شد و در ادامه تا سال ۷۸ به عنوان قائم‎مقام این وزارتخانه فعالیت کرد.

وزیر کشور در دولت اول محمود احمدی نژاد تا سال ۸۷ و سپس ریاست سازمان بازرسی کل کشور تا سال ۹۲ از دیگر سوابق وی است. او در دولت نخست حسن روحانی نیز حضور در راس وزارت دادگستری را تجربه کرد و افزون بر این موارد، عضویت و ریاست هیات امناء مرکز اسناد انقلاب اسلامی از ۱۳۷۵ تاکنون، حضور در دانشگاه امام صادق (ع) به‎عنوان مدرس از سال ۱۳۷۵ تاکنون و فعالیت به‌عنوان جانشین فرمانده کل نیرو‌های مسلح در امور ناجا از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷ از دیگر تجریبات کاری وی است.

وی مقدمات و سطح عالی (فقه، اصول فقه و فلسفه) را در قم در مدرسهٔ حقانی خارج فقه و اصول را در مشهد، قم و تهران به پایان رساند. پورمحمدی در سطح چهار فقه و حقوق اسلامی (معادل دکترا) در حوزهٔ علمیه تحصیل کرده است. او مؤلف کتاب‌هایی درباره حقوق سیاسی، مبانی نظری اندیشهٔ سیاسی در اسلام و مباحث سیاسی و اجتماعی است. از وی مقالاتی هم درباره مبانی نظری حکومت دینی، نظارت، ارتداد و سیاست خارجی منتشر شده است.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری