بازدید 3041

بانک‌های مرکزی به پیروزی در مهار تورم نزدیک شده اند

داده‌های جدید اقتصادی به سیاست‌گذاران مالی جهان اطمینان بیشتری می‌دهد که احتمالا می‌توانند تا تابستان بر تورم غلبه کرده و دوباره نرخ بهره را در جهان کاهش دهند.
کد خبر: ۱۲۲۶۳۶۶
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۶ 10 March 2024

به گزارش تابناک اقتصادی؛ بانک‌های مرکزی بزرگ در اروپا و آمریکا با داده‌های جدید به سیاست‌گذاران اطمینان می‌دهند که به اعلام پیروزی علیه بزرگ‌ترین افزایش نرخ تورم در یک نسل، نزدیک‌تر شده‌اند و می‌توانند تا تابستان نرخ‌ها را کاهش دهند.

روز جمعه، ارقام رشد مشاغل آمریکا در ماه‌های دسامبر و ژانویه به‌شدت کاهش یافت و انتظارات سرمایه‌گذاران برای کاهش نرخ بهره تا ماه ژوئن را تقویت کرد، درحالی‌که داده‌های منطقه یورو نشان داد که رشد دستمزد و سود کاهش‌یافته است.

جی پاول، رئیس فدرال رزرو، روز پنجشنبه اعلام کرد که بانک مرکزی آمریکا تا دستیابی به اعتمادی که منجر به آغاز کاهش هزینه‌های استقراض شود، فاصله چندانی ندارد.

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا هم گفت که سیاست‌گذاران بحث در مورد عقب‌نشینی از مواضع مالی محدودکننده را آغاز کرده‌اند و پیشرفت در مسیر رسیدن به اهداف تورمی خود را جشن می‌گیرند، حتی اگر هنوز به مقصد نرسیده باشند.

لودویک سوبران، اقتصاددان ارشد شرکت بیمه آلیانز سخنان پاول و لاگارد راکمی ساده‌انگارانه توصیف کرد و گفت که اکنون سؤال این است که آیا فدرال رزرو برای کاهش نرخ بهره تا سپتامبر منتظر خواهد بود یا خیر.

داده‌های اقتصادی روز جمعه آمریکا نشان داد که اقتصاد این کشور در ماه گذشته برخلاف انتظارها ۲۷۵ .هزار شغل ایجاد کرده است، اما کاهش شدید این ارقام نسبت به ارقام قبلی انتظارات مبنی بر اینکه اولین کاهش نرخ بهره ممکن است تا ماه ژوئن انجام شود را تقویت کرد.

در منطقه یورو، داده‌های ۳‌ماهه چهارم نشان داد که هزینه‌های نیروی کار واحد و حاشیه سود با نرخ آهسته‌تری افزایش می‌یابد و نگرانی‌ها مبنی بر اینکه شرکت‌ها با افزایش هزینه‌های نیروی کار از طریق افزایش قیمت‌ها به بالا رفتن نرخ تورم دامن می‌زنند را کاهش داد.

این درحالی‌که است که بازارها از پیش‌بینی خود از کاهش نرخ بهره در سال ۲۰۲۴ را به دلیل چسبنده بودن بیش‌ازحد تورم اروپا و قوی باقی ماندن بازار کار آمریکا عقب‌نشینی کرده بودند؛ اما اخیراً وضعیت تغییر کرده است. بازارها اکنون انتظار چهار کاهش ۰٫۲۵ درصدی نرخ بهره را توسط فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا در سال جاری دارند.

انتظار می‌رود که بانک انگلستان اولین کاهش خود را در تابستان انجام دهد زیرا اندرو بیلی، رئیس بانک مرکزی این کشور به مشاهده "نشانه‌های امیدوارکننده" در مورد تورم اشاره کرد.

روز جمعه، سه تن از تعیین‌کنندگان نرخ‌های بانک مرکزی اروپا هم دیدگاه کاهشی شدن نرخ بهره را تقویت کردند. فرانسوا ویلروی دو گالهو، رئیس بانک مرکزی فرانسه گفت که احتمال کاهش نرخ بهره در آوریل یا ژوئن وجود دارد.

اولی رن، رئیس بانک مرکزی فنلاند، گفت که خطرات کاهش زودهنگام نرخ بهره به میزان قابل‌توجهی کاهش‌یافته است. حتی روبرت هولزمن، رئیس تندروی بانک مرکزی اتریش هم اعلام کرد که ممکن است فرایند تغییر در نرخ‌ها در مرحله آماده‌سازی باشد.

فردریک دوکروزت، رئیس تحقیقات اقتصاد کلان در Pictet Wealth Management می‌گوید که آنچه در این هفته تغییر کرد این است که بانک‌های مرکزی در حال بازیابی اعتماد به مدل‌ها و پیش‌بینی‌های خود هستند و همین موضوع  آن‌ها را به اولین کاهش نرخ بهره نزدیک‌تر می‌کند.

بااین‌همه همه رؤسای بانک‌های مرکزی نسبت به کاهش نرخ بهره قانع نشده‌اند. در آمریکا، نیل کشکاری، رئیس فدرال رزرو مینیاپولیس و رافائل بوستیک که ریاست فدرال رزرو آتلانتا را بر عهده دارد بر این باورند که قدرت کنونی اقتصاد آمریکا به این معنی است که فدرال رزرو چندان نیازی به کاهش نرخ بهره در ماه دسامبر را ندارد.

یواخیم ناگل، رئیس بانک آلمانی بوندس‌بانک هم باور دارد که احتمال کاهش نرخ بهره قبل از تعطیلات تابستانی افزایش خواهد یافت، اما نسبت به تبعات خوش‌بینی زودهنگام هم هشدار داد.

منبع: فایننشال‌تایمز

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# حادثه سقوط بالگرد رییس جمهور # سید ابراهیم رئیسی # حسین امیر عبداللهیان # سیدمحمدعلی آل هاشم # مالک رحمتی
وب گردی