بازدید 10871
سخنگوی اقتصادی دولت در گفت‌وگو با تابناک اقتصادی پاسخ داد؛

«واردات خودروی کارکرده» معطل چیست؟ / مشکل تامین ارز داریم؟

چند روز تا پایان نیمه نخست سال باقی مانده، اما هنوز خبری از اجرای یک قانون مهم خودرویی در دولت نیست. خاندوزی در این باره با اشاره به مساله ارزی در بانک مرکزی به تابناک گفت: امید ما این است که تا مهر به پایان نرسیده، این مصوبه را در هیات دولت هم داشته باشیم.
کد خبر: ۱۱۹۲۸۷۵
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۶ 13 September 2023

به گزارش تابناک اقتصادی؛ سخن گفتن از قانونی که باید تا به امروز نهایی و ابلاغ می‌شد، اما حتی سخنگوی اقتصادی دولت هم از آخرین وضعیت آن دقیق خبر ندارد و شاید این برای بسیاری از مخاطبان تکراری و کلافه کننده باشد. بله صحبت از قانون واردات خودرو‌های کارکرده به کشور است که در روز‌های پایانی تیرماه از سوی رئیس مجلس به رئیس جمهور ابلاغ شد و قرار بود ظرف یک ماه، آیین نامه پیشنهادی آن توسط وزارت صمت در هیات وزیران بررسی و برای اجرا، ابلاغ نهایی شود؛ پیشنهادی که چندین هفته است، از خیابان سمیه راهی پاستور شده، ولی گویا هنوز فرصت رسیدن به هیات وزیران را پیدا نکرده است.

آن گونه که پیش از این رشیدی کوچی، نماینده مجلس گفته بود: آیین نامه پیشنهادی وزارت صمت موارد بسیار مهمی را مد نظر قرار داده و شامل هشت ماده است. از جمله مواد مهم آن می‌توان به سن خودروی کارکرده از یک روز تا سقف پنج سال هنگام ورود به گمرک؛ اجازه واردات به اشخاص حقوقی و اشخاص حقیقی بدون ثبت سفارش و اینکه سقف دلاری و سقف حجم موتور در نظر گرفته نشده است، اشاره داشت.

 

واکنش سخنگوی اقتصادی دولت به ابهامات پیرامون واردات خودروهای کارکرده

 

سید احسان خاندوزی در مقام سخنگوی اقتصادی دولت سیزدهم در گفت‌وگو با خبرنگار تابناک اقتصادی، پیرامون این موضوع که با گذشت چندین هفته از ابلاغ قانون مجلس مبنی ورود خودرو‌های کارکرده، همچنان خبری از تعیین تکلیف این قانون در دولت نیست، اظهار داشت: با توجه به اینکه نیاز کشور، مساله تامین خودروست، تکلیف قانون گذار هم واردات خودروست. در این باره، متن اولیه آیین نامه واردات خودرو‌های کارکرده حدود یک ماه قبل از سوی وزارت صمت به هیات دولت ارسال شد. چند جلسه در کمیسیون زیربنایی هیات دولت مورد بررسی قرار گرفت. به جهت اینکه ملاحظات فنی ناظر به استاندارد‌های آلایندگی، میزان مصرف سوخت، خدمات پس از فروش و تامین قطعات، داشتن نمایندگی در داخل کشور و احراز سن خودرو باید در نظر گرفته شود، چون خودرو‌هایی در گمرک ابراز شد که واقعا شرایط را نداشتند و یا به لحاظ سقف قیمتی که برای واردات خودرو وجود داشت، به غلط و به دروغ ارزش خودروی پایین‌ترین نسبت به عدد واقعی اظهار می‌کردند که قرار بود قبل از اینکه آیین نامه اجرایی شود، این مفاد حل و فصل شود. مساله ارزی هم که اشاره داشتید، از سمت بانک مرکزی مطرح است. امید ما این است که تا مهر به پایان نرسیده، این مصوبه را در هیات دولت هم داشته باشیم.

واردات خودروی کارکرده معطل چیست؟ / مشکل تامین ارز داریم؟

آن گونه که از صحبت‌های سخنگوی اقتصادی دولت مشخص است، فعلا نباید منتظر ابلاغ قانون ورود خودرو‌های کارکرده از سوی دولت باشیم، چون مشکلات و مسائلی در این میان مطرح است؛ از جمله این مسائل که به نظر می‌رسد تا حدودی وزنه سنگین تری نسبت به سایر موارد دارد، چالش تامین ارز این خودرو‌ها و چراغ سبز بانک مرکزی است. موضوعی جدی که با توجه به جزئیات آیین نامه پیشنهادی وزارت صمت مبنی بر اجازه واردات خودروی کارکرده به ازای هر کد ملی توسط هر شخص ایرانی، آزمون سختی را پیش روی سیاست گذار ارزی گذاشته است که مبادا افسار بازار ارز از دستش رها شود؛ بازاری که تابستان تقریبا با ثباتی را با اجرای سیاست تثبیت ارزی و اقتصادی بانک مرکزی پشت سر گذاشته است. هرچند ناگفته نماند که مخالفان این نگرانی بر این نکته تاکید دارند که چگونه تامین ارز برای واردات کامل قطعات خودرو‌های مونتاژی به کشور باعث برهم زدن ثبات بازار ارز نمی‌شود؟

اما از این مساله که بگذریم، یکی از نکات قابل تامل در پاسخ خاندوزی در خصوص این که چرا طولانی شدن بررسی آیین نامه پیشنهادی وزارت صمت برای واردات کارکرده ها، مربوط به خودرو‌هایی است که به نظر می‌رسد به گمرکات ابراز شده و دارای سن بیشتر از پنج سال هستند و حالا دولت پیش از ابلاغ آیین نامه به فکر چاره اندیشی برای این نوع از خودروهاست. اساسا این سوال مطرح می‌شود که وزیر اقتصاد از کدام خودرو‌های کارکرده ابراز شده به گمرکات سخن می‌گوید؟ آیا در حالی که هنوز آیین نامه نهایی و ابلاغ نشده است، گروهی برای آوردن خودرو‌های کارکرده به گمرکات کشور، آستین همت بالا زده اند؟ که اگر پاسخ مثبت باشد، این اقدام جای سوال از نهاد‌های ناظر دارد که آیا این رویه قانونی بوده است؟

در بخش دیگری از پاسخ سخنگوی اقتصادی دولت، به این ابهام می‌رسیم که خودرو‌های کارکرده از یک سقف قیمتی باید برخوردار باشند. این گزاره در حالی است که پیشتر روایت یک نماینده مجلس آیین نامه ارسالی وزارت صمت به هیات دولت برای واردات خودرو‌های کارکرده، حاکی از این بود که برای این خودروها، نه سقف قیمت و نه سقف حجم موتور مطرح شده است؛ اما به نظر می‌رسد قرار است برای خودرو‌های کارکرده نیز سقف قیمت تعیین شود و سخنگوی اقتصادی دولت به آن اشاره داشته است.

واردات خودروی کارکرده معطل چیست؟ / مشکل تامین ارز داریم؟

در پایان با نگاهی به تجربه ضعیفی که در روند قطره چکانی واردات خودرو‌های صفر کیلومتر توسط وزارت صمت در شش ماه اخیر شاهد بودیم، این نگرانی وجود دارد در این شرایط که به نظر می‌رسد تعیین تکلیف قانون دولت برای واردات کارکرده‌ها به شروع پاییز برسد، با عدم همکاری بخش مختلف ارزی و بانکی، سازمان استاندارد و گمرکات با واردکنندگان خودرو‌های کارکرده به کشور، عملا اهداف اصلی این قانون محقق نشود و دود بی توجهی مسئولان مرتبط در اجرای این قانون مهم به چشم مردمی برود که همچنان باید هزینه بسیاری بابت خرید خودرو‌های با کیفیت غیرقابل قبول تولید داخل و یا مونتاژی بدهند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۱۸
انتشار یافته: ۳۶
دولت از این وضعیت بازار خودرو که خودش عامل آن است درآمد بالایی دارد و این درآمد را فدای خودرو با کیفیت و قیمت پایین برای مردم نمی کند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۲
واردات خودرو کار کرده و صفر یک شمشیر دولبه است. از طرفی هر ننه قمری از فردا می خواد ارز رو خارج و آهن قراضه وارد ایران کند و این یعنی فشار روی منابع ارزی کشور و دلار 100 هزار تومانی و از طرف دیگر تخته شدن در دو خودرو ساز داخلی که موتور و اتاق ماشین 60 سال پیش را با عوض کردن جای چراغ ونصب دی لایت به اسم تارا. کارا. ساینا.. پادرا و.... قالب می کنند به ملت.
بنابراین نتیجه می گیریم خودروی وارد نشده و با هزار و یک جور بامبول و شامورتی بازی از ورود هر خودروی جلوگیری می شود و اینها همه در و دکان است برای سرگرم نمودن ملت.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۳
خجالت برای دولت و با پوزش برای بعضی از علاقمندان ورود اتومبیل کار کرده
به بینید که چه بلائی دولت‌ه ا سر صنعت اتومبیل اکشور عزیزمان آورده
کشوری که بعد اژ ژاپن تنها کشوری در آسیا بود
که اتومبیل مونتاژ و تولید می‌کرد حالا مردمش هم آشتیاق به واردات اتومبیل دست افتاده ان
وای براین مسئولین و وای بر ما که بجای ایستادن نشسته و عاجزانه خواستار واردات اتومبیل دست دوم شده اند
مثل همیشه
واردات را اگر بی بهانه آزاد کنند که کاملا معلوم است درحال بهانه تراشی هستند هیچ مشکل ارزی بوجود نخواهدآمد. چون اصولا نیازی به ارز دادن دولت نیست واردات خودرو از محل ارزهایی که بطرق مختلف دست مردم میاید انجام خواهدشد.واردات خودرو حداکثر3 میلیارد دلارمیشود درحالیکه حداقل 20 میلیارد دلارقاچاق داریم. یعنی دولت همین امروز بگوید واردات خودرو آزاد وتمام وشرط شروط بنی...نگذارد بدون اینکه لازم به کاری ازطرف دولت باشد واردات به میزان نیاز انجام وخودروهای خارجی به قیمت بین المللی (ومالیات دولتی) راحت بدست مردم خواهدرسید. یعنی برای انجام واردات لازم نیست کاری کند فقط جلویش رانگیرد حله!!! تمام
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۲
مرد حسابی قیمت ارز بر اساس عرضه و تقاضا کم و زیاد میشه
حالا اگر تقاضای ارز بخاطر واردات از طرف مردم زیاد بشه ولی
عرضه ارز مثل قبل باشه دلار می‌ره بالا
رضا
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۳
2240 کامنت را درست نخواندی. حداکثرسالانه 3 میلیارد واردات خودرو خواهیم داشت که از اون 20 میلیاردی که خارج از کنترل دولت است کم میشه نه ایجادتقاضای جدید
ما مردم مطمئن هستیم که واردات واقعی خودرو که کاهش قیمت در بازار رو رقم بزنه اتفاق نخواهد افتاد ولی عالیجنابان به خودتون بیاین قبل از اینکه دیر بشه!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۲
این هم یک نوع تقیه بوده
از اول هم قرار نبوده خودروی کارکرده وارد بشه فقط این گرد و خاک رو راه انداختن تا یه بابایی دوباره نماینده بشه و چند تا دلال هم خودروی مردم ساده رو با قیمت مفت از چنگشون در بیارن
معطل مافیا هستیم تا اجازه صادر کنند
پاسخ ها
reza
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۲
دقیقا
هر وقت سهم اعضای مافیای خودرو مشخص شد واردات هم انجام میشود
برای واردات چند خودروی کارکرده ، چقدر با روان مردم بازی می کنید ؟؟؟؟
اگر مافیا اجازه نمی دهد ، قولش را ندهید !
اگر ارز ندارید ، چرا قولی فراتر از توان تان می دهید ؟؟؟

کرامت مردم را لگدمال کردید .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۲
اینا تا ر‌وزی چند تا دروغ تحویل مردم ندن شب خوابشون نمی بره
حسین
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۲
کرامت؟؟؟
نسل جوانی که خواستش و آرزوش از، یه زندگی در رفاه و آسایش، به خرید یه گوشی میان رده رسیده، دیگه کرامتی نمونده که لگدمال بشه
حالا که تالان تالانه صد تومن هم زیر پالانه
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۳
دوست گرامی کرامت مردم سال‌های که لگدمال شده
بدلایل ندانم کاری مسئولین و مدیران کار نا بلد
بدتر از همکار را بجائی رسانده اند که ملت شریف مملکت صف کشیده بجای فریاد بر سر مسئولین فریاد ورود اتومبیل دست دو میدهند
معطل در علم اقتصاد یعنی پول من به صورت آکادمیک برای شما توضیح می دهم معطل کردن چطوری به پول تبدیل می شود. وقتی شماکار دارید وصف نانوایی شلوغ است برای اینکه معطل نشوید نان آپشندار سفارش می دهید یعنی پول بیشتری پرداخت می کنید.شما سفارش تاکسی می دهید با آنکه تعداد زیادی در حوالی شما هست ولی نمی آیند. وقتی که شما آپشن عجله را بزنید 10 تا اتومبیل برای شما ردیف می شود چرا چون معطل شده اید و مجبورید 30 درصد پول بیشتر پرداخت کنید. الان شهرداری تهران 13 سال است سند مجتمع تجاری ابریشم را نزده است و خریداران را معطل کرده است. ویا شهرداری شهریار برای افتتاح میدان میوه وتره بار شهریار معطل می کند. دیگه توضیح نمی دهم اگر با هوش باشید خودتان می گیرید
منتظرن تا رانت خودرو قیمتشونو تعیین کنه بعد ترخیص بشن
سر کارتون گذاشتن بابا....
واقعا متاسفم برای کشور. شخصیت ملت رو به ..کردند. دوران جنگ لباس تاناکورا و الان هم خودروی کارکرده.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۳
آفرین به دوست گرامی در دو جمله همه آنچه
باید گفته می‌شد شما گفتید
برای خرید یک خودرو ملت باید منتظر نظر صاحبان خودروسازی باشند از همون اول هم واردات خودرو یک سراب بود
تا انتخابات تعویق میشه بعد انتخابات منتفی میشه
همش دروغ و کلک، هیچی باز نخواهد شد، خیال واهی بیش نیست
معطل هیچی نیست. دولت خودش نمیخواد خودرو وارد بشه چون سود هنگفتش از فروش فرغونهای از رده خارج بی کیفیت ایرانی و آشغالهای چینی کم میشه
هرچی سرمون بیارند حقمونه خودمون میخواهیم الکی هم غر غر نکنید لیاقت مردم همین است
استفاده از جملات پر تمطراق.کرامت مردم رو لگد مال کردید!!!!!! ۸۰ در صد مردم ایران مفت خورن ۲۰ درصد بار کارکردن به دوش میکشن وبقیه میخورن .ادارات عریض وطویل مواسسات با اسمهای رنگارنگ ووووو اقتصاد بااین روش هیچ گاه سر وسامون نمیگیره
جنبش فواحشی فرقون هم نباید سوار بشه
سلام آنچه مسلم است دولت ویا بهتر بگوییم مافیا نمی خواهند خودرو وارد شود و یک سال تمام مردم را سر کار نمی گذاشتند
بدترین کار توی دنیا واردات خودروی کارکرده خارجی است.
هر کسی ایده‌پرداز چنین راهبرد اقتصادی بوده نه تعصب دینی داشته و نه تعصب ملی.
دروغه اگه بخوان سه سوته حل میکنند
واردات خودروهای دست دوم ارزان قیمت را به کشور افزایش دهید،، مردم منتظر واردات خودروهای دست دوم ارزان‌تر به کشور هستن
خدایا خودرو سازی ما رو مثل آمریکا نابود کن
واردات حتما باعث قیمت سعودی دلار و در نهایت سعود قیمت خودرو خواهد شد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۳
صعود عزیزم
واردات خودرو کارکرده با ارز گرانبها و کمیاب مهمتر است یا واردات گوشت و دان مرغ و کالای اساسی؟
صد البته خودرو کارکرده. چرا که دلار را بالا ببرند تا جیبشان که چند ماهی است به خاطر ثبات دلار کم پول شده باز پر شود. مردم هم به فلاکت غذایی بیفتند اهمیتی ندارد
اگر ایرانی هستید و با غیرت دنبال این دام نروید
برچسب منتخب
# قره باغ # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022