بازدید 5514
دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا مطرح کرد؛

صادرات انرژی نباید تنها ناشی از صرفه جویی باشد/ هرچه برنامه‌ها کوتاه‌مدت‌تر باشد، مشکلات عمیق‌تر خواهد شد

محسن رضایی با یادآوری فرمایش رهبر انقلاب در مورد «فردا را فدای امروز نکردن» در دولت سیزدهم خاطرنشان کرد: هرچه برنامه‌های ما کوتاه‌مدت‌تر باشد مشکلات عمیق‌تر خواهد شد فلذا باید برنامه‌ریزی‌ها بر مبنای افق‌های دوردست و ضمنا با سرعت انجام بگیرد.
کد خبر: ۱۱۹۲۳۷۶
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۲ 10 September 2023

به گزارش تابناک اقتصادی؛ یکصد و چهل و هشتمین نشست کمیسیون شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا به ریاست دبیر شورا و با حضور مسئولان دستگاه‌های ذیربط با موضوع «مدیریت ناترازی فزاینده گاز طبیعی و برق» در محل دبیرخانه شورا برگزار شد.

در این نشست، نماینده دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا در حوزه انرژی، طرحی جامع در حوزه توسعه انرژی تجدیدپذیر برای حل مشکلات ناترازی و بعلاوه خلق منابع و ثروت جدید برای توسعه ملی ارائه کرد.

نماینده وزارت نیرو هم ضمن استقبال از این طرح به ارائه گزارشی درباره برنامه‌های این وزارتخانه برای توسعه نیروگاه‌های تولید برق تجدیدپذیر پرداخت و با اشاره به فرصت ۹ ماهه تا پیک مصرف سال آینده از نیاز کشور به ۴۵۰۰ مگاوات برق برای رفع ناترازی سال بعد گفت و از شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا خواست هرچه سریعتر این طرح را تصویب کند.

در ادامه نماینده وزارت نفت با اعلام استقبال این وزارتخانه از توسعه نیروگاهای تجدیدپذیر گفت: مشکل اصلی کشور در حوزه ساخت و توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر کمبود منابع است؛ با وجود این، با آزادسازی صادرات انرژی تجدیدپذیر می‌توانیم به‌رغم کمبود منابع، بحث توسعه را پیش ببریم.

در ادامه محسن رضایی، دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا با اشاره به نیاز کشور به سبد انرژی، شامل نیروگاه های سیکل ترکیبی، نیروگاه های تجدید پذیر و هیدروژن گفت: باید طرحی جامع برای سبد انرژی پانزده سال آینده داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه صادرات انرژی نباید فقط ناشی از صرفه جویی باشد و باید برای آن برنامه‌ای در طرح جای داد، افزود: اسناد بالادستی و قوانین مصوب در مورد طرح، برای مجلس شورای اسلامی، شورای عالی اقتصاد و شورای عالی انرژی به صورت تفکیک شده به همراه شرح وظایف فرستاده شود.

دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا با یادآوری فرمایش مقام معظم رهبری در مورد «فردا را فدای امروز نکردن» در دولت سیزدهم خاطرنشان کرد: هرچه برنامه‌های ما کوتاه‌مدت تر باشد، مشکلات عمیق‌تر خواهد شد؛ فلذا باید برنامه‌ریزی‌ها بر مبنای افق‌های دوردست و ضمنا با سرعت انجام بگیرد.

رضایی ضمن تاکید بر نیاز به برنامه‌ریزی جامع و روشن در موضوعات و محورهای کلیدی کشور مانند انرژی و یارانه بیان داشت: به رغم تلاش‌های بی شائبه وزارت نیرو برای مدیریت ناترازی برق در تابستان امسال، باز هم بخش تولید و کارخانجات از قطعی‌ها مقداری آسیب دیدند.

سرانجام مقرر شد، احکام «طرح جامع توسعه انرژی تجدیدپذیر» در اختیار دستگاه‌های مربوطه قرار بگیرد تا نظرات و پیشنهادهای دستگاه‌ها شنیده شده و سپس طرح به سمع و نظر مقام معظم رهبری رسیده و در نهایت در جلسه شورای عالی سران قوا مطرح شود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی
آخرین اخبار