بازدید 6754
۳

پنجاه و پنجمین پرواز هلی کوپتر مریخی انجام شد

هلی کوپتر نبوغ ناسا برای پنجاه و پنجمین بار بر فراز سیاره سرخ پرواز کرد. این پهپاد ۱.۸کیلوگرمی روز ۱۲ آگوست عملیات مذکور را انجام داد.
کد خبر: ۱۱۸۸۶۳۴
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۰ 19 August 2023

 

به گزارش تابناک به نقل از اسپیس، آزمایشگاه JPLناسا در جنوب کالیفرنیا که ماموریت های این هلی کوپتر کوچک را مدیریت می کند در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: نبوغ به طور موفقیت آمیز برای پنجاه و پنجمین بار بر فراز مریخ پرواز کرد. هلی کوپتر مریخی در جدیدترین پرواز مسافت ۲۶۴متر را به مدت ۱۴۳ ثانیه و در ارتفاع ۱۰ متری سطح سیاره طی کرد.

البته این ارقام رکوردی برای هلی کوپتر به حساب نمی آیند. نبوغ قبلا در ارتفاع ۱۸ متری مسافت ۷۰۴ متر را طی کرده است.

این هلی کوپتر مریخی در کل ۵۵ پرواز خود، ۱۲۵۰۳ هزار متر را در مدت زمان ۹۸ دقیقه پرواز کرده است.

نبوغ در فوریه ۲۰۲۱ میلادی همراه کاوشگر استقامت روی دهانه جزرو مریخ فرود آمد. هدف اصلی ارسال پهپاد به مریخ نشان دادن قابلیت های اکتشاف فضایی در اتمسفر مریخ بود.

اما موفقیت پروازهای هلی کوپتر مریخی سبب شد تا ماموریت آن ادامه یابد. ناسا قصد دارد دو هلی کوپتر مریخی مشابه نبوغ را در دهه جاری به مریخ بفرستد تا در جمع آوری نمونه به کاوشگر استقامت کمک کنند.

سازمان فضایی آمریکا قصد دارد هلی کوپترهای مریخی بزرگتری بسازد تا هنگام اکتشاف آسمان سیاره سرخ داده های عملی مختلفی جمع آوری کنند.

تور تابستان ۱۴۰۳
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۵
انتشار یافته: ۳
یه کم به فرهنگستان زبان احترام بزارید آخه هلی کوپتر چیه ! فقط بالگرد
الکی می گن.
پرواز هلی کوپتر به ما چه ربطی دارد لطفا وضعیت حجاب را اصلاح کنید طرح حجاب بان خیلی خوب است فقط تعدادشان را بیشتر کنید نظارت از درب منزل تا مقصد و بالعکس و بصورت شبانه روزی برای کنترل بی حجابها در طبیعت از پهباد میشه استفاده کرد
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل
آخرین اخبار