بازدید 7607
در گفت‌وگو با تابناک اقتصادی مطرح شد

حجم بالایی از گاز در کشور هدر می‌رود / صحبت از تعرفه به معنای مدیریت مصرف است / تعرفه گذاری پلکانی پرمصرف‌ها، راهکاری موثر برای مدیریت مصرف گاز در بخش خانگی است

قائم مقام سابق مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: هر جایی که صحبت از تعرفه به میان می‌آید، منظور مدیریت است. مثلاً تعرفه در واردات، تعرفه در گمرک و تعرفه در هر بخشی به معنای مدیریت چیزی است. در بخش انرژی نیز تعرفه گذاری به معنای مدیریت مصرف است.
کد خبر: ۱۱۵۳۱۲۷
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۱ 03 December 2022

به گزارش تابناک اقتصادی؛ مدیریت مصرف گاز در کشورمان به امری ضروری تبدیل شده است و کسی در مورد ضرورت این امر شکی ندارد. برای حل مشکل بدمصرفی در کشور، راهکار‌های متفاوتی ارائه شده است. اعمال روش تعرفه گذاری پلکانی، یکی از این راهکارهاست.

در این روش، دوازده پله مصرفی داریم و مشترکین با توجه به میزان مصرف ماهیانه خود در یکی از آن‌ها قرار می‌گیرند. توزیع مشترکین در این پله‌ها در فصل سرد نشان می‌دهد، از مجموع ۲۶ میلیون مشترک واقعی در کل کشور، ۶۴ درصد مصرفی مناسب داشته و در پله‌های ۱ تا ۳ قرار گرفته‌اند.

این در حالی است که تنها ۳ درصد از کل مشترکین مصارف بسیار بالا را به ثبت رسانده و در پله‌های ۸ تا ۱۲ قرار گرفته‌اند. حال‌ آنکه مشترکین پرمصرف میانگین، مصرفی پنج برابر بیشتر از مشترکین کم‌مصرف داشته و مجموعاً ۵/۷ درصد از کل گاز خانگی را به خود اختصاص می‌دهند. سایر مشترکین نیز در پله‌های میانی توزیع شده‌اند.

با توجه به این واقعیات، برخی معتقدند، روش تعرفه گذاری پلکانی می‌تواند به افزایش عدالت در بهره مندی از یارانه‌ی انرژی منجر شود و پرمصرف‌ها که اغلب از طبقات بالای جامعه هستند، بهای اضافه مصرف خود را آزاد بپردازند. در ادامه نظرات سید مهدی حسینی، قائم مقام سابق مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران را می‌خوانید.

حسینی در گفت‌وگو با تابناک اقتصادی ضمن تأیید بالا بودن میزان مصرف گاز در بخش خانگی در کشور تصریح کرد: حدود سی سال پیش که بنده رئیس انجمن نفت ایران بودم، در نخستین اقدامی که در حوزه‌ی فرهنگ سازی برای مصرف انرژی انجام دادیم، کنفرانس‌هایی را در کشور با نام اقتصاد و انرژی راه اندازی و برگزار کردیم. طی چند سال این کنفرانس‌ها انجام شد و در مورد اینکه چطور مصرف انرژی را در کشورمان کاهش دهیم، صحبت کردیم.

حجم بالایی از گاز در کشور هدر می رود

وی افزود: متاسفانه ما تاکنون در زمینه‌ی فرهنگ سازی برای مصرف بهینه‌ی انرژی و گاز در کشور موفقیتی نداشته ایم و روز به روز بر گستره‌ی مشکلاتمان در این حوزه افزوده شده است. به طور کلی حجم بالایی از گاز در کشور ما هدر داده می‌شود که بخشی از آن در روند انتقال اتفاق می‌افتد.

به گفته‌ی رئیس سابق کمیته‌ی بازنگری قرارداد‌های نفتی، واقعیت این است که قیمت انرژی در کشور ما در همه‌ی بخش‌ها اعم از گاز، برق، بنزین و... پایین است و آن‌ها با قیمت یارانه‌ای در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌گیرند. این موضوع یکی از عوامل مهمی است که بر میزان مصرف خانوار‌ها تأثیر می‌گذارد. با توجه به این قیمت‌های پایین، در واقع ما انرژی را می‌سوزانیم و دور می‌ریزیم.

بخش انرژی کشور نیاز به جراحی‌های قیمتی دارد، اما نمی‌توان تمام جراحی‌ها را یکباره اعمال کرد. شرایط اقتصادی کنونی به دولت اجازه نمی‌دهد به واقعی سازی قیمت‌های انرژی بپردازد. حتی دولت مجبور شده است، در کنار یارانه‌های پنهان انرژی به ارائه‌ی یارانه‌ی نقدی به مردم نیز اقدام کند.

نمی‌توانیم قیمت انرژی را یکباره بالا ببریم

وی افزود: موضوع قیمت انرژی ارتباط تنگاتنگ و در هم تنیده‌ای با اقتصاد کشور دارد. اعمال سیاست‌های قیمتی به منظور مدیریت مصرف نیازمند زمان مناسب خودش است. نمی‌توانیم قیمت انرژی را یکباره و بدون در نظر گرفتن مقتضیات کشور بالا ببریم. باید با بررسی‌های دقیقی در اعمال سیاست‌های قیمتی صورت بگیرد. بخش انرژی کشور نیاز به جراحی‌های قیمتی دارد، اما نمی‌توان تمام جراحی‌ها را یکباره اعمال کرد. شرایط اقتصادی فعلی به دولت اجازه نمی‌دهد به واقعی سازی قیمت‌های انرژی بپردازد. حتی دولت مجبور شده است، در کنار یارانه‌های پنهان انرژی به ارائه‌ی یارانه‌ی نقدی به مردم نیز اقدام کند.

صحبت از تعرفه به معنای مدیریت مصرف است

وی در ادامه در خصوص تعرفه گذاری پلکانی و اینکه چقدر می‌تواند در مدیریت مصرف موثر باشد، تصریح کرد: هر جایی که صحبت از تعرفه به میان می‌آید، منظور مدیریت است. مثلاً تعرفه در واردات، تعرفه در گمرک و تعرفه در هر بخشی به معنای مدیریت چیزی است. در بخش انرژی نیز تعرفه گذاری به معنای مدیریت مصرف است. الان تعرفه گذاری پلکانی در حوزه‌ی گاز و برق اعمال می‌شود؛ اما باید استفاده از این روش با ملاحظات خاصی صورت بگیرد.

باید بررسی کنیم آیا شرایط اقتصادی کشور این اجازه را به ما می‌دهد که سیاست‌های جدید قیمتی اعمال کنیم یا خیر. از آنجایی که سطح درآمد افراد در حال حاضر بالا نیست و هزینه‌ها افزایش یافته است، اعمال روش تعرفه گذاری پلکانی که به مدیریت مصرف منجر می‌شود، قطعاً در مدیریت مصرف موثر است و یکی از روش‌های مناسب برای کنترل این موضوع به شمار می‌رود.

وی در پایان تأکید کرد: اعمال سیاست‌های قیمتی بر پرمصرف‌ها که اغلب از طبقات بالای جامعه هستند در مدیریت مصرف تأثیرگذار است. به طور کلی، هر چقدر به سمت واقعی سازی قیمت‌های انرژی گام برداریم به مدیریت مصرف کمک می‌کنیم.

 

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۸
انتشار یافته: ۲۵
شکر خدا قرار شده گرونش کنید
دیگه این حرف ها رو ندارن مثه مخابرات گرون کنید
چرا مصرف زیاد گاز را بر گردن مردم می اندازید (مصرف کنندگان عادی) چرا یک نفر از مدیران و یا کارشناسان توجهی به عدم کیفیت ساخت محصولات گاز سوز خصوصا پکیج های خانگی و آبگرمکن ها که دارای تکنولوژی پایین هست نمی کنند و یا کوره ها یی که در کارخانه های با خط تولید بسیار قدیمی و پر مصرف هستند توجهی نمی شود و فقط سال هاست شعار داده می شود و دائما از مردم می خواهند صرفه جویی کنند ؟؟؟؟؟
هر روز به بهانه قاچاق....پایین بودن بهره وری ....هزار دلیل غیر موجه همه چی رو گرون میکنید...
مدیریت مصرف ، مبارزه با قاچاق ، هدفمندی یارانه ، اصلاح مصرف ، هوشمندسازی و ...................... همه برای مردم به یک معنی است افزایش قیمت ها و فشار بیشتر به زندگی آنان تا اشتباهات و ..... مسئولان و مدیران آنها جبران شود
وقتی کار درست رو بلد نیستین و میخواین برای شو و تبلیغات به هر روستایی گاز برسونین نتیجش همینه. به جای این کار چنتا نیروگاه بسازین گاز رو بدین به نیروگاه و به خونه های مردم برق پایدار برسونین که هم آلودگی نداره هم خطر جانیش از گاز کمتره. کاری که بقیه کشورهای درست حسابی انجام دادن
مسؤولین باید نگران گاز میدان گازی مشترک با قطر باشند که به جیب قطر میرود ومثلا دوست شماست
بعد اون میلیونها متر مکعب گازی که داره از حوضچه
مشترک داره .... متولی نداره
خدا به خیر کنه، اون اقتصاد بیمار که از جراحی قبلی زنده بیرون نیومد و هنوز توی کماست.خدا این جراحی بخش انرژی رو ختم به خیر کنه.
مدیریت مصرف راه هایی دیگری هم دارد مثل کمک به توسعه وسایل کم مصرف یا کمک به عایق سازی ساختمان ها یا حداقل ایجاد نکردن مانع در راه آن با ابزار تورم منتهی دولت همیشه و منحصرا میره سراغ تعرفه چون براش درآمد داره هیچ وقت هم جز درآمد برای دولت به نتیجه دیگری منجر نشده و نخواهد شد
مسخره کردین خودتون را ، باز گرونی با دلایل چرند!!!!
ایا راهکاری بغیر از گرانی به ذهن مسئولین نمیرسد وهر روز ساز گرانی را به صدا در می اورند.دلیل اینکه راهکار اساسی ارائه نمیگردد بودجه کم می اورید روبه گرانی میروید دلیلش چیست .
می خواهندقیمت بالاببرندخدامی دانددروغ می گویندمصرف برق من کم بودچهاربرابرازم گرفتندتلفن همینطور
اجازه بفرمایید بخیه های جراحی های قبلی (برق؛مخابرات؛بنزین؛....) کشیده شود بعدا گاز را هم جراحی کنید....اما از مزاح گذشته شاید یکی از بهترین کار ها در صرفه جویی در مصرف گاز؛ تفکیک گاز های مشترک مجتمع های مسکونی وجمع آوری موتورخانه ها ومبدل های مشترک است. چون متاسفانه بسیاری از خانواده ها نمیتوانند ویا نمیخواهند مصرف انرژی واحد خود را مدیریت کنند. اکثرا بجای تنظیم رایاتور های شوفاژ پنجره ها را باز میکنند ومقدار زیادی انرژی به هدر میدهند
دوباره شروع شد
حضرات اول انحصار را از وسایل گاز سوز بردارید تا همچون خودروسازان در حاشیه امن قرار نگیرند و بفکر تولیدات با کیفیت و کم مصرف باشند بعد صحبت از بهینه مصرف کردن کنید
در ضمن اگر این گاز در نیروگاه مصرف شود و برق جایگزین آن بدون شک از نظر راندمان و بازده بالاتر خواهد بود
اینگونه نه مشکل پدافند غیر عامل خواهیم داشت نه آلودگی شهری نه خطراتی که در زمان زلزله امکان اتفاقش بالاست و هم هزینه ای به مردم تحمیل میگردد
اما چون آقایان فقط بفکر سود خود هستند و انحصار در دستشان هر چند وقت به دنبال افزایش قیمتها می افتند بدون توجه به اینکه مردم حقوق دلاری نمیگیرند که بخواهند گاز ملی را به دلار بپردازند
اسراف میشود چون ارزان است.
رسانه محترم ،لطفا به قبوض برق رسیدگی نمایید ... با احتساب روز 10 ساعت کولر در تابستان ، یعنی باید قبض الان 150 هزار تومان کمتر بیاد ولی همش 50 هزار تومان کمتر اومده ... نمیدونم شاید به خاطر کنتور آنالوگ هست که اوج بار رو زیاد حساب میکنند و به هر حال درست نیست ... ما مصرفمون هیچ تغییری نکرده و هیچ وسیله ای هم اضافه نکردیم .

1401/09/09 مصرف 580 میانگین مصرف 341.18 قیمت 2,036,000 ریال
1401/07/19 668 400.8 2,024,000 ریال
1401/05/30 865 439.83 2,572,000 ریال

لطفا رسیدگی نمایید ... با تشکر
بخاری گازی حجم زیادی گاز به هدر می دهد بیایید برای هر خانه کخ پکیج ندارد بجای بخاری پر مصرفش پکیج با تعداد لازم رادیاتور بدهید و با مابه التفاوت پول گازمصرفی تسویه کنید
بعد از افزایش تعرفه های آب و برق، کم کم بهانه ها برای افزایش قیمت گاز نیز شروع شده خدا بخیر کنه
چی هدر نمیره ؟ متاسفم چرا از خورشید استفاده نمیکنید ؟ چرا با دنیا کار نمیکننید ؟ با آلمان معاوضه کنید اونها اینجا انرژی خورشیدی بیارن ما بهشون گار بدیم ؟؟؟
سلام .جدیدا در مناطق روستایی دستورالعمل اومده باید دیوار خانه ها با برداشتن چند آجر حفره ای ایجاد شود برای تبادل هوا تا مسمومیت گاز بخاری ایجاد نشود .در دنیا یا پنجره های دو جداره سعی میکنند گرما به هدر نرود اما در ایران تازه دستور آماده دیوار خانه ها را سوراخ کنند تا گرما به هدر رود ،واقعا نوبر است .آقا خانه هایی را که دودکش در هنگام ساخت در بنا ایجاد نمیکنند را مجوز ندهید .سیستم بخاری را جمع کنید و برای نصب پکیج یارانه بدهید .چرا کارهای غیر عاقلانه انجام میدهید .؟؟!!!!
میخواهند گران کنند صحبت از مدیریت میزنند
تعرفه یعنی گرانی
باید برای تبدیل پنجره های قدیمی به دو جداره کمک بلا عوض به خانواده ها کرد بیشترین حجم هدر روی انرژی به دلیل ساختمانهای با پنجره های زیاد و تک جداره قدیمی است
مدیریت مصرف یعنی با داشتن دومین ذخایر گازی در جهان و با در اختیار داشتن صدها میلیارد دلار ثروت کشور به جای انتقال گاز به نیروگاهها برای تولید برق مازوت بسوازنید!!!!!!!!

ببینید چه کسانی دارند از مدیریت مصرف حرف می زنند همان کسانی که با مازوت سوزی نه تنها هوای مردم ایران بلکه به کل کره زمین آسیب می زنند .
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری
آخرین اخبار