بازدید 105754
در بنر تبلیغاتی یکی از این گروه‌ها نوشته شده است: شر شما را خریداریم، کاملا محرمانه، صددرصد تضمینی! این صفحه ولی تنها یک پست و پیام دارد که در آن آمده است: سرعت ما بیشتر از قانون است!​​​​​​​
کد خبر: ۱۱۳۴۴۳۱
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۲ 11 August 2022

به گزارش تابناک، روزنامه اعتمد نوشت: انتشار تصاویری از تبلیغ بی‌محابای «شرخر»‌هایی که مدعی هستند، می‌توانند در ازای دریافت مبلغی مستاجران را به سرعت از ملک تخلیه کنند، بهانه‌ای شد برای سرزبان افتادن دوباره واژه قدیمی «شرخر»! پدیده‌ای که قدمتش به چند صد سال قبل می‌رسد.

استخدام یک نفر برای گرفتن پول و طلب به هر قیمتی. حالا، اما فضای مجازی پر شده است از انواع آگهی‌های تبلیغاتی شرخرهایی که به نظر می‌رسد دیگر ترسی از هیچ کس حتی قانون و پلیس ندارند و فقط به فکر جذب مشتری و پول هستند. تبلیغات این شرخرها نیز در نوع خود جالب است.

در بنر تبلیغاتی یکی از این گروه‌ها نوشته شده است: شر شما را خریداریم، کاملا محرمانه، صددرصد تضمینی! این صفحه ولی تنها یک پست و پیام دارد که در آن آمده است: سرعت ما بیشتر از قانون است! گروهی که بیش از ۱۴۲ هزار دنبال شونده دارد. یکی دیگر از این شرخرها که گویا اهل تبریز است و حدود ۴ هزار نفر وی را دنبال می‌کنند نیز مدعی شده که قادر به وصول هر نوع چک و طلبی است.

برخی حتی پا را از این هم فراتر گذاشته و عکس‌هایی با اسلحه و سلاح‌های سرد از خودشان در فضای مجازی منتشر می‌کنند تا جذاب‌تر باشند و مشتری بیشتری جذب کنند. شنیدن شیوه‌های کاری این شرخرها نیز به نوبه خود جالب است. یکی از این شرخرها که به قول خودش فقط در تهران و کرج کار می‌کند در یک گفتگو و چت اینترنتی در مورد شیوه کارش به خبرنگار اعتماد می‌گوید: بستگی به سوژه دارد. اینکه موضوع چک باشد یا مزاحمت یا ادب کردن یک فرد دیگر.

او که خودش را مرتضی معرفی می‌کند و مدعی است که ۸- ۷ سال است در این حرفه مشغول به کار است در مورد هزینه‌های کارش می‌گوید: اگر چک باشد، ۱۰ درصد مبلغ و اگر ادب کردن و کم کردن شر مزاحم باشد، بسته به سوژه ۳ تا ۵ میلیون می‌گیریم.

اما سوژه چه تاثیری در تعیین قیمت دارد؟ سوالی که شرخر مخاطب ما در مورد آن می‌گوید: خب بعضی وقت‌ها خود طرف آدم شر و بزن‌بهادری است، معلوم است که ادب کردن او سخت‌تر و بالطبع قیمتش هم بالاتر باشد. حتی بعضی وقت‌ها مجبوریم از چند نفر دیگر از بچه‌ها نیز کمک بگیریم! او در پاسخ به این سوال که آیا مستاجر هم بیرون می‌کند یا نه؟ جواب می‌دهد: راستش زیاد تمایلی به این کار ندارم. البته تاکنون موردی هم به تورم نخورده است. ولی بعضی از بچه‌ها، اهلش هستند.

 

او در مورد اینکه چطور مستاجران را مجبور به تخلیه خانه می‌کنند؟ نیز می‌گوید: هر کاری که بشود می‌کنیم. می‌رویم در خانه او یا محل کارش و داد و بیداد راه می‌اندازیم. تهدیدش می‌کنیم و اگر باز هم راه نیامد، کمی! گوشمالی‌اش می‌دهیم؛ و اینکه چند روزه مستاجر را مجبور به تخلیه می‌کنند؟ مرتضی در این خصوص هم می‌گوید: همان‌طور که گفتم من تاکنون از این کارها نکرده‌ام، ولی تا جایی که می‌دانم، بچه‌ها نهایتا یک هفته‌ای خانه را به مالک تحویل می‌دهند.

به گفته این شرخر، هزینه تخلیه مستاجر برای مالک ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان آب می‌خورد... نکته بعدی حفظ اسرار مشتری است. اینکه اگر شرخر گیر قانون بیفتد، چقدر احتمال دارد که مشتری هم درگیر این پرونده شود؟ سوال مهمی که به نظر می‌رسد چندان به مذاق مرتضی خوش نمی‌آید، چراکه در جواب آن می‌گوید: این حرف‌ها چیه؟ اگر مشکلی پیش بیاید، اصلا اسمی از شما به عنوان مشتری برده نمی‌شود. برای ما افت دارد که بخواهیم مشتری را لو بدهیم. کمااینکه یکی، دوبار چنین اتفاقی افتاده اما، ما چیزی بروز نداده‌ایم.

انگار نکته تازه‌ای یادش آمده باشد، ادامه می‌دهد: اصلا اگر قرار باشد مشتری را لو بدهیم که دیگر کسی به ما کار نمی‌دهد و بازارمان کساد می‌شود! در حالی که سعی می‌کنم تا عصبانی‌اش نکنم، می‌پرسم:، اما وزیر راه تهدید کرده بود که با شرخرهایی که بخواهند مستاجران را مجبور به تخلیه خانه کنند، برخورد می‌کند. شما نمی‌ترسید از این تهدید یا گرفتار شدن توسط نیروی انتظامی؟ او ولی گویا این سوال برایش نه تنها ناراحت‌کننده نیست که جذاب هم هست، چراکه با لحنی تمسخرآمیز می‌گوید: وزیر راه؟ کی هست این وزیر راه؟ اسمش چیه؟ پلیس هم که دیگه عادی شده برای ما. اصلا افت داره برای شرخری که گیر پلیس و زندان نیفتاده باشد.

مرتضی همچنین در جواب این سوال که به‌طور متوسط چند مشتری دارد؟ می‌گوید: در این یکی، دو ساله وضعیت کار و بار ما خدا را شکر، روز به روز بهتر می‌شود! و این‌بار او سوالی را مطرح می‌کند و می‌پرسد: می‌دانید چرا؟ و خودش بلافاصله جواب می‌دهد: برای اینکه مردم از پروسه‌های طولانی و وقت‌گیر رسیدگی به پرونده‌های خود در دادگاه‌ها ناامید می‌شوند و برای گرفتن حق و حقوق‌شان دست به دامان ما می‌شوند. این شرایط باعث شده تا به گفته مرتضی، او در هفته ۴-۳ «پروژه» مختلف داشته باشد. از گوشمالی یک نفر تا ادب کردن دامادهای مزاحم و نقد کردن چک‌های برگشتی و ترساندن بدهکاران و البته تخلیه خانه مالکان از مستاجران (که البته مرتضی تاکنون چنین پرونده‌هایی را نداشته است).

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۷۷
انتشار یافته: ۱۶
سهند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
اگر قانون سريعترعمل ميكرد
اين چنين اشخاصي به وجود نمي آمد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
پلیس و قانون برای خلافکاران یه فانتزیه و برای مردم عادی کابوس!!!
باقری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
اینه راست میگه .شما اگه کارتان به دادگاه بیفتد می فهمید چقدر باید رنج بکشید الان 23 ساله یک چک برگشتی دارم هزاران بار به دادگاه رفتم میلیونها تومان هزینه کردم نتونستم نقد کنم . .....
قادر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
نکته همین جاست: "مردم از پروسه‌های طولانی و وقت‌گیر رسیدگی به پرونده‌های خود در دادگاه‌ها ناامید می‌شوند "
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
در عوض امنيت داريم
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
سوال اساسی اینست که چرا یک مستاجر با اینکه میداند قانونا موظف به تخلیه ملک پس از خاتمه قرار داد است از تخلیه استنکاف میکند و یا دادگاهها با تاخیر و دق الوقت اعمال قانون میکنند که مالک به شر خر متوسل میشود .و نیز چرا قوانین مرتبط با چک اینقدر ضعیف است که محق برای وصول طلبش به شر خر مراجعه میکند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
تنها دستاورد را امنیت ذکر می کردند که اون هم به زودی به وضعیت گنگهای بروکلین و برونکس می رسیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
قانون و دادگستری کلاهشون را بزارن بالاتر
رحیمی
|
Japan
|
۱۳:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
1.وقتی پلیس ودستگاه قضایی دربرخوردبا اراذل واوباش نهایت انفعال رادارندوفقط هرازگاهی عده ای راگرفته وعکشان را دسته جمعی درخبرگزاریها میگذارند وفوقش چندروزبعدآزادشان میکنند و2.وقتی به علت ضعف ونواقص شدیددرقانون ازیک طرف وساختارمعیوب دادگستری مردم برای احقاق حقوق خود دست به دامان شرخران میشوند طبیعتا بازاراین گونه افرادهم داغ میشود.
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
چرا فقط اسم تبریز آورده شد؟
فریدون
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
این شر خرهافکر کنم هنوز به پست آدمهای اخرجوش نخورده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
انگل های جامعه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
متاسفانه تمام نیروی قانونی را سرگرم حفاظت از موارد حاشیه ای جامعه کرده ایم که فقط در راستای صیانت از نظرات اقلیت است و چشم خود را بر قدرت گرفتن اشرار وبسط روشهای غیر قانونی توسط افرادپول دار بسته ایم .
مشخص است که تداوم این وضع روزی دامن بقیه راهم میگیرد، جایی که ضعفها هم مجبور میشوند برای گرفتن حق خود از پولدار ها ،بنوعی تبدیل به شر بشوند و این هرج و مرج همه را نابود میکند
امیدوارم بزرگان جامعه بخود آیند
مرتضی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
شایسته است قوه قضائیه برخورد قاطع با شر خران داشته باشد ودست شرخران راببرد.
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
لازمه.
وقتی مستاجر از حق مالکیت چیزی سرش نشه و دنبال دردسرسازی باشه و وقتی دولت هم با فریب مردم بخواد از جیب مالک بخوره و خودشو به ناحق طرفدار مظلوم جا بزنه، اونوقته که به عنوان راه حل آخر حضور این افراد صددرصد لازم و موثره.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
من خودم یه بار گرفتار یه کلاهبردار شدم. رفتم با کلی مستندات قانونی شکایت کیفری کردم. بازپرس پرونده در دادسرا انسان سالمی بود به نفع من رای داد. پرونده برای رای نهایی به دادگاه رفت. بدلیل نفوذی که کلاهبردار در دادگاه داشت رای گرفت که پرونده باید در دادگاه حقوقی پیگیری بشه و تبرئه شد. عملا قاضی به نفع اون رای داد. سپس در دادگاه حقوقی تشکیل پرونده دادم که در این قسمت هم رای به نفع کلاهبردار داده شد. دو سال رفت و آمد، معطلی و پول وکالت دادم. ظاهرا قانون کلاهبرداری در سیستم قضایی کشور تعریف نشده و عملا به مدارک کاغذی طرفین بسنده میکنن. و این باعث شده کلاهبرداران در کشور جولان بدن. سپس به یک شرخر مراجعه کردم. گفت 10 درصد میگیره برای گرفتن حقم. فرستادم پیش طرف و مجبور کرد که قول پرداخت ظرف یک ماه را بگیره. بعدا خودم ترسیدم ادامه کارو بگیرم. گفتم خدای نکرده جنایتی اتفاق نیفته. لذا از حق خودم گذشتم و بیخیال موضوع شدم. اما فهمیدم که بعد از این باید کاری کنم که به هیچ عنوان کارم به سیستم قضایی و پلیس کشور نیفته.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
مهسا امینی امین تارخ علی کریمی ربیع الاول فائزه هاشمی حسین ماهینی
آخرین اخبار