به اسم کاهش نرخ ارز، به کام تصمیمات اشتباه!

یک تحلیلگر بازار سرمایه ضمن انتقاد از برخی تصمیماتی که در مورد این بازار اخذ شده است، گفت: کاهش قیمت ارز ناشی از اخباری که از توافق‌های سیاسی احتمالی به گوش می‌رسد به بازار آسیب نمی‌رساند، بلکه برخی تصمیمات باعث از بین رفتن اعتماد سهامداران این بازار شده است.
کد خبر: ۱۱۰۳۴۹۱
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۳ 07 February 2022

به گزارش بورس تابناک، روزبه شریعتی با تاکید بر اینکه نمی‌توان رابطه مستقیمی بین کاهش ارزش قیمت دلار و روند نزولی بازار سرمایه پیدا کرد، توضیح داد: اگر قیمت دلار رشد پیدا کند و این رشد متاثر از کاهش ارزش پول ملی و تورم باشد، قیمت سهام هم مانند سایر بازارها و کالاهای داخل کشور، رشد می‌کند. اما اگر کاهش ارزش دلار متاثر از سیگنال‌های مثبت سیاسی، توافق سیاسی، کاهش تنش و ثبات سیاسی شکل بگیرد و گشایش‌های اقتصادی را در پی داشته باشد، شرایط فرق خواهد کرد.

وی ادامه داد: درواقع باید دید وقتی تحریم‌های سیاسی برداشته شود و بتوانیم نفت بفروشیم و ارز واردکشور کنیم، چه اثرات سیاسی را در پی خواهد داشت. شرایط شرکت‌ها در شرایط تحریم بسیار وخیم است. برای مثال به صورت غیررسمی شنیده می‌شد که یک زیرمجموعه تاپیکو، مجبور بود به دلیل شرایط تحریم، محصولات خود را تا ۲۰ درصد زیر قیمت منطقی صادر کند. یا شرکت‌های بزرگ دیگر برای اینکه بتوانند ارز خود را وارد کشور کنند، هزینه پول می‌دهند.

این تحلیلگر بازار سرمایه با بیان اینکه همه این موضوعات عواقب تحریم سنگینی بوده که روی ایران است، اظهار کرد: نتیجه این موضوعات شرایط بد اقتصادی برای شرکت‌ها است. نرخ استهلاک از تشکیل سرمایه ثابت افزایش یافته بود. یعنی شرکت‌ها بیشتر از اینکه برای ایجاد ارزش افزوده، سرمایه گذاری مجدد کنند مستهلک شده‌اند و این زنگ خطر بسیار بزرگی است.

شریعتی با اشاره به اخباری که در مورد احتمال توافقات هسته‌ای منتشر شده است، عنوان کرد: مذاکرات جدی است و سیگنال‌های توافق به گوش می‌رسد. حتی صحبت از این می شود که کنار رفتن دو عضو مذاکره کننده امریکا به دلیل درخواست ایران بوده است. گفته می‌شود ۱۰ میلیارد دلار از پول ایران آزاد خواهد شد و معافیت‌هایی صورت خواهد گرفت. تاثیر این اخبار را می‌توان روی قیمت ارز در بازار آزاد هم مشاهده کرد که به محدوده ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه متغیرهای زیادی روی بازار سرمایه تاثیر می‌گذارد، گفت: زمانی که ثبات سیاسی وجود داشته باشد و چشم انداز آینده روشن باشد، بازارهای مالی از جمله بازار سرمایه P/E می‌گیرند. چراکه شرکتی که در دوره تحریم ۱۰۰۰ تومان سود می‌سازد، بعد از توافق می‌تواند ۱۵۰۰ تومان سود بسازد و سال بعدی هم با چند کشور اروپایی قرارداد ببندد و میزان سودی که می‌سازد به ۲۵۰۰ تومان برسد.

این تحلیلگر بازار سرمایه ادامه داد: چند صنعت به صورت سنتی در کشور ما متاثر از این نگاه هستند که مورد اقبال واقع می شود. این صنایع عبارت اند از صنعت خودرو، بانک، بیمه و لیزینگ. همچنین گشایش‌های اقتصادی در صنایع پتروشیمی و فلزی و معدنی میتواند منجر به این شود که این صنایع زیر قیمت تعادلی نفروشند.

شریعتی در ادامه با اشاره به شرایط کنونی بازار سرمایه، عنوان کرد: بازار از یک فراز و نشیب بسیار سنگینی بیرون آمده است و با آن دست و پنجه نرم می‌کند. دولت به دلیل کسری بودجه عملا در جیب شرکت‌ها دست می‌کند. نرخ مالیات را دست‌کاری می‌کند و محصولاتی را نیمه خام و خام اعلام می‌کند که قابل پذیرش نیست. نرخ گاز را خلاف منطق بالا می‌بیند. همه این موضوعات به بازار سرمایه آسیب زده، بازار را دچار تنش کرده و اطمینان‌ها از بین رفته است و این اطمینان به این سادگی نمی‌تواند ترمیم شود.

وی ادامه داد: در برخی زیرمجموعه‌های ایمیدرو سفارش‌های حمایتی جهت اعتمادسازی روی تابلو گذاشته می‌شود که اگر این اتفاق مستمر و مداوم باشد می‌تواند در بازگرداندن اعتماد موثر باشد. باید خیال بازار و سرمایه گذار راحت باشد که نگاه سهامدار عمده و دولت این نیست که سهم را به مردم بفروشد و پول را از بازار خارج کند. این نگاه بیشترین آسیب را به بازار زده است.

این تحلیلگر بازار سرمایه ادامه داد: این نگاه باید برعکس باشد و طوری از این بازار مالی حمایت شود که به شریان اصلی اقتصاد کشور تبدیل شود. نه اینکه صحبت از مالیات‌های سنگین برای شرکت‌ها کنیم و معافیت‌های مالیاتی صادراتی را حذف کنیم و از آن طرف معافیت مالیاتی ملک را از ۱۰ میلیارد تومان به بالای ۲۰ میلیارد ببریم! این اتفاق شبهاتی را در ذهن سرمایه گذار ایجاد می‌کند. اینکه چرا یک نفر با ۲۵ میلیارد تومان ملک باید سالانه  ۵ میلیون تومان مالیات بپردازد اما یک شرکت ۱۵ برابر نرخ گاز به روسیه به دولت پول گاز پرداخت کند.

منبع: ایسنا

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # روز دانشجو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی