بازدید 53633
آخرین تحولات خاورمیانه
افشای سند محرمانه از توافق آمریکا و دولت عراق، دیدار فرستاده ویژه پوتین با، ولی عهد سعودی، کشته شدن دستیار بن لادن در یمن، بازتاب دیدار روسای جمهوری ایران و روسیه در رسانه‌های آمریکا و ابراز نگرانی دبیر کل سازمان ملل از حملات هوایی علیه یمن، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.
کد خبر: ۱۱۰۰۳۲۰
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۲ 21 January 2022

افشای سند محرمانه از توافق آمریکا و دولت عراق/ دیدار فرستاده ویژه پوتین با ولی‌عهد سعودی/ کشته شدن دستیار بن لادن در یمن/ بازتاب دیدار روسای جمهوری ایران و روسیه در رسانه های آمریکا

بین الملل تابناک/ تحولات خاورمیانه: افشای سند محرمانه از توافق آمریکا و دولت عراق، دیدار فرستاده ویژه پوتین با، ولی عهد سعودی، کشته شدن دستیار بن لادن در یمن، بازتاب دیدار روسای جمهوری ایران و روسیه در رسانه‌های آمریکا و ابراز نگرانی دبیر کل سازمان ملل از حملات هوایی علیه یمن، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

افشای سند محرمانه از توافق آمریکا و دولت عراق

تصمیم خروج آمریکا از عراق پس از آن اتخاذ شد که پارلمان عراق پس از ترور شهیدان قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و یارانشان در اوایل ژانویه ۲۰۲۰ به اتفاق آرا به اخراج نیروهای نظامی خارجی از عراق رأی داد.

از آن‌جا که عراق از اهمیت بالایی برای آمریکایی‌ها برخوردار است، از همان لحظه اعلام این تصمیم، تلاش جدی آمریکا برای بی‌اثر کردن مضمون عقب‌نشینی از عراق آغاز شد.

روزنامه الاخبار لبنان طی یادداشتی به قلم «حسین ابراهیم» با اشاره به این مساله نوشت: «هر دو طرف - آمریکایی و متحدان عراقی آن‌ها - در این امر تا حد زیادی از طریق توافقی که در اواخر ژوئیه گذشته در واشنگتن در دیدار بایدن با مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق اعلام شد، موفق شدند. الکاظمی حضورش در رأس دولت به نفع آمریکا بود تا شرایطی را که مطابق با منافعش است در این توافق لحاظ کند.

در ادامه این یادداشت آمده است: اما بقای نیروهای آمریکایی در عراق با این هویت مبهم نگرانی‌هایی را برای واشنگتن ایجاد می‌کند که مهمترین آن امنیت این نیروهاست که تنها با اعطای آزادی تردد و حرکت از جمله آزادی پرواز جنگنده‌ها و پهپادها در حریم هوایی عراق در صورت نیاز به حمایت و پشتیبانی میسر می‌شود. این همان چیزی است که واشنگتن با استناد به ضرورت انجام آن، در چارچوب ارائه اطلاعات و پوشش هوایی نیروهای عراقی در جنگ علیه داعش، به دنبال تأمین آن بود.

نویسنده در ادامه تاکید می‌کند: «این امر هرچند مهم است، کافی نیست، زیرا نیروهای آمریکایی همچنین، به پوششی سیاسی نیاز دارند تا «مشروعیت» حضور آن‌ها را تضمین کند، پوششی که تنها با حضور یک دولت وفادار به واشنگتن در بغداد مهیا می‌شود. از این رو، تلاش های پشت پرده آمریکا برای تشکیل دولت اکثریتی که در آن متحدان ایالات متحده و خلیج فارس سهم بزرگی و چه بسا بزرگ‌تری را داشته باشند و نیروهای مخالف ایالات متحده، به ویژه "الحشد الشعبی" و گروه‌های مقاومت را حذف کند.»

افشای سند محرمانه از توافق آمریکا و دولت عراق/ دیدار فرستاده ویژه پوتین با ولی‌عهد سعودی/ کشته شدن دستیار بن لادن در یمن/ بازتاب دیدار روسای جمهوری ایران و روسیه در رسانه های آمریکا

اما تشکیل چنین دولتی، حتما تشدید عملیات مقاومت در برابر اشغالگری را به همراه خواهد داشت. امری که سرعت آن از ابتدای سال، حتی قبل از تولد دولت جدید افزایش یافته است و احتمال می‌رود در صورت تشکیل چنین دولتی، تشدید بیشتری پیدا کند. اما در صورت شکست شکل‌گیری تصویر مورد نیاز آمریکا، آمریکایی‌ها با مشکل «مشروعیت» حضور نیروهای خود در عراق مواجه خواهند شد که به نوعی راه را برای هدف قرار گرفتن توسط مقاومت باز می‌کند، به گونه‌ای که شاید نتوانند تحمل کنند.

در ادامه این یادداشت آمده است: «برای تایید این موضوع، سند محرمانه‌ای که الاخبار به دست آورده است، نیت واقعی واشنگتن را برای عدم عقب نشینی از عراق نشان می‌دهد، همانطور که ژنرال ریچارد بل، معاون فرمانده نیروهای "ائتلاف بین المللی" در عراق در دیدار با سفرا و دیپلمات‌های معتبر عربی و خارجی در بغداد - در سپتامبر ۲۰۲۱ یعنی پس از اعلام الکاظمی و بایدن_ عدم عقب‌نشینی از عراق را تایید می کند.»

الاخبار در ادامه تصریح می‌کند، این سند بیانیه‌ای است که خلاصه‌ای از نتایج گفت‌وگوهای راهبردی مشترک ایالات متحده و عراق در مورد عقب‌نشینی را که با دقت کامل تدوین شده، نشان می‌دهد؛ بنابراین، ماموریت نیروهای "ائتلاف" حدود یک سال پیش بازسازی شد و بزرگترین چالشی که امروز پیش روی آن قرار دارد، چگونگی مشروعیت بخشیدن به موجودیت آن از طریق دولت در بغداد و نهادهای قانون اساسی است. مشکل این است که این افراد قوی‌ترین حزب در حال حاضر نیستند.

بر اساس این سند، بیل پیش‌بینی کرد که عقب‌نشینی کامل منجر به «نتایج فاجعه‌بار» خواهد شد؛ اما در عین حال، او کنترل مجدد داعش بر عراق، همان‌طور که طالبان در افغانستان انجام داد را بعید دانست و در مقابل از سیطره نیروهای مقاومت همپیمان با ایران، کسانی که وی آن‌ها را شبه‌نظامی نامید، ابراز نگرانی کرد.

دیدار فرستاده ویژه پوتین با ولی‌عهد سعودی

«الکساندر لاورنتیف» فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه، روز پنجشنبه در ریاض با «محمد بن سلمان بن عبدالعزیز» ولی‌عهد و وزیر دفاع عربستان سعودی دیدار و گفت‌وگو کرد.

خبرگزاری عربستان (واس) به جزئیات این دیدار اشاره نکرد و تنها گزارش کرد که در این دیدار دو طرف روابط دوجانبه و تحولات سوریه را بررسی کردند.

افشای سند محرمانه از توافق آمریکا و دولت عراق/ دیدار فرستاده ویژه پوتین با ولی‌عهد سعودی/ کشته شدن دستیار بن لادن در یمن/ بازتاب دیدار روسای جمهوری ایران و روسیه در رسانه های آمریکا

در این دیدار، شماری از مقامات سعودی از جمله «مساعد بن محمد العیبان» عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی و «خالد بن علی الحمیدان» رئیس دستگاه اطلاعات عربستان و از طرف روسیه نیز «الکساندر کینشاک» فرستاده وزیر خارجه و مدیر اداره غرب آسیا و شمال آفریقا حضور داشتند.

کشته شدن دستیار بن لادن در یمن

منابع خبری گزارش دادند، «ابو عمیر الحضرمی» از دستیاران اسامه بن لادن رهبر پیشین القاعده طی حمله هوایی در یمن کشته شده است.

به گزارش روسیا الیوم، تارنمای «سایت» که فعالیت گروه های مسلح در اینترنت را رصد می کند، گزارش داد، القاعده از کشته شدن یکی از سرکردگان نظامی خود در حمله آمریکا به یمن خبر داده است.

افشای سند محرمانه از توافق آمریکا و دولت عراق/ دیدار فرستاده ویژه پوتین با ولی‌عهد سعودی/ کشته شدن دستیار بن لادن در یمن/ بازتاب دیدار روسای جمهوری ایران و روسیه در رسانه های آمریکا

ریتا کاتز مدیر تارنمای «سایت» گفت: القاعده به تاریخ یا مکان کشتن «صالح بن سالم بن عبید عبولان»، معروف به «ابوعمیر الحضرمی»، که از دستیاران اسامه بن لادن، رهبر پیشین القاعده بود، اشاره نکرده است.

پیشتر منابع خبری گزارش داده بودند، در حمله هوایی ۱۴ نوامبر آمریکا به یمن، سه تروریست کشته شدند. بنا بر این گزارش، یک پهپاد احتمالا آمریکایی، خودروی حامل اعضای القاعده را هدف قرار داد که منجر به کشته شدن سه تن از آنها شد.

بازتاب دیدار روسای جمهوری ایران و روسیه در رسانه های آمریکا

دیدار آیت الله ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در مسکو در رسانه های آمریکا نیز بازتاب داشت.

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس در این باره نوشت: ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز چهارشنبه میزبان همتای ایرانی خود بود.

در آغاز گفت و گوها، پوتین به رئیسی گفت که علاقه مند به گفت و گو در مورد نگرانی های مشترک روسیه و ایران  در مورد وضعیت افغانستان است.

رییس جمهوری ایران نیز گفت، ایران مایل به گسترش همکاری با روسیه در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، دفاعی و امنیتی و اکتشافات فضایی است.

ماه گذشته، ایران یک ماهواره به فضا پرتاب کرد. این اقدامی برای نشان دادن توانایی رو به رشد فناوری ایران در میان مذاکرات هسته ای این کشور انجام می شود.

تارنمای روزنامه واشنگتن تایمز نیز نوشت: ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز چهارشنبه میزبان همتای ایرانی خود بود. وی از همکاری دو کشور در زمینه بحران سوریه و سایر مسائل بین المللی قدردانی کرد.

روسیه و ایران از بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه، حمایت و به دولت او کمک کرده اند تا در جنگ پیروز شود.

افشای سند محرمانه از توافق آمریکا و دولت عراق/ دیدار فرستاده ویژه پوتین با ولی‌عهد سعودی/ کشته شدن دستیار بن لادن در یمن/ بازتاب دیدار روسای جمهوری ایران و روسیه در رسانه های آمریکا

مسکو  سعی کرده است، در روابط خود با ایران و اسرائیل تعادل ایجاد کند و روابط  با آنها را گسترش دهد.

روسیه همچنین به طور فعال در گفت و گوهای بین المللی با هدف احیای توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ ایران با قدرت های جهانی حضور داشته است.

آمریکا در سال ۲۰۱۸ در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت این کشور، از این توافق خارج شد، در حالی که جو بایدن رئیس جمهوری کنونی آمریکا اعلام کرده است، قصد دارد دوباره وارد این توافق شود.

شبکه خبری "ای بی سی نیوز" نیز در مطلبی مشابه به سفر آیت الله رئیسی به روسیه پرداخت و اعلام کرد که هر دو طرف بر گسترش روابط دو جانبه تاکید کردند.

بر اساس این گزارش، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه میزبان همتای ایرانی خود بود و از همکاری دو کشور در زمینه مسائل بین المللی از جمله بحران سوریه قدردانی کرد.

روزنامه نیویورک تایمز نیز درباره دیدار آیت الله رئیسی و ولادیمیر پوتین، روسای جمهوری ایران و روسیه نوشت: این دیدار نمایش وحدت دو کشور در مقابل آمریکا بود.

این روزنامه آمریکایی نوشت: رئیس جمهوری ایران در دیدار با پوتین در روز چهارشنبه به همتای روس خود یادآوری کرد که تهران در چهل سال گذشته در مقابل آمریکا ایستادگی کرده است.

ابراز نگرانی دبیر کل سازمان ملل از حملات هوایی علیه یمن

دبیر کل سازمان ملل روز پنجشنبه به وقت محلی با ابراز نگرانی خاطرنشان کرد که حملات موشکی و گلوله باران در چندین منطقه در یمن ادامه دارد. همه این اقدامات منجر به آسیب دیدن غیرنظامیان و زیرساخت های غیرنظامی این کشور شده است.

دبیرکل سازمان ملل متحد بار دیگر از طرف‌ها خواست تا حداکثر خویشتن‌داری را به کار گیرند و از تشدید تنش‌ها در منطقه جلوگیری و بر اساس قوانین بین‌المللی بشردوستانه به تعهدات خود عمل کنند.

افشای سند محرمانه از توافق آمریکا و دولت عراق/ دیدار فرستاده ویژه پوتین با ولی‌عهد سعودی/ کشته شدن دستیار بن لادن در یمن/ بازتاب دیدار روسای جمهوری ایران و روسیه در رسانه های آمریکا

هانس گراندبرگ، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن، به تازگی سفر خود به عربستان را به پایان رسانده است. وی با شاهزاده خالد بن سلمان، معاون وزیر دفاع عربستان، احمد بن مبارک، وزیر خارجه یمن و دیگر مقامات سعودی و یمنی دیدار کرد.

سخنگوی دبیر کل سازمان ملل گفت که گراندبرگ در دیدارهای خود همچنین موج اخیر تشدید حملات نظامی از جمله حملات هوایی شدید به صنعا را که به سراسر یمن گسترده شده و از مرزهای یمن فراتر رفته و به امارات و عربستان سعودی سرایت کرده است، محکوم نمود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴
در انتظار بررسی: ۴۸
انتشار یافته: ۱۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۱
زیاد ایراد نگیرید .
فاصله اجتماعی بین رییسی و پوتین از فاصله طبقاتی مردم در ایران کمتره
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۰:۳۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۱
زمانی نتانیاهو با پوتین ملاقات داشت و نتانیاهو چنان پوتین را تحقیر کرد که حتی جلوی پوتین حاضر نشد از روی صندلی بلند شود حالا ابراهیم رییسی رفته روسیه پوتین بر خلاف رفتار متعارف مرسوم حاضر نشد به پیشواز رییسی برود و در این عکس هم ۶۰ متر دورتر از رییسی نشسته مبادا کرونایی یا بیماری از رییسی به پوتین منتقل شود این رفتارها تحقیر آمیز است و کسانی که جور دیگری آن را نشان می دهند آنقدر در دنیا تحقیر شده اند که برایشان عادی است
پاسخ ها
m
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۱
سری های قبل هم که پوتین اومد ایران یکی از وزرا رفت پیشواز. این رسمه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۱
انشالله بزودی
افشای سند محرمانه ایران روسیه
افشای سند محرمانه ایران چین
افشای سند محرمانه ایران طالبان
وابستگان همیشه در خوف هستند وملت نامحرم
هموطن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۱
سلام من نمی دانم چه اصراری تا القاب را خیلی راحت خرج کنیم دکتر و مهندس، کلا مدارک دانشگاهی را به گند کشیدید، تمام شد. لطفا با لقب آیت‌الله بازی نکنید
ناشناس
|
United States
|
۱۲:۴۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۱
کشور دوست بردار هم از پشت بهتون خنجر زد که حتی عراق هم بر مبنای منافع ملی اش با کار میکند و به وقتش با آمریکا هم می بندد فقط شما هستید که خیال می‌کند از تمام دنیا عاقل ترین و همیشه به ضرر مردم خودتان کار می‌کنید و با شعار میخواهید زندگی کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۱
افشای سند امریکا وعراق به ماربطی ندارد مفاد سند ایران وچین را رو کنید
محمود‌
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۴ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۱
ما که یکدونه‌ تخم مرغ‌ را دوهزار تومان باید بخریم‌ در حالیکه پتانسیل تولیدش در همه جای کشورمان وجود دارد‌ ، چرا باید نگران پیمان‌ بین عراق‌ و آمریکا باشیم‌ ؟! ما هشت سال با عراق جنگیدیم‌ و هزاران بدبختی برای مل تراشید‌ و بقیه عمرمون‌ هم باید نگران عراق باشیم که نکنه با آمریکا رابطه نداشته باشه یا با روسیه ناز بکنه‌ ؟!
بخدا ملت بزرگ ایران مستحق این گدایی‌ نیست‌ بلد نیستید برید؟ کنار باد بیاد ؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۱
این سفر با این همه تبلیغات ظاهرا حتی یه قرارداد امضاء نشده. یعنی دست خالی برگشتند. ففط هزینه یه سفر گران رو دست ملت موندش
ناشناس
|
-
|
۱۵:۲۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۱
پوتین سه بار به تهران اومده که فقط یا معاون اول یا یکی از وزرا به استقبال رفته و ایم جزو پروتکل های استقبال دو کشور است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۱
این میز تا به در هیچ مهمان ویژه ای استفاده نشده بود ولی شما نمیفهمید که این نشان ادب و بزرگواری رییسی در مزد پوتین
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
ناصر کنعانی چافی مذاکرات دوحه زلزله هرمزگان فائزه هاشمی آیت الله ناصری
آخرین اخبار